Fórum témák
» Több friss téma |
Nagyon örülnék, ha valaki el tudná mondani, hogy kell multiméterrel a tranzisztor erősítési tényezőjét mérni. (hallottam valami olyasfélét, hogy a multiméter hangjelzést is ad közben):no:
Röviden mondva, a tranzisztort típusától (NPN vagy PNP) és tokozásától függően (ügyelni kell a lábak helyes beazonosítására) belehelyezed a multiméteren található tárcsa alakú csatlakozósor megfelelő csatlakozóira. Természetesen előtte a multiméteren kiválasztod a hFE opciót.
A kijelzőn megjelenik az áramerősítési tényező. (a mérés csak a tranzisztor helyes csatlakoztatásánál érvényes.) p.m. a hangjelzést ált. csak a szakadás/zárlat mérésére használják, ha van külön "síp" jel, akkor oda kell állítani, ha nincs, akkor a dióda állásban. Nem mindegyik multiméter sípol! (Gondolom, hogy mikor sípol, az vili!?)
Nagyon egyszerü! Van rajta egy hFe jelzésü méréshatár, és van a multiméter előlapján egy olyan kerek csatlakozó, amiben sok kis juk van. Na ide a csatiba kell bedugni a jelzésnek megfelelően a lábait a tranzisztornak. külön van a pnp, ill az npn tranyó lábainak a lyuk... méréshatárváltót tekered a hFE-hez, és máris mutatja a tranyó bétáját, azaz az egyenáramu áramerősítési tényezőjét!
a multiméterhez elvileg adnak egy leírást, nekem adtak. Az leírja egész pontosan, hogy mi mit csinál a mérőműszereden. Személy szerint én még nem használtam a multiméteren ezt a funkciót (illetve egyszer, de akkor nem adott ki handot. Azt a szakadásvizsgálatnál ad ki, de lehet, hogy ez változó), de elvileg vannak két csoportra osztott likak; az egyik csoport az npn, a másik a pnp tipusú tranzisztorokat méri. A likak egyesével meg is vannak jelölve, értelem szerűen N vagy P jellel. Oda kell dugdosni az alkatrészt.
Én ennyit tok róla, többiek biztosan okosabbat mondanak. lassú vagyok..
na ez valahogy érthetőbb lett mint az enyém.. meg gyorsabb is voltál!
Ha pedig végtranyót akarsz párbaválogatni, ezt nem célszerű multiméterrel, mert azok csak miliampernyi árammal mérik az áramerősítést, az pedig nem igazán jó.. Végtranzisztoroknál 0,2 - 0,5 A-es kollektor árammal célszerű mérni.. Ez a rajz segít összeállítani a méréshez szükséges kapcsolást. A 2k-s ellenállás a bázisáramot jó közelítéssel 2mA-re állítja be. A leolvasott kollektoráramot elosztjuk kettővel, és máris megkaptuk a tranzisztorunk áramerősítési tényezőjét.
Rajz csatolva! A mérést RÖVID! ideig végezzük, mert a hűtőborda nélküli tranyó elég gyorsan megizzad!
Te meg részletesebb! De nem gáz, csak tudni kell gyorsan és helyesen írni.
12 óra munka után ezt a pici hibát te is elnézed, nem?
Én személy szerint a tranzisztorok működőképességének megállapításához a diódavizsgálót használom.Szerintem ez a leggyorsabb ellenőrzési mód.
Természetesen a diódavizsgálat móddal meg lehet győződni a tranzisztor működéséről, de megmérni az egyenirányú áramerősítési tényezőt csak a hFE módban lehet. ☺
Igen de gyorsjavításnál nagyon bevállt
Az odáig rendben van hogy a multiméter kiír egy számot, de honnan tudjam hogy jó e a tranyó vagy nem? Pl hallottam olyat ha túl magas akkor nem jó ha túl alacsony akkor sem...
Azt szeretném megtudni hogy a tranyó katalógusban fel van e tüntetve ez az érték és ha igen akkor milyen címszó alatt?
katalógusokban a h21 értéket nézd, kiindulásnak az elég infót ad. a müszereden megjelenő szám adott tipusnál a h21-nél megadott értékeken belül kell legyen. ha így van, akkor jó a tranyó. (persze, nem diódamérés módban, hanem tranyó-mérésnél HFE)
Ahha értem
és azt meg tudná mondani valaki hogy hány mA-rel tesztel egy átlegos kis 3000 Ft-os multiméter? Mert a katalógusban minden áramhoz más érték van írva...
Sziasztok!
Ezt a temat azert nyitottam, hogy ne OFFoljunk szet egy (vagy tobb) masikat. Kezdesnek egy kozepes es nagy teljesitmenyu tranzisztorok betajat mero kapcsolast tennek kozze, azaz annak csak a linkjet: http://sound.westhost.com/project106.htm En ennek egy kicsit atalakitott valtozatat epitem most. Csak harom fix kollektoraram beallitast hagytam meg (100mA, 500mA es 1A) illetve kibovitettem a kapcsolast, hogy PNP tranzisztorokat is tudjon merni. Ha kesz leszek az epitessel es van erdeklodes, akkor kozzeteszem az eredmenyeimet. Jo beta merest mindenkinek
Kíváncsian várjuk a megépített készüléket és a tapasztalataidat!
Sziasztok!
Szerintetek hogyan tudnám egy ismeretlen tranzisztor lábait kimérni melyik az E,B,C, és ,hogy jó e. Tuidom hülyeséget kérdezek de sok van tranzisztorból de nem tudom melyik jó és melyik sem ,valamint a lábkiosztásait, vagy csak ha katalógust veszek? Várom álaszotokat olly
A google is csodákra képes, de az alldatasheet az igazi.
Háát ha kétségeid lennének, vagy csak hitelesíteni akarod a kapcsolást, van egy gyári Tesla bétamérőm
Szia !
Köszi a választ.Valójában nagyszerű az alldatasheet. Polly
Sziasztok!
Mukodokepes allapotban van a beta mero egyik fele (NPN). Igaz meg csak deszkamodell, nincs bedobozolva, de jol mukodik! A dobozolas kicsit korulmenyes es idoigenyes lesz, de ami kesik nem mulik Ha kesz lesz a komplett kapcsolas majd kozreadom kepekkel egyutt.
Sziasztok!
Hogy tudom megnézni, hogy egy Darlington tranyó működik-e? Egy mezei SMA multiméterem van béta tesztelővel meg diódavizsgálóval. Van egy erősítőm, aminek elszállt a bal fele és én a darlintonok valamelyikét gyanúsítom. (2SB1342 és 2SD1933 DARL.)
Helló
Elvileg sima Hfe mérővel meg lehet mérni csak nagyobb értéket fog mutatni mint egy normális tranzisztornál. Ahogy néztem az adatlapját azt írják hogy a normál érték "1k-10k" na hogy ez mit jelent azt nem tudom. Szerintem ha úgy ezek körülit mutat az jó!
Megvan 1000 és 10000 között jó! 5000 a tipikus ugyhogy ha ahhoz közeli akkor jó!
Amúgy, hogy lehet a tranzisztorokat bétára válogatni? Mármint úgyértem, hogy megkérem az eladót, hogy: "had mérjem végig az összes tranyót hogy össze válogassam őket..." vagy veszek 20db -ot és azok közül kiválasztom a legjobbat vagy hogyen??
Keresre felteszem a kibovitett beta mero kapcsolasi rajzat. Nem minden evidens elso ranezesre (foleg a beallitas nem) igy ebbol lehet, hogy szuletni fog egy rovidd cikk. Csak idohianyban szenvedek, de majd megoldom ...
HÍÍÍÍÍÍÍÍÍiiiiiiiiiiii.............
Így már mindjárt más Igen, a kalibrálás valóban jó témának igérkezik A TIP146 és a TIP141 helyett használható esetleg valami más tipus? Amúgy nagyjából érthető :yes: Szerinted spagettisen megépítve is jól működne???
Szinte barmilyen mas darlington tranyok hasznalhatok a feltuntetett TIP-ek helyett csak tudjon legalabb 2-300mA-es kollektoraramot. Spagettisen megepitve is mukodokepes de nem szabad tul hosszu vezetekeket hasznalni az osszekottetesekre mert esetleg gerjedesre hajlamos lehet a cucc, bar a darlingtonokon logo 1-2nF-os kondik eleg jol hidegitik a bazist igy nem valoszinu a gerjedes, de megegyszer mondom, ne legyenek hosszu (20-30cm-es v annal hosszabb) vezetekek sehol sem!
Még egy kérdés:a müszer polaritását is a mérendő tipustól függően kell rátenni?
Tényleg jólenne az a cikk (P1,P2-beáll érték/nyomógom akkor amikor mérünk/stb) Egyre szinpatikusabb Amatőr kérdés, de hol ájon a műszer????( Az asztalon kívül... )
Irtam egy cikket ... azaz kozzetettem a kapcsolast itt a HE-en a beta merorol. Meg nem publikus, mert a moderatorok jovahagyasara var. Megprobaltam leirni mindent ami eszembe jutott vele kapcsolatban. Van egy kis mukodes, beallitas es meres resz termeszetesen kapcsolasi rajzzal egyutt. NYAK rajzot nem tettem kozze, mert eleg egyszeru a kapcsolas ahhoz hogy meg lehessen epiteni raszteres proba NYAKra is. Ha kerdes van ne kimeljetek
|
Bejelentkezés
Hirdetés |