Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   595 / 3970
(#) bladika válasza jocki17 hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
Ennyire nem vágom, én csak megnéztem az adott IC adatlapját, meg a kapcsolást és abból kikövetkeztettem!
(#) jocki17 válasza bladika hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
Ok azért kössz!
(#) Dani494 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 17, 2009 /
 
Köszönöm a segítséget! °°)
(#) gtk hozzászólása Aug 17, 2009 /
 
Sziasztok !

Egyszeru decimalis szamlalo IC tipust tudna mondani valaki? (CMOS ) Valahogy nem talalok neten. Koszi.
(#) 5cmarzo válasza gtk hozzászólására (») Aug 17, 2009 / 1
 
Szia!
CD4518 -> 1 tokban 2db számláló
CD4029 -> belehet állítani, hogy Bináris vagy Decimális üzemmódban legyen. Felfelé és lefelé is tud számolni
(#) gtk válasza 5cmarzo hozzászólására (») Aug 17, 2009 /
 
Koszi ! 4518 pontosan jo lesz.
(#) c27 hozzászólása Aug 17, 2009 /
 
Szeretnék egy kis segítséget kérni.
Van egy capstan motorom amit be szeretnék indítani.
A kivezetéseken vannak jelek, de nem tudom, hogy mit jelentenek és mekkora feszt kell kapcsolni és pontosan hova.
Ezek a jelek vannak rajta:
FG-
FG+
CTL
LIM
F/R
VS
REF
VCC
GND
A föld és a pozitív tápfesz lenne az utolsó kettő, de a többit nem ismerem. Elvileg 12v és 5 v menne azt hallotttam. Az ic-je: HA13403

000.jpg
    
(#) Hujikolp hozzászólása Aug 17, 2009 /
 
Üdv!

Egy diódán ha megvan a nyitó feszültség, akkor a kis áramokat még áttudja engedni rendesen? Germánium és a szilícium is?

Én azt gondolom, hogy igen, de azért biztosra megkérdem.
(#) moltam válasza c27 hozzászólására (») Aug 17, 2009 /
 
A vezérlő IC adatlapjában szerintem benne van hogy ogy kell meghajtani. Mindjárt meg is nézem.
(#) slave557 hozzászólása Aug 17, 2009 /
 
Üdv!
Váltóáramból (30V) szeretnék egyenáramot csinálni, a képen 1000V-os 1A-es egyenirányítók látható, ez így jó, ahogy megcsináltam?

P8175628.JPG
    
(#) slave557 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 17, 2009 /
 
"Alul" alatt gondolom a nyák alsó részére gondolsz.., ott minden oszlop vezeti az áramot

P8175630.JPG
    
(#) slave557 hozzászólása Aug 17, 2009 /
 
gondolom valami még kellrá, csak nemtudom mi, és hová..
(#) Electricboy hozzászólása Aug 17, 2009 /
 
Üdvözlet mindenkinek!
Valahogy lehet csinálni PIC -mentes időzítőt nyáklevilágítóhoz. Annyi kellene hogy bizonyos idő elteltével lekapcsoljon egy relét.
(#) hapro válasza slave557 hozzászólására (») Aug 17, 2009 /
 
Ezt a hozzászólást betehetnéd a viccek - mókás történetek topicba is.
(#) gtk hozzászólása Aug 17, 2009 /
 
Sziasztok !

7805 STABnak a kimenetet kell-e szurni (a STAB szamara), abban az esetben, ha H-hid van rajta es kb 50-80 mA-al nehany 100Hz-en rangatja ? Koszi.
(#) Amarton válasza Electricboy hozzászólására (») Aug 17, 2009 /
 
Nézz szét itt!

555-ös IC-s kapcsolások
(#) moltam válasza Electricboy hozzászólására (») Aug 17, 2009 /
 
Én valami ilyesmire gondoltam de még az alkatrészek értékét ki kéne számolgatni. De lehetne CMOS IC s vagy 555 ös is.

NONAME.JPG
    
(#) Hujikolp válasza slave557 hozzászólására (») Aug 17, 2009 /
 
A feliratokat felcserélted! Bal oldalt van az AC in, és jobb oldalt a DC out
(#) slave557 hozzászólása Aug 17, 2009 /
 
Igaz.. a feliratot megcseréltem.. , de a jelek jól vannak
Akkor innen melyiket is kéne megvennem? :yes:
(#) c27 válasza moltam hozzászólására (») Aug 17, 2009 /
 
Hát ez alapján se könnyű kideríteni, hogy pontosan hová is kéne feszültséget adni. A vcc1 4,5-13v megvan és a vcc2 13-26v. De kell e még valami vagy nem kell e valamit a földhöz kötni pl a forgásokat tekintve mert elvileg tud mindkét irányba, de hogy? A fék hogy működik és még van pár dolog amit nem tudok:
FG-
FG+
CTL
LIM
VS
REF
Az F/R gondolom az előre/hátra, de a többi jelölést nem ismerem.
(#) Negyedik Zol hozzászólása Aug 17, 2009 /
 
Helló!

Szeretnék ívkisüléseket előállítani már nyár eleje óta, de eddig nem ment.
Aztán megtaláltam a sokszorozó kapcsolási rajzát. Szinte már mindent tudok róla, de nem találtam meg, milyen diódák illenek hozzá. Konkrétan van nekem itthon egy tekercsem és csináltam belőle egy oszcillátort. Feltranszformálni nem akarom, mert félek, ha rövidre zárnám a szekundert, zárlatos lenne. Az oszcillátor feszültségét pontosan nem tudom, 400V alatt van. (A 400V-os elektrolit kondi nem robbant fel, viszont ha hozzáérek eléggé fájdalmas). Ez az egész négy elemről van meghajtva.
Van nekem itthon 20 db 500V-os 18pF-os kerámiakondim. Ezek biztos jók, mert a kondiknak nagyobb feszültségűnek kell lennie, mint amiről meghajtjuk, és a meghajtás 400V alatt van.
Van még itthon 8db germánium diódám, OA1160-as. (Eredetileg detektoros rádióhoz kellett, de csak nemrég tudtam meg, hogy a legközelebbi adó 30km-re van tőlünk, nem csoda, hogy még csak nem is recseg. )
Azt szeretném megkérdezni, hogy megfelelőek-e ezek a diódák, nem szakad-e el bennük a germánium, mert nem akarom hazavágni az összes diódámat.

Előre is köszi
u.i. nem lehet engem lebeszélni a magasfesz előállításáról.
(#) gtk válasza Negyedik Zol hozzászólására (») Aug 17, 2009 /
 
Ez is egy lehetoseg: Bővebben: Link
(#) wtc hozzászólása Aug 17, 2009 /
 
Sziasztok!
A nagyszüleimnek 2 hét mulva lesz az 50. házassági évfordulója, és olyat szeretnék nekik csinálni, hogy kb 40 LED-el kiírni, hogy 50 és ezt valamilyen múdon villogtatni, váltogatni,színváltoztatni stb, Erre várnék tőletek ötleteket/kapcsolásokat, hogy hogy tudnám megvalósítani, PIC, AVR nélkül.
Köszi előre is!
(#) blst hozzászólása Aug 17, 2009 /
 
Hali!

TDA2025 típusú IC mennyit érhet?Boltokban néztem sehol nem találtam! Kaptam 1 ajánlatot csak nemtudom h mennyi a reális ára ezeknek...

Válaszokat előre is köszönöm!

blst
(#) Negyedik Zol válasza gtk hozzászólására (») Aug 17, 2009 /
 
Én már átnéztem minden weblapot (Skoriét is). Nem tudtok nagyon újat mutatni (,de ha igen, annak örülnék.) A Marx generátor nem rossz ötlet, csak egy a bibi. Mégpedig az, hogy a kaszkád meghajtásához is minimum akkora feszültség kell, ami át tuja ütni a kisebb szikraközöket. Ez 2000-4000V-ot jelent. (De általában minimum 5-6kV-tal próbálkoznak.) Nekem viszont nincs 2000V-os meghajtásom, csak egy 400V-nál kisebb, nagyot rázó váltakozó feszültségem. Próbálkoztam Van der graaffal, Tesla-val, TV-trafóval, TV-vel és Leydeni palackkal, szikrainduktorral, Wimshurst kerékkel, piezo kristállyal, tirisztorral, tranzisztorral, elektronikával és semmi. Eddig egyébként alig tudtam megcsinálni valamit, ami működik, de elméletben minden megy. Csupa elmélet, semmi gyakorlat. Ha tud még valaki más, egyszerűbb megoldást kérem írja meg. És azok a diódák jók a sokszorozóhoz?

Üdv.: Negyedik Zol
(#) slave557 hozzászólása Aug 17, 2009 /
 
Tehát szükségem lenne egy 1500µF-es kondenzátorra (50v-os), a hestorenál van ilyen, vagy nagyobbat vegyek akkor?
(#) moltam válasza Negyedik Zol hozzászólására (») Aug 17, 2009 /
 
(#) Negyedik Zol válasza moltam hozzászólására (») Aug 17, 2009 /
 
Már rendeltem egy sorkimenőt, de belül le volt öntve epoxit gyantával. (mikor megszárad, műanyag lesz belőle.) Még savval sem tudtam leszedni, így nem jutottam hozzá a szekunderhez. Magában szekundert pedig nem lehet rendelni. Azonkívül már sajnos próbálkoztam, de nem vált be sajnos . Maradt a primer annyi, amennyi. 1500 Ft-ot csak úgy kidobtam a kukába . Ezzel újra inkább nem próbálkoznék. Egyedül a sokszorozóban van némi reményem, meg a szikrainduktorban. (Az utóbbiban azonban már alig, mert 10.000 menetet nem tudok kézzel feltekerni)

Azért kösz az ötletet
(#) mrobi hozzászólása Aug 17, 2009 /
 
Üdvözlöm minden kedves HE fórumozót.

Olyan gondom lenne hogy csináltam az elektromos kapásjelzömhöz 1 távjelzőt vezeték nélküli kapucsengőből. És a kapucsengőnek a hangszórójának a hangerejét szeretném állítani. És hogy Ezt mivel tudom megoldani.

(Kezdő vagyok)
(#) levii válasza Negyedik Zol hozzászólására (») Aug 17, 2009 /
 
Régebben én is próbálkoztam sorkimenő meghajtással.
Próbáltam megkeresni a primert, sőt volt hogy tekertem rá primert de soha semmilyen eredménye nem volt a dolognak aztán hagytam. Múltkor megint előkerült a dolog és gondoltam hogy most már csak azért is meghajtom. Eléggé ágyúval a verébre módszert választottam de végül működött. Egy 8 lábú AVR + 330 ohm ellenállás + FET. Tekertem 5 menetet a vasmag külső részére. Bekötöttem a tekercs egyik végét fixen a tápra a másikat a FET drain lábára. Source a földre, Gate az AVRre ellenálláson keresztül. Elsőre működött Szóval ha van AVR programozód tudok segíteni.

Üdv!
Következő: »»   595 / 3970
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem