Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » MOSFET-ek
 
Témaindító: Dzót, idő: Okt 1, 2005
Lapozás: OK   2 / 38
(#) karesz49 válasza Medve hozzászólására (») Ápr 4, 2008 /
 
Fúúú. az oldal amit írtál tényleg sok mondent tartalmaz, csak hát nem mindent értek ami oda van írva. Ami nekem kellene (mosfet) az 12V betáp és 12V kapcsolt fesz és kb. 15A áramhoz kellene 20- 20.000 herc frekire.
(#) potyo válasza karesz49 hozzászólására (») Ápr 4, 2008 /
 
Általában nem hülyeség jóval nagyobb áramú fetet betenni, mint amire szükség van. A nagyobb áramúnak kisebb a csatornaellenállása, és így kisebb a melegedése is.

12V 15A-re én IRF3205 vagy IRF1405-öt tennék, ha lényeges a TO220 tok. Ha felületszerelt kell, akkor meg IRF1324-et.
(#) karesz49 válasza potyo hozzászólására (») Ápr 4, 2008 /
 
Mivel én nem, Te meg igencsak érthetsz hozzá elfogadom a tanácsodat, ez már konkrétnak tűnik, köszönöm, üdv.Karesz
(#) wolf84 hozzászólása Ápr 4, 2008 /
 
sziasztok

valakinek van tippje mivel tudom kihelyetesíteni....
a következő fet-et gyarto:st tipus:W60NE10
nem nagyon talaltam hasonlót csak to-220 tokba
valaszokat előre is köszi
(#) Ripley hozzászólása Máj 7, 2008 /
 
Sziasztok!
Gyors segítséget szeretnék kérni!
N-csatornás Mosfetet keresek két led kapcsolására, kb. 40mA-t kellene kapcsolnia neki, pozitív feszre a Gate-en.
Milyen típus lenne jó nekem? Lehetőleg TO-92-es tokozással!
Választ előre is köszi!
Üdv!
(#) Ripley válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 7, 2008 /
 
Ember, hogy ezt eddig én még nem láttam, és használtam!
Köszönöm, hogy felhívtad rá a figyelmem!
Üdv!
(#) microfrost hozzászólása Máj 18, 2008 /
 
Sziasztok!

Hogyan tudnám megmérni a MOSFET-ek nyitófeszültségét?
Végfokhoz kellene, ahol 8/8db van párhuzamosan kötve.
Tudnátok segíteni?
(#) zenetom hozzászólása Jún 20, 2008 /
 
Sziasztok!
Építek egy áramkört és életembe most forrasztok először MOSFET-et. IRL540N, TO220-ban. A kivezetésekre lennék kiváncsi hogy melyik a G, D, S kivezetések.
(#) punkkazy válasza zenetom hozzászólására (») Jún 20, 2008 /
 
A datasheetcatalog.com-on rákeresel az adott alkatrészre és neked kidobja az adatlapot, amiben le vanírva, hogy melyik láb melyik. Ezt most csatolom. A legtöbb adatlapnak a tetején írja, ennél a 8. oldalon jobbra. A mellette levő képen van megszámozva a láb.

irl540n.pdf
    
(#) zenetom válasza punkkazy hozzászólására (») Jún 20, 2008 /
 
Uhh az adatlap nekem is megvolt csak úgylátszik nem néztem át elég jól. Köszi!
(#) Dzót hozzászólása Júl 22, 2008 /
 
Az alkatrészel megépíthető kapcsolás
(#) gulyi88 hozzászólása Dec 23, 2008 /
 
szevasztok
MP3/4 emhez tervezek egy tápellátó elektronikát, ami áll egy DC/DC ből, meg egy töltőelekttronikából.
Töltőelektronikánál akatdam fel egy kicsit.
MAX713 IC vel épül fel, ez egy söntön méri az áramot, amit a töltés után illene ugye rövidrezárni (alacsony Rds on MOSFET...), ez nem is probléma, de az adatlapban számomra furán oldották meg ezt a feladatot:
(15. oldal / 16-os kép, és a szöveg a képek felett.. )

MAX713 adatlap

szóval a lényeg : egy N csatornás mosfet tud negatív előjelű Ids áramot is vezetni? (ezért van benne a védődióda nem? A sönt miatt pedig nem lehet akkora faszültség, ami azt kinyitná, és a kapcsolás szerint a FET nek kellene vezetnie a negatív Ids áramot. Lehetséges ez?
(A kisütő csúcsáram értéke 600mA.))

csatolom miről is van szó

(#) potyo válasza gulyi88 hozzászólására (») Dec 23, 2008 /
 
Alapvetően ha egy MOSFET-re a G-S közé pozitív feszültséget kapcsolsz, akkor a D-S között mindkét irányba vezeti az áramot. Ha a G-S között a feszültség nulla, akkor csak egyik irányba tudja átvezetni, arra, amerre a belső dióda megengedi. De a belső dióda nem úgy van pluszban beletéve, hanem a gyártástechnológiából ered. Persze gyakran jól is jön, hogy van ez a dióda, de itt most nincs szerepe.

Tehát a kapcsolás amíg tölti az akkut, addig az ellenállást nem zárja rövidre azért, hogy tudja mérni az áramot. Ha viszont megszűnik a betáp, akkor a mosfet gate-jét az akkufeszültség a 100k ellenállások keresztül felhúzza (ugye itt áram nem folyik, vagyis az akkut nem meríti), tehát a sönt rövidre lesz zárva, és így nincs veszteség a söntön.
(#) gulyi88 válasza potyo hozzászólására (») Dec 23, 2008 /
 
kösszi
igen tudom, hogy a dióda az a gyártástechnológiából eredően van ott..

a lényeg nekem az volt, hogy a fet, ha Ugs poztiv, akkor mindkét előjelű Ids-t képes vezetni.
névleges áramot mindkét irányban tudja, nem károsodik ?
erőől nem volt szó a suliba, felépítéséből következően kizárni pedig nem lehet.

az akkuból pedig használat esetén kifelé folyik az áram-> -Ids..
(#) potyo válasza gulyi88 hozzászólására (») Dec 23, 2008 /
 
Ugyanazt az áramot tudja mindkét irányban.
(#) mex válasza gulyi88 hozzászólására (») Dec 23, 2008 /
 
Köszi a rajzot,egészen "elegáns".
(#) Sallala hozzászólása Jan 8, 2009 /
 
Teljesítmény FET-ek párhuzamos kapcsolása és meghajtása

Üdv, a témában szeretnék okosabb lenni. Mire kell figyelni, ha teljesítmény növelés céljából több fetet szeretnék párhuzamosan kapcsolni.


Amit eddig sikerült megtudnom: A kérdéseimet vastagon szedem.

- A Drain lábukat egyszerűen össze lehet kötni. Szemben a tranzisztorokkal, ahol a nagy erősítési tényező-szórás miatt emitter ellenállást kell használni, itt ilyen illesztő tag nincs.

- Jellemzően a Drain láb a hűtőzászlóval azonos potenciálon van. Használhatom a hűtőzászlót a bekötésre, vagy illik azért a Drain lábat is beforrasztani?

- Több kisteljesítményű fetet kapcsoljunk párhuzamosan, vagy egy nagyteljesítményűt használjunk? Attól függ. Árban lehet hogy olcsóbb a több kicsi. Az eredő ellenállásuk is kisebb lesz, vagyis a vezérlő áramkörön a nemkívánt feszültésgesés is kisebb lesz. De! A párhuzamos Gate-Source kapcsok miatt a meghajtó áramkörnek nagyobb kapacitással kell megbírkóznia. Ebből adódó fontos tudnivalók:
Csak azonos típusú és gyártójú darabokat szabad párhuzamosan kapcsolni. Azonos egyedeknél is gondot okozhat a parazita kapacitásokban jelentkező szórás. Ha valamelyik FET gyorsabban kapcsol be, akkor amíg a töbiek "utolérik" ő egyedül vezeti a teljes áramot. Ez meghibásodásra adhat okot.
Azt olvastam, hogy a Gate lábakat egyenként soros ellenállással kell ellátni. Ez némileg segít a dolgon. Egy netes hozzászólás alapján 10db fet alatt 33ohmos gate ellenállást javasoltak, utánna minden további 10 fetnél 20%-al kell növelni az ellenállások értékét. Továbbá hasznos a lábakat minél rövidebb hosszon bekötni, és a betáplálást is úgy kell megoldani, hogy az szimmetrikus legyen. Ha jól értem... Ezeket itt olvastam:
parallel-fets-t5863.html

A Gate ellenállás méretezése is egy külön "szakterület". Itt folyt róla egy igen hosszú vite, tele érdekes képletekkel:
Sizing Mosfet Gate Resistors

Gate kapacitás számolására itt egy jó útmutató, bár nekem ez sem teljesen tiszta:
Power MOSFET Basics

További fejtegetés a párhuzamos kapcsolással kapcsolatban:
FET's Issue

Nekem még mindig nem elég tiszta, hogy hogyan méretezzem a FET-ek Gate ellenállását.
A különálló soros ellenállások miért segítenek kiküszöbölni az eltérő gatekapacitásokból adodó tranzienseket? Ok, lasabb lesz a felfutás. de arányában ugyan akkora eltérések fognak mutatkozni nem?
A megadott 33ohm helyes érték? Ezeknek az ellenállásoknak miléyen pontosságúaknak kell lenniük?


Itt a fórumon is olvastam már különböző álláspontokat a Gate ellenállások értékéről. Egyszer s mindenkorra szeretném ezt tisztázni, ehhez a hozáértők segítésgét kérem! Jobb híjján tapasztalatokat várok, hogy ki, hány amperes meghajtást készített párhuzamosan kapcsolt fetekkel, és mennyire üzemelt az stabilan.
(#) Peve hozzászólása Jan 24, 2009 /
 
Szervusztok.

nagyon fontos kerdesem lenne. egy autos multimediaban elszallt tobbekkozott egy MOSFET is. pontos tipus:
APM3095P , ami egy P csatornas MOSFET.

tudna nekem segiteni valaki ennek beszerzeseben, illetve mivel tudom helyettesiteni az adott alkatreszt. nagyon fontos es surgos is lenne. egy ajandek volt. es hat egy honapja semmi hir rola.


koszonom elore is.
(#) barniby hozzászólása Jan 24, 2009 /
 
Sziasztok.Hasonló cipőben járok mint Peve kolléga.
Nekem is elszállt egy MOSFET végfokom.
A Pioneer DEH-4700MP típusú autósrádiómban volt.
Elég macerás a beszerzése,mert eddig csak az USAban találtam.Esetleg ha valaki tudna nekem segíteni a beszerzésében,vagy van Pioneer-szervízes ismerőse meg köszönném a segítségét.
Típus: PIONEER MOSFET PAL007B
Még ezek vannak ráírva:220FS,S2VB,MLT 22,518
Amúgy ez egy 4*50Wattos végfok.
Ha valaki tudna segíteni akkor írjon.
(#) Peve válasza barniby hozzászólására (») Jan 25, 2009 /
 
nekem van pio vegfokom. nehany darab. megnezem neked.
(#) barniby válasza Peve hozzászólására (») Jan 25, 2009 /
 
Előre is köszi.Közben nagy +próbáltatások útján (orosz oldalak )sikerült kiderítenem,h a TDA7560-as is jó helyette elvileg.Azért megválak hátha van eredetid.
(#) Attila86 válasza Sallala hozzászólására (») Jan 25, 2009 /
 
Ez igen!
Ritka az ilyen fórumozó, aki a kérdéseire önmaga próbálja megkeresni a választ és ezért hajlandó is kicsit utánaolvasni. És csak ez után tesz fel kérdéseket a fórumban azokkal a dolgokkal kapcsolatosan amiket ezek után sem sikerült megértenie. És persze ezek a kérdések is teljesen értelmesek mi több, szép kereken és érthetően meg vannak fogalmazva!
Te vagy a moderátorok álma!
(#) Sallala válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 28, 2009 /
 
Köszönöm. Igyekszem alapos lenni. Volt egy ehhez hasonló "nyomozásom" a tápegység topicban is. Ott azt fejtegettem, hogy mit okoz a lekapcsolt táp esetén a kimeneten lévő akkumulátor. Azt hiszem ott is írtam összefoglalót a végén. Neked, mint hozzászólásínyenc ajánlom!

A konklúzió egyébként általában az, hogy csinálni kell nem gondlkodni. De ha nem járok a dolgok végére nem alszom nyugodtan

Egyébként azóta nem foglalkoztam a témával, bár a kétmarék fetet és tekercs gate ellenállást megvettem.
(#) balage8 hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
Helyettesitenem kellene egy mosfetet, mi alapján tudok helyettesítőt keresni ? Ill. mekkora tűréssel ?
(konkrétan a fairchild ndc651N-ről lenne szó, a microchip http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/01047a.pdf alapjan)
Köszi előre is.
(#) SKY hozzászólása Feb 24, 2009 /
 
Hello!
Egy 4093-as ic-ről hajtanék meg egy IRF630-as FET-et, a 4093 tápfesze 12V, a FETre változó nagyságú feszt adnék (10-70V DC).
Valaki megtudná mondani mit hogyan kössek és esetleg optocsatolóval is, hogy hogyan lehetne?
(#) pako hozzászólása Feb 26, 2009 /
 
Üdv!
A FETek adatlapja szerint a G-S fesznek +/-20V között kell lennie. Az lenne a kérdésem, hogy erre mennyire érzékenyek? 25V-ot még kibírnának? (IRF640-ről, és IRF9640-ről lenne szó)
(#) gabi06 hozzászólása Márc 10, 2009 /
 
Szeretném kérdezni, hogy a Mosfet meg hajtását hogy kell kiszámolni?Az adatlapon mi a fene a Gate Charge-nél az a "nC"
mértékegység?
(#) didyman válasza gabi06 hozzászólására (») Márc 11, 2009 /
 
NanoCoulomb. A gate charge azt a töltésmennyiséget jelenti, amit a kapura kell jutatnod (el kell venned) az eszköz megfelelő vezérléséhez. Ennek jelentősége a működési frekvencia növekedésével jelentkezik, ugyanis minél nagyobb a freki, időegység alatt annál többször kell ezt a töltést rárakni-elvenni a FET-ről és ahogy azt elméleti szinten valamennyire is jártas kolléga rögtön rávágja: Töltésmennyiség per idő egyenlő áramerősség. Magyarán, ha a FET-et nagyfrekivel (nx10kHz felett jellemzően) vezéreled, akkor nem lehet végtelen bemeneti ellenállásúnak tekinteni, hanem bizony combos meghajtást kíván, Ohmos nagyságrendű forrásimpedanciával akár.
A gate charge értékét kapacitással is lehet jellemezni, ám ez a Q=C*U miatt nem egyértelmű, tervezéskor a gate charge sokkal világosabban írja le.
(#) didyman válasza pako hozzászólására (») Márc 11, 2009 /
 
Nem, nem bírnak ki, azért van megadva 20V... Az értéket praktikusan zenerdiódával illik megfogni, ha az eszköz nem tartalmaz ilyet. Ha itt nagyobb áram feltételezhető (zener nyitása miatt), akkor a meghajtás felől szükséges szintet illeszteni, feszt csökkenteni. A fenntebb írtak miatt vezérlésfüggő, hogy ellenállásosztó elég, vagy pl. tranzisztorral, vagy soros zener-rel szintet tolsz.
(#) gabi06 válasza didyman hozzászólására (») Márc 11, 2009 /
 
Köszönöm a választ! Ezt értem,csak mégsem! Konkrétan csináltam egy invertert ami megy 100kHz-en egy uc3845 hajt egy irf630-at 13v-ról,de nem az igazi.Kicseréltem a fet-et RFD3055-re így sokkal jobb a kimenő teljesítmény! Az össz felvétel minketőnél 1A körül van
a fetek melegszenek elég jó ezért szeretném kideríteni mi a hiba! Tehát ennél a megoldásnál mit számoljak?
Következő: »»   2 / 38
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem