Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   6 / 378
(#) eSDi válasza szabi83 hozzászólására (») Jún 6, 2006 /
 
Ha példa volt akkor vedd úgy hogy nem szóltam.......
(#) ekecs válasza szabi83 hozzászólására (») Jún 6, 2006 /
 
ÉN nem úgy gondoltam, hogy most huu te köcsög én okosabb vagyok és neszójábe... Jó egy picit tényleg felkaptam a vizet de mindegy a front a hibás Nem mértem egyelőre izzóval próbáltam mivel ott nem kell egyenirányítani és ezzzel is csökkentem a hibalehetőséget 12 voltos kocsiizzóból 3 db ég tőbbet nem próbáltam mert így is melegszika fet...Amúgymeg a Fet tudtommal nem terheli az 555.. Onnan tudom, hogy nagyfreki, hogy kiszámoltam igazad van az még nem 100as de kisebb frekin nem tudna ekkora teljesítményt leadni+20khz alatt hallod ahogy serceg a trafó tapasztalat..Ha pedig mikor azt számoltam ki hogy kb 10khz és kb anniy volt mert sercegett akkor olyan nagyot nem tévedhet a képlet..Na amúgy meg tényleg nem akarok én vitatkozni senkivel...
(#) ekecs válasza ekecs hozzászólására (») Jún 6, 2006 /
 
Na tudja valki, hogy joo e az a trafóméretező progi az ingyenergia oldalon ,,mert nekem fura hogy ha nagyobb teljesítményt írok be akkor csökken a menetszám..
(#) mex válasza ekecs hozzászólására (») Jún 6, 2006 /
 
Szia! szerintem is is jobb lenne TL497-el próbálkozni,az 555 kimenőárama max 200mA ez a legtöbb teljesitményfet átkapcsolásához kevés!Épitettem már én is ,kb 40kHz-en vezéreltem egy BUZ11-et. Szkópon nézve a négyszögjelet a fet gate kapacitása lekerekiti megnő a kapcsolási idő,a végeredmény: melegszik fölöslegesen
(#) mex válasza mex hozzászólására (») Jún 6, 2006 /
 
Bocsi....TL494!
(#) skynetpro válasza ekecs hozzászólására (») Jún 6, 2006 /
 
Te hiszel az ingyenenergiában???
majd szólj ha működik, de inkább csinálj egyet nekem is. Jó lesz falidísznek "ingyenenergia"
(#) ekecs válasza mex hozzászólására (») Jún 6, 2006 /
 
Ahamm ez így már érthető én is arra gondoltam, hogy a négyszögben van a gond csak nincs szkópom .. Te most a FET gate kapacitása nem fog változni a másik meghajtó ictől ...nem Meg nem úgy volt, hogy a fet nem vesz fel nagy áramot..? De valszeg neked van igazad..
(#) ekecs válasza skynetpro hozzászólására (») Jún 6, 2006 /
 
Én nem az ingyenenergiában hiszek csak azon az oldalon van egy trafóméretezőprogi ...és az a kérdésem, hogy az jooo -e amúgy szivesen csinálok neked falidísz "jóópénzért" ingyenfaldísz mi ??
(#) mex válasza ekecs hozzászólására (») Jún 6, 2006 /
 
A fet kapacitása állandó,mindegy,hogy mi hajtsa meg. Ez nagyobb teljesitményúnél több10nF is lehet. Ezt a kapacitást kell feltölteni ill kisütni a meghajtó áramkörnek. Ilyenkor folyik áram ,nem is kicsi. Ezért kell az 555-nek a kimenetére a lehetőség szerinti legkissebb ellenállást kötni. PL,ha az555 tápfeszültsége 15V akkor : R=U/I 100 ohm a megfelelő érték. Igy 150mA vezérli a fetet,(de el lehet menni egészen 200mA-ig is. Csak kiváncsiság, neked mennyi az ellenállás értéke?
(#) ekecs válasza mex hozzászólására (») Jún 6, 2006 /
 
Én levettem 0 ra mert úgy kevésbé melegedett ..
Amúgy 10 voltról hajtom az 555-öt
(#) mex válasza ekecs hozzászólására (») Jún 6, 2006 /
 
Szómenésem van (egésznapos fűnyirás után) ezért még hozzáfűzném:ha az átalakitód záróüzemű akkor a fetet jóval nagyobb feszültség veszi igénybe amikor kikapcsol és kinyit a belső zener diódája ,ez megitcsak melegedéssel jár.
(#) ekecs válasza mex hozzászólására (») Jún 6, 2006 /
 
Ja az feltűnt, hogy irf 830al (500volt) kevésbé melegedett ...de ez most hogy van ?? nekem olyat mondtak, hogy a nagyfreki meg a négyszögjel miatt a szaggatott fesz legalább kétszerese terheli a fetet ..de nem értem, ha bezárt a fet akkor már nem lehet " bántani" nem?
(#) mex válasza ekecs hozzászólására (») Jún 6, 2006 /
 
Ha lezár a fet akkor a ferritgyűrűben tárolt mágneses energia ha hincs teljes egészében felhasználva összeomlik,ez okozza a többletfeszültséget. Ha a fetre nagyobb fesz kerül mint a specifikációja szerint megengedhetö akkor kinyit a belső direkt erre a célra kialakitott zener ,és áthidalja a D-S csatornát igy védve meg a tönkremeneteltől.(jó esetben). Valójában az egész folyamat ennél sokkal bonyolultabb,szórt kapacitások,stb..de a lényeget fedi.
(#) mex válasza mex hozzászólására (») Jún 6, 2006 /
 
Ha nem pofátlanság,megnézném azt a kapcsi rajzot.
(#) pitkin válasza ekecs hozzászólására (») Jún 6, 2006 /
 
A nagyobb teljesítményű trafók kisebb voltonkénzi menetszámot igényelnek (ha a többi paraméter egyébként nem változik)
(#) ekecs válasza pitkin hozzászólására (») Jún 6, 2006 /
 
Ahamm.. tehát akkor joo az a progi ? közszz
A kapcsolás nagyon egszerű, 42vAC, gréc 60vDC, szűrőkondi, zéner 10v, 555(3.5k,8,2k,330piko), irf540(drain a trafó egyik sarkán, source a földön) a trafó másik sarka meg a + 60 volton, a trafó meg 3cm*1,4cm*1cm toroid pri45 menet sec 2*5 menet ..

Az 555 15 voltról tudja csak leadni a 200mA ugye?
De azt még mindig nem értem, hogy egy fet hogy terhelheti túl az 555 öt ..
(#) mex válasza ekecs hozzászólására (») Jún 7, 2006 /
 
HA jól értelmezem akkor az555tápellátását a 60V fészültségből osztod le egy 10v-os zener és egy ellenállás segitségével? Mert akkor itt a baj. Ideiglenesen adj külön tápot az 555-nek,a kimenetetét 68-ohmon keresztül kösd a fetre! Sztem a zener előtti ellenállás nem engedi át a meghajtáshoz szükséges áramot ezért hosszú a ki-be kapcsolási idö ezért melegszik ennyire!
(#) ekecs válasza mex hozzászólására (») Jún 7, 2006 /
 
3.3kohm van a zéner előtt multiméterrel mérve 10 volton áll..Tinában (tudom az nem 100as) működött így de megpróbálom ...De most akkor bírja az 555 vagy nem ?
(#) ekecs válasza ekecs hozzászólására (») Jún 7, 2006 /
 
Na kipróbáltam 12 voltos akksiról adtam neki a kraftot ugyanúgy melegedett..90 wattnál kb 50fokra melegszik fel de ha leveszem a terhelést teljesen akkor is melegszik .. valszeg a négyszöggel van a baj de lehet ,hogy az irf 540 kicsi csak 100 volto bír...Az 555 működik (3.5k 8.2k 330pikos paraméterekkel) ??Tina szerint igen de a valóság??
(#) mex válasza ekecs hozzászólására (») Jún 7, 2006 /
 
Nahh számoljunk!60V -10V=50V 50V/3300ohm=15mA !!!!!!! Ennyit enged át az előtétellenállás ez kerül az 555-re meg a fet-re Ez K....kevés!! AZÉRT IRTAM: Tápláld meg külön az IC-t akár kettő sorbakötött laposelemről ,természetesen a testet közösitsd a 60V-testtel és igy kösd a68 ohmot a fetre! A lényeg,hogy az ic tápja tudja szolgáltatni a mehajtáshoz szükséges áramot is.
(#) mex válasza ekecs hozzászólására (») Jún 7, 2006 /
 
TEgyél be 1nF értékűt.Az540 kicsi fesz szempontból.
(#) ekecs válasza mex hozzászólására (») Jún 7, 2006 /
 
De mondom kipróbáltam 12 voltos akksiról ..ugynúgy melegedett... IRF830-al kevésbé melegedett ....de sztem is a négyszögben lesz a gond...
(#) ekecs válasza mex hozzászólására (») Jún 7, 2006 /
 
1nF értékű mit ? Fetet? Tehát akkor szted is keveset bír az 540 akkor joooo
(#) mex válasza ekecs hozzászólására (») Jún 7, 2006 /
 
Hány kHz-re van méretezve a trafó? Túl sok sem jó mert annyival többször kapcsol,jobban melegszik.
(#) mex válasza ekecs hozzászólására (») Jún 7, 2006 /
 
Mekkora hűtése van a fetnek?
(#) ekecs válasza mex hozzászólására (») Jún 7, 2006 /
 
Hát a trafóméretezés az joo kérdés mivel nem tom a vas Al jét tehát csak a vakvilágba lövöldözök ...És amúgy a sok menettől a trafó melegszik? Arra gondoltál ugye? Amúgy próbáltam már sokféle frekivel 30khztől a 200ig. A menetet is próbáltam 10-25-45 a 45 el melegedett a legkevésbé ..joo mondjuk ez érthető nagyobb az induktivitása de viszont az a vas kevésbé is melegedett...Szóval vagy nagyon kicsi az Al je vagy az a program rosszz..
(#) ekecs válasza mex hozzászólására (») Jún 7, 2006 /
 
7cm * 4cm 3mm vastag alulemez ..kb 1perc alatt melegszik 50 fokra valszeg tovább is melegedne de nem próbáltam drága
(#) mex válasza ekecs hozzászólására (») Jún 7, 2006 /
 
itt Keresd meg a félvezetős feszültségátalakitók c könyvet. sok kérdésre választ kapsz.
(#) mex válasza ekecs hozzászólására (») Jún 7, 2006 /
 
Esetleg ha volna kissebb feszültségű trafód pl 24v-os meg lehetne próbálni azzal ,ha jó akkor a vas van túlgerjesztve ezért is melegedhet.
(#) ekecs válasza mex hozzászólására (») Jún 7, 2006 /
 
Na erre gondoltam én is hogy túl sok a primer menet és túlgerjesztem de a 10 menettel jobban melegszik mint 40el tehát akkor mégsem gerjesztem túl ..és amúgy mekkora frekivel kéne próbálkoznom mert a kevés és a sok is roszsz .. de melegedésben nem vettem észre különbséget ..csak mikor a primer menetszámot növeltem akkor melegedett a fet is és a trafó is kevésbé..
Következő: »»   6 / 378
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem