Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   410 / 4003
(#) Vacok válasza Action2K hozzászólására (») Feb 6, 2009 /
 
Köszi! Ez nagy segítség volt, és egyszerűbb is mint amilyet én akartam tervezni. Néhány ellenállást módosítok, és kész is.
(#) proli007 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Feb 6, 2009 /
 
Hello!
Ezek a könyvek közül, bármely megvan, elegendő az alapok elsajátításához. Ha a Fereczi könyv megvan, más semmi dolgod, csak az elejét alaposan áttanulmányozni és már fel is oszlik a köd.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza Stakypot hozzászólására (») Feb 6, 2009 /
 
Hello!
Szívem szerint azt válaszolnám, hogy ugyan úgy, mint az RS232 porta, csak 4 bitten. De ..
- Vannak PIC programok, amik 16C84-re programból szimulálják a soros adatátvitelt. Ha egy ilyen progit átolvasol, már is fogod tudni mit kell tenni.
- A jelcsoportok közötti szünetet lehet a szinkronozásra használni. Ilyenkor letörlöd a regisztert (vagy beléptetsz nullákat. Ha a start bit megjelenik, akkor 1/2 átviteli idő múlva lépteted a regisztert. Majd ezt követően már teljes baud idővel éptetsz. Ha kész, megvizsgálod hogy a start bit jó helyen van-e. (négy bit esetén sok ellenőrzést nem lehet tenni)
Ha az utolsó lépésidő is letelt, elviszed a párhuzamos adatot, és törlöd a regisztert.
De ez procival sokkal egyszerűbb dolog, mint digitális IC-vel.
(Az átviteli sebességet, persze a vevőnek is ismernie kell)
üdv! proli007
(#) gaallaszlo hozzászólása Feb 6, 2009 /
 
Ma kicseréltem az gépkocsi aksiját, és nem tudom a rádió kódját. Tud valaki segíteni? A Gk.: Ford Fiesta
(#) Sir-Nyeteg válasza gaallaszlo hozzászólására (») Feb 6, 2009 /
 
Szerintem buktad (hivatalosan) Escortom van. Van hozzá egy kis 6*10cm-s könyvecske gyárilag, és abba van beleírva kézzel egy 4 számjegyű kód. Azt kell megadni. Ha az nincs meg, akkor gubanc van.
(#) Stakypot válasza proli007 hozzászólására (») Feb 6, 2009 /
 
Köszönöm a válaszod!

Mellékeltem egy képet, ha jól értettem akkor erre gondolsz.
Ha megengedsz még egy krédét...
Az 1t-t és az 1/2-t idők előállítása nem gond. Egy bináris számláló, az első bit lesz az 1t, a nulladik bit pedig az 1/2 t. A kérdésem most arra irányul, hogyan lehet megoldani azt hogy :

Ha a startbit megjelenik, rogtön abban az időpillanatban, vagy legfeljebb elhanyagolható időmennyiség elteltével induljon el a számlálás?
Van egy generált órajelünk, ezt kell akkor indítani hogy a felfutó éle akkor jelenjen meg mikor a start bit. Erre milyen megoldás létezik?

képchc.JPG
    
(#) zenegép hozzászólása Feb 6, 2009 /
 
S.O.S sziasztok a van 1 spott trafom az van rá irva hogy 200VA az 200 wattot jelent??
(#) moltam válasza zenegép hozzászólására (») Feb 6, 2009 /
 
Szerintem a veszteségek nélküli teljesitményt az u*i-t mutatja.Azaz a szekunderen nem lesz meg teljes egészében ez a teljesitmény
(#) marsh6 hozzászólása Feb 6, 2009 /
 
Én egy hang falat akarok házilag,összerakni.Van egy 100w-os erősítőm,és azzal nem vagyok tisztában hogy a hang válltóra hogy kössem a hang szorokat.A hang válltómnak,3-pár kivezetése van,de nem tudom hogy a magasnak a középnek a mélynek meik a kivezetése.Ezeket honnan ismerem fel .Elöre is köszönettel marsh6!
(#) Doncso válasza marsh6 hozzászólására (») Feb 6, 2009 /
 
ez nagyon egyszerű, fogsz egy sima hangszórót, az ezüst dómos sima hangszóróra gondolok ami papírmembrános, szépen rákötözgeted mindegyik kimenetre és meghallod melyiken jön ki a közép a magas és a mély hang, de ha professzionálisan akarod megállapítani, akkor, kell lennie az egyik kivezetéssel sorosan kötve egy tekercsnek, az a mély, a másik kettő közül többnyire az a magas amelyiken a kisebb értékű kondi van sorba kötve.
Remélem segítettem.
Üdv.
(#) zacc hozzászólása Feb 6, 2009 /
 
Hello .
Az a helyzet hogy vasarnap van vizsgam elektrotehnikabol es nem nagyon ertek egy ket dolgot . valaki el tudna nekem magyarazni Kirchof torvenyet . vagy legalabb a lenyeget, mert mivel romanul tanulom nem nagyon ertem mirol van szo.
Kosz!
(#) nagy_david1 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 6, 2009 /
 
Na áttolvastam az egeszet és akkor most saját kérdéseimre válaszolva ha sikerül Akkor lényegébe a triak teljes működését az összes negyed kihasználását csak úgy lehet elérni ha a vezérlő frekvencia minden szempontból megegyzezik a tápfrekvenciával? És DC-vel is meg lehet hajtani csak akkor 2 negyed érhető csak el. És példaul ha egy x Hz-es frekvenciával vezérlem és 50Hz-es a táp akkor ugy-e az lesz hogy ugymond összevissza fog működni mert a 2 frekvencia váltakozásának függvényében bármelyik tartományba eshet. És például néztem hogy elektronikával vezérelve még 2 db triak szükséges a 3. megvezérléséhez min van a teljesitmény hogy minden negyed igy ki legyen használva, csak ez az egy megoldás van a megvezérlésére pl egy kis dc feszültséges elektronikával? Mármint ha nem optoval vezérlem és táprol. Gondolok most pl egy tranzisztorral való megvezérlésére. Muszály én is egyszerre inditott 50 Hz szinusszal vezéreljem a 100%-os működéshez, mert ezt eleg nehéz lenne előállitani kis elektronikával . És azt is láttam hogy vannak speci triak vezérlő ic-k is. Vagyis láttam példákat de azok is csak 2 negyedben működtek. És azt is láttam hogy szinte bármilyen jellel meglehet hajtani őket de akkor ha nincs egymásra hangolva a jelenlegi 50 Hz ezekkel akkor megint nem teljes a működése és bárhova eshet. És mint irtam hogy vagy 2 éve csináltam a fényorgonám, akkor az is csak 110 voltot kapott mivel Dc-vel vezéreltem ugy-e? Légyszi ird meg hogy alakúltam vagy még jobban belegabajodtam, és köszi eddigi türelmed is nagyon szépen
(#) _JANI_ válasza zacc hozzászólására (») Feb 6, 2009 /
 
http://hu.wikipedia.org/wiki/Kirchhoff-t%C3%B6rv%C3%A9nyekPontosan melyikkel gyűlt meg a bajod!? Mert mégy van... ( Klikk ide. ) [/url]

Idézet:
„A Kirchoff-törvények a villamosságtanban a töltés és az energia megmaradását tárgyalják.”
(#) nagy_david1 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Feb 6, 2009 /
 
Utólag esett le pár percel s már nemtudtam kijavitani magam, de a fenyorgonám 230 voltot kap ugy-e amitől még 2 negyedben működött? A tirisztorral megkevertem Na légyszi az egészből mond meg mennyi új téves vagy jó következtetést vontam le nagyjából. Az a baj a multisim áramkőrszimulátor nem épp támassza alá azoknak a dolgokank a működését mit az egészből levontam
(#) brato hozzászólása Feb 6, 2009 /
 
Üdv!

Megnézné valaki, hogy a mellékelt rajzon a tranzisztoros rész működőképes lehet?

Köszönöm.

Circuit.pdf
    
(#) Stakypot hozzászólása Feb 6, 2009 /
 
Ez mi lenne? De szerintem nem sok esély van rá...
Ha arra gondoltál hogy a BD182 tranyók kapcsolják a BD 438-at, akkor ettől van egyszerűbb megoldás is....
Mi a feladat?

Ha jó a meglátásom, akkor azt tudom javasolni hogy inkább FET-el csináld, az SOKKAL jobb ilyen célokra mint a tranzisztor!
(#) Stakypot válasza brato hozzászólására (») Feb 6, 2009 /
 
Ha jó a meglátásom, akkor azt tudom javasolni hogy inkább FET-el csináld, az SOKKAL jobb ilyen célokra mint a tranzisztor!
(#) brato válasza Stakypot hozzászólására (») Feb 6, 2009 /
 
Elvileg ez egy léptetőmotorhoz lenne, és ilyen tranyók vannak bőven.
(#) Stakypot válasza brato hozzászólására (») Feb 6, 2009 /
 
Értem, világos.

a motorjaidnak mekkora feszültség és mekkora áram kell?
(#) brezinajanika hozzászólása Feb 6, 2009 /
 
Hali!

Meg akarom építeni az Attila féle Forrasztóállomás 2-t és a 220V-os pákám 1 nagy kalap... és engem az érdekelne ,hogy ha a pákatrafó 24 voltját simán rákötném a páka fűtőbetétre akkor lenne valami baja a pákámnak?
(#) proli007 válasza Stakypot hozzászólására (») Feb 6, 2009 /
 
Hello!
Igen, erre gondoltam.
Ha az óragenerátort leállítod, míg nem jön a start bit, akkor csak egy óragenerátor ütem hiba lehet csak. És ha az elég magas (több osztó) akkor a hiba is elenyésző.
(Én lehet, PIC-el vagy egy 8251-es UART-al próbálkoznék.)
üdv! proli007
(#) brato válasza Stakypot hozzászólására (») Feb 6, 2009 /
 
8 V -tól 20 V -ig kellene a motoroknak feszültség és max 2 A tekercsenként.
Ezzel kellene több féle motort kipróbálni.
(#) Stakypot hozzászólása Feb 6, 2009 /
 
Tényleg, a régi nagysikerű Z80-as 8251! :o)
Abból egy rakat van is itthon, köszönöm a tanácsot, mindenre gondoltam már, csak erre az egyre nem... Pedig ez a legkézenfekvőbb...

Még egyszer köszönöm!
(#) Stakypot válasza brato hozzászólására (») Feb 6, 2009 /
 
Az a baj, hogy a BD 438 helyett keresned kellene valami hasonló teljesítményű NPN tranzisztort.
Mondtad hogy otthon van sok ilyen tranyód, de még így is kitartok a fetes tanács mellet.
Nem kellene külön meghajtanod egy kisteljesítményű tranzisztorral, és a motoroknak szánt áram egy "külön csatornában" folyna... Sokal megbízhatóbb lenne. Sajnos ezzel a PNP tranzisztorral eléggé "nehézkes" megoldani... De ha vársz egy kicsit és nem sürgős holnapra kitalálok valami megoldást...
(#) brato válasza Stakypot hozzászólására (») Feb 6, 2009 /
 
Van BD 437.
De kíváncsi lennék más megoldásra is tranyóval.
(#) proli007 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Feb 6, 2009 / 4
 
Hello!
Teljesen belegabalyodtál. De látom olvasni nem szeretsz. Ez nem az a "gyere buci, hamm bekaplak" eset, ha meg is akarod érteni.

Ha egy 60W-os izzót, félórára bekapcsolunk, és fél órára ki, akkor az egy órára eső teljesítmény felvétele (munka) csak 30W. Tehát a munkát, nem csak a teljesítmény befolyásolja, hanem az idő is amíg a teljesítmény hat. Ha ezt az idődiagrammon ábrázolod, (ahogy a teljesítmény hatott) akkor láthatod, hogy a munka, a teljesítmény időbeli integrálja, azaz a görbe alatti terület.

A gyújtásszabályozás is hasonló módon befolyásolja a munkát, úgy hogy ki-be kapcsolgatja az áramkört, csak nem fél óra a ciklusideje, hanem minden fél periódusban, azaz 10ms idő alatt. A bekapcsolás pillanatát szabályozzuk, a félperiódus végétől visszafelé. Ennek pillanatát általában fokban szokás megadni. Az terhelő áram, a gyújtóimpulzus pillanatától tart, a félperiódus végéig. Ennek időbeli integrálja adja a teljesítményt. Ezért a gyújtóimpulzusnak szinkronban kell működni a hálózattal. A gyújtás helyét, a nullpontból indított késleltető áramkörrel oldjuk meg.

- A tirisztort, vagy a triac-ot nem illik egyenfeszültséggel vezérelni. Legfőbb oka, hogy akkor nem lehet a teljesítményt szabályozni. (Arról nem beszélve, hogy a Gate túlterhelődhet.)
- Ha a Tirisztor Gate-je egy pillanatra vezérlőáramot kap, és az anódja pozitívabb mint a katódja, akkor begyújt és vezetni fog. Ez az állapot, mind addig fenn áll, míg az anódáram meg nem szűnik. (Ezt ki is próbálhatod, ha egy tápegységről egy izzót kötsz az anódjára, és a Gate elektródára egy ellenálláson keresztül áramot kapcsolsz egy pillanatra. Mind addig égni fog a lámpa, míg ki nem kapcsolod a tápot, vagy rövidre zárod az anód-katód kivezetést.)
- Ha a tirisztor lüktető egyenáramot kap, akkor a gyújtás pillanatától, mind addig vezetni fog a tirisztor, míg a lüktető egyenáram, vissza nem tér a nullpontba. Ekkor kialszik, és a következő félperiódusban újra kell gyújtani.
- A teljesítmény szabályozás pont ezen alapszik, hogy a félhullám mely időpontjában adunk gyújtó impulzust. (Mert attól a pillanattól a nullpontig fog áram folyni.)
- Ha egy tirisztor anódfeszültsége nulla, vagy negatív feszültség, akkor a gyújtás hatástalan marad. Tehát ha váltófeszültséggel táplálnád, csak egy félperiódusban tudna vezetni, amikor az anód a pozitív periódusban van. Ez a félhullámú szabályozás, ritkán alkalmazzák, hiszen eleve csak a pozitív félhullám hasznosul.
- A gyújtóáramnak, mindig pozitív áramnak kell lenni a katódhoz képest.
- A tirisztor, mindig az első síknegyedben üzemel, mert csak akkor pozitív az anódfeszültség és a gyújtó impulzus is csak pozitív áram lehet.

- A Triac abban különbözik a tirisztortól, hogy nem csak pozitív, hanem negatív anódáram esetén is lehet vezérelni. (Természetesen az elektródák elnevezése sem egyezik a tirisztorral, mert nem lenne értelmezhető.) Ez ugyebár két síknegyedet jelentene.
- De mivel a tirisztor akár pozitív, akár negatív Gate árammal is vezérelhető, ezért ez már négy síknegyedet jelent.
- Gyújtási megoldás függvényében, általános, hogy a pozitív félperiódusban pozitív, míg a negatív félperiódusban negatív gyújtóárammal vezéreljük. Ilyen kor az I. és II. síknegyedben működik.
- De működtethető, mind két anódfeszültség félperiódusban, csak pozitív (I. és II.), vagy csak negatív (III. és IV.) gyújtóimpulzussal is. A Triac a negatív gyújtó impulzusra érzékenyebb (kisebb Gate áramimpulzus szükséges), így a legtöbb esetben ezzel gyújtják.
- Teljesen mindegy, hogy milyen polaritású gyújtóimpulzussal (melyik síknegyedben) gyújtjuk az eszközt, ha ez megtettük a pozitív és negatív anódfeszültség félperiódusában is, akkor a tejes hullám átvihető!

De azt hiszem ezzel a módszerrel, az én és a kollégák idegeit is kimerítjük. Úgy hogy légy oly kedves venni a fáradságot és olvasni. Ahogy az első Pank mondta, " tanulni-tanulni-tanulni".

üdv! proli007
(#) _JANI_ válasza brezinajanika hozzászólására (») Feb 6, 2009 /
 
Szabályzás nélkül nem lesz hosszú életű!
Ha úgy felejted akkor 100%, hogy szétégeti magát. :felkialtas:
(#) brezinajanika válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 6, 2009 /
 
Köszönöm szépen
(#) _JANI_ válasza brezinajanika hozzászólására (») Feb 6, 2009 /
 
Nincs mit! Ha lesz olyan pákád akkor legelső dolgod egy szabályzó áramkör építése legyen. Persze egy LINK is jó lenne a kiválasztott pákáról!
(#) nagy_david1 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 6, 2009 /
 
Először is nagyon köszonök mindent, másodszor meg amit leirtal annak már egyrészét olvastam a "háziolvasmányomból". Ugy érzem a működési elvét megértettem mostmár tömör leényegretörő magyarázatoddal, még csak gyakorlatba is kéne foglalni. És még e téren is van mit tanúljak. Mégegyszer nagyon szépen köszönöm a türelmedet és hogy szántál rám időt és energiát.
Következő: »»   410 / 4003
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem