Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » VF2 végerősítő
 
Témaindító: proksa1, idő: Feb 7, 2007
Lapozás: OK   19 / 163
(#) szamóca válasza szamóca hozzászólására (») Aug 13, 2008 /
 
Elnézést! Rosszul értelmeztem! A FET véggel nem jött be. :bummafejbe:
(#) KD mester hozzászólása Aug 13, 2008 /
 
Ja igen. Ez az erősítő (B5) kifogástalanul működik fetekkel is (még a nyákon sem kellene változtatni), sőt, számtalan kombinációban kipróbáltam a MOS fetek alkalmazását benne, de ez tranzisztorral az igazi.

Fetesnek itt a VF2, ami egy elég jóhangú erősítő és hatalmas előnye az egyszerűsége és olcsósága. Ezért döntöttem úgy, hogy továbbfejlesztem. Elég sok ötletem volt (van) a továbbfejlesztésre, ezért nem hagyhattam ki.

Legnagyobb problémám a nyugalmi áram stabilitásával és a komplikált összeszereléssel volt. Mindkét problémára megoldás volt a TL431 (LM431) "shunt regulator" alkalmazása. Így nem kell diódákat ragasztgatni, meg leszorítóidomok vagdalásával, fúrkálásával bajlódni, hanem csak "beszórni" a panelba az alkatrészeket és már kész is a végfok. A nyugalmi áram pedig sokkal stabilabb, kisebb a veszélye a hőmegfutásnak (a két dióda kicsit kevés volt termikus kompenzálásnak az eredetiben.)

Most a 400W-os (visszahajló karakterisztikájú rövidzárvédelem is lessz benne) VF-en töröm a fejem. Ami már csak nagyon távolról fog hasonlítani a VF2-re.
(#) lamalas válasza KD mester hozzászólására (») Aug 13, 2008 /
 
Idézet:
„Enyhén szólva nekem nem tetszik a VF4!!... Nem foglalkozok vele.”


Megepitetted, meghallgattad? Csak azert kerdezem mert a szerzo szerint talan még jobb is mint a VF2 (az eredeti). Ezert gondoltam hogy talan tettel egy kiserletet vele.
(#) KD mester hozzászólása Aug 13, 2008 /
 
Nem a hangjával van a bajom, de nem sok előnyét látom. Ha gondolod, próbáld ki. Eszem ágában sincs lebeszélni róla.

Nekem nem túl szimpatikus. Főleg, hogy túl kicsinek tartom a körerősítést a kellően líneáris működéshez, meg az offset szempontjából is gázos lenne szerintem. Egy komplementer-szimmetrikus J-FET (esetleg tranyós) differenciálerősítő sokkal jobb választás volna a bemenetre.

(Néhányan megépítették és állítólag igen jó a hangja, de nem jobb a VF2-nél. [akkor meg minek görcsölni vele, egyszerűbb egy VF2] ).

A differenciálerősítős módolást viszont lehet, hogy megcsinálom. De az már nem VF4-lessz.
(#) KD mester hozzászólása Aug 18, 2008 /
 
Elkészültem a 120W-os VF módosítással is. Nem szól olyan jól, mint a conductor, de a sima VF2 IRFP-kel sem szól olyan jól, mint IRF-el. Szóval a 2x120W-os végfok tól arra lehet számítani, mint az IRFP-s VF2-től. De bombabiztosabb a VF2-nél. Az alkatrészek beültetése után, ha nem követtek el beülteetési hibát, akkor működik. Csak be kell állítani a nyugalmi áramot és már készen is van.

Következő a 450W-os végfok lessz, meg lessz egy 400W-os, hangminőségre kiélezett, szimmetrikus bemenetű-full szimmetrikus topológiájú VF2 továbbfejlesztés is. Ez utóbbiban hat pár IRF540-IRF9540 lessz, meg egy OPA2134-es dual műveleti erősítő. +-37V tápfeszről 400W/4Ohm, +-45V tápról 400W/8Ohm. De ezekről inkább majd egy cikkben lessz szó...
(#) Kovidivi válasza KD mester hozzászólására (») Aug 18, 2008 /
 
Már kíváncsian várjuk!
(#) Istike88 válasza KD mester hozzászólására (») Aug 18, 2008 /
 
Hello!

Nem kötözködni akarok mert nem vagyok profi de valahogy nem értem hogy hogyan csinálsz +-37V-ból 400W-ot 4ohm-ra? (esetleg hidalással? de azt sem tartom elképzelhetőnek mert még úgy se reális számomra)

Valahányszor olvastam olyat hogy: "van egy erősítőm és szeretném növelni a teljestményét, mit tegyek? elég ha végfokot cserélek benne?"
Erre jött a válasz: "nem elég, mert akkor már cserélni kell a tápot, a hűtést stb."

arra akarok kilyukadni hogyha én most a megépített sztereo st151-esemet szétkapom, kicserélem benne a két végfokot erre akkor a 2*100W-os erősítő helyett lesz egy 1*400W-os végfokom?

tudtommal 100W a legnagyobb kivehető teljesítmény egy erősítőből 4Ohm-on +-40V mellett

u.i.: tényleg nem kötözködésből írtam

üdv
(#) Doncso válasza Istike88 hozzászólására (») Aug 19, 2008 /
 
Idézet:
„tudtommal 100W a legnagyobb kivehető teljesítmény egy erősítőből 4Ohm-on +-40V mellett


Hát azért ez így nem igaz!!
(#) lamalas válasza Istike88 hozzászólására (») Aug 19, 2008 /
 
Idézet:
„...nem értem hogy hogyan csinálsz +-37V-ból 400W-ot 4ohm-ra?”

Ez abszolut realis. Gondolj bele, hogy van egy vegfokod ami 4 ohmos terhelesre 100W-ot tud. Ha 2 ilyen vegfokot (valtozatlan tapfesszel) hidba kotsz es terhelesnek 8ohmot adsz (ekkor a hidas vegfok 1-1 fele 4ohmot lat!) a kiveheto teljesitmeny 2x-es lesz, felteve ha a tapegyseg is birja. Ha a terhelest 8ohmrol lecsokkented 4ohmra (ekkor 1-1 fele a vegfoknak mar csak 2ohmot lat!) akkor tovabb no a kiveheto teljesitmeny, elmeletileg ismet 2x-es ertekre. Igy lesz valtozatlan tapfeszultseg mellett 4x-es kimeno teljesitmenyed, tehat 100W helyett 400W. Termesztesen ezt nem lehet barmilyen vegfokkal eljatszani, mert megfeleloen kell meretezni a vegfokot is es a tapegyseget is.

Ja ... es +-37V-os tapfesszel 4ohmon siman ki lehet venni 100W-ot egy megfeleloen meretezett es elkeszitett erositobol!
(#) Istike88 válasza lamalas hozzászólására (») Aug 19, 2008 /
 
Oké! Értem! csak ezt szerettem volna tudni!

köszönöm szépen

üdv
(#) KD mester válasza Istike88 hozzászólására (») Aug 19, 2008 /
 
Még +-30V -ból is ki lehet venni 100W-ot ha kellően kicsi az erősítő maradékfeszültsége (<1V) és stabil a 30V, tehát nem csökken. A kimeneti teljesítmény úgy számolható, hogy az erősítő kimeneti csúcsfeszültsége terhelésen, ennek a négyzete osztva a terhelés kétszeresével. 29Vx29V/2x4Ohm= kicsivel több, mint 100W.

Hídba kötve ennek a négyszerese. De mintha írtam volna, hogy az erősítő teljesen szimmetrikus topológiájú lessz, nem csak a bemenete lessz szimmetrikus.


Más:
Itt a 2x120W-os erősítő végleges rajza. Nagyon tiszta hangja van, még nagy hangerőnél is.
(#) Istike88 válasza KD mester hozzászólására (») Aug 19, 2008 /
 
Értem! Ne haragudj, biztos át siklott felette a szemem

üdv
(#) kavkar hozzászólása Aug 19, 2008 /
 
Üdv,
lassan ott tartok hogy csinálok egy ilyet, egy kérdésem lenne: hallottam olyat hogy a hangerőt cselesebben kell szabályozni mint akogy elsőre gondolná az ember, mert az elején lévő néhány ellenállás meg kondi vmi szűrést állít. Ez igaz?
Előre is kössz a választ.
(#) Kovidivi válasza kavkar hozzászólására (») Aug 20, 2008 /
 
Szerintem arra gondol Kavkar, hogy az erősítőnek be van állítva az alsó határfrekvenciája egy felüláteresztő szűrővel, és ha elé rak egy potit, akkor a szűrő töréspontja megváltozik. Valahol én is olvastam erről, hogy hogyan kellene megoldani a problémát, de most nem találom
(#) Benyaa válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 22, 2008 /
 
Be kell tenni egy műv erősítőt elé, és úgy szabályozni a hangerőt, ez pl egy jó megoldás.
(#) KD mester hozzászólása Aug 22, 2008 /
 
A 220pF (470pF) kondi helyett csak 22pF-et tesztek be a bemenetre. Aztán a poti elé tesztek egy 2,2K/470Pf-os aluláteresztő szűrőt. Ennyi.
(#) Kovidivi válasza KD mester hozzászólására (») Aug 22, 2008 /
 
Köszönjük!
(#) KD mester hozzászólása Aug 24, 2008 /
 
Csináltam pár nem túl jó fényképet is végfokokról:

A nyákok vasalással készültek 160 g-os fotopapírral.
(#) KD mester hozzászólása Aug 24, 2008 /
 
Tegnap kipróbáltam a VF2-ben néhány igen drága, nagyon spéci műveleti erősítőt.

A panel aljára felforrasztottam egy + IC foglalatot, hogy a kettős műveleti erősítőket is kipróbálhassam.

Az alábbi típusokat próbáltam ki:

texas TL072, ST TL072CN, texas NE5532, LM833, OP275, OPA 2134.

Nem kertelek sokat, az ST TL071CN-t, (vagy ST TL072CN-t) próbáljátok ki!

Sőt! Aki megteheti végezzen egy összehasonlítást a texas és az ST gyártmányú TL-ek között! Elég megdöbbentő. A két TL072-ben csak a nevük közös, a tokon belül valami teljesen más van.

(Régebben amikor még IC-s phonokkal is szórakoztam, Több ezer forintos OPA-kat alázott le az 50Ft-os ST TL074. A leges legrosszabbnak pedig a texas TL074 bizonyult.)
(#) szamóca válasza KD mester hozzászólására (») Aug 25, 2008 /
 
A végtranyók lefogatása M3-as anya forrasztásával nagy ötlet.
(#) lamalas válasza szamóca hozzászólására (») Aug 25, 2008 /
 
En nem tartom nagy otletnek, mert ha bontani kell, akkor nehezebb, korulmenyesebb mintha nem lenne forrasztva. En a magam reszerol soha nem forrasztottam az anyákat es nem is fogom, de persze mindenki ugy csinalja ahogy neki tetszik
(#) lapose válasza lamalas hozzászólására (») Aug 25, 2008 /
 
Gyári cuccokban lehet vele találkozni. Olyan helyen előnyös ahol beépítés után nehezen lehet hozzáférni.
Régen létezett szegecselhető anya is, amit pl. alulemezre rá lehetett ütni. Viszont ha egyszer megfordult akkor szívás volt!
(#) szamóca válasza lapose hozzászólására (») Aug 25, 2008 /
 
Igen azt ismerem, meg a fába üthető verziót is.
Lamalas: Szerintem nem körülményesebb mert nem kell ellenfogni, rákapatni. Ez az "áltőcsavar" megoldás, ezeket kiküszöböli.
(#) lamalas válasza szamóca hozzászólására (») Aug 25, 2008 /
 
Idézet:
„...nem kell ellenfogni, rákapatni.”

Ok ez igaz, ennyivel valoban egyszerubb. Elismerem, ha L idommal szereli vki az erositot, akkor van letjogosultsaga a forrasztasnak (felteve ha forraszthato fembol keszult az anya ). En eletemben eddig egyetlen vegfokot csinaltam L idommal (Quad 405) a tobbit mindig ugy alakitottam ki, hogy a vegtranyokat kozvetlen a hutobordara szereltem ... igy nalam kiesik a forrasztas lehetosege ... bar en L idomnal sem forrasztanek. De mindegy, ez mar csak az en hulyesegem
(#) WaRL0 hozzászólása Aug 27, 2008 /
 
Sziasztok

Lenne egy kerdesem.
Hallotam h a VF2 bol van 50W-os verzio is!!
En ezt szeretnem megepitteni! De elegge kezdo vagyok!
Tanacsokat,kapcsolasi rajzot,nyak rajzot szeretnek kerni ha lehet .

Elore is koszonom

WaRL0
(#) szamóca válasza WaRL0 hozzászólására (») Aug 27, 2008 /
 
Lapozz vissza a topikban, és olvass mielőtt neki kezdenél.
Itt van minden infó amire szükséged van.
(#) alex.taylor válasza WaRL0 hozzászólására (») Aug 27, 2008 /
 
szia! Egy kis segitséget itt is találsz! a két PDF doksi után rögtön az első kapcsolás az (A +- 30-os táppal). A 100 W-os nyákját kell hozzá megcsinálni, csak az alkatrészeket kell megváltoztatni de itt van a 30V-os verzió, nyák, kapcsirajz, beültetés. Remélem többet tudtam segiteni mint az előttem szólók!
(#) WaRL0 válasza alex.taylor hozzászólására (») Aug 27, 2008 /
 
Szia !
nagyon szepen koszonok mindent neked!nagyon sokat segitettel!
Es meg 1 kerdes!! en 1drb 120w-os traforol szeretnem a 2erositot uzemeltetni! Ez kb. mennyi vattot adna le max?
(#) alex.taylor válasza WaRL0 hozzászólására (») Aug 27, 2008 /
 
Nagy valószinűséggel 120W-ot. Bár nagyban függ a trafó szekunder feszültségétől is. Ugye neked +-30V kell. Ezt akkor éred el ha a trafóból ~21V jön ki(21 volt váltó). Gondolom hogy a trafód középmegcsapolásos, ez azt jelenti hogy a szekunder tekercsből 3 vezeték jön ki, a két szélsőnél ha méred akkor 42V-ot kell mérned váltóban.
(#) WaRL0 válasza alex.taylor hozzászólására (») Aug 27, 2008 /
 
igen ugy akarom megtekerni! de engem nem a trofo teljesimenye erdeklene hanem hogy milyen eros sztereo orosittot lehetne ebbol kihozni!
erre keresem a valasz !

Elore is koszonom

WaRL0
Következő: »»   19 / 163
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem