Fórum témák
» Több friss téma |
A következő probléma megoldásához szeretnek tanácsot kérni tőletek. Egy mérőkereket szeretnek készíteni amivel távolságot határoznék meg. A kerék által mért adatokat egy PC-re NoteBook-ra kellene soros/párhuzamos vagy USB porton átküldenie és ott egy szoftverrel feldolgozni. Én arra gondolta, hogy veszek a bicikli boltban egy kilométerórát, a kijelzőt levágom és az érzékelőt használom csak fel. A kérdésem csak az, hogy mit és hogyan kellene csinálni innentől kezdve? Nem értek az elektrotechnikához csak a programozáshoz, gondolom a fórum guruinak ez bagatell feladat, de nekem nagyon fontos lenne. Kérem, segítsetek. Valaki esetleg anyagi ellenszolgáltatás ellenébe elkészíteni nekem ezt a hardvert? Egy fontos dolog még, legalább 2-3 méter kábelhossz szükséges.
Nem kell ahhoz kilóméteróra.
1 mágnes a küllőre a villára meg egy reed-relé. Írsz 1 progit ami a soros porton beérkező jeleket számolja és minden egyes jelre emeli a megtett út értékét a kerék kerületével egyenlő távolsággal. Szerintem inkább programozni lesz "nehezebb"
Gondolom a kedves témanyitó egy olyan mérőkereket szeretne, mellyel PC vagy laptoptól távol tud mérni, és azt a nap végén a számítógépre tudja csatlakoztatni.
Kedves Boheem, A feladatra tökéletesen megfelel egy kis mikrokontroller, nem kell véleményem szerint kilóméteróra. Egy kereket kell készítened, venned, amire legalább 2 mágnest és két REED relét, vagy HALL elemet teszel, így érzékelhető az előre- és hátramenet is! Ha ilyen karos kivitelre gondolsz, akkor én tennék egy nyomógombot is, amit mérés alatt nyomni kell. Pár részlet: Szükséges-e a mérés közbeni adatkijelzés, vagy elég ha az összes adat csak úgy átkerül a soros porton egy terminál progival, vagy kicsit igényesebben egy másik programm pl. egy Excel fájlba? Gondolom több távolságot is kell mérni, így nem elég, ha mindent csak összead. Erre mit találsz ki, vagy hogy gondoltad? Ha nem titok inkább írd le mit szeretnél mérni, hátha úgy jobb ötletek születnek. Üdvözlettel: deguss
Köszönöm a hozzászólást. A mérőkerék amit készítenék egy gépjármű mögé lenne rögzítve és menet közben kellene egy pc-re real-time küldenie az adatokat és ott egy sajátfejlesztésű szoftver dolgozná fel az adatokat. Utak hosszát szeretném megmérni vele úgy, hogy miközben utazok a gépjárművel a pillanatnyi mért értékhez leíróadatokat tudja társítani. Mondok egy példát az út eleje a 0 km, elindul a mérés a megtett távolságot folyamatosan mutatja nekem a számítógép, meglátok jobbra egy házat ekkor megnyomom a felvesz gombot és az akkor mért értékhez rögzítem a leíróadatot. Tehát a mérés dinamikus. Ezért nem elegendő ha csak a mérés befejezésével kapom meg a mért adatokat. Mivel a gépjárműben én elölülők a kerék pedig a végén van ezért írtam, hogy legalább 2-3 m hosszú kábel kellene, ha kivitelezhető. A szoftver végezne minden feldolgozást, a készüléktől csak annyit várok el, hogy amikor a kerék fordul egyet akkor küldjön jelet mikor nem akkor nem és kész. Igaz, a hátrafele fordulás előforduló jelenség és az mérési hiba, jó lenne azt is rögzíteni. De én már az egyszerű megoldásnak is örülnék. Sajnos nem értek az elektrotechnikához, ezért minden segítségnek nagyon örülnék. Kihez lehet ilyen feladattal fordulni?
Teljesen igazad van, ilyen egyszerű az egész. Csakhogy én nem tudom mit mivel kell összekötni. Nekem ez csak egy faladat, nem a hobbim az elektrotechnika, a szakmám meg főleg nem. Mit vegyek a boltba és mit mivel kössek össze? Hülye kérdés tudom. A soros port melyik lábára kell melyik kábelt kötni? Mekkora feszültség kell? A kábelhosszra nem érzékeny a soros átvitel? Csak kérdések, amire ti tudjátok a választ de én nem. Egyébként a program a jelek számából számolná ki a távolságot úgy, ahogy írtad.
Hello. köss a párhuzamos portra egy kapcsolót. Azt amit a kerék működtet. Lehet ez "reed relé" is, ahogyan meg tudod oldani. A reed-relé job kontaktust ad. Ezt a kapcsolót tedd rá a párhuzamos port 13-as és a 25-ös lábaira. A számozás látható a csatlakozón. Ha a kapcsoló zár az adott LPT (pl888) status regiszterének 5. bitje (Select In) 0-ról 1-re vált. Ha elolvasod az LPT port specifikációját láthatod, hogy vannnak még más lábak is ennek a megvalósítására. A szoftvernek ennek a bitnek az állapotát kell figyelnie.
Ui.: Nézem közben a leírást, ez a bemenet nem invertált, de akkor miért 1-re vált, amikor testelem, de mindegy, lényeg, hogy állapotot vált.
Itt a leírás...Bővebben: Link
Én csináltam ilyesmit majdnem 15 éve egy ismerősömnek, de ott nem plusz kerék volt a mérőeszköz, hanem a kilométeróra spiráljába lett betéve egy toldó tag, ami egy körbeforduláskor két impulzust adott. A jeladó az LPT portra csatlakozott és egy Pascalban és assemblyben írt program kezelte azt. Menet közben "eseményeket" lehetett felvenni, az út végén ezeket kinyomtatni, eltárolni. Közutak rendszeres bejárásához használták a cuccot, táblák, "műtárgyak", ilyesmik ellenőrzésére (megvan-e, jó helyen van-e).
A mai autókban már valószínűleg eleve elektronikus a kilométeróra, és elérhető valahol az abba menő jeladó jele. Szerintem biztosabb megoldás lenne, mint a külön kerék húzgálása, annak meg kellene oldani a rugózását, lengéscsillapítását, szóval elég macera - szerintem.
A Off Road -osok márt kitalálták. Van olyan verseny ahol megvan adva hogy mennyit kell menni (200m egyenes majd, jobbra kanyarodni 15° és 50m egyenes. stb..stb.)
Ott megvan oldva a mérésvételezés is. A gondod ott lehet hogy a készülékből kiszedni az impulzusokat vagy a Km adatot. Pl.: Bővebben: Link Csak egy ötlet és nem akarlak eltántorítani attól, hogy nekiállj. De ötleteket szerezhetsz a kialakításra.
Én is az LPT portot javasolnám az egyszerűsége miatt. Én valamikor azt mértem mennyit futnak a hörcsögök éjszakánként. Az én progim VB 6-ban, És Visual studio 2005 basicjében íródott.
Régen jártam itt és nem is zártam le a témát. Elnézést kérek érte. Először is köszönöm a segítséget amit adtatok és hálás vagyok érte. A mérőkerék megszületett, sokat tanultam belőle, de még nem tökéletes. Mindenkinek adnék pontot, de úgy gondolom az első olyan hozzászólásé a pötty, aki a legtöbbet adta a végleges megoldáshoz. A mérőkerék jelenleg egy mágnes és egy reed-relé párossal van felvértezve. Az egész bekötésre került egy myPCLab adatgyűjtőbe, ami pedig soros porton kapcsolódik a PC-hez. A programot Visual Studio 2008-ban C# nyelven írtam. A gondom, csak annyi, hogy bizonyos sebesség felett nem kapok el minden impulzust, más szóval kihagy a kerék. Most vagy az adatgyűjtő gyenge vagy a soros porton „tűnnek el” bitek. szerintetek mi lehet a gond? Alapvetően a mintavételezés lehet a gond. Mire kell itt figyelni?
Valószínű a mintavételezési sebesség alacsony.
Képek, képek, képeket kérünk szépen!
A gondot okozhatja az is, hogy nem elég a reed patronnak a kontaktus mozgatásához az az idő, amennyit előtte "tölt" a mágnes azon a sebességen (és persze felette)...
Esetleg egy optokapus megoldásra cserélni, vagy Hall elemesre... Üdv Inhouse
Szerintem mechanikai/konstrukciós probléma, már amennyiben ez a primitív hardver problémát okozhat. Akkor marad ki hardveresen a jel, ha a mágnes és a reed cső egymáshoz képesti pozíciója/távolsága nem megfelelő. Esetleg mágnesezhető anyagból van a kerék, ezáltal romlik a mágnes hatékonysága - vagy maga a mágnes túl gyenge. Minden esetre fontosnak tartom, hogy az említett érzékelő közvetlen környezetében csupán nem mágnesezhető anyagok kerüljenek felhasználásra.
Boheem! Azért tényleg rakhatnál fel képet a cuccról, hátha észre veszünk valami hibát, vagy legalább azt leírhatnád konkrétan, mekkora átmérőjű/kerületű kereket alkalmazol és milyen sebességnél kezd el bizonytalankodni. Ezekből az adatokból tudnánk az aktuális üzemi frekvenciát számítani. Ezek azért lennének fontosak, hogy a dolgot rövidrezárva, a hardverhibát kizárhassuk. A legegyszerűbb persze az lenne, ha folyamatosan gyorsulva mérnéd a jeladón a frekvenciát. Így a hiba egy perc alatt kideríthető. Van rá lehetőséged ( főleg műszered )? Üdv: SzervízMacska
Köszönöm a hozzászólásokat. Ígérem, fogok készíteni képeket, de most nincsen egy sem. Műszaki adatok:
A kerék kerülete 2 m. A mágnes kör alakú, átmérője 2 cm. A relé és a mágnes a kerék sugarának felében van. A myPCLab adatgyűjtő 8 ms-ként tud mintavételezni. Van beépített számláló funkció is, ezért szoftver oldalt kizárnám, mert csak az általa küldött impulzusszámmal dolgozok. Én úgy gondolom lassú az adatgyűjtő. Kb 15 km/h óra sebességnél maradnak ki jelek. Két dolgot probáltam, közelebb rakni az érzékelőket a kerék agyához, gy több ideje marad elcsípni a jelet, vagy hosszabb mágnessel tovább fenntartani a kapcsolatot. De tényleg ilyen lassú lenne a 7-8 ms időintervallum. Ezen meglepődtem. Profin, hogyan kell egy ilyet kiszámolni?
Én is optokapus megoldásra gondoltam most legújabban. De az adatgyűjtőm nem lesz gyorsabb, maximum a jel hosszát tudom jó nagyra venni. De a kérdésem az, hogy kell e nekem adatgyűjtő? Vagy a soros porttal ez közvetlenül megoldható? Programozás technikailag max az 1 ms időt tudom elérni, ha folyamatosan olvasgatnám a soros partot, de akkor is lehet, hogy nem kapok el valamit.
Az álmom az lenne, hogy mondjuk 40 km/h órával tudjam húzni kereket és mondjuk a kerék kerületét négy ponttal felosztani, így 50 cm-es pontossággal tudnék meghatározni hosszat.
A 40 km/h az 11,1 m/s --> durván 5-öt fordul a kereked másodpercenként, még ha 4-szer ad is jelet, az is nevetséges, hogy másodpercenként nem tud 20 jelet feldolgozni! Szerintem az érzékelésednél lehet a gond, ahogy előttem már írták, javasolnám a mágnes mellé a Hall jeladót, ez a gépkocsik gyújtásánál a 6000-esfordulatszámnál is megbízhatóan működik ( kb. 200 imp./s!)
Az optós megoldást nem javasolnám, hacsak nem mindig fellocsolt, pormentes utakon közlekedsz A 8 ms-ba az előzőekben leírtak alapján bőven bele kell férned ( 125 imp/s !)! Steve
Oksa. akkor v=11,1 m/s
A mágnesem 2 cm hosszú, vagyis s = 0,02 m vagyis az az az idő amit a mágnes az érzékelő előtt tölt t = 0,0018 s vagyis 1,8 ms ha jól számolom. Az adatgyűjtő csak 7-8 ms-ot tud. Most akkor, hogy is van ez? Bár neked lenne igazad. |
Bejelentkezés
Hirdetés |