Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   285 / 2500
(#) pintyu válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
Szia! Szedd már fel az erősítőpanelon a bemenetet. Olyankor mi történik? Vagy a földre is lekötheted. Apropó! Mekkora feszről hajtod az erősítőt? Volt TDA7294-em, meghajtottam közel 100V-ról, aztán egyszer gondolt egyet és eldurrant. Olyan +- 40V-ról még mai napig is üzemel. Üdv pintyu
(#) szabónagymester válasza pintyu hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
Idézet:
„Szedd már fel az erősítőpanelon a bemenetet.”


Ezt miként érted? Ne adjak bemenő jelet? Én arra gondoltam, megpróbálom áramkorlátos táplálással ismét üzembe állítani, és a potit nem kötöm be.
Egyébként +/-38V-tal táplálom, csúcs terheléssel 36-ra esik le a tápesz.

Némi keveset beleolvasgattam már a TDA7294 topikba, és előzetes megítélésem az, hogy baromi nagy szórásuk van ezeknek az IC-knek. Ha cserére kerül sor, egy szerencsétlen kimenetelű eset után, már könnyen elő fordulhat, hogy nem a vártakat produkálja.
Nem először van dolgom ezzel az IC-vel, és hosszabb távú terveim is voltak vele, de most nagyon elijesztett.

Nem vagyok agy nagy tapasztalatú műszerész, és elektronika terén is van még bőven mit tanulnom, akár alap szinten, de annyit tudok, hogy ez nagyon nem normális eset!
Halvány elképzelésem nincs, mi lehet a baj.
Most arra a döntésre jutottam, hogy jelgenerátorral meghajtom a potit, a csatlakozó panel, a kábelezés, a poti, már egy készüléket alkot, és ha ott van gond, akkor azt ki kell, hogy adja.
Más elképzelésem nincs, mert mint már írtam, a készülék lassan 2 hónapja üzemelt, hibátlanul!
Másik poti is volt bekötve, de az nem okozott ekkora bajt.
Most ott tartok, hogy félek bekötni újra a potit.
(#) szamóca válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
Tégy egy szkópot a kimenetre, hogy láthatóvá tedd az esetleges gerjedést. És vagy áramkorlátos tápról, vagy soros izzókkal a tápágban először testre kötött bemenetnél nézd meg, majd potival, és jellel is.
(#) pintyu válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
Szia! Nem kell ennyire túlkomplikálni a dolgot! Ez egy nagyon egyszerű kis erölködő. Elösszöris bizonyosodj meg arról hogy a végfokpanel jó vagy sem! Egy poti bekötést nem lehet ennyire elszúrni. Ahogy szamóca is írta, úgy próbáld meg. Egyenfesz nincs véletlenül a kimeneten?
(#) csezoli21 válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
Heló
Megnéztem de teljesítmény adat nincs megadva,...
Amugy köszi a segítséget! heló
(#) Tomy27 válasza csezoli21 hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
Szia!
Szerintem olyan 15W max amit leadhat....
(#) hapro válasza csezoli21 hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
Szerintem 1-2W van megadva teljesítmény adatnak.
(#) Máté24 hozzászólása Ápr 26, 2009 /
 
Sziasztok!
Beszereztem egy beag tipusó végfokot 4 db 2n3055 van benne azt szeretném kérdezni hogy: Lehet hogy nagy hülyeségetkérdezek de meglehetne úgy oldani hogy csak 2 db 2n3055 el menjen mert? Volt egy kis hibája és a másik kettő elszált. Ja és azt mondják hogy ez egy 100w os hát nem is tudom szerintem nem. Nem lehet ezt egy kicsit megtuningolni? Előre is köszi a válaszotokat, ha nagy hülyeséget kérdeztem akkor bocsánat
(#) Imi65 válasza Máté24 hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
Ez nagy valószínűséggel az APT100 nevű végfok. Ennek van itt külön topikja. Keress rá.Itt!
(#) csezoli21 hozzászólása Ápr 26, 2009 /
 
Heló
Mivel nem találtam itthon müveleti erősítőt, az lenne a kérdésem, hogy a szintén Mayan oldaláról a mellékelt kapcsolásban ha nem találok tranyót, akkor esetleg fet-tel hogyan lehetne helyettesíteni? meg milyennel?

lite.gif
    
(#) csezoli21 válasza csezoli21 hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
Van 2 darab IRF630B
Nem lehetne valahogy megoldani ezekkel?
Csak műveleti ne legyen benne! Meg hasónló kis egyszerü legyen vagy az előző kapcsolásba hogyan lehetne beletenni?
(#) csezoli21 válasza csezoli21 hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
Vagy esetleg, egy BUS48AP Motorola tranyó? csak monó kéne!
(#) Mayan válasza csezoli21 hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
Bármilyen tranyó vagy fet jó ha a helyes feszültséget adod neki, azaz jó helyre kötöd a + és - tápot... Hűtése legyen. A tápfesz 12V is lehet, de annál több ne.
(#) szabónagymester válasza szamóca hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
Valószínű az lesz, csak szkópom nincs sajna.
(#) csezoli21 válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
Szerinted a fet, vagy a bus48ap tranyó erősít tőbbet?
(#) szabónagymester válasza pintyu hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
Talán külsőre egyszerű, de belsőre annál összetettebb, épp ezért nehezebb vele bánni, mint egy hagyományos tranyós erőlködőnél, ahol végig lehet követni a jel útját.
A végfok panel tökéletes, mert kitt-ben rendeltem,és mit már sokadjára írom, az erősítő, majd egy hónapja üzemet kifogástalanul!
Hál' istennek egyen fesz nincs a kimeneten, mert akkor még egy hangszóró tekercselése is várna rám.
Komolyan mondom, halovány lila szellentésem sincs, mi a fenéért nem működik?

Hahó! Még egyszer nem szólok!
mod.szamóca
(#) Mayan válasza csezoli21 hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
A fet jobb, mert nagyobb a bemenő ellenállása. Nekem jobban is szólt fettel.
(#) csezoli21 válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Heló
Ezt a kapcsolást csináltam meg monóba mert csak 1 hangszóróra kell! Csak annyi hogy nem találtam 4700µF Kondit csak 2200µF est! Meg 3kOhm helyett 1 vagy 2 kOhmos ellenállásom volt itthon, És IRF630B FET-tet raktam bele tranyó helyett! Jól szól, csak az a bajom hogy ) voltos elemről üzemel, Nem lehetne valami változtatással megoldani hogy olyan kb 12-15Voltról is üzemeljen? Mert ha rákötöm elhallgat, lehet egyek fet már megpusztult, és nem akarok már kísérletezni, De izzót viszont nem kötöttem be mert az sincs itthon sajnos! Köszi a segítséged heló!
(#) Mayan válasza csezoli21 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Valamilyen ízzó vagy ellenállás mindenképp kell a fettel vagy tranyóval sorba mert különben gyakorlatilag rövidrezárod és tönkremegy. Vagy valamilyen ízzó pl. 12V -os autó ízzó 5w -10w -15w körül, vagy nagy teljesítményű ellenállás, pl. 4.7ohm/10w, stb. Egyébként mennie kell 12 vagy 15 voltról is. Ekkor viszont az ellenállás ami 5v-on 3k, inkább 10k legyen, különben sokkal nagyobb áram folyik át a tranyón és akkor is túlhevülhet és tönkremehet. Ha a kimenő kondi 2200 mikrós az nem nagy baj, max. a basszus nem lesz olyan jó.
(#) csezoli21 válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Oké Köszönöm szépen a segítséget, Megcsinálom délután és írok milyen lett köszi heló
(#) benocs24 válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Sziasztok!
Mayan azt szeretném kérdezni tőled hogy ezzel milyen teljesítményű hangszórót lehet meghajtani? Vagyis olyan 12 volton ennek a kapcsolásnak mi a teljesítménye?
(#) Mayan válasza benocs24 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Elég kicsi, mert ha a hangszóró a munkaellenállás akkor 50% a hatásfok, ha kicsatoló kondival megy akkor még sokkal kevesebb, de egy időben használtam ezeket a kis A-osztályú erősítőket mert nagyon szép hangjuk van, azért is szeretik az audiofilek. Nekem ha jól emlékszem 12 volton 0,33 amper volt az áram, ami azt jelenti hogy kb. 2w a max. ha a hangszóró a munkaellenállás. De vannak high-end erősítők amik sokkal nagyobb árammal mennek és sokkal több kimenőt tudnak, pl. a híres "firstwatt".
(#) Mayan válasza benocs24 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Itt egy jó nagy teljesítményű változat, pont egy magyar srác készítette "zen lite" erősítő.

http://www.passdiy.com/gallery/html/zenlite-p7.htm

Ő már 4 db 110V/150W ízzót használ... kicsit komoly...
(#) Mayan válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Ez egy nagyon elvont design, nagyon éterikus.
(#) Tomy27 válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Szia!
Én azt szeretném tőled megkérdezni hogy a kapcsoláson 8Ohm hangszóró van feltüntetve, lehet-e 4Ohm hangszóróval terhelni illetve befolyásolja-e ez a hangképet?
(#) Mayan válasza Tomy27 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Ez annyira egyszerű kapcsolás hogy bármit lehet benne helyettesíteni. Kísérletezni kell. Egyébként a hangképet nem hinném hogy befolyásolja, csak a nyugalmi áramot, és ezzel együtt a teljesítményt.
(#) Tomy27 válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Köszi a gyors választ.Vagyis ha jól értelmezem akkor valamivel nagyobb teljesítményt ad le mint 8Ohm-on, és nagyobb áram folyik át a tranzisztoron is.
(#) csezoli21 válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Heló
Megcsináltam, találtam 12 voltos 5 Wattos izzót!
Szépen szól, mármint amennyit a hangszóró tud, meg hangos is, tökéletesen megfelel
Esetleg a becsatoló, meg a kicsatoló kondik helyett, valami mkp, vagy valamilyen fólia kondival nem helyettesíthetők az elkók? ha igen kb milyen értékűvel melyik? Köszi a segítséget heló
(#) Mayan válasza csezoli21 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Becsatolónak tehetsz egy pár (pl. 10) mikrós fóliakondit, de a kicsatolónak nagynak kell lenni, nagyobb teljesítménynél inkább már 10000 mikrós vagy nagyobb, úgyhogy ott marad az elkó... örülök hogy működik. Képet teszel fel róla ?
(#) szamóca válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
A csatoló elkó mérete nem a teljesítménnyel, hanem az alsó határfrekvenciával van kapcsolatban. (10 000µF/8Ohm már 0,5Hz)
Üdv.
Következő: »»   285 / 2500
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem