Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Digitális hőmérő PIC-kel
 
Témaindító: sportcipo, idő: Júl 23, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 18
(#) sportcipo hozzászólása Júl 23, 2006 /
 
Elolvastam ezt a "Digitális hőmérő PIC-el"c. részt. Hogy lehetne megoldani azt hogy ez a kapcsolás pl egy 9 V-os elemmel műkdjön? ja és a DS1820-as IC megszünt már ds18s20-as van. Ez is jó?
(#) sportcipo válasza sportcipo hozzászólására (») Júl 23, 2006 /
 
és lehet használni 2x20-sa kijelzőt is? hogy kell átállítani erre? mert a forr. kódban csak 2x16os vagy 4x16-osnak a lehetőségét látom
(#) Báddzsó válasza sportcipo hozzászólására (») Júl 23, 2006 / 4
 
Idézet:
„Hogy lehetne megoldani azt hogy ez a kapcsolás pl egy 9 V-os elemmel műkdjön?”
ez egyszerű, veszel egy 78L05 tipusú 5V-os feszültségstabilizátort és a 3. lábára kötöd a 9V-os elem pozitívját , 2-esre a negatívját és az 1. lábából fog kijönni az 5Volt. Vagy működtetheted laposelemről vagy 3db ceruza/mikro elemről is.
DS1820=ds18s20
(#) Báddzsó válasza sportcipo hozzászólására (») Júl 23, 2006 /
 
2x20 kijelzőhöz szerintem módosítani kell a pic progiját.
(#) Báddzsó válasza Báddzsó hozzászólására (») Júl 23, 2006 /
 
ja most nézem csak, hogy a nyák rajzban már benne van a 78L05, csak a kapcsolási rajzban nincs.
Szerintem jobban járnál ha 3db mikro elemről működtetnéd a 78L05 -öt elhagyva mint 9V-ról 78L05-tel.
(#) sportcipo válasza Báddzsó hozzászólására (») Júl 23, 2006 /
 
és hogy lehetne átrakni graph. lcd-re ?
(#) Tomee válasza sportcipo hozzászólására (») Júl 23, 2006 /
 
Egyszerűen!
Irsz egy grafikus kijelzős-pices-hőmérés progit...
De egyébként ezt a kapcsolást nem grafikus kijelzőre tervezték. Így sw modósítás sem elég neki. Új hw-t kell neki csinálni.
(#) sportcipo válasza Tomee hozzászólására (») Júl 24, 2006 /
 
ja és van egy elgondolásom arról hogy hogy is lehetne megcisnálni vezetéknélkülire mindjárt megcisnálom a kapcsrajzát és arról pls mondd majd meg h müxik-e (elméleti síkon ) és nem tudja vki honnan lehet szerezni mini fm adatátviteli rendszereket?
(#) sportcipo válasza sportcipo hozzászólására (») Júl 24, 2006 /
 
na kész! Várom a véleményedet!
(#) Tomee válasza sportcipo hozzászólására (») Júl 24, 2006 /
 
pl itt lehet venni.
Amit rajzoltál az szerintem nem lenne jó mivel oda valami kétirányú rádíós cucc kéne. Bár én nem ismerem ezt a DS1820-t, de szerintem fogad is és küld is adatokat.
A kétirányhoz meg valamai adás/vétel átkapcsoló szükséges. => pic progi módósítás.
(#) Báddzsó válasza sportcipo hozzászólására (») Júl 24, 2006 /
 
nemjó!.. Mint Tomee is írta a ds1820 nem csak küld adatokat, hanem fogad is. Úgy müxik hogy küldessz neki egy adatsorozatot a saját sorazatszámával, és erre küldi vissza hogy hány fok van...
(#) pisti89 hozzászólása Jan 3, 2007 /
 
Valakinek van eseteleg hozzá programja?
ha van töltsd már fel.
(#) deguss válasza pisti89 hozzászólására (») Jan 4, 2007 /
 
Hőmérséklet vezeték nélküli mérésére mindenképpen kell a "kültéri" egységhez egy mikrovezérlő, ami kommunikál a hőmérőIC-vel, és kódoltan továbbítja a bázisállomás vevő részének!

Figyelmedbe ajánlom Topi 434MHz-es moduljairól írt cikkét. Ilyenek tökéletesen megfelelnek a feladatra. A jel átvitelt ugyan kódolni, ill. dekódolni kell, de nem hiszem hogy ez jelentene problémát. Topi írt komplett manchester kódoló unitot is! Tessék elolvasni!

Üdv. deguss
(#) szabi_o hozzászólása Jan 4, 2007 /
 
(#) angelero hozzászólása Ápr 3, 2007 /
 
Hali!
Van olyan aki már megépítette ezt esetleg? Ha nem, akkor mi a véleményetek róla? mert van otthon egy 3310-esem.
Előre is köszi!!
(#) angelero hozzászólása Ápr 3, 2007 /
 
http://free-vz.htnet.hr/Ivica-Novakovic/Nokia%20Lcd%20Termometar.htm
(#) deguss válasza angelero hozzászólására (») Ápr 6, 2007 /
 
Szeva!

Én építettem egy ilyen hasonló időjárásállomást, teló kijelzővel.

Tök jó volt, meg minden, de érted, most mire megyek vele, hogy ha mutatja hány fok van, meg mennyi a páratartalom. Lehet hogy kicsit nagyratörő voltam, mikor elhatároztam, hogy csinálok egyet (épp folyamatban), ami nem csak hőmérsékletet, páratartalmat, hanem ezen túl szélerősséget, szélirányt, csapadékmennyiséget, és halmazállapotot mér, hanem LOGGOL is, és szgépre teszi automatán, gombra kattintás nélkül, noh meg diagrammot rajzol (ezt már egy windows-os progi). De haladok vele lassacskán. Utólagosan egy talaj-hőmérőt is bele fogok kalkulálni, noh meg a kerti tavamhoz egy csatlakoztatható vízhőmérőt is.

Kiindulásnak jó a projekt, egyet garantálhatok:
Sok tapasztalatot lehet vele szerezni, pláne ha ifjonc vagy még az Elektronika eme területén.
(#) angelero válasza deguss hozzászólására (») Ápr 6, 2007 /
 
Köszi a választ!

A tied egy kicsit többet fog tudni
Én már örülök ha ezt megépítem (valahogy)
(#) Rikery hozzászólása Jan 26, 2008 /
 
Kérem segítsen nekem valaki.Megcsináltam Vicsys által felrakott digitális hőmérőt pic 16F84A-val.A programot ic-proggal sikeresen beégettem.Amíg a szenzorokat nem csatlakoztatom rá, a kijelzőn a pic által generált értékek jelennek meg,de amikor rácsatlakoztatom a szenzort,majd újra bekapcsolom,az LCD nem jelez semmit.Ezért nem tudom a szenzor kódját sem leolvasni.Mint ha a pic nem tudná,hogy mit is kellene csinálnia.Kérem segítsen valaki.Köszönet.
(#) Novak válasza Rikery hozzászólására (») Jan 26, 2008 /
 
Szia!

Így egyszer én is jártam, és nevetséges, de az volt a hiba oka, hogy a szenzornak rosszul adtam tápot, fordított polaritással. Magyarul rosszul kötöttem be. Biztos-ami biztos nézd meg adatlapon, hogy jól kötötted-e be. A másik ami még hiba forrása lehet, hogy DS1820-as vagy DS18B20-as szenzorod van? Mert tudtommal DS1820-ast már nem gyárt a Dallas, csak 18B20-ból lehet rendelni. A kettő nem teljesen kompatibilis. Tehát DS18B20-as szenzorral nem fog működni a Vicsys által bemutatott hőmérő.
(#) Rikery hozzászólása Jan 26, 2008 /
 
Szia!
Próbáltam én is megcserélni a polaritást, de úgy sem működött jól,csak úgy reagált rá mint szenzor nélkül.A kódot így sem írta csak nullákat vagy F-eket jelzett.A senzor pedig DS 1820 helyett DS 18S20,ami tudomásom szerint ugyanaz.Nem tudom mi lehet a hibája.
(#) Rapidus hozzászólása Jan 26, 2008 /
 
Lapozz a cikk végére, ott van hatalmas vastagított betűkkel: FIGYELEM! A kapcsolás csak a megadott szenzorral működik (módosítás nélkül). A "B" és "S" jelüekkel nem működik!
(Én is meg akartam építeni, de nekem is csak 18S20 van, így el sem kezdtem. Ha jól tudom Vicsysnek sincs meg a módosított progija S-re, csak amit közölt is a simára.)
(#) vicsys válasza Rapidus hozzászólására (») Jan 26, 2008 /
 
Igen, így van.
Nyugalom, ha nem sürgős várjatok. Készül az új hőmérős cikksorozat.
(#) Novak válasza Rikery hozzászólására (») Jan 26, 2008 /
 
Egyébként ha próbáltál polaritás-cserét a szenzoron, akkor rendelj helyette újat. Ha jól tudom nincsenek védve fordított táp ellen, így valószínűleg már nem jó a szenzorod
(#) af27 hozzászólása Jún 4, 2008 /
 
Üdv, először is bocs, hogyha van megfelelőbb téma erre, de sajnos nem találtam.

Egy kicsit komplexebb problémám lenne.
A feladat:
- 4 hőmérsékleti jel mérése, kijelzése, beállított értéknél relé kapcsolása.
- 4 (relé) kimenet
- 3 szenzorhoz kiértékelési lehetőségre van szükség (értem itt, hogy melyik relé milyen hőmérsékletnél kapcsoljon)
- 1 szenzor kapcsolási értékeit, pedig kezelőfelületen lehessen beállítani. ( + - gomb)

Az a baj, hogy elég kezdő vagyok PIC témában, és még azt sem tudom milyen pic-el áljak neki a problémának.

Jah, a szenzor analóg, sajnos nem lehet digitálisra cserélni az elhelyezése, és tokozása miatt.

Kijelzőre, grafikusra gondoltam, de az szerintem nekem tul nagy falat lenne, megfelelne valamilyen HD 4x25 -ös.


Minden segítséget köszönök.

(#) kobold válasza af27 hozzászólására (») Jún 4, 2008 /
 
Az analóg szenzor LM35, vagy valami hasonló, lineáris kimenetű elemet takar?
Mi a különbség abban, ha három szenzorhoz kiértékelési lehetőségre van szükséged, a negyedikhez pedig beállításira? Vagy a kiértékelés és kivezérlés pl. programban előre eltárolt, fix értékeknél következik be három szenzornál, míg a negyedikhez a későbbi állítást is biztosítani kell?
A grafikus kijelző sem egy nagy ördöngösség egyébként, mobilokból sokan hasznosítják. A négy szenzor által mért hőmérsékletet, illetve a hozzájuk rendelt kimenetek állapotát kell (gondolom én) állandó jelleggel kiírni, valamint egy egyszerű menüvel a beállíthatóságot biztosítani. Mondjuk, ha menü-elem van egy szenzorhoz, szinte ujjgyakorlat a másik háromhoz is hozzárendelni, a beállítási értékek pedig elférnek az EEPROM-ban.
Negatív hőmérsékletek esetén annyival bonyolódik a dolog, hogy (az LM35 példáján) az analóg jel is negatív lesz, a PIC azt nem szereti, így az egészet el kell tolni legalább 0.5 V-tal felfelé.
(#) af27 válasza kobold hozzászólására (») Jún 5, 2008 /
 
Üdv.

A szenzor KTY 81-110. A karakterisztikája lineáris, 0 C°-on kb. 800 Ohm 100C°-on 1800 Ohm.
A kapcsolás fix értékeknél következik be három szenzornál, míg a negyedikhez a későbbi állítást is biztosítani kell. (Így kicsit értelmesebb, mint ahogy én írtam)

A grafikus kijelző kezelése, szerintem nekem még olyan magas, mint tyúknak az ABC, de mindenképp azzal szeretném megoldani. Nem telefon kijelzőre gondoltam, hanem kb akkorára, mint egy PDA kijelzője, csak nem színes.

Negatív hőmérséklet nem lesz.

Még el felejtettem említeni, hogy szükség lenne arra is, hogyha az egyik szenzor mondjuk 100 C° felé emelkedik, akkor a számlálón léptessen egyet.

A kijelzőn 5-6 dolgot kellene kijelezni.
Alap helyzetben az alítható szenzor hőmérsékletét.
2 helyzetben: a 2. szenzorét + egy primitív ábrát
3 helyzetben: a 3. szenzorét + egy primitív ábrát
4 helyzetben: a 4. szenzorét + egy primitív ábrát
5 helyzetben: átfogó információt mutat a kijelző, az OK
6 helyzetben: Pár infó., előre beprogramozott kis ábra meg kis szöveg.

Nagyon köszönöm a segítséget.


(#) kobold válasza af27 hozzászólására (») Jún 5, 2008 /
 
Ellenállás-hőmérővel a negatív hőfok se lenne gond, de ha nem várható ilyen üzem, akkor nem is szóltam.
A szenzorokat külön-külön áramgenerátorokról kellene meghajtani szerintem, az adatlapja szerinti üzemi árammal (1 mA legalább, felső határ a max. hőmérséklettől függ), a rajtuk eső feszültséget pedig úgy erősíteni, hogy a PIC 10 bites A/D konverterét a lehető legjobban ki tudd használni, a kvantálást illetően. Itt egy doksi, sok okos dolog van benne kifejezetten a KTY81-ről.
Ha nem te leszel a felhasználó, illetve bontható kivitelű lesz a rendszer, akkor célszerű vagy nagyon megjelölni a szenzor polaritását, de inkább olyan csatlakozókat alkalmazni, amiket csak egyféleképp lehet szerelni (fordított bekötéssel nem lesz pontos, sőt, nagyon nem).
Alapvetően a szenzor nem teljesen lineáris, inkább 50 ... 150 °C között mondható annak. A linearitási hibát valamennyire lehet külső áramkörrel kompenzálni, vagy szoftveresen, vagy pedig elhanyagolható, attól függően, mekkora pontosság kell. Szoftverből pl. elég jól lehet linearizálni; kisebb szakaszokra bontva a tartományt, először meg kell keresni, hogy az éppen mért érték melyik tartományba esik, majd annak az alsó- és felsőértékei alapján már lineárisan lehet skálázni. Ez minimális hardvert eredményez, bár a kalibrálás, és a határértékek megállapítása, beégetése miatt kicsit több munka.
Bizonyos szintű kalibrálást viszont mindenképp el kell végezned, mivel a három fix kapcsolási pontot meg kell határoznod. Ezekhez mindenképp kívánatos egy offszet megadása, vagyis úgy beállítani az értékeket, hogy jól mérhető különbség legyen a ki- és bekapcsolási pontok között (pl. 70 °C-ra lőve, 71-nél kapcsolja be a relét, 69-nél ki). Ez azért kell, mert ha a jel éppen a kellő hőfoknál ingadozik, szükségtelen (és zavaró) lehet a pergésbe kezdő relé.
Ha még nincs kijelződ, akkor viszont azt kellene legelőször keresni, és addig meg se vedd, míg nincs leírásod a protokolljáról. Nagyban bonyolítja a megoldást, ha nem szerzel be előre minden infót. Utána már "szinte" csak programozni kell. A konstans szövegek, ábrák, és ezek helyzetei elférhetnek akár a proci programjában is, ha nem, külső EEPROM-ban mindenképp. Ha mindenhol azonos karakterméretekkel dolgozol, az megint csak egyszerűsíti a munkát, de persze lehet eltérőekkel is, a
Idézet:
„több csicsához több a meló”
elv alapján.
A képernyőn lévő menü megoldása egy regiszteren alapul, aminek a tartalmát a nyilakkal növeled vagy csökkented két határ között, és ha változik az értéke, kiíratod az új kijelzéseket. Az állítható szenzornál az OK gomb egyszeri lenyomására tiltani kellene a képernyőváltást, kitenni egy kurzort a beállítási hőfok első számjegyére (vagy villogtatni, inverzen villogtatni) a számjegyet (ezek megoldása már kijelzőtől függ), hogy a kezelő tudja, mit és hol ír. Az OK ismételt megnyomásáig, a nyilakat nyomogatva, így nem a kijelzők váltakoznak, hanem az éppen állítható számjegyek. Ha a korábban említett offszet-értéket programból veszed, akkor csak a beállítási hőmérsékletet kell kijelezni, de megtehető az is, hogy a ki-be kapcsolási pontok állítását is kijelzőről engedélyezed erre az egy szenzorra.
A főprogram nagyjából annyit csinál, hogy pl. másodpercenként elvégez egy konverziót a bemeneteken, és az aktuálisan kijelzendő érték(ek)et kiírja, illetve figyeli a gombokat és kivezérli a reléket, ha meg nem változik semmi, akkor mehet aludni újabb egy másodpercig. Gyakoribb mintavétel aligha szükséges, legalábbis nem olyan környezetben, ahol relével kell beavatkozni. Kimenetekre tranzisztor, relé, védődióda, egy megfelelő táp az egésznek, doboz, és hajrá.
Vagy legalábbis én valahogy így tudnám elképzelni.
(#) af27 válasza kobold hozzászólására (») Jún 5, 2008 /
 
Milyen mikrokontrollert ajánlanál? Én eddig 16F84, 16F873-al próbálkoztam, de nem tudom valamelyik alkalmas, e lenne erre a célra.
Vagy igazából azt sem tudom, hogy kezdjek neki a hardvernek, mármint milyen porcit, mem-et használjak. A többi az OK, csak sajnos a mikroprocesszorok kimaradtak az eddigi életemből.
(#) af27 válasza kobold hozzászólására (») Jún 5, 2008 /
 
Következő: »»   1 / 18
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem