Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   55 / 781
(#) Góré88 válasza cimopata hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
A diódákat azért nem karikáztam be mert nem szokott bajom lenni az egyenirányítással inkább a kapcsi tápokkal vagyok hadilábon. Összeraktam egy régi PC tápot /sok roncs tápból/ de nekem ott melegszik a meghajtó tranyó, de azok nekem bipolárisak MJE13007. A borda viszonylag kicsi vagy is kisebb mint egy átlag tápba, ha viszont fetet teszek bele vagy be sem indul vagy felrobban. Mi tévő legyek, hogy az én PC tápom is üzemeljen bordák nélkül? ~150wattot képes leadni 12volton 12 amper.
(#) Góré88 válasza didyman hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Ezt én még midig nem nagyon értem ha a feszültséget szorzom az árammal az ugye a teljesítmény (watt) de mennyire kell alacsonynak lennie? Ha alacsony a teljesítmény akkor nem is lenne értelme a tápnak. Vagy üresjáratban nagyon alacsony a teljesítmény felvétel? Mert 2 darab, 125wattos fetből kihozni 200wattot lángnyelvek és füst nélkül na ez nekem eddig lehetetlen volt.
(#) Attila86 válasza Góré88 hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Az hogy egy fet 125 Wattos az azt jelenti, hogy ideális hűtés esetén 125W-ot tud eldisszipálni.
Az pedig, hogy egy táp 200W-os az nem azt jelenti hogy a benne lévő feten 200W disszipálódik, hanem hogy ennyit képes leadni.

Javaslom olvass utána ezeknek a dolgoknak: feszültség, áram, teljesítmény, kapcsoló üzem.
(#) kurtyka válasza toto hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Üdv! Igen a két pohár víz közé persze, hogy nem bele
A törékenységet én magas hőmérsékleten még nem tapasztaltam, valószínű vigyázni kell vele és csak óvatosan. Szikrázni nem szikrázott, persze ez lehet mikro függő. Én még a forralást nem próbáltam de ha Skori mondja akkor tuti működik, elvégre ott is pár perc alatt felmelegszik a gyanta és könnyen széthúzható. Régen olvastam, hogy nitrohígitóban áztatták 2-3 hétig, ilyen szempontból egyszerűbb és megbízhatóbb új magot szerezni persze ha van rá lehetőség. Lenne egy-két kérdésem: A kivehető teljesítményt egy légréses, 1,68cm^2 ablak keresztmetszetnél mennyire lehet saccolni? Nagyobb (kW-os) teljesítményre PP vagy félhíd elrendezés ajánlatosabb, vagy kizárólag teljes hídban érdemes gondolkodni?
(#) gulyi88 válasza kurtyka hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Légréses mag szerintem nem használható nyitóüzemű konverterbe (mint: full és félhíd, pussh pull, forward.. stb)

Az átvihető tejelsítményt nagyrészt az határozza meg, hogy mennyi veszteséget engedhetsz meg (vas és réz), és ezekkel a korlátokkal rá férsz-e a magra.
(Adott frekin, adott indukcióval, adott rézkeresztmetszettel és menetszámmal.)
Ha nem férsz rá, és mégis az a mag kell, akkor értelemszerűen valamelyik veszteség rovására fog menni, ha a kimenő teljesítmény nem változik.
(kevesebb rézkeresztmetszet rézveszteség nől és/vagy,
nagyobb indukció a magban és/vagy freki növelés, vasveszteség nől (viszont a menetszám csökken))

Veszteség növekedése a hatásfok csökkenését okozza(ha a Pki nem változik).

Ha nem férnél fel egy magra, akkor egyel nagyobbal kell próbálkonzi, vagy ha nincs jobb 2 egyforma magot párhuzamosan lehet használni .
(dupla keresztmetszet -> dupla dfi -> fele mentszám)
(#) yello hozzászólása Márc 25, 2009 /
 
Hello!
Segítséget kérnék tőletek.
Elkezdtem építgetni a saját tápomat.
Egyenlőre ott tartok hogy számítások/beszerzés.
A számításban kellene segíteni, kaptam egy toroid ferrit magot, a mag megfelel a táphoz mert elvileg átviszi a 100-150Khz et is.
Ez egy Ae 295 cm2 keresztmetszetű vas.(bővebb adatok a Tali Bt. oldalán a ferritek->toroidok->1360 tip. vasmagról van szó).
Elkezdtem kiszámolni de nem vagyok benne teljesen biztos hogy jó az amit csináltam.
A mellékelte excel fájlban van a számításom?
A tekercshuzal átmérőt én úgy gondolom hogy prim. nek elég a 14 szál 0,3mm huzal?
Ha valaki leellenőrizné azt megköszönném.
A mások pedig hogy miután a vas is bírja ezért szeretnék egy kicsit nagyobb teljesítményt kivenni a tápból kb400 500W.
Ennek értelmében változtattam a kapcsolófeteket IRFP460 asra, ez a fet megfelel a tápba?
Miután IR21531 ez használnék amiben ott a ShutDown funkció, az ott lévő fet milyen típusú legyen, BS170 megfelel erre a célra??
Üdv!
(#) cimopata válasza yello hozzászólására (») Márc 25, 2009 /
 
Üdv!

Nem tudom eldöntötted e már milyen frekin akarod járatni a tápot?
Mert ha magasabb frekin 50-100kHz akkor ez az IC nemigazán tudja ellátni a gyors vezérlést a fetek számára.
Javaslom mindenkinek aki nagyobb teljesítményt szeretne >500W, használjon inkább már TL494+IR2110 párosítást.
(#) yello válasza cimopata hozzászólására (») Márc 25, 2009 /
 
Hello!
Kb olyan 60Khz körül járatnám olyan szép kerek szám.
Egyenlőre nekem nem az a cél hogy minél nagyobb tápot építsek hanem hogy fel tudjak építeni egy kapcsolóüzemű tápot és annak megtanulni az építés során a tulajdonságait.
A teljesítmény egyenlőre teljesen mindegy de azért ha működik 300W ki szeretnék termelni belőle!
Üdv!
(#) Bassmester válasza yello hozzászólására (») Márc 25, 2009 /
 
Amiket írtál alkatrészeket, azok biztosan kiszolgálják a kívánt teljesítményt. Én IRFP 450, IR 21531, BS 170, BYV 79-200 alkatrészekből és ETD 49 -N67 magból csináltam meg a Cimó féle tápot és játszva leadja a 600W-ot.
(#) gulyi88 válasza yello hozzászólására (») Márc 25, 2009 /
 
nálam a menetszámok
Np: 10,6 ~11 menet
Ns: 3,8 ~4 menet

keresztmetszetek (3A/mm^2):
Ap: 0,7mm^2 azaz 10-11 db 0,3mm es CuZ.
As: 1,8mm^2 azaz 29-30db 0,3mm es CuZ
(ez mindkét szekunder egyben, gondolom +-55V, és 150-150W, szóval 30 dbot kell kettéválasztani, és egyik végét a másik elejével összekötni.)
(#) yello válasza gulyi88 hozzászólására (») Márc 25, 2009 /
 
Hello!
Köszi a válaszokat, akkor jól számoltam én is, ennek örülök.
Gulyi hozzád fordulnék, hogy te hogyan számoltad hogy milyen átmérőjű huzal kell x teljesítményhez, a képletre vagyok kíváncsi hogy kicsit el tudjak játszani vele
üdv!
(#) gulyi88 válasza yello hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
egyszerűen:
ismert a teljesítmény meg a feszültség, ebből számolsz áramot és a keresztmetszethez felveszel egy áramsűrűséget.
P=U*I -> I=P/U
áramsűrűség (J) trafóméretezésnél maximum 3-5A/mm^2
keresztmetszet A=I/J
átmérő pedig gyök(4A/pi)

(#) yello hozzászólása Márc 27, 2009 /
 
Hello!
Menyiben befolyásolja a táp működését a nagy mennyiségű (200u/200u) rezgőkondi a frekin kívül, mert ma sikerült megmérnem a trafóm induktivitását, 12,5uH jött ki ehhez, a képlet segítségével kiszámítottam kb hogy 400uf kondival 71kHz menne a táp.
Nem baj az ha túl sok a rezgő kondi?
Üdv!
(#) ufy92 válasza yello hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Az nem lesz SOK??
(#) Skori válasza yello hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Hogy mérted a 12,5uH-t? Mert az elég kevés, a kondi meg akkor is túl sok lenne ha nem számoltad/írtad volna el. Ugyanis így több mint 40A folyna a feteken induláskor, ez pedig az IRFP450-nek kicsit sok. Ha működne is a táp nem lenne valami üzembiztos. A fet 0,4 ohmos ellenállása is lehetne kisebb, mert így a terheléstől melegedni is fog.
(#) yello válasza Skori hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Hello!
Hűűűűűűűűűűűűűű nagyon elírtam, elnézést, nanot akartam írni de mikrot sikerült .
Valahogy ma semmi nem akar nekem sikerülni.
Viszont lehet hogy a induktivitás mégsem annyi amennyi mert ez egy ujj műszer amivel mértem és lehet hogy még nem tapasztaltam ki.
Majd hétfőn még megmérem párszor.
Amúgy pedig úgy mértem hogy a szek tekercsek rövidre zárva a prim pedig közvetlen a műszerbe csatlakozik.
Üdv!
(#) kbalazs018 hozzászólása Márc 31, 2009 /
 
Hello!

Ti rendeltetek már a Tali bt.-től? Mi a tapasztalatotok vele?
Nemrég írtam nekik egy e-mailt, amiben megkérdeztem néhány vasmag árárt, a levél felére válaszoltak is.
Aztán írtam még egyet amiben rendeltem E65-ős magot csévével és 2db D=42mm-es toroidot. Válasz még nem jött, és csomag se.

Még két lehetőségen gondolkodok, szerintetek melyik lenne a jobb?

1, Rendelek RET-től etd49-et N87-es anyagból van most nekik. valaki írta itt, hogy 550W kijött belőle.

2, Van itthon pár AT táp. Szétszedném az EI33-as magokat, kettőt egymás mellé tennék, így is meglenne a 2,2cm^2 keresztmetszet, viszont így nekem kell csévetestet csinálnom.

Esetleg ha valakinek van elfekvőben 2db Tali bt-s D=42 es toroidja vevő lennék rá.

Üdv: Balázs
(#) zolee1209 válasza kbalazs018 hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Mit írtál nekik, illetve milyen gyorsan válaszoltak? Én már két levelet küldtem nekik, de még egyre sem válaszoltak!
(#) Bassmester válasza kbalazs018 hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Igen, én írtam az 550W-ot. Bár az enyém az N67-es anyagú.
(#) gulyi88 válasza zolee1209 hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
A főnök mostanába nagyon elfoglalt, amikor betévedek hozzájuk álltalában nem ér rá, vagy már nincs is ott (eléggé el vannak havazva / most költöztek új telephelyre).
(megadta a számát, hogy mielött megyek egyeztessünk időpontot ).
Szóval valószinűleg ezért nem válaszolnak a kis megrendelők emailjaira.
(biztos más lenne a helyzet, ha 1000res tételszámról lenne szó)
(#) gulyi88 válasza kbalazs018 hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
M2TNC-s torroidokra közelítőleg használható a 4,4huf/gramm ár...
E/ETD magokra még nem számoltam.
(#) kbalazs018 válasza zolee1209 hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Az első levélre még aznap válaszoltak, a többire azóta se.
(#) kbalazs018 válasza gulyi88 hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Azt én is sejtettem, hogy ha 1000 db-ot vennék nem így álnának hozzá.

Viszont máshonnét nem nagyon lehet beszerezni ezeket a vasakat, ma egész délelőtt a net-et bújtam, hogy van e más forrás.

Gulyi ha te így ismered a főnököt, megoldható lenne, hogy te megveszed és továbbküldöd azt a pár vasat amire szükségem lenne? Természetesen a fáradozásaidat se ingyen gondoltam. Ha megoldható lenne részleteket beszéljük meg privátban.

Üdv: Balázs
(#) kurtyka válasza kbalazs018 hozzászólására (») Ápr 1, 2009 /
 
Hello! A TME-től is tudsz rendelni habár sokkal drágább. A Tali Bt. telephely Vácon érhető el? Üdv
(#) kbalazs018 válasza kurtyka hozzászólására (») Ápr 1, 2009 /
 
TME-t néztem én is. Nincs toroidjuk, és E65 2600Ft és ha jól sejtem ez nem kettőnek az ára, szóval horror.
(#) gulyi88 válasza kurtyka hozzászólására (») Ápr 1, 2009 /
 
Igen Vácon.
Vonatállomás és buszpályaudvartól kb 5-7 perc gyalog.
(#) Bassmester válasza kbalazs018 hozzászólására (») Ápr 1, 2009 /
 
A RET-nél is vannak ETD-k (Epcos) és az áruk sem horror. Kb 2200 Ft-ból kijön egy komplett 49-es.
(#) kbalazs018 válasza Bassmester hozzászólására (») Ápr 1, 2009 /
 
Én is azokat néztem ki, ha más nem lesz olyat rendelek.

Tali bt-nél kiszolgálnak ha oda megyek? Holnap mennem kell pestre és ha minden jól alakul kilépnék vácra.
(#) gulyi88 válasza kbalazs018 hozzászólására (») Ápr 1, 2009 /
 
Elöbb azért próbálj meg telefonon egyeztetni...(weboldalon..)
(#) kbalazs018 válasza gulyi88 hozzászólására (») Ápr 2, 2009 /
 
Sikerült vettem vasakat. Megérte kimenni, bár alig találtam meg őket. (Azért mázlim volt pont arrafelé jártam)
Következő: »»   55 / 781
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem