Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Akinek van egy kis ideje és kedve, és ért hozzá, akkor csinálhat feladatot! sajnos én holnap (jan.18.) vizsgázok, és be kell mutatni a házi feladatot, amit még nem sikerült megcsinálni... szóval ha van valakinek ideje megcsinálni a feladatomat, és közli velem az eredményt, akkor örök hálával fogok tartozni neki! a feladatot csatolom, a neptun kódom ZIHAA8. remélem ilyeneket is fel szabad rakni a fórumra...
hm... 5 változós fügvény. Előadáson én sem értettem, hogy hogy a fenébe jön ki.
Egyébként szerintem nagyon elkéstél vele. Valaki ha elmondaná, hohy hogyan jön ki az 5 vagy 6 változós karnaugh vagy veitch tábla akkor azt én is megköszönném! Na megtaláltam. Hova jársz? Óbuda, Kandó, villamos mérnők vagy mérnők aszisztens?
4 változósat akkor gondolom tudod, hogyan is kell.
Nah...az 5-dik változó az pedig úgy jön ki, hogy csinálsz egy térbeli táblázatot. Ez annyit jelent, hogy ami eddig 4*4-es tábla volt, ahhoz most még hozzájön egy egységnyi magasság is. És így a magasság szerint is már 2 táblázat jön létre egymás fölött. Nah, ezt a magasságot is elnevezed egy változónak. Egyik táblázatban van egy adott változó (ponált alak), az alattalévőben viszont ez a magassági változó már negált alakban van. de mivel papírra nem tudunk térben ábrázolni egymás fölötti számokat/betűket, így kerül egymás mellé a 2 (eredetileg egymás fölött lévő) táblázat. A bal oldali 4*4-es egység szokott a fenti sima 4 változós függvény lenni, a jobb oldali 4*4-es egység meg az alső táblázat. Remélem, érthető már
már a nagyrésze kész a házinak, csak a hazárdmentesítést nem értem...
Ne azzal a táblázattal próbálkozz, mert az bonyolult, hosszas elmagyarázni, főleg így neten keresztül, bár nem olyan nehéz. Én Óbudára járok villamosmérnök karon. Csatolom a jegyzetemet, abból ki lehet deríteni szerintem hogy hogyan jön ki a táblázat, vagy ha nem érted, akkor vizsgák után elmagyarázom!
Hello!
Tudom, hogy nem közvetlenül a témába vágo de digitális alkatrészről lenne szó. Kellene nekem egy olyan IC aminek mondjuk van 8bemenete 8 kimenete es ugy működik hogy a bemenetre adok egy TTL jelszintü tűimpulzust amire a hozzá tartozó kimenet TTL jelszintű logikai egybe vált (tudom hogy idáig ez egy sima bistabil áramkör) na de itt jön a fekete leves ugye van egy kimenet ami most logikai egyben áll az lenne a következő feladat hogy adok egy tű impulzust a 2. bemenetre amire az első kimenet 0-ra vált a második kimenet pedig egybe és ezt oda vissza minden irányba tudja akár ugy is hogy az elso utan a nyolcadikat nyomom tehát ne kelljen sorrendiséget tartani (ahhoz tudnám hasonlítani mint a régi tv-k csatorna válto gombjai benyomom az egyiket es magatol kiugrik a masik) tud valaki ilyet? elore is koszi üdv. Creative
Nem szeretnék lehúzni, de elég szomorú hogy ilyen az előadó a suliban hogy nem tudja elmondani normálisan. Nálunk anno kb egy előadást szenteltek rá és mindenki tökéletesen értette. Ha valakinek kell tudok esetleg küldeni jegyzetet, szerintem abból egyből vágni fogjátok a témát ti is.
8-ast nem tudok, de a TV -programválasztó IC-k (SAS560, 570) 4csatornát tud és sorbaköthető akárhány. (4 channel priority switch)
engem érdekelne! elküldöd a jegyzetet?
a vizsgán azt rontottam el, hogy a pi-s alakot kaptam, és abból írtam fel az igazságtáblázatot, és meg is buktam belőle, mert csak szummás alakból lehetne felírni!
Szerintem ez egy multiplexer, megbabonázva egy-egy aszinkron tárolóval a bemeneten, vagy rosszul értem ? De akár tervezhetsz is rá egy egyszerű sorrendi hálózatot, ha kell szivesen segítek, keress privibe.
Hazárdmentesítés...
Gondolom a karnaugh táblában megcsináltad a hurkokat... az egyszerűsítéshez meg kellett csinálni. Megkeresed azokat a hurkokat amelyek egymás mellett vannak. Ott van hazárdlehetőség, ahol két hurok egymás mellett van, de csak egy érték változik. Pl.: A=1 B=0 és C változik. Ekkor a változást vagyis, ahol C 1-ből 0-ba vált, vagy fodítva... lefeded egy újabb hurokkal és hozzáírod a függvényhez. Ettől nem fog változni a fügvény értéke, de kizárható az átmeneti jelenség (hazárd). Ha gondolod lerajzolom, aztán onnan biztos érteni fogod, vagy küld el Te a táblát és bejelölöm neked. Egyébként ki tanít(gat) Zalotay vagy Lamár? Idézet: „a vizsgán azt rontottam el, hogy a pi-s alakot kaptam, és abból írtam fel az igazságtáblázatot, és meg is buktam belőle, mert csak szummás alakból lehetne felírni!” Az a pi-s alak a maxterm (konjunktív), a szumma (ami egyébként szigma - a szumma a műveletet jelenti, szigma a betü neve) pedig a minterm (diszjunktív). A maxtermeket Kp táblából (p = produktum) a mintermeket Ks (s = summa) táblában jelöljük.
A hazárdmentesítés megy, azt sikerült elsajátítani!
Zalotay tanított, most passzívos vagyok! Házinak egy maxtermes 5változós egyenletet kaptam, és az első feladat az volt, hogy írjam fel az igazságtáblázatot! na, én felírtam a maxtermes alakból... és a mai napig nem tudom, hogy hogyan kellett volna megcsinálni! legfelül meg van a feladat is, ha így nem világos, mit próbáltam írni.
mintermekből
Max kombinációk száma 32 ugyebár. Legyen Σ(0,1,2,3,4,28) ebből Π(5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,29,30,31) Ebből meg lehet igazságtáblát írni 1-est írsz az 5,6,7,8,9, stb. sorokba
"Π(5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,29,30,31)"
elvileg ebből nem lehet felírni az igazságtáblázatot, ezért buktam meg! Ez volt a feladatom: PI(31,28,27,24,23,22,21,20,15,12,11,8,7,6,5,4) X=(18,16,1) És ebből nem lehet felírni, előbb át kell váltani mintermre, mit nem tudok hogy hogyan kell...
PI(31,28,27,24,23,22,21,20,15,12,11,8,7,6,5,4) X=(18,16,1)
Elkészíted a negáltját: PI negált (0,2,3,9,10,13,14,17,19,25,26,29,30) X(18,16,1) Ha 5 változós a függvény, akkor a kombinációk száma 32 (2^5), ebből a konjunktív alak pl. PI(2) esetén: (2^5-1)-2 = i vagyis Π(29). PI(5) esetén (2^5-1)-5 = i vagyis Π(26). Ebből Π(31,29,28,22,21,18,17,14,12,6,5,2,1) X(13,15,30) ennyi az egész... :yes:
Sziasztok!
Idén ismét megrendezésre került a házi feladat! Már elkezdtem csinálni, csak elakadtam! Meg kellene valósítani az egyszerűbb alakot univerzális (NAND vagy NOR) kapukkal, de csak egyfajtával, ez nem igazán megy, és a hazárdmentesítéssel is vannak gondok, azt sem értem! Akinek van egy kis ideje, át tudná nézni, hogy amit eddig csináltam, az jó-e, mert nem szeretnék idén is megbukni. :no:
Üdv!
A csak NAND vagy csak NOR kapus megvalósítás ne zavarjon. Csak NAND kapukkal a mintermes alakot lehet realizálni, csak NOR kapukkal a maxtermeset. A hazárdmentesítéssel kapcsolatban: ha jól emlékszem, akkor nem lehetnek olyan hurkok a Karnaugh táblában, amik nincsenek átfedésben, értem ezalatt, hogy az összes változónak le kell fedve lennie, tehát nincsenek különálló hurkok, mert ha vannak, akkor 0-1 és 1-0 átmeneteknél statikus hazárdok keletkeznek. Dinamikus hazárdra már nem emlékszem, hogy hogy volt.
HI!
Ha a kapuk száma nincs minimalizálva akkor mindegy mivel készíted el NAND-al lehet NOR olni és NORal is lehet NANDolni ... csak kicsit több lesz a felhasznált kapu szám ... ... Mivel invertálni mindegyik tud ... AND OR XOR EXOR mindent lehet bármelyikkel csinálni ... Éljen Karnaugh, De Morgan és a többiek !!! Najó ha vki 1 szőrszál hasogató tanárhoz kerül akkor érdemes kicsit össze szedni magát ... részvétem !
A diszjunkt kanonikus alak a logikai szorzatok összege, és a konjunkt kanonikus alak pedig a logikai összegek szorzata, vagy fordítva?
Sziasztok. Kandóra járok és tudna nekem a házi feladtban valaki segíteni? Egy tervezést kellene megoldani. Mellékletben lesz a példa. Köszi előre is. (Sürgős lenne!!!)
Szia. A 40-es csoportba járok (távoktatás). Te is? Tudsz nekem segíteni a feladtban?
Én 3 0 szinttel vezérelt RS tárolót használtam fel a jelzés, a nyitás és zárás vezérlésére. A tárolók bementi logikáját a szöveg alapján csináltam meg.
A nyomógombok 0-át kapcsolnak, a bemeneti logikai kapukat is ahoz mérten kell tervezni. A kimenetek tranzisztorokon keresztül 24V-os reléket és lámpákat kapcsolnak.
Szia. Fel tudnád ide rakni a kész feleadtot? Vagy elküldeni email-ban.
Sziasztok. A segítségeteket szeretném kérni egy digitálistechnika házi feladatban. Ha valaki tud kérem segítsen. A mellékletben van a feladat. Előre is köszi
Ahoy Mindenkinek!
Digitális tecnika órán kaptunk egy elégé elgondolkodtató feladatot, ehhez kérnék egy kis segítséget. A lényege az, h. van 2 db inverter, tetszőleges számú 2 bemenetű VAGY-, és ÉS kapu, ezekkel kell egy olyan hálózatot összerakni, melynek A, B, C bemenete van, a kimeneten az aktuális bemenő jel/jelek negáltja jön ki. Az elv képét mellékeltem. |
Bejelentkezés
Hirdetés |