Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Mit nem szabad!? (kezdőknek se)
Tetszik az ötlet, amit a "Nem értem, hogy is van ez" című témában írtak és arra gondoltam, hogy ide írjuk le, mit nem szabad és hogy nem szabad.
Az első, amit nem szabad a másik témában fellelt áramméréssel kapcsolatban.
Akár mutatós, akár digitális mérővel soha ne mérj úgy áramerősséget, hogy nem kötsz vele sorba egy műterhelést vagy izzót, mert a műszeren belül a tekercsnek alig van ellenállása. És így mondhatni, teljes rövidzárat okoz. Mod: Nem a műszertekercs ellenállása kicsi, hanem az áramméréshez szüksége söntellenállás. (tized, század ohm) Sebi
LED-re ne adj áramkorlátozó ellenállás nélkül feszültséget, mert könnyen elhalálozhat !!!
Az UNIVERZÁLIS kéziműszert sose hagyd ÁRAMMÉRÉSI állásban, és a mérőkábelt is át kell dugni feszültségmérésbe. Legjobb, ha a legnagyobb AC fesz. mérésbe kapcsolod használat után! Itt lehet legkisseb esélye a műszer balesetének. Az IC-k nem szeretik a fordított tápfeszt!!! A 230V-tal kezetfogni nem gyerekjáték :felkialtas:
Ne nyúlkálj vaskloridba (és úgy általában savakba és lúgokba), mert pár év és olyan lesz a kezed mint nekem
A méréshatárt nézd meg legalább 2-szer, mielőtt mérsz :yes:
- Előző állításod fokozottan érvényes a hidrogén-peroxidra.
- A forrasztópáka hidegebbik végét érdemes fogni (kizárólag). Ha nem használod, húzd ki a konnektorból. Használj állványt (tartót) hozzá, soha ne rakd le a munkafelületre - még egy pillanatra sem. A gyanta füstjét ne lélegezd be. - Ne egyél/igyál a műhelyben, ha nem tudod biztosítani az élelemnek a megfelelően biztos területet (értsd: ahol biztos nem mehet bele forrasztóón, vegyszer). - Forrasztás, vegyszerhasználat után kézmosás. - A nem ESD-védett IC-k lábait ne fogdosd, vagy előtte földeld le magad (TILOS a konnektor-földkábellel földelned magad! Kösd magad galvanikusan hozzá a radiátorhoz vagy a vízvezetékhez, ha az fém. Ha már ki akarod próbálni az áramkört, kösd le magad a földelésről és UTÁNA adhatsz neki feszültséget - főleg nagyfeszre érvényes...). - Ne használj tisztítatlan, oxidált fóliáslemezt > mindig meg kell tisztítani maszkolás előtt. - Figyelj a megfelelő polaritásra LED, tranzisztor, dióda, elko, IC, stb. esetén. Az ellenállás és a kerámia/fóliakondi nem érzékeny a polaritásra. - Ne próbáld meg megmérni multiméterrel a konnektor feszültségét. Hidd el, hogy kb. 230 V van benne... (Hát, egyelőre ennyit tudtam - bár még én is kezdő vagyok... ) (SzVSz a topic tartalmát - már ha eléggé megérett - egy cikkbe kellene összefoglalni Biztonság - vagy valami hasonló - néven...)
Feszültség alatt sose mérj ellenállást! A feszültségmentesített kapcsolásban az ellenállás egyik lábát forraszd ki és úgy fogsz helyes értéket kapni. (Egyébként ez minden áramköri elemre igaz...)
Kellő gyakorlattal - és a kapcsolási rajz birtokában - ellenőrzésképpen azért szoktunk mérni ellenállást, kondit a helyén is. Sebi
Heló.
Ahogy így mondjátok, hogy mit szabad és mit nem én belegondoltam abba, hogy vettem ma egy multimétert és kb. már a felét megcsináltam annak, amit írtatok (kivétel a konnektor és környéke mert abba csak a forrasztó pákát dugtam be...fordítva /najó ez már túlzás volt/)
Gondolom a kezdőknek itt kérdezni is szabad!? :dumcsi:
Üdv!
Ezek - a multiméterrel kapcsolatban általános irányelvek, pl. egy ceruzaelem rövidrezárva az amméterrel nem tesz kárt a multiban (ha a rövidrár árama méréshatár alatt van), de olyan forrásoknál, amik izomból adják az áramot, már necces. Főleg azért kell műterhelést közbeiktatni, mert a rövidrárlati áramnak gyakorlati jelentősége nincsen, mérni is necces, akkor meg minek? Én is mértem (véletlenül) feszültség alatt ellenállást, de egyelőre túlélte. Azért tényleg vigyázni kell vele! AC állapotba pedig akkor kapcsold, ha van külön kikapcsolója (az enyémnek a tárcsájába van építve egy OFF állás...). Értelemszerűen...
Van jelentősége a (csaknem) rövidzárlati áramnak, főként a kiseb (max."góliát") elemeknél: egy rövid mérés erejéig 20A-es állásban megengedhető, és korrekt tájékoztatást nyújt az állapotról, nem úgy mint a feszmérés. Azért mégis barátibb egy pár ohmot sorbakötni a műszerrel.
Relés áramkörökben sose keressünk hibát multiméterrel, mert gyakran félrevezet (autónál szintúgy). Feszmérés állásban tegyünk rá párhuzamosan egy megfelelő izzót, így terhelve a mérendő áramköri pontot. (ekkor nem fordulhat elő, hogy izzón, relétekercsen keresztüljövő vezetéket "betáp"nak mérünk). Csöves cuccok javításakor ne viselj nyakláncot, gyűrűt, fémszíjas karórát! (saját tapasztalat abból az időből: a fejre állított sassziba belehajolva a láncom a +350V-os elkóra ért, miközben a sasszit fogtam )
persze természetesen szabad kérdezni is.
Részegen ne álj neki szerelni mert megvan a veszélye annak hogy könnyebben áramütés ér vagy megiszod a hidrogén peroxidot vagy rosszabb esetben a sósavat.
Ívlámpával ne kísérletezz szabadszemmel hanem lehetőleg vagy uv védős szemüveget vagy hegesztő pajzsot használj mert kötőhártya gyulladást szenvedhetsz vagy meg is vakulhatsz és még ha sokáig van a fénybe az arc le is éghet és bőrrákot okozhat. Ne kísérletezz olyan ívlámpával amiben 3 elektróda van mert ha nem vagy biztos benne hogy pontosan milyen lámpa is az könnyen lehet hogy röntgen izzó. Ez saját tapasztalatom !!!
A legfontosabb kimaradt! A biztosítékot soha nem szabad átkötni, nem véletlenül van az áramkörben!
IC-t a foglalatba tenni, csak feszültségmentesítés után szabad!
Ha lehet ne a tenyeredben csavarozz apró kütyüket,
mert elég fájdalmas ha kiugrik a csavarhúzó .
Feszültségforrásnak vagy elemeket (lehetőleg újratölthetőket-gazdaságos, környezetkímélő), vagy kettős szigetelésű tápot, tápokat használj. A kettős szigetelésű táp jele: két egymásba rajzolt négyzet. Erre szerintem kezdőknek a legjobban a kereskedelemben beszerezhető adapterek a legmegfelelőbbek.
Ne végy kétes eredetű (gyártmányú) tápot, hogy hosszú életű légy és sok elektromos kütyüt építhess!!!!! Soha ne feledkezz meg a biztosíték beépítéséről, védi a tápot a tönkremenéstől, pénztárcádat a felesleges kiadásoktól. Soha ne végy 1-2 db biztosítékot. Mindig legyen legalább 10-20 db a fiókodban. Így előzheted meg azt, hogy dróttal kelljen helyettesítened a biztosítékot. Keress magadnak egy tapasztalt "mentort", aki segít neked megépíteni (és legfőképpen kipróbálni!!!) az első elektronikus biztosítékodat. Ne dolgozz 230 V-on!!! Ha mégis elkerülhetetlen, akkor egy harmadik személy (lehetőleg szakember) jelenlétében, aki tud segíteni ha baj van: Mielőtt dolgozni kezdesz, mutasd meg neki, melyik a vészkapcsoló (főkapcsoló).
OFF!
Erről eszembe(Mit nem szabad (Kezdőknek) ) jut volt középiskolás osztálytá rsam dolgozata munkavédelem tárgyból. Nagyon szigorú munkavédelmi felügyelő volt a tanárunk annó. Valami sulis munkavédelmi előírások betartását kérdezte meg. Mit nem szabad csinálni az osztályteremben ? Erre Dondy halál komolyan leírta : függönyön hintázni se szabad mert leszakadhat! ON!
Ha valamit először kapcsolsz be, dugsz be először helyezed áram alá, és nem vagy biztos a dolgodban, a kezed mindig a konnektoron legyen, hogy a vezetéket még az utolsó előtti pillanatban ki tud rángatni a a falból.
Ja és ha végképp nem vagy biztos magadban akkro vigyázz a nagyobb kondikra, vagy ic-kre mert ellenkező polaritás, vagy tűlfeszültség ellenében nagyot durrannak és a kis dirib-darabkák pontosan a TE szemedben fognak kikötni, NEM fölé NEM alá, PONT ODA!!! Peti.
Én ha hálózati feszültséggel dolgozom,például mérek valamit,akkor a bal kezemet zsebre szoktam tenni,és jobbal mérek,mert egy esetleges áramütésnél az áram útja így nem a szíven keresztül vezet,így nagyobb a túlélés esélye.
Ilyen esetekben jól jöhet a krokodilcsipesz a mérőszinór egyik végén.
Ha kapaciást mérsz valahol, mindig nézd meg, hogy feszmentes-e! (attól, hogy annak kell lennie, még nem biztos, hogy az!) 1-2 kapacitásmérőt már ellőttem így (igaz ,céges volt legalább ), azok nem szerették a ~300V-ot ami rajtuk volt .
Kondikra figyelj, még egy kis 16V-os is kézfájdítót tud durranni nagyobb feszre. Ha nem tudod mekkora értéket kell mérni, mindig a műszer legnagyobb méréshatárában kezd a mérést, és úgy kapcsolgasd lefele amíg lehet. Soha(!!) ne forrassz fesz alatt lévő áramkört. Nem tesz jót se a pákának, se az áramkkörnek, ha egy tápon lévő ponthoz érinted a földelt pákát. (ebben is van már tapasztalatom, tök szépen összeheggedt a pákacsúcs a deróttal ). Tápegységet, ha van rá lehetőséged, mindig leválasztótrafóval javíts. Ha építesz valamit, lehetőleg a megadott típúsú alkatrészeket használd, nem biztos, hogy jó az elvileg"ugyanolyan-ugyanazttudja". És a legfontosabb: soha, de soha ne kösd össze egy 5 cm-es mérővezetékkel a fázist és a nullát (én kiskoromban így tanultam meg, hogy ez nem jó, apuci meg majd kidobott az ablakon ).
Ha kompakt ényképezőt javítasz mindig villants egyet a vakuval és ne hagyd feltöltödni újra a kondit mielőtt szétszednéd. Nagyon megtudja csípni az ember ujját.
Sőt nyomot is hagy pár hétig. v.
Igen jó ötlet de ha nem tudod elengedni akkó mán mindegy !
Vegyészként egy megjegyzés: a hidrogén-peroxid+sósav maratószer egy dolog. A vas-klorid egy másik dolog. SOHA ne keverd őket össze egy übergyors marató reményében, mert a vas(III)-ionok katalizálják a peroxid bomlását, oxigén fejlődik, felforr az elegy, és minden sósavas-vaskloridos lesz 1-2 méteren belül.
A másik: a sósavas peroxid és a maszk lemosására használt aceton még véletlenül sem érintkezhet egymással, mert csúnya dolgokra képes. Két vegyszeres kezelés között alaposan le kell öblíteni a munkadarabot.
hát szerintem: Hazudni, csalni, lopni, kezdőtől és haladótól is csúnya-rossz dolognak számít! Ja és ne próbáljatok melegedő alkatrészeket direktbe hűteni! Magyarul, ha melegszik egy tranzisztor az áramkörben, nem az a megoldás, hogy szépen, lassan ráöntesz egy kanna vizet! Tapasztalat!
Jaja bár ha valaki tud olyan folyadékot pl étolaj az még jól hűt és nem károsodik semmi.
De ha volna olyan anyag ami olyan mint a víz és nem vezeti az áramot egy kicsit sem ugyanolyan hideg nem volna rossz csak úgy akváriumba építeni erősítőt és igy megvolna a dályrekt hűtés
Az olaj nem rossz ötlet, de ha valami melegszik, én személy szerint inkább lekapcsolnám a tápot. Mert ugye próbáld meg normálisan lepucolni az olajat az áramkörről...
Idézet: „Mit nem szabad (Kezdőknek)” :felkialtas: Hát pölö olyan ÚJ témát nyítni ami már meg van nyítva :felkialtas: :yes:
-Ne ugorj rögtön a közepébe, sokat olvass, ismerd meg az áramkört, mert ha nem akkor nem tudod mi miért van benne, mit változtass ha valami nem tetszik.
-1 mérés nem mérés, több mérés a mérés!! -Soha ne kezdj egyedül hozzá, tuti van a környéken egy elektronikában jártas személy , aki tud segíteni. -Kondival nagyon vigyázz, egyik haverom szemét is kellet müteni mert felrobbant!! -Forrasztot soha ne hagyd a szőnyegen, mert meg fog látszani . -Szigszalaggal ne sporolj, ha már belekeztél a használatába. -Mielött bedugnád a készüléket, 2-3 szor nézd át tuti jo lett-e öszerakva. Sok pénzt sporolsz meg vele....
ne nézd meg kézzel hogy van e áram egy kábelben
!! soha !! hanem végy egy fázis cerkát. Ha !!! mégis megkisérelnéd a nem igazán bevált kézi módszert akkoris az ujjaid vagy valameik ujjad külső részével érj hozzá mert ha belsővel érsz valószínű hogy az izomgörcs miatt rámarkolsz de ha külső részével nyúlsz hozzá valsz pont a görcs miatt elkapod a kezed és nem tudsz rámarkolni. |
Bejelentkezés
Hirdetés |