Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » VF2 végerősítő
Zenerek rendben,
IC visszatéve. Így a lábain a következőket mérem: 1. 7.8V 2. -2V (ez nem jó hír) 3. -2.6V (ez még inkáb nem) 4. 12.3V 5. 11.8V 6. 10.9V 7. -12.3V 8. 12.0V Egyenlőre az lenne a kérdésem, hogy a bemeneten levő fesz az normális? Szerintem egyáltalán nem.... Egyenlőre ezen leakadok.
Szia!
Idézet: „hiszen nekik 12VDC-re le kéne fogniuk a GATE feszültséget és ezt nem teszik.” A VF2-nél nem. Itt az MPSA-k bázisát fogja meg 12V körül. Milyen műveleti erősítőd van?
Üdv!
Köszi a választ és a segítséget, de megoldódott a probléma. Hogy mi volt, azt még most sem tudom, de visszaraktam minden félvezetőt és minden oké. Csak sajnos egyik kondi megadta magát és a két FET-is. Abból fakadóan, hogy a borda nem volt elszigetelve a FET-ektől és megfogtam ő pedig begerjedt. Majd még meg kell ezt oldanom, meg rendes bordát beszereznem. Addig is MINDENKINEK KÖSZÖNÖM A SOK-SOK SEGÍTSÉGET!
És így tetted fel őket egy bordára? Szigetelés nélkül? Szerintem ilyen esetben alapból száll a két FET, meg sem kell érinteni a bordát.
Hidd el nem, hiszen mind két FET zászlójára a középső láb, azaz a Drain van, ami a kapcsolásban nem más, mint a kimenet, szóval csináltam egy hurkot az igaz.
Szigetelés nélkül felrakható. Én is úgy raktam fel. Viszont a két erősítő blokk értelemszerűen külön - külön hűtőbordára kerül elszigetelve.
Igazad van.. BJT-ben gondolkodtam.. Komplementer tranyópár esetén nem lenne ilyen rózsás a helyzet..
Üdv!
Mekkora borda kellene a VF2-nek? A lomexben nézelődtem, egy 56x100x33mm-es megfelelne, esetleg nagyobb-kisebb? Budapesten tudtok jó helyet ahol esetleg olcsóbban be tudom szerezni?
És meg tudnád mondani melyik az pontosan, a barátnőmet kéne elküldenem érte.... Szóval én nem tudok válogatni.
Itt a fórumon volt erről társalgás valamelyik topikban hogy mekkora borda kell milyen erősítőbe. A választás egyszerű: Amekkora belefér a dobozba. Ha ventilátort is alkalmazol akkor elég a fele. De a Ki mit épített topikban megnézed, hogy ki mekkora teljesítményű erősítőre mekkora bordát rakott és hogy volt-e venti vagy nem. Rengeteg erősítő van ott. Könnyű választani.
Remélem segíthettem.
A barátnőd feletétélem vigyen magával piros kendőt (vagy egy piros bugyit), mert a szállítmány túlnyúlhat a kocsi lökhárítóján !!!
Kicsit bovebben is kifejthetned mi nem tetszik (mivel nem ertesz egyet) es te hogy gondolod mert a "Jujjjjj..." -bol nem sokat ertek. :no:
Igazából most gondoltam csak át, hogy az 4, azaz négy méter.... Át se tudnám hozni a határon. Meg annyi nem kell. Majd körül nézek itt a vaskereskedésekben. Remélem sikerrel.
Bocsi, a levelem tele volt helyesírási hibával...
Korán reggel volt... a billentyűzetem sem az igazi... De a lényeg, hogy kiszűrted a mondandóm velejét...
Hello
KD Mester féle 2*130w panelt szeretném megépíteni és 2 ohm -al terhelném. Oldalanként csak 100w teljesítmény kéne, 24V DC körüli táp elég lenne neki szerintem. problémám, hogy a trafóm 2*23V AC -t ad le, ez egyenirányítás után 32V DC körüli. Nem tudtok valami egyszerű tranzisztoros megoldást a feszültség 'levágására' ? Üdv Qba
Tranzisztoros megoldásnál nagyon veszteségesen lehetne csak. Nagyon fűtene. Ha olyan a trafó akkor áttekered. Ha nem akarod/tudod és torroid a trafó, akkor van más megoldás is a fesz csökkentésére.
Ez
Nagy kapcsolófrekvenciájú DC/DC konverter Vagy tirisztoros egyenirányító a trafó után
Megépítettem a VF 2 erősítőt, de nem működik A nyugalmi áram bőven 100 mA alatti. A kimeneti feszültség 0V körüli. Tettem a bemenetre 1KHz-es szinuszos jelet, a kimenetet szkóppal vizsgálva négyszögjelet kaptam ( mellékelt fotó). Zenét kapcsoltam az erősítőre, de hangfalat nem kötöttem a kimenetre, hanem szkópot. A kimeneten négyszögesítette a bementi jelet. Tápfeszültségnek egyenlőre +-12V-ot használok, hogy ne okozzon nagyobb galibát, ha valami nem jó. Lehet ez az oka a hibának, kicsi a tápfeszültség? Vagy a másik dolog lehet, hogy gerjed az erősítő?
Hello!
Esetleg tehetnél fel képeket a panelról, akkor talán mi is látnánk, hogy mi hogy van...
Kicsi a tápfeszültség.
A nyugalmi áramot is újra kell majd állítanod. +-44V-ra én 100W-os (42 Ohm) izzókat tettem a tápágakba és ezzel állítottam 100mA-re. Az izzókat kivéve ilyenkor 300mA körül van (volt) jelenleg a nyugalmi áram. Már állítani nem tudtam rajta. Így is növelnem kellett az egyik előfeszítő ellenállást. Néhány órát így nyúztam. Persze erősen melegszik a magas nyugalmi áram miatt. Ez volt kb.1 hónapja. Nem dobtam hátast a hangjától.A félvezető cserékkel is próbálkozok majd egyszer még. Persze az előfeszítő ellenállás értékét is növelnem kell még.
A nyákterv nem az eredeti, egy haverom áttervezte. Neki tökéletesen működik. Mellékelem a nyák- és beültetési rajzot. A kész áramkörről holnap teszek fel képet.
Nekem a vf2 tökéletesen működött, nem elsőre mert mindig elnéztem valamit. A conductor verzió, ebből is az irf 540 9540 el épített, 30v tápfeszről járatva. Tökéletes, én bizony a quad 405(urbánféle) után dobtam egy hátast, nagyon jól szólt. Csak azt sajnálom hogy nem az enyém a végfok...
Szia!
Nem is fog működni.. Mivel a zenerek 12V-on megfogják az MPSA-k bázisát és ugye a tápod is 12V, nincs a kollektoroknak "mozgástere", így a FET-eket sem tudják vezérelni. Legalább +-24V-ról indítsd el az erősítőt, és védelemként inkább izzót használj a tápágakban.
A "0 dB" relativ feszültség nagyság megadási mód. Régi, a telefon kitalálásának idejéből ered. Egy régi szénmikrofon kb 1 mW hangteljesitményt tudott adni, ami a 600 ohm ellenállásu hallgatóban jól érthető hangosságu beszédet jelentett. Ha az Ohm törvény felhasználásával visszaszámolunk: u=gyök(p x r.)> gyök(0.001x600)=0,775 vagyis 775 mV. Ezt tekintik a hiradástechnikában ma is vonatkozási jelszintnek. Mivel a fül hangnyomás - hangérzet karakterisztikája logaritmikus, a vonatkozási szinttől való eltérés logaritmusát vezették be. (mellesleg, ettől még számos más előny is származott) Kezdetben a természetes alapu ln-t használták, és ebben rendszerben a szintet Néperben (N) számolták. Itt azonban nagyon kicsi számértékekkel kell számolni, ezért áttértek a 10 alapu logaritmusra, főleg angolszész kezdeményezésre. Az igy számitott viszonyszámot Graham Bellről Bellnek nevezik, és a gyakorlatban a tizedrészét használják, ami igy "decibell". Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha valahol +6dB jelszint van, az azt jelenti, hogy 10xlg(P/1mW)=6. Ez teljesitményviszonyban számitva négyszeres viszony, vagyis a kérdéses ponton 4 mW va. Ha viszont feszültségben számolunk, a képlet változik, mert a feszültség és a teljesitmény között négyzetes viszony van.( P=Unégyzet/R) Vagyis a fesz. szint decibelben n= 20lg(U/Uref.) ahol a referenciaszint a 0.775 V. Pl. a kétszeres viszony (1,55 V) +6 db, viszont az 1/2 -es viszony (0.39V) -6dB. A rádiósok 50 ohm ellenállással számolnak, ezért ott a 0dB kb.200 mV-ot jelent.
Üdvözlettel, Tombor József HG5TMB
Köszönjük a kimerítő, korrekt ismertetőt.
A dolog történetét én sem ismertem eddig. Írnál még pár szót a híradástecnikában használt egyéb mértékegységekről? Pl. dBm? Bár ez OFF-nak tekinthető ebben a topicban, de azért nem teljesen témaidegen... :kalap:
Szia
Sejtettem, hogy az alacsony tápfesz lesz a gond. Tudom, hogy izzót kell kötni a tápágakba az élesztéshez. De nem akartam bajlódni az izzókkal ezért alkalmaztam kisebb feszültséget. Más erősítőknél működött a dolog. Sikerült mostmár beüzemelni az erősítőt Jól működik. Köszönöm a gyors válaszokat. Sokat segítettek!
CS.Kádár Péter: Diszkónika című könyvében olvashatsz ezekről a dolgokról is.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |