Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ez milyen alkatrész-készülék?
 
Témaindító: csaby, idő: Dec 25, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   11 / 1162
(#) iamrob válasza Ant hozzászólására (») Aug 11, 2006 /
 
Hát igen. A triak (és a tirisztor is) csak akkor kapcsol ki, ha a két MT (main terminal) lábán (tirisztornál K és A) keresztül folyó áram a tartóáram alá csökken. Tipikusan váltóáramú áramkörökben alkalmazzák, de legalábbis nulláig csökkenő egyenáramúban. Ettől függetlenül a gate-jére kényszerített negatív feszültség is kikapcsolja, ha ez megfelelően nagy.
Tehát ne egyenárammal próbáld ki és akkor jó lesz.
(#) Ant válasza iamrob hozzászólására (») Aug 12, 2006 /
 
De kapcsolásban azthiszem nem egynáram megy a triakon!
(#) vicsys válasza Ant hozzászólására (») Aug 12, 2006 /
 
cseréld fel A1,A2-tőt!
(#) _JANI_ válasza Ant hozzászólására (») Aug 12, 2006 /
 
Ebben a kapcsolásban nem két BT139-es van feltüntetve! Szerintem a
Idézet:
„gyújtó”
triakot kikellene cseréne az itt (vagy OTT) feltüntetett tipusúra. MOC3041-gyel nemlenne etz az egymára épített triakvezérlést kiváltani??? Esetleg a fütőtrafó prímer oldali "kapcsolásával"!?. /Szekuderen kis fesz nagy áram, mígy a prímeren nagy fesz "kis" áram folyik. Így nagyobb teljesítmény is könnyedén kapcsolható lenne!/
(#) Ant válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 12, 2006 /
 
Ez annak a kapcsolásnak az átdolgozása, azthiszem amit én belinkeltem, én egy kicsi gyujtó mac97a8-as triakot használtam, meg egy bt139-eset, azért nem bt136-ot mert az nagyon melegedett!, de valakinek így működik, én már kettőt építettem, mindegyiknek ugyanaz volta hibája, a triak nem kapcsolt ki, lehet hogy a műv erősítő ic-m a rossz!
(#) mex válasza Ant hozzászólására (») Aug 12, 2006 /
 
Üdv. Tegyél a második triac vezérlőelektródája és a test közé 470 ohmos ellenállást. Egyébként én azon csodálkozom,hogy egyáltalán bekapcsol mivel az adatlap szerint a bt139-nek 100mA kapuáramot ir.Na persze ez a legrosszabb esetre igaz. Az ellenállás 1W-os legyen. Ha igy sem jó akkor marad az első triac cseréje a Jani által leirtak szerint.
(#) Ant válasza mex hozzászólására (») Aug 12, 2006 /
 
Ezért van előtte, a kis triak, hogy a bt139-eset azt bekapcsolja!
(#) mex válasza Ant hozzászólására (») Aug 12, 2006 /
 
Ezt most kérdezted vagy tényként közölted? Egyébként igen, mivel az IC elvileg nem képes a meghajtóáramot biztositani.
(#) _JANI_ válasza Ant hozzászólására (») Aug 12, 2006 /
 
Hát iggen, azért van...

Amikor a triakod "bereteszelödött", bontsd meg a kettes triak gyúltókörét. Ha az öntartás megszűnik, akkor a gondot az első (gyújtó vagy vezérlő) triak okozza.

Vagy esetleg a második triak GATE-jét húzd le testre (M1-re) egy ellenállásal. Kezdetnek talán egy 1Kohmos elég lehet, és innen változtatni az értéket...

Közben kidolgoztam a MOC3041-es változatot! Igaz hogy csak blokkséma de ötletet lehet igy is meriteni belőle!
(Csak össze kell fésülni az eredeti rajzal!)

Mivel a triakon a hálózati fesz jelenvan ezért a módositást fokozott óvatossággal végezzétek el. Kezdöknek nem ajánlom !!!!
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 12, 2006 /
 
De elképzehető, hogy szekunder oldalon is kifogástalanul működne. :nemtudom:

Lehet, hogy inkább a itt a [link=http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic.php?id=347]" Forrasztópáka hőmérséklet szabályozása "[/link] topicban kellene inkább folytatni!???
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 13, 2006 /
 
(#) Rikfic hozzászólása Aug 13, 2006 /
 
Helló!

Tanácsot szeretnék kérni:

Szükségem lenne egy - a tranzisztorhoz hasonló - alkatrészre. A tranzisztornál ugyebár, amikor a Bázisára feszültséget kapcsolok, akkor az Emittert átkapcsolja a Kolloktorra. Nekem pedig "olyan tranzisztor"-ra lenne szükségem, aminek ha a "Bázisára" GND-t kapcsolok, AKKOR kapcsolja át az "Emitter"-t a "Kollektorára", viszont ha a "Bázis"-ára feszültséget kapcsolok, akkor a Kollektor Lebegjen, vagyis magas impedanciás állapotban legyen (se 0 se 1). Csatoltam az elképzelt alkatrész működési rajzát és igazságtábláját.

Köszönöm a hozzászólásokat!

alkatresz.JPG
    
(#) GLaszlo válasza Rikfic hozzászólására (») Aug 13, 2006 / 4
 
Ha csak jelkapcsolásra kell, akkor szerintem 4066, aminek a vezérlőjeleit rákötöd egy-egy inverterre.
(#) Báddzsó válasza Rikfic hozzászólására (») Aug 13, 2006 /
 
esetleg egy PNP tranyó aminek a bázisát felhúzod a +ra 4,7k-val.?
(#) Smith83 válasza Rikfic hozzászólására (») Aug 14, 2006 /
 
Van negatív fesz. vezérelt PNP és pozitív fesz. vez. NPN!
A választás egyszerű!
(#) iamrob válasza Rikfic hozzászólására (») Aug 14, 2006 /
 
Hát, ez egy elég érdekes kérdés.
Nem bántásképpen mondom, hanem segítő szándék vezérel, de akinek a tranzisztor azt jelenti, hogy
Idézet:
„A tranzisztornál ugyebár, amikor a Bázisára feszültséget kapcsolok, akkor az Emittert átkapcsolja a Kolloktorra”
, akkor az, a korábbi hozzászólásokkal sem fog tudni mit kezdeni, illetve másik hatféle lehetőségből sem biztos, hogy ki tudja választani a neki megfelelőt.
Ezért szerintem ennél kicsit részletesebben fejtsd ki az elképzelésedet, és akkor már többen egyértelmű választ fognak tudni adni a kérdésedre.
Legalább annyit tudni kellene, hogy mi lesz az IN és milyen áram kell az OUT-on, illetve milyen jel (fesz/áram) megy a KAPCS-ra.
(#) Rikfic válasza iamrob hozzászólására (») Aug 15, 2006 /
 
Először is bocsánatot kérek a tranzisztoroktól, hogy számomra csak ennyit jelentenek, vagyis "egy feszültséggel vezérelhető kapcsolót". Viszont én eddig csak erre használtam őket, méghozzá olyan áramkörökben, ahol egy PIC vezérel valamit. Ebben az esetben is erről van szó: a PIC RA4 lábán kilépő logikai 0 és 1 -nek különböző feladata van, de most ezt a fórumban végig levezetni, hogy melyik mit csinál.... De a lényeg az, hogy az én elképzelt alkatrészem KAPCS. -ára, ha logikai 0-t (azaz GND-t)küldök a PIC RA4-es lábával, akkor az elképzelt alkatrész IN bemenetére kapcsolt +5V feszültség jelenjen meg az alkatrész OUT kimenetén. DE HA A KAPCS. -ra logikai 1-et (azaz +5V-ot) küldök, akkor az alkatrész OUT-ja lebegjen.
Nos remélem ez már így részletesebben ki van fejtve és az új infókkal már könnyebb lesz megválaszolni a kérdésemet.


Köszönöm a további hozzászólásokat!
(#) iamrob válasza Rikfic hozzászólására (») Aug 15, 2006 /
 
Akkor erre a célra egy PNP tranzisztor tökéletesen megfelel. A IN legyen az emitter, az OUT a kollektor és a KAPCS a bázis egy 1k-10k soros ellenállással.
Ha az RA4 esetleg bemenet is (POR alatt biztosan) és ez problémát okoz a működésben, akkor egy fel- (esetleg le-) húzó ellenállást is tegyél a lábra.
A kapcsolt áram nagyságát nem írtad, de értelemszerűen a tranzisztor árama igazodjon ehhez, viszont ennek függvénye a bázisellenállás is. Néhány 100mA-ig elég pl. egy BC327 és 1k soros Rb.
(#) Sebi válasza Rikfic hozzászólására (») Aug 16, 2006 /
 
Itt már nem írod, hogy a "kapcsolójel" lebeghet is.
Ha tényleg ez az állapot is fennállhat, akkor a PNP bázis-emittere közé kell egy 10k, a bázissal sorosan (a PIC felé) pedig soros 4,7k és egy dióda, ami katóddal néz a kimenet felé.
(#) gtk válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 16, 2006 /
 
Sziasztok!

Egy keramia kondenzatoron a kov. irja:
104
25V
En 100(104)nf -re gondolok..De lehet hogy 100 pf?
Ha fontos akkor beszurok majd kepet rola...

Kosszi...
(#) iamrob válasza gtk hozzászólására (») Aug 16, 2006 /
 
10*10^4 pF vagyis 100000pF=100nF
(#) gtk válasza (») Aug 16, 2006 /
 
10 nf! (ez sz.tem elmegy +5V ra zajszuresnek,vagy nem?)
Koszi!
(#) iamrob válasza gtk hozzászólására (») Aug 16, 2006 /
 
Zajszűrésre éppen megfelel, csak az IC lábaihoz a lehető legközelebb tedd.
És még mindig 100n!
(#) pbalazs válasza gtk hozzászólására (») Aug 16, 2006 /
 
100n és nem 10. Biztos csak elírtad.
(#) _JANI_ válasza Rikfic hozzászólására (») Aug 17, 2006 /
 
Lehet, hogy érdemes lenne körülnézni a FET-ek között. Néhányuk, önmadában is ellátja ezt a feladatot.

EGYSZERŰ HOBBIÁRAMKÖRÖK / FET TESZTER

A FET-ek...
(#) gtk válasza iamrob hozzászólására (») Aug 18, 2006 /
 
Kozben nem tudtam irni technikai okokbol.

Koszonom a segitseget!
(#) yokesz hozzászólása Aug 22, 2006 /
 
DNA1002D
Nem tudja valaki hogy mire jó ez az ic, mert interneten nem találtam semmit róla magyarul.
(#) Marco_HUN válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 22, 2006 /
 
Sziasztok olyan kérdéssel fordulok a társasághoz hogy ez milyen alkatrész. az tudom hogy Stereo Jack dugó de mégis mijen .Mi a típusa. A Számgépen elején van és kii kéne cserélnem mer tönkre ment.
a leírása kis fekte dobozolás elől aluminium dugóaljzat .És négy párhuzamos lába van és felettük meg egy..Képet holna tudok csak feltenniés azért próbáltam leírni.Azért hülyenem vagyok -ahogy a reklám ís írta
segítséget előre is köszi
(#) vicsys válasza Marco_HUN hozzászólására (») Aug 22, 2006 /
 
Jack aljzat...sztem.
[link=http://www.hqvideo.hu/pr?srch=jack&sm=2&ls=20&ag=86000#list]http://www.hqvideo.hu/pr?srch=jack&sm=2&ls=20&ag=86000#list[/link]
Ebből létezik 6,3 és 3,5-es típus.
Gyanítom, neked 3,5-es kell.
(#) Marco_HUN válasza vicsys hozzászólására (») Aug 23, 2006 /
 
lehet h nem jack de hasonló a kinézete
Következő: »»   11 / 1162
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem