Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Robotfűnyíró vagy fűnyíró robot
Az egész cucc kb. 2 hónapomba került eddig. Azért indultam a vezérlés oldaláról, mert szerintem az a problémásabb és nem a tényleges fűnyíró szerkezet. Az szerintem aránylag olcsón és egyszerűe megoldható. A napelemek - 2 db. ausztriai zsibiről származó - kerti világítás elemei. Időm nem mindig van, épp akkor bütykölök, ha ráérek.
A szerkezet majd minden eleme önállóan már évek óta épül ( automata töltés, motor vezérlés, infra, lézer és ultra szenzorok, fejléptető motor vezérlés stb.) Forrás a NET, hobby elektronika, egyéb folyóiratok és a saját átalakítások. Azt hiszem most jön csak a neheze, az egészet rendszerbe kell(ene) foglalni és egy pic(vagy több) köré felépíteni. Ez az év nagy kihívása. Egyébként már készül egy "agy" nélküli fűnyíró is, melyben a nyírásra helyezem a hangsúlyt, aztán majd talán összeépül a kettő. Mégegyszer szuper és hasznos a fórum.
Találtam a vaterán egy pasit akinek a műhelye tele van ilyen múzeális kacatokkal ( meg egy csomó újabbal) és minden eladó. Mármint a régi vinyóra gondoltam. Ha érdekel, elküldöm az elérhetőségét, biztos tud még olyat adni mint a tiéd. ( olyan mennyiségü alkatrész van nála, hogy csak csurgott a nyálam.)
Nekem eszembe jutott valami. Lehet hogy hülyeség, akkor ugassatok le, de alapötletnek, gondolatindítónak szánom csak.
Szóval az 5let a következő: A kert (terület) két oldal"fala" az X és Y tengely. Az X tengelyen sorban, egymástól 20 (30/40/50/valamennyi) centinként elhelyezni egy sor lézerfényt, vagy valami irányított fényű fényforrást (esetleg UV LED, mert az nem okoz gondot, ha valakinek, mondjuk a blökinek a szemébe világít), úgy, hogy az Y tengellyel párhuzamos nyalábot bocsássanak ki. Ugyan ez az Y tengelyen, értelemszerűen az X tengellyel párhuzamos nyalábokkal. A fényforrások sorban így bocsátják ki a jelet: (- = hosszú jel, . = rövid jel) X tengelyen lévő sugárzók: ---------- - - - - - - -- -- -- -- --- --- --- ---- ---- ---- ----- ----- Y tengelyen lévő sugárzók: .......... . . . . . . .. .. .. .. ... ... ... .... .... .... ..... ..... és így tovább. Az elv: A roboton lévő érzékelő veszi a jelet, mind a 2 oldal felől. A "folyamatos" jel jelentése: "itt a terület vége". Ha a robot nem érzékel jelet: 1 ütemig: Valami átrepült előtte 2 ütemig: Valami átment előtte 3 ütemig: A kutya eléállt (robot megáll) 4 ütemig: Akadály, ki kell kerülni Egy-egy "ütem" időtartama 0,5 másodperc, tehát a leghosszabb "leállás" sem nagyobb 2 másodpercnél. Ha akadályt észlel, elfordul 90°-kal, és addig megy ebben az irányban, míg nem fog ismét jelet. A távolságot így "tudja". Lehet, hogy nagyon "vad" ötlet, de gondolatébresztőnek még jó lehet...
Hát, hacsak nem szabolcsi az öreg, akkor nekem messze van.
Zalában van, de neten mindent meg lehet beszélni, fotók oda vissza, aztán ha miden oké, mehet az utánvétes csomag.:yes:
Nekem tettszik, kár hogy nem értek hozzá. Ha már van kész próbadarab, azt már esetleg le tudom másolni, de a feltaláláés nem az én reszortom lesz , hanem a tiétek.
Hát, az enyém sem... Ez is csak kipattant a fejemből, mint 5let... De hogy +valósítható-e...?
:yes: /:no:
Nagyon leült a téma. Ki hol jár? Én épp lehet ma kapok egy újabb használható motort. Egyre jobban érdekel a pwm. Már hozzákezdtem a robotocska alapjának összerakásához. Majd rakok fel képet, ha már olyan állapotban lesz.
Oké , jöhet. (én csak másoló vagyok, mint már emlitettem, de figyelek- irjál csak)
Nagyon leült ez a totyik is. Fel kéne frissiteni egy kicsit.
Ki hol tart a robot illetve robot fünyiró projectben? Én találtam egy oldalt ahhol különböző adatok alapján a forgató nyomatékot lehet kiszámolni. itt van Meg egy másik oldalt ahhol fasza kis áttételekt lehet nézni. Ez meg itt található. De a német conradban egész olcsón lehet kis áttételes motorkhoz hozzájutni.
[link=http://www.andrew.cmu.edu/user/jsp2/robotics/taurus1/]http://www.andrew.cmu.edu/user/jsp2/robotics/taurus1/[/link]
nem rossz
minden alkatrészem együtt van már, csak a mechanika egyes részeivel küzdöm. a mechanika nem erősségem.
nameg kevés rá az időm is, a suli kikészít. szal én nem adtam fel, csak lelassultam. ahogy lesz valami kézzelfogható, amit érdemes fotózni, leírni jelentkezem.
Ezek közöt mi a különbség, azon túl, hogy az egyik 433-as a másik 868 Mhz-es.
RTFQ1-433 FSK Adó kvarcoszcillátorral RTFQ1-868 FSK Adó kvarcoszcillátorral RTQ1-433 AM Adó kvarcoszcillátorral RTQ1-868 AM Adó kvarcoszcillátorra Melyik lenne jó, a modell távirányítására, vagyis melyik visz a legtávolabbra? valaki vett már ilyen modulokat?
Nem tudok ebben a témában neked igazán segíteni,de ha van ötleted és elképzelésed,én mechanikai müszerész vagyok és egy hétvégén szivesen elbütykölgetek egy pár sör mellett veled a műhelyemben.Én már más kütyüket összeraktam ami segítségedre lehet.1erno@vipmail re,
dumálhatunk,érdekel a téma......aluminium profilok készitésében elég sirály munkákat hoztam már létre és sikerült modelszervókkal életet lehelni belélyük,egy plc alapon...valami hasonlóra gondolsz asszem.
senki? Valaki csak használta már. Nem tudom melyiket rendeljem meg chipcad-tól.
Én csak erről hallotttam jópár infót. DTR01F
Egy régi fórumból egy idézet: "Duplex, vagy félduplex kell? Azaz egyidőben kell oda-vissza, vagy hol ide, hol oda? Mert pl. félduplex az nagyon egyszerű, pl. Profitech-nél DTR01F fsk adó-vevő, 4900.- ft / db + áfa, és nagyon jól mükődik. Leszedtem az antennáját a vevőnek, lefőldeltem az antennabemenetet(!!!) és még így is mükődőtt olyan 30-40 m-re, kb. 20kbps-sel. A rászerelt helikális antennával nyilt terepen kb. 850m-t mondanak." Szerintem jól hangzik. Csak egy gond van vele. Én még normális adatlapot nem találtam róla.
Az nem semmi.
csak sajnos én ezek közül válogathatok. de egyiket sem ismerem.
vann a chipcad oldalon beszállítok vagy melyik linknél a gyártó linkjei, ott van adatlap
igen azokat olvasgatom épp. :yes:
Már félig megvan a válasz. mindenképpen fsk adó-vevő lesz, csak azt nem tudom, hogy 433 vagy 868 Mhz-es legyen. melyik a jobb. vagy válasszam a jól bevált 433-ast?
Esetleg nem tudtok valami 500m-nél nagyobb hatótávolságú adó-vevőt?
Soros adat átvitelre kéne. 9600 vagy nagyobb sebességre. Lehetőleg egy lapkán legyen az adó vevő! Nem szeretnék 2 adót meg 2 vevőt venni. Köszi.
Hali! én egy kicsit lustább megoldásra gondolok.Mi van akkor ha veszel a kinai piacon egy távirányitós kisautót 1-2 e ft ért,és az elejére felerősitesz egy tapétavágó kést ami előre áll,Az aljára egy másikat ami nagyobb szögben áll a föld felé,és jobban metszi az első által csak megtört füvet.Tudom ez nagyobb,ill vastagabb gazokra nem okés,de olcsón kivitelezhető és még igazán dolgozni sem kell vele.A gereblyézéshez és elfúváshoz csak a fantáziád szab határt és egy kézi porszívó,meg egy gyepfésű. sok sikert ,Ernőke
A Chipcad honlapján az Integration cuccoknál nézz körül. Ott van egy ilyen hogy IA4420-as. Adó vevő egyben. FSK 434MHz -915MHz és kb KHz-es felbontásban állítható. SPI buszon konfigurálható és kommunikáció is így zajlik vele. Kb 200 méter nyílt terepen és akár 115200 baud rate-re képes maximálisan. Az antenna azt hiszem nem feltétlen kell hogy olyan loop antenna legyen mint az adatlapon, hanem egy tizen egynéhány centis drót is megteszi. Minimális alkatrészigénye van. Vélemény?
Nagyon tetszik, cask ne ilyen kis tokban lenne. De elgondolkodtató ötlet.
Éppen építek ismét egy robotot... De ezúttal nem drága léptető motorokból, hanem sima analóg DC motorokból...
Találtam egy céget akiknek nagyon jó DC motorjaik vannak. Vettem is belőle egy jó adagot... El kell mondani, baromi jó szerkezet.. Egyben a mechanika, 4szeres forgó áttétel és egy 6x-os áttétel egy esetleges emelő szerkezetnek ( kurbli ). Egyetlen egy cerkaelemről táplálva ( ill cerkaakksi 1,2V ) akkora nyomatéka van a cuccnak hogy hihetetlen. A motor nagyon magas fordulatszámából egy kb kisautó sebességú nagy Nm-es nyomatékú forgó tengelyt kapunk. A cég neve: Winkler Iskolaszer Lennt vannak sajnos az fenébe, baromimessze pesttől, de felküldték nekem is... Webcímük: hxxp://www.winkleriskolaszer.hu/ Direkt X-eltem ki... Nem szeretek ingyen reklámot csinálni... A motor pedig itt van: hxxp://winkler.turbo.at/shop_hu/product_info.php?cPath=1100_1197&products_id=8031 Én rendeltem belőle, és nagyon király... Simán elmozdít egy cerkaelemről 2kilót...
Hát ez nagyon olcsó 480Ft-ért. Szinte ingyen van.
Én ezt néztem (felülről a második) 1/100-s vagy 1/50-s átéttellel. kb. 4000ft körül van az ára. De most várok árajánlatot a magyar conradtól, hogy ezt mennyiért is szerzik be. Sajnos nagyon drága, de ez nekem pont jó lenne. Ráadásul 6db kéne.
UP!!!!
Most a nyár végén 1x lenyirtam a fűvemet (kicsit gazos) és elhatároztam, hogy jövőre építek egy robot fűnyírót! (Talán lesz belőle valami) Valaki megépítette a robotot? kb milyen fordúlaton kellene forognia a fűnyíró motornak? Lehet vajon kapni kést + a rögzitéséhez mindeféle ketyerét?
Üdv mindenkinek!
Ha szabad véleményt nyílvánítani, nekem a pc-s térképes megoldás jobban teccik, de csak a térkép és amiatt, hogy megjegyzi, hogy merre járt már. De lehet, hogy térképet lehet tárolni mikrokontrollerben is, mindjuk flash memóriában, és akkor a pc csak a térkép elkészítéséhez kéne, és mondjuk soros porton átt lehetne küldeni neki... Pozícionálással kapcsolatban az elmozdulás érzékelése szerintem pontatlan, azt nem tudja esetleg valaki, hogy a GPS az kb mekkora pontossággal tudja megmondani, hogy hol vagy? mert az sok problémát megoldana, ha mondjuk 0.5 m pontosság az elérhető lenne, vagy még több, vagyis inkább ha még több, de nem nagyon értek hozzá, van egy GPS modulom ugyan, ami rs232-n küld adatokat, de lehet, hogy kinyírtam van egy másik is, de azt meg nem merem ezek után kipróbálni majd megnézem, működik-e, és hogy télleg kb milyen pontos (majd... ) Ezzel a megoldással elég lenne koordinátákat megadni, amik közt egyenes vonalak a határ, és az azon belüli részeket nyírja, és jegyzi, hogy hol járt. A megközelíthetetlen részeket, pl sziklakert meg fa meg hasonlók meg valahogy szintén koordinátákkal meg lehetne adni, vagy programban megadni neki, hogy ha körbejárta az akadályt, és sehol nem talált rajta bejáratot akkor úgyhagyja... Indukciós töltés nem rossz ötlet, biztonságos is meg minden, de az már a vége nagyon Hát ennyi ötletem lenne egyelőre...
ja hülyevagyok a gps az télleg csak majd lesz megnézve, max azt tudom megnézni működik-e maga a modul, mert a koordinátákhoz antenna is kéne....
ugyhogy majd ha lesz rá pénzem meg szükségem akkor tudom kipróbálni...
A GPS pontossága nagyon sok mindentől függ. Legfőképpen attól, hogy mennyire "fedett" a hely. Ugyanis pl. lakásból nem vesz jelet. Esetleg az ablak közelében. Teljesen nyitott helyen kb. 0,5-1m pontosság a lenagyobb, amiről eddig hallottam. De a legtöbb esetben csak 5-10 m pontossággal mérnek. Legalábbis a régebbi készülékek. A modernebbek lehet, hogy már pontosabbak, ezt nem tidom. Egy ismerősnek van egy "Gar-min" (a kötőjel szándékos, valóságban nincs benne!) típusú, régebbi készüléke. Az pl. a belvárosban (ahol közel vannak egymáshoz a házak) volt, ahol nem tudott egyetlen műholdat sem befogni. De pl. a Keleti előtt, a téren, olyan 4-5 m pontosságot tudott.
Összefoglalva: Sztem amennyibe egy jobb GPS vevő kerül, annyiért már készen kis kapsz robotfűnyírót... De ez csak az én véleményem, hátha mások tudnak jobb 5letet is. (Megj.: A térképes megoldás nem rossz, bár én inkább valamilyen jeladó/vevős megoldást tartanék kivitelezhetőbbnek, amivel a területet, meg az akadályokat körülveszed. Ilyen lehet pl. a sugárzóforrás, ami folyamatosan ad jelet, vagy egy infra-sugár, vagy akár egy "ütközés-érzékelő" a fűnyírón, ami érzékeli, hogy akadály van előtte, és megpróbálja kikerülni. Ez utóbbinál a MI (mesterséges Intelligencia) leprogramozása lehet a gond...)
hát akkor ebben az esetben nem a gps ára, hanem pontossága a kizáró ok, bár akinek jó nagy kertje van, és +-5m nem számít annak még jó lehet egy fűnyíró traktorra gps szerelése Ára az megoldható, mert nem komplett gps-re gondoltam, csak modulra, amit még lehet, hogy olcsón tudnék szerezni is, de ha csak annyira pontos akkor télleg tök fölösleges...
És azt mondjuk milyen pontosen lehet megmérni, hogy egy adott frekvencián sugárzó jelforrástól milyen messze van a vevő? Mert ha az elég pontos lehetne, akkor két jelforrástól való távolságból már lehetne számolni nem? |
Bejelentkezés
Hirdetés |