Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Nyák nyomtató kérdések
Lapozás: OK   8 / 11
(#) lgyk hozzászólása Jan 15, 2009 /
 
Hi!

Szerintem megoldható lenne PCB gyártása pusztán műgyanta/műanyag felületre nyomtatással.

A galvanoplasztikában használják műanyag felület bevonására felületaktiválás és szenzibilizálás után a kémiai redukciós kezelést.

Tulajdonképpen az aktiváló és szenzibilizáló oldatot (ónsó és palládiumsó oldata) kell csak a felületre printelni, utána egy kémiai redukciós rézfürdőben rá lehet növeszteni a rézréteget.

Így elkerülhető a maratási és maszkolási folyamat, viszont nem bírja el minden tintasugaras fej a savas oldatokat, valamint a palládium nem olcsó anyag...
(#) Thowra hozzászólása Jan 15, 2009 /
 
Üdv mindenkinek!
Nem tudom menyie lenne járható út de talán.
Lehet kapni hideg kémiai ónozó löttyöt.
Az ötlet: Tintasugarassal kinyomtatni a nyák mintájának "ellendarabját", a panel megy az ónozóba ami leónozza a vezetősávok helyét, azon nincs tinta. Ezután vízzel lemosni a tintát, az ónozó marad rajta, mehet a maratás.
Sajnos nincs most ónozóm de ha van valakinek megnézhetné, hogy viseli a maratást.
Másik kérdés, hogy a tintát nem mossa e le az ónozó?
Mellékletbe mutatom az ötletet.
Mi a véleményetek?
(#) picard666 hozzászólása Jan 15, 2009 /
 
http://techref.massmind.org/techref/pcb/etch/directinkjetresist.htm

nem tudom, ez a link volt-e már, de itt működő módszert találtak egy epson tintasugaras nyomtatók átalakítására
mutatnak kész példányokról képeket is
(#) titi válasza picard666 hozzászólására (») Jan 15, 2009 /
 
Hali!
Nem hittem volna, hogy ez működhet.
Van egy ezeréves Xerox-om, lehet elkezdek vele kísérletezgetni...másra már úgyse jó.
(#) niedziela válasza Thowra hozzászólására (») Jan 15, 2009 /
 
Idézet:
„Az ötlet: Tintasugarassal kinyomtatni a nyák mintájának "ellendarabját", a panel megy az ónozóba ami leónozza a vezetősávok helyét, azon nincs tinta.”


Hasonlóeljárást alkalmaznak az iparban is.
Felhordanak egy negativ maszkot, a szabadon maradt réz felületekre 10-12ľm ón- ólom rezisztréteget galvanizálnak. A maszkréteg lemosása után következik a szabadon maradt, felesleges réz lemaratása.

Működik a dolog már régóta

(#) Thowra válasza niedziela hozzászólására (») Jan 15, 2009 /
 
Már csak az a kérdés, hogy viseli az ónozó a maratást, és a tintasugaras nyomtató festéke az ónozást. Olvastam, hogy valaki át is alakított itt ehy nyomtatót, hogy megegye a nyákot, ha a marató nem oldja le az ónozót és a tinta nyomtatásnál/ónozásnál a helyén marad akkor megvan a megoldás. Sajnos ónozólötty és tintasugaras printer nélkül nem tudok a dolog végére járni, pedig nagyon kiváncsi vagyok a működőképességére.
(#) lgyk válasza Thowra hozzászólására (») Jan 16, 2009 /
 
Hi!

Egy hasonló eljárást felvetettem itt.

A dolog nem igazán működőképes a normál kémiai ónozó használatával, ugyanis egy fordított cementásással működő löttyel van dolgunk, ami nem hoz létre tömör ónréteget a réz felületén, így a marószer is eljuthat a rézfelületig a maszkolt területen. Galvanizált ónréteggel (ahogy az ipari eljárás is működik) viszont működne...

A másik probléma, hogy a kémiai ónozó savas, vízbázisú, nem igazán fog ellenállni a vízalapú tinta.

Ha meg valaki talál olyan tintát, ami bírja a savas löttyöket, akkor valószínűleg a direkt maratást is bírja...
(#) xboy8 hozzászólása Feb 10, 2009 /
 
Hello!
Azt nem értem hogyha már angol nyelvű oldalakon ott van a kész megoldás, akkor aki jól tud angolul miért nem fordítja le és közli velünk a megoldást...
Tessék

sztem ezen el lehetne indulni csak az a gond h én nem nagyon tudok angolul...

Üdv!
(#) bbalazs_ válasza xboy8 hozzászólására (») Feb 10, 2009 /
 
Alattad van kb ottel ugyanaz.
Draga, speci tinta kell hozza, mas nem nagyon. Meg kis furas-faragas, csak az nalunk nem divat, hanem mindenki a kuszobre keri, holnap reggelre...

En meg azon gondolkodtam, hogy teljesen egyszeru gyertyaviasz nem lenne-e jo maszknak? Viszonylag alacsony homersekleten olvad, nem nagyon alakul at, valami egyszeru fejbol TALAN ki lehetne loni a NYAK-ra.
Es olcso, nagyon.


(#) Báddzsó válasza xboy8 hozzászólására (») Feb 10, 2009 /
 
elolvastam, lefordítottam, lényeg: piezos nyomtató kell, tehát ami nem bubblejet. Ír festéket ami erre jó. fel kell melegíteni a nyákot, rányomtatni majd sütni megint. Aztán lehet maratni. igazából a sütögetéssel együtt ott tartunk mint vasalásos megoldásnál. Kicsit olyan.. hm.. bár minőségre lehet, hogy jobb.
Vasalással én csináltam már 2 vezetősávot 2 dipláb közé. Ezzel a 3 mil-es vezetősáv a minimum. 3 mil = 0.0762 mm (??!?)
(#) niedziela válasza bbalazs_ hozzászólására (») Feb 11, 2009 /
 
Ez az egész PCB nyomtató ezen a szinten egy használhatatlan érdekesség.
(#) Vandor76 válasza snapscan hozzászólására (») Feb 11, 2009 /
 
Sziasztok!

Tetszik a téma, már csak azért is, mert ugye NYÁK = Nyomtatott ÁramKör

Többen is felvetették korábban, hogy miért nem fordítja le valami angolul tudó a külföldi oldalon található leírást. Mivel én angolul tudónak érzem magam, viszont lusta vagyok sokat írni így csak egy összegzésre vállalkozom :

1) Bizonyos típusú pigment tartalmú festékek hő hatására ráolvadnak a felületre és egy ellenálló réteget hoznak létre. Ilyen a durabrite típusú tinta, és bár az oldalon adott link rossz, a Gugli azért talált infót : Epson durabrite

2) Epson nyomtatót használnak, mert az piezós és nem bubble, vagyis nem melegítéssel állítja elő a nyomást a tinta kilövéséhez, hanem mechanikusan -> nem annyira érzékeny arra, hogy milyen tintát használsz.
Ilyen típusokat alakítottak át : C84, C87, C88, CX4200, R220

3) Úgy nyomtatnak, hogy először egy papírral kipróbálják, hogy pontosan hova fog kerülni a nyomtatott áramkör, majd arra kétoldalas ragasztóval ráragasztják a grillezőben előmelegített NYÁK-ot.

4) Nyomtatás után ismét melegítik (kb. 230 fokra), hogy a tinta rászáradjon/ráégjen

5) Maratásnál vaskloridot használtak, legalábbis az egyik csávó azt írja hogy ő sárga durabrite tintával és vaskloriddal jó eredményt ért el.

Remélem érthetően le van írva, aki képekre kíváncsi az itt nézelődjön : Direct to PCB InkJet Resist Printing

Üdv:
vandor76

Ui : angolul meg tessék megtanulni, mert SOKKAL több infó érhető el ezen a nyelven, mint magyarul!
(#) niedziela hozzászólása Feb 13, 2009 /
 
Szereztem A4 -es laminálót, kis módosítással ígéretes panelvasalót lehet készíteni.

Próbált már valaki hasonlót ?
(#) Vandor76 válasza niedziela hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Ilyesmiről már én is olvastam, azt írják több helyen is, hogy jól működik, csak át kell egy kicsit alakítani, hogy lassabban húzza be a NYÁK-ot (gyárilag vagy 15-20 mp alatt végez, miközben 3-5 perc is kellhet NYÁk lamináláskor)

Ha jól emlékszem kb. 1 hete volt a Lidl-ben akciósan valami 5-6 ezerért A4-es laminátor...
(#) niedziela válasza Vandor76 hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Mivel amúgy is hibás volt a lamináló hőfokszabályzó, vettem egy magasabb hőbiztit. Ma kiderül mire jó a lamináló, vagy mire nem
(#) titi válasza niedziela hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Aztán majd tapasztalatokat, esetleg képeket várunk!
(#) brezinajanika hozzászólása Feb 16, 2009 /
 
A suliban ezt laminálóval csinálják,de az nem nyomtat csak a vasalásos technikát segíti
(#) niedziela válasza titi hozzászólására (») Feb 21, 2009 /
 
Tapasztalat annyi, hogy nem melegszik fel 10 perc alatt 125C foknál jobban, relative gyors a fordulat, bár ez elhanyagolható, szagából ítélve a műanyag nem bírná a 175-185C fokot.

Röviden: túl nagy átalakítás kellene, hogy használható legyen
(#) lorylaci hozzászólása Feb 26, 2009 /
 
Hello!

Elektromosan vezető tintával szeretnék nyomtatni közvetlenül üvegszálas (vagy más anyagú lemezre), így szeretnék nyákokat csinálni. Tudtok oylan nyomatót mondani, amivel rögtön, vagy kisebb átalakítással meg tudom ezt csinálni?
(#) niedziela válasza lorylaci hozzászólására (») Feb 26, 2009 /
 
Tinta lesz a vezetősáv ?
Érdekes elgondolás.

Mindegy milyen nyomtatót próbálsz, csak ne bublejet rendszerű legyen.
(#) Frankye válasza niedziela hozzászólására (») Feb 26, 2009 /
 
Én inkább arra lennék kíváncsi, hogy elektromosan vezető tintát honnan szerez be? Mert a festékek, amelyek ilyen tulajdonsággal bírnak, jó eséllyel nem alkalmasak a nyomtatókba.
(#) Vandor76 válasza Frankye hozzászólására (») Feb 27, 2009 /
 
...na meg persze az sem mindegy, hogy ennek a tintának mekkora az ellenállása. A rézfóliához képest szerintem biztosan nagyobb. Erről már volt szó itt a topicban, valaki egy cikket is belinkelt, érdemes visszaolvasni.

Egyik ismerősöm pillanatragasztóval rögzített rézhuzalokat egy műanyaglapra, amit valami doboz oldalából vágott. Hőre keményedő műanyag volt, így nem folyt szét amikor az alkatrészek lábait odaforrasztotta a huzalhoz. Nem nézett ki túl szépen, de úgyis egy dobozba került, nem látszott
(#) Frankye válasza Vandor76 hozzászólására (») Feb 27, 2009 /
 
Na igen, az ellenállás a másik...

(Azért az a ragasztott vezetősáv elég gány munka lehetett... )
(#) Vandor76 válasza Frankye hozzászólására (») Feb 27, 2009 /
 
Az volt Mondtam is az illetőnek, de azt mondta hogy ő nem szeretne NYÁk maratással és hasonló értelmetlenségekkel foglalkozni. Nem pontosan ezeket a szavakat használta...
(#) Blizzard hozzászólása Ápr 12, 2009 /
 
Hello
Itt egy oldal ami részletesen leírja a technológiát magyarul. És amint láthatjátok tényleg működik igen jó eredménnyel. Sok sikert az elkészítéshez. Én is dolgozom egyen. Majd írok ha vannak eredmények.
Üdv!
(#) niedziela válasza Blizzard hozzászólására (») Ápr 12, 2009 /
 
Egy ilyen érdekességnek jó, de használhatatlan, avagy használhatóvá tehető sok idővel és pénzel.
(#) BpBoy válasza Blizzard hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Kíváncsi voltam mikor teszi fel ide valaki a linket .

niedziela: Miért lenne használhatatlan? A leírásom alapján maximum 2 nap alatt össze lehet hozni az egészet. Ha ez sok neked, akkor bele ne kezdj . Könnyebb kivitelezni mint a fotózást. Nyilván van előnye és hátránya, mint a többi technológiának, de a használhatatlan, az egy kicsit erős. Ennyiből az összes nyák gyártási technológia használhatatlan . Na jó, nem akarok belemenni a veszekedésbe, nekem működik, és inkább így csinálom, mint fotózással.
(#) niedziela válasza BpBoy hozzászólására (») Ápr 19, 2009 /
 
Idézet:
„a használhatatlan, az egy kicsit erős”


Rendben, akkor készíts egy kétoldalas panelt ezzel a nyomtatóval.

Amúgy nem kell nekiállnom megcsinálni ezt, mert kb 3 évvel ezelőtt egyszer már megcsináltam.
(#) BpBoy válasza niedziela hozzászólására (») Ápr 19, 2009 /
 
Jó, akkor ezt most itt fejezzük be.
(#) kly hozzászólása Okt 4, 2009 /
 
üdv

végigolvastam az egészet......huhhh de hosszú

az alap5let remek PCB nyomtatás egyből a lemezre.

az jött le nekem ,hogy mindenki a felhasznált tintán bukott el.(na jó volt akinek sikerült de porozni meg sütni meg mitomén már mit kellett csinálni még)
nem az igazi.

vannak spéci tinták nem túl drágán amik még HP nyomtatóba is jók !
PL: pólónyomtató textilfesték ,vagy műkörömnyomtatóba való festék tuti nem oldódik csak az oldószerével.

ime egy pár ötlet a beszerzésre:

http://www.inks.com.cn/products_class.asp?classid=1
http://www.szublimacios.hu/festek.html

sőt van akár kész nyomtató is:
http://www.szublimacios.hu/direktflat.html

vélemény?
Következő: »»   8 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem