Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   280 / 3965
(#) spikk válasza zoly15 hozzászólására (») Szept 1, 2008 /
 
Köszike!
(#) accesid hozzászólása Szept 1, 2008 /
 
elmagyarazna nekem valaki hogy a hypermarketekben leveo lopasgatlo kapuk hogyan mukodnek, csak elmeleti sikon...
nem akarok ilyet epiteni nehogy valaki azt hidje...

csak nem tom hogyan mukodnek.... es kivancsi vagyok...

(#) hapro válasza accesid hozzászólására (») Szept 1, 2008 /
 
Vannak etikett nevezetű dolgok elrejtve a tárgyakban, amiket ha kiviszel a kapun keresztül, akkor az érzékeli őket, és jelez.
A könyvekben pl egy-egy oldal gerincénél szokás ezt egy kis vékony fémcsík formájában elhelyezni, a üvegeken meg ugye az a ráragasztós kis műanyag lapka, amiben fém lemezkék vannak. Amik a rázóút segítségével, ami a pénztár után van közvetlen kis recés lejtős szakasz, nos ez az út alatt az üvegeken lévő kis műanyag burkolatban lévő fémszálak elszakadnak és máris nem jelez a gép.

Gyakorlatilag az elektronikai lényegét nem tudom elmagyarázni, csak elméleti síkon.
(#) tanonc hozzászólása Szept 1, 2008 /
 
Sziasztok!
URH adatátvitellel-távfelügyelettel (PC-PLC)kapcsolatos dolgokban szeretnék segítséget kérni.A témával kapcsolatban minden érdekelne.
Üdv:Tanonc

URH.jpg
    
(#) spikk válasza tanonc hozzászólására (») Szept 1, 2008 /
 
Ez nem volt túl konkrét. Kölcsönadom a barátomat, Guglit, meg itt is biztosan találsz infót ami kapcsolódik a témához.
Aztán ha elakadsz, konkrét kérdésedet ne habozz feltenni.

A legjobbakat!
Spikk
(#) zotya94 válasza sprofan hozzászólására (») Szept 1, 2008 /
 
Szia!

Köszi a választ akkor berakok egy 1wattosat
Üdv.: Zotya
(#) kamenyev hozzászólása Szept 1, 2008 /
 
Üdv!

Az érdekelne, hogy van-e valamilyen célszerű módja annak, hogy egy ismeretlen tipusú TTL, vagy CMOS IC lábkiosztását meghatározzam.
Konkrétan BCD up/down couter, de pont ennek az adtapját nem találtam meg.
Előre is köszönöm!
(#) lola6736 hozzászólása Szept 2, 2008 /
 
Sziasztok.
Az én kezdő kérdésem az lenne, hogy egy pl.: NPN tranzosztor vezet e pozitiv áramot? Tehát ugy működik e mint egy relé, illetve működhet e úgy?

Tehát ha a bázisra megy a + jel, akkor ha az emitterre + van kötve, akkor a kollektoron is + jel jelenik meg, vagy kijön belőle a füst?


"Az elektronikai alkatrészek füsttel mennek. Ha kijön belőlük a füst, akkor végük"
(#) Báddzsó válasza lola6736 hozzászólására (») Szept 2, 2008 /
 
Bővebben: Link

Idézet:
„NPN tranzosztor vezet e pozitiv áramot?”
uh
áram egy féle van, az Áram, és neki van iránya.
amúgy:
NPN tranyó a negatívot tudja rákapcsolni a fogyasztóra, a pozitívot nem.
Idézet:
„Tehát ugy működik e mint egy relé, illetve működhet e úgy?”
hát, egy egy irányba nyitó relé, mint fentebb írtam, a NPN a negatívot tudja adni a fogyasztó egyik lábacskájára, és ha a fogyasztó másik lábacskája meg + ba van kötve akkor még "menni" fogyasztani, világítani, forogni, fűteni, stb fog... persze ha a tranzisztor kap áramot a bázisára.
(#) Báddzsó válasza kamenyev hozzászólására (») Szept 2, 2008 /
 
szerintem megvan annak valahol a neten az adatapja, ha meg nem, keresel egy ugyanolyan kinézetű bcd up/down converter ic-t és nagy valószínűséggel ugyanaz lesz a lábkiosztása... :google:
(#) streetk2 hozzászólása Szept 2, 2008 /
 
Hello

Valaki tudna konkrét dobozméreteket mondani nekem.
Szeretnék csinálni egy zárt mélyládát van hozzá egy M.N.C mélynyomóm ami 38cm átmérőjü és 880 wattos.
És leírnátok még mit érdemes belerakni,hogy szépen szóljon.
Előre is kössz!
(#) Vacok válasza Frankye hozzászólására (») Szept 2, 2008 /
 
Szia!
A kétszínű leddel tisztában voltam, engem konkrétan egy kapcsolás érdekel.
(#) Attila86 válasza Báddzsó hozzászólására (») Szept 2, 2008 /
 
Idézet:
„NPN tranyó a negatívot tudja rákapcsolni a fogyasztóra, a pozitívot nem.”

Ez nem igaz!
(#) kamenyev válasza Báddzsó hozzászólására (») Szept 2, 2008 /
 
Köszi!
Addig azért eljutottam, hogy keressek adatlapot.
Egyik fő probléma ezzel, a cirillbetűs felirat.
A másik bajom pedig, hogy találtam hasonlót, 3 különböző lábkiosztással.
Ezért érdekelne, hog van-e valami bevett módszer, ami ez után jönne...
(#) Imi65 válasza Vacok hozzászólására (») Szept 2, 2008 /
 
Fel lehet ilyen esetben azt használni, hogy a különböző színű LED-eknek különbözik az égési fesze is. Ezért egy közös előtétet alkalmaznak, és az alacsonyabb égési feszü LED körébe beépítenek egy tranyót. Ha a tranyó zárva, akkor a magasabb égési feszü LED világít. Ha a tranyóra nyitójel kerül, akkor az alacsonyabb "elviszi" a feszt, vagyis - ami marad - nem elég a magasabb igényűnek, tehát csak az alacsonyabb feszü világít.
(#) kamenyev válasza Báddzsó hozzászólására (») Szept 2, 2008 /
 
(ismeretlen bcd up/down)
Akkor kérdezem úgy, hogy mennyire gáz az, hogy a tápfesz ráadása után minden lábon a táp 5V feszültsége jelenik meg?
(#) krajnyak_dani hozzászólása Szept 2, 2008 /
 
Helo!
Nen tudom van-e olyan IC amiben benne van egy teljes összeadó. Nekem két 8-bites számot kellene összeadni vagy kivonni egymásból ,legalább az egyikre nincs cél IC?
köszi
(#) proli007 válasza kamenyev hozzászólására (») Szept 2, 2008 /
 
Hello!

Elég gáz! De lehet nem is jó helyre adtad a tápot.

De hogy a kérdésedre is valamit válaszoljak:
- Ha az IC kimenete nem háromállapotú, akkor mindenképpen egy kimenetnek "0", vagy "1" szinten kell lennie.
- Ha TTL, akkor az vagy a plusz, és a minusz tápfesz felé terhelhető, és van maradék feszültsége. 0-nál kicsi, 1-nél több.
- Ha CMOS, akkor kevésbé terhelhető, de általában szimmetrikus a maradék feszültség. (Kapuknál ez álló helyzetből nem igaz.
- Ha TTL a bemenet, akkor „szakadt bemenet” esetén a feszültség, valahol "félegy"-ben van. Ha mA mérővel zárod a bemenetet a GND felé, akkor a kapu egységterhelésének megfelelő áramot ad ki. Pluszról terhelve, meg nincs áram.
- Ha CMOS a bemenet, akkor több Gohm a bemeneti ellenállása.

Én elsőre minden esetre, 1-1 1kohm-al húznám a lábakt a pluszra, és a mínuszra. (mint egy feszültségosztót) És akkor mérnék.
Ja, és én mindenképpen analóg hideg műszerrel mmérnék, nem digivel. (Kevésbé ver át )

üdv! proli007
(#) spikk válasza krajnyak_dani hozzászólására (») Szept 2, 2008 /
 
Hello!

Találtam olyat, hogy:
SN54AS181B, SN74AS181A ARITHMETIC LOGIC UNITS/FUNCTION GENERATORS

Gyakorlatilag egy ALU, nem csak összeadni és kivonni tud.
Ilyesmire gondoltál? Mondjuk 4 bites, de ezeket általában össze lehet kapcsolni.
(#) proli007 válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 2, 2008 /
 
Hello!

Tolmácsolnám: "Van egy Yamaha motorom. Forograjta két kerek valami. Nem lehet ilyent csinálni?"

Szerintem egy komplett töltőre gondol a kollega.

üdv! proli007
(#) proli007 válasza lola6736 hozzászólására (») Szept 2, 2008 /
 
Hello!

Ez egy elméleti, vagy gyakorlati kérdés?
Mert ha elméleti, akkor itt az ideje, hogy megtanuld a tranzisztorok működését. (De elsőként az elektromos áram tulajdonságának alapismereteit.)
Ha gyakorlati, akkor inkább írd meg mi a problémád, ill. mit szeretnél építeni.
Konkrét (műszakilag értelmes)kérdésre, korrekt választ fogsz kapni. Mert úgy látom, hogy így csak a kedvedet fogod szegni.

üdv! proli007
(#) tams hozzászólása Szept 2, 2008 /
 
hello!
ilyen vagyis hasonló (1500V-os)kondenzátort szeretnék villard cascade-ba kötni. Az enyémen az egyik lábánál van egy vonal. Ez ugye unipoláris? Vagyis nem kell foglalkozni polaritással, mert ugye ide nem is jó a nem unipoláris. :-S
(#) Imi65 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 2, 2008 /
 
Mi meg itt el vagyunk foglalva a LED-ekkel.
(#) wg_kezdo hozzászólása Szept 3, 2008 /
 
Lenne egy nagyon durva kérdésem.
(nem is merem a szervós topicba feltenni ).
Van egy szervóm amit egy adapterről táplálok olyan 6 V körül (lehet, hogy 7).
Viszont egy teljesen külön áramkörről érkezne a jel a vezérléséhez ami 5V-os (egy AVR-ről ami USB-n kapja a tápját.

Namost vagy nagyon nagy hülyeséget csináltam (és ezért sem működik) vagy apró hülyeséget és ezért .
(#) krajnyak_dani válasza spikk hozzászólására (») Szept 3, 2008 /
 
kösz ilyenre gondoltam , csak hogy lehet összekapcsolni és honnan lehet beszerezni
(#) proli007 válasza tams hozzászólására (») Szept 3, 2008 /
 
Hello!

Igen, unipoláris. Elvileg poláris kondi is jó lenne, de nem lene érdemes 1500V-os elkót keresni. (Legalább is macerás lenne )

A kondi lábánál a vonal, azt jelenti, hogy ennek a lábnak a fegyverzete van fizikailag kívül a kondin. (Ahogy fel van tekercselve)
Tehát ezt érdemes pld. hangfrekis alkalmazásnál a GND-re kötni, mert így szedne össze legkisebb zavarfeszültséget kapacitíven.
Nálad, mindig az alacsonyabb feszültégű pontra érdemes ezt a lábat kötni. (De nem sok jelentősége van.)

üdv! proli007
(#) tanonc hozzászólása Szept 3, 2008 /
 
Hello
Egy 3 fázisú berendezés felvett áramát áramtávadón (4-20mA) keresztül továbbítják.Tudna segíteni valaki abban hogy ez milyen eszközzel tehető ez meg (árammérés,átalakítás és továbbítás),esetleg,hogy van kapcsolva a hálózathoz?
A válaszokat előre is köszönöm!
(#) wg_kezdo válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 3, 2008 /
 
Sikerült tényleg ez volt a baj.
Szépen forog a szervó ahogy vezérelem és még nem is volt bonyolult.

Én meg tegnap egész nap a programot (és magamat) szidtam, hogy nem tudok egy ilyen egyszerű szoftvert készíteni. Letöltöttem 100 programot, hogy lássam a jelet amit kiküldök stb...stb...

Még egyszer köszi a tippet
(#) m.joco hozzászólása Szept 3, 2008 /
 
Hello
A kétszínű LED-ek (pl. piros-kék, 3 lábú) azok közös katódosak?
Üdv.
(#) tams válasza proli007 hozzászólására (») Szept 3, 2008 /
 
köszi!
Következő: »»   280 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem