Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Propeller Clock
 
Témaindító: vicsys, idő: Jún 3, 2005
Lapozás: OK   77 / 489
(#) pet hozzászólása Márc 7, 2009 /
 
Sziasztok!

Az órát épp külső változtatások nélkül próbálgattam (a program volt más) tegnap. Egyszer még jól ment, kikapcs kihúz, 3 perc múlva már nem akart elindulni a forgás. Roppant idegesítő tud lenni mikor egyszer csak elromlik

Ha leszedem a ventit a tálálásról és megmérem a nyákon a venti kimenet feszültségét tökéletes. 14V.
Ha visszarakom és a ventire jutó feszt nézem akkor 2,5V körüli értéket kapok, akár be van kapcsolva a forgás akár készenlétbe van.

Elszált a venti???
Egyszer csak magától? Kezdettől foga egy 12v 1A es tápot használok mint amilyenek a telefontöltők... és ha nincs 1a pl itt, 15 V-ot is mérni lehet. (14V volt leválasztva a ventit bekapcsolva)

Mit tegyek?
(#) calibra válasza pet hozzászólására (») Márc 7, 2009 /
 
Szia!

Nem csak a mosónők, de a ventik is korán halnak.A vezérlése nem szereti a túl magas feszültséget.Persze ez tipustól függ.Van olyan ventim, amit régóta 16-17 voltról hajtok,mégis műxik.

Üdv!
(#) pet válasza calibra hozzászólására (») Márc 7, 2009 /
 
Nem jó hír
Látok egy ic-t benne és mást nem. Ha kicserélem azt még működni fog? Lehet egyáltalán ilyen ic-t kapni valahol és létezik olyan ember akinek sikerült mejavítani egy ilyet?

üdv.

ui. Nagyon nem akarom az egészet kicserélni
(#) calibra válasza pet hozzászólására (») Márc 7, 2009 /
 
Javítani nem szoktam ezeket,van belőlük itthon bőven.Ha esetleg egy másikból kiapplikálod azt a kis négylábút......
(#) Peti.Janka válasza pet hozzászólására (») Márc 7, 2009 /
 
Azt a kis ict Hall icnek hívják és lomexnél vagy a HQvideoban tuti kapsz. én már cseréltem és jó lett.
(#) pet válasza Peti.Janka hozzászólására (») Márc 7, 2009 /
 
Oké kösz min2töknek hétfőn megpróbálok venni... de egyenlőre nem sikerül szétszedni ...
(#) Neko0130 hozzászólása Márc 7, 2009 /
 
Hi!

Vki tudna a távirányítóhoz panelrajzot, beültetési rajzot és alkatrészlistát adni?? Sajnos mivel én nem ezt a szakmát tanulom teljes mértékben csakis így megy nekem. Előre is köszönöm ha vki tud adni.
(#) pet válasza Neko0130 hozzászólására (») Márc 7, 2009 /
 
Szia!

NYÁK és beültetést a 88, 89. oldalon találsz többet is

üdv.
(#) vicsys válasza Neko0130 hozzászólására (») Márc 8, 2009 /
 
Bővebben: Link
Egy régi Dakota közmondás szerint: "Olvasd végig a topicot és cikket, s szerencse ér hamarosan"...
(#) s_norbi hozzászólása Márc 8, 2009 /
 
heló

Én éretségi munkának választottam az órát.Miután megépítettem olyan problémába ütköztem hogy a ledek nem akarnak kivillanni. Már vagy 10x áttnéztem a nyákot hogy hátha valamit forditva tettem be de minden úgy van ahogy lennie kell. A távirányittóval ki és be is tudom kapcsolgatni és mégsem kezdenek villogni a ledek. A forgó reszen kikapcsolt állapotban a PIC Vss és Vdd lába között 4V-ot mértem. Ha valaki tudja hogy mi lehet a hiba megirhatná. És elég sürgős lenne a dolog mert csütörtökre késsz kell vele lennem.

előre is nagyon szépen köszönöm.
(#) janocsi válasza s_norbi hozzászólására (») Márc 8, 2009 /
 
Szia S_norbi!
Elég komplex a kérdés, nehéz röviden megválaszolni. Nézzük sorba:
- Mekkora feszt. mérsz a bázis á.k táp bemenetén.
- Mekkora a puffer fesz. a propelleren álló és forgó állapotban. (Mekkora áram folyik a bázis/trafó áramkörében).
Valószinű, hogy kevás a propon mérhető fesz.
Írd le, miket mérsz a kérdéses helyeken. Szia.
(#) s_norbi hozzászólása Márc 8, 2009 /
 
Még lenne 1 kérdésem.

Mekkora motrot használtatok_? Mert én 2,76 wattossat. Annak elégnek kell lennie ugye_?
(#) janocsi válasza s_norbi hozzászólására (») Márc 8, 2009 /
 
Szia S_norbi!
Bőven elég! (Álltalában 1-2W-os ventimotorok). Szia.
(#) vicsys válasza s_norbi hozzászólására (») Márc 8, 2009 /
 
Ilyen hibajelenségnél vagy a fototranyó van fordítva beforrasztva, vagy túl kicsi a kollektorköri ellenállás. Növeld meg 100K-ra.
(#) s_norbi hozzászólása Márc 8, 2009 /
 
Lemértem a forgó rész tekercsét és 13V váltó feszültség indukállódik rajta. A bázis áramfelvétele 510mA. A fototranyó jól van becinezve ellenőriztem. Még arra gondoltam hogy nem nagyok-e a 10K ellenállások a SMD tranyók elé_?
(#) janocsi válasza s_norbi hozzászólására (») Márc 8, 2009 /
 
Szia.
Váltóban érdekes lesz ez a mérésed, mert igencsak "hamis" az eredmény (nagyfreki). DC-ben mérd le a puffer feszt az egyenírányítás után, a propon! (Mérés idejére lefoghatod a propellert, nem lesz semmi baja a venti motornak). Ha ott 13 volt egyenfesz van üzem közben, akkor menni kell. És valóban, forditsd meg azt a fotódiódát, egy próbát megér. Szia.
(#) vicsys válasza s_norbi hozzászólására (») Márc 8, 2009 /
 
Ellenállást növelted?
(#) s_norbi hozzászólása Márc 8, 2009 /
 
Az ellenállást még csak most fogom növelni.Az egyenirányittás után a propon 23V egyent mértem.megfordittom még a fototranyót.
aztán majd jelentkezem hogy mire jutottam.
Vicsys, Janocsi ti már megépittettétek az órát_?
(#) s_norbi hozzászólása Márc 8, 2009 /
 
A 13V váltót közvetlenül a prop tekercsén mértem.
(#) Hp41C válasza vicsys hozzászólására (») Márc 8, 2009 /
 
Sziasztok!

Az élesztésnél egy bevált módszer az, hogy nem építjük fel az egész áramkört egyszerre, hanem a táptól fokozatosan építjük fel, az egységek beültetése után meg is mérjük. Én is így éleszettem fel az órámat.

A forgórészen a váltó feszültség értéke kb 25-30 V, egyenirányítás után DC voltmérővel mérve kb 50V csúcsértéket mértem. Vigyázat a szűrőkondi feszültsége kisebb ennél, ne legyen zener nélkül az áramkörben.

A zener dióda beültetése után a kondenzátoron 15V -nak kell lenni. Figyelem a 1-2 W -os zener ilyenkor jelentősen melegszik.

A 7805 és a szűrű kondenzátora beültetése már egy kis terhelést ad a tápnak, a dióda már nem melegszik annyira. A kimeneten a kondenzátoron 4.95 - 5.05 V-nak kell lennie (processzor még nincs bent).

Ha valami hibát találunk, nem megyünk tovább, hanem megjavítjuk.

Aki már beültette az egész áramkört, annak egy nagyon drasztikus módszert ajánlok. Ez egységek között a lényeges helyeken a fólia átvágását. (pl. a 7805 előtt....)

Jó szolgálatot tett nekem a bázison a motor körében elhelyezett jumper, mellyel a forgás leállítható.

- - Minden berendezés tervezésekor gondolni kell arra, hogyan lehet megállapítani majd, hogy miért működik rosszul. (Rosszul sokféle ok miatt működhet, jól csak egyféleképen!)

A módosításaim között az elsők voltak, hogy az UART lábait felszabadítottam, így a soros vonalon a PicKit2- vel diagnosztikai információkhoz lehet jutni.


Az UART beállítása:

F_OSC EQU .20000000 ; Oscillator frequency in Hz
OSC EQU F_OSC/4

; Settings for Baud 9600 ;
BAUDH EQU 1 ; Use 16 divider
BAUD EQU .9600 ; Baud rate of serial line


INIT_UART
bsf STATUS,RP0 ; Bank1

if BAUDH==1 ; Set up Baud rate
bsf TXSTA,BRGH
movlw (F_OSC/.16/BAUD)-1
endif
if BAUDH==0
bcf TXSTA,BRGH
movlw (F_OSC/.64/BAUD)-1
endif

movwf SPBRG
bsf TXSTA,TXEN ; Enable Uart transmission
bsf STATUS,RP0 ; Bank0
return

Egy karakter küldése:

UART_SEND:
btfss PIR1,TXIF
goto UART_SEND

movwf TXREG
return

E rutinok segítségével teszteltem az új rutinokat: idő/dátum tárolása az I2C RTC-be ill. a visszaolvasását.



(#) vicsys válasza s_norbi hozzászólására (») Márc 8, 2009 /
 
Idézet:
„Vicsys, Janocsi ti már megépittettétek az órát_?”

Nézd csak meg a szerzőt:
Bővebben: Link
(#) s_norbi hozzászólása Márc 8, 2009 /
 
Nem találtam otthon 100K-s ellenállást úgyhogy ezt majd holnap fogom megcsinálni.
Vicsys Janocsi el tudnátok küldeni az elérhetőségeiteket a santha_n@centrum.sk e-mail cimre arra az esetre ha holnap nem sikerülne beindittani az órát.
Köszönöm elöre is.
(#) s_norbi hozzászólása Márc 9, 2009 /
 
Heló!
Kicseréltem az ellenállást és sikrült elindittanom az órát csak pár led nem világitt.
Az óra késésének és sietésének a beállitásához mekkora trimmert használtatok_?
(#) calibra válasza s_norbi hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
Szia.

A 10-40 pf-os tökéletesen megfelel.

Üdv!
(#) pet hozzászólása Márc 9, 2009 /
 
Sziasztok!

Az óra pontos beállításához szükségem lesz egy frekimérőre meg amúgy is elkelhet még elektronikai tanulmányaim során...

EZ alkalmas az óra beállítására? És alkalmas későbbiekben jó mérésekre?

A többi ígérem nem ebbe a topicba jön



Jah holnap cserélem a venti ict és már megy a számlálóm is
(#) calibra válasza pet hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
Szia.

Nyugodtan megépítheted azt a frekimérőt,sok hasznát veszed majd!

Üdv!
(#) pet válasza calibra hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
Oké ha te mondod
(#) csabesz0127 hozzászólása Márc 10, 2009 /
 
hello ..akövetkező lenne a gondom valaki tudna egyteljesen működőképes progit a propeleres pichez? mer t ami programom van nem értem hogy mehet 3 asmből... havalakinek lenne egy végleges programja és feltenné nagyon megköszönném főleg ha működik is.
Ezer thanx előre is
(#) Hp41C válasza pet hozzászólására (») Márc 10, 2009 /
 
Szia!

Egyet;rtek, hogy érdemes megépíteni egy frekvenciamérőt, de az óra pontosságát beállításához nem tartam jónak.

A frekvenciamérőt is ugyan olyan adottságú kristállyal működő processzorral építjük meg, mint a mérendő áramkört, akkor előfordulhat, hogy a mérő pontos értéket fog mutatni, de az óra nem lesz pontos.

Az általános forgalomban levő kristályok 10^-4 , 10^-5 pontosságúak. A feirat a házon ezt mutatja ( pl. 20.000 Mhz )

A méréshez egy pontosabb műszer kell (kb 10 * pontosabb már jó), ilyen műszert felépíteni nem egyszerű.

A beállításhoz egy másik módszer, hogy egy szinkronizált (RDS, DCF77, stb...) órához való eltérést hosszú ideig (nap, hét) mérjük / számítjuk.

Szia.
(#) Hp41C válasza csabesz0127 hozzászólására (») Márc 10, 2009 /
 
Szia!

Kicsit nehéz volt elolvasni a hozzászólást.....

A főprogram a prop.asm.

Ez a rész hivatkozza meg a másik két asm programot.

list p=16f876 ; list directive to define processor
#include ; processor specific variable definitions
#include "CharGen.asm"
#include "Keys.asm"


Ugyanabban a mappában célszerű elhelyezni, ahol a prop.asm is van. Az MPLAB projectben a prop.asm forrasállományt elég megadni.

Szia.
Következő: »»   77 / 489
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem