Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » FM rádióvevő TDA7000-rel
Lapozás: OK   5 / 15
(#) frrrrr válasza frrrrr hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Jaj, ezt nagyon elszúrtam. Nem linkeltem. Bocsi, bocsi.
(#) bigbrother válasza mindenes hozzászólására (») Máj 11, 2009 /
 
Biztosan az lenne a legjobb, de ez sajnos nem nagyon kivitelezhető. A doboz teljesen zárt, le van forrasztva, nem szétszedhető.
(#) zombee hozzászólása Jún 21, 2009 /
 
Üdv mindenkinek.
Nemrég olvastam el az összes HSZ - t, mert engem is érdekel a rádiós cucc.

Legelőször a 865MHz-es sávhoz szólnék, mert a felsorolt módszerek száz sebből vérzenek.
Először is, egy "nyilvános" FM rádiót nem lehet áthangolni 865MHz - re. Még a 108-136MHz-es légiforgalmi sávra való ráhangolás is szinte lehetetlen, mert a felhasznált IC-k határfrekvenciája 110-112MHz körül van. Nem ismerem annyira a BA1404-et, de szerintem ő sem fog működni 120MHz fölött.

Egy másik gond, a TDA7000. Természetesen ő sem tud 110MHz fölött fogni, de nem is ez a bajom.
Csak monó vételre képes, és szelektivitása, érzékenysége is kívánnivalót hagy maga után.
Nem vehető ki belőle az MPX jel sem. Az MPX hordozza a sztereó jelet és az RDS-t is(rádiós "teletext").
Természetesen mindkettőhöz kell még 1-1 dekóder, de ehhez is megvannak az "egy-IC-s" megoldások(TDA7040,TDA7330), méghozzá elég olcsón.

A TDA7021 szerintem jó megoldás lehet, legalábbis a sztereó és az RDS vétel problémáját megoldja.

Már említettem, még csak most kezdek belemélyedni a témába. Aki már épített ilyet meg tudná osztani tapasztalatait?
(#) wtc hozzászólása Aug 13, 2009 /
 
Sziasztok!
Nem tudom, mennyire aktív ez a topic, de felteszem a kérdésem. Szóval van ez a tda7000-es FM vevő, és most szeretném elkészíteni, de 0-30pf-es trimmer kondi helyett, csak 3-40pf-es van. Ha ezzel csinálnám jó lenne? Vagy esetleg milyen trimmer kondival célszerű helyettesíteni?
Köszi előre is!

fmvevo.gif
    
(#) gg630504 válasza wtc hozzászólására (») Aug 13, 2009 /
 
0-30 pF nincs...
Jó a 3-40 pF. Így a hangolási sáv alja lejjebb lesz.
Ha a mellette lévő 18 pF-ot 15 pF-ra cseréled, akkor a sáv alja ugyanott lesz. Ellenőrzés: 30 pF sorba 18 pF-dal 11.25 pF; 40 pF 15 pF-dal 10.9 pF. De a kondik tűrése ( hibája ) is ebbe a tartományba esik.
(#) wtc válasza gg630504 hozzászólására (») Aug 15, 2009 /
 
Köszi szépen a válaszod!
(#) wtc válasza gg630504 hozzászólására (») Aug 17, 2009 /
 
Szia!
Még azt szeretném kérdezni, hogy a rádióhoz tartozó erősítőt (TDA 2003-as lesz) egy 12V-os 50W-os trafóról akarom táplálni, és hogytudnám megoldani, hogy a FM vavő is erről a trafóról működjön? Én úgy gondoltam, hogy egy fogyasztót sorbakötök a vevővel (mondjuk egy ventilátort az erősítő hűtésére) és akkor 6V jut a vevőre és gondolom vagy 3 amper,(de ez gondolom nem gond,mert úgyis csak 30mA-t vasz fel) mert ugye vagy 2A megesz a 10W-os erősítő.
Ez így jó lenne? Vagy nézzek a vevőhöz külön trafót?
Vagy esetleg telefontöltőröl működne?
Köszi előre is!
(#) gg630504 válasza wtc hozzászólására (») Aug 17, 2009 /
 
Nem néztem az IC adatlapját, de ha jó neki 5 volt, akkor a legegyszerűbb egy 7805-ös feszültségstabilizátor IC alkalmazása. A bemenetét rákötöd a nagy tápra, a kimenetéről kapja a vevő a tápfeszültséget. Ez nagyon jól 5 volt lesz. A 7805 bemenetére és kimenetére közvetlenül kell kötni egy-egy gerjedésgátló kondenzátort.
Idézet:
„Én úgy gondoltam, hogy egy fogyasztót sorbakötök a vevővel (mondjuk egy ventilátort az erősítő hűtésére) és akkor 6V jut a vevőre és gondolom vagy 3 amper,(de ez gondolom nem gond,mert úgyis csak 30mA-t vasz fel) mert ugye vagy 2A megesz a 10W-os erősítő.”
Ez nagyon rossz elgondolás.
A tápegység egyenirányítóival párhuzamosan köss egy-egy ( összesen 4 ) 47 .. 100 nF-os kondenzátort.
(#) wtc válasza gg630504 hozzászólására (») Aug 17, 2009 /
 
Szia!
jó lesz így?
És most szereztem hozzá 3-40pf-es trimer kondit, még soha nem találkoztam trimer kondival, most ennek 3 lába van, mint egy potinak, és hova kössem a középső, lábát? Illetve meddig lehet csavarni, van olyan pont ahol megakad? mert olyan minthogyha a végtelenségig lehetne csavarni.
Köszi előre is!
(#) gg630504 válasza wtc hozzászólására (») Aug 17, 2009 /
 
Igen, így gondoltam a 7805-öt. Most néztem, 2,7 .. 10 voltig működik a TDA7000.
Azért kell 3 láb, hogy ne billegjen. Kettő össze van kötve, mérd ki, melyik ( a két átellenben lévő ). Többször körbetekerhető, van egy minimum és átellenben a maximum. Az alap fele és a mozgó rész fele van fémezve, ha takarják egymást, akkor a legnagyobb a kapacitás. A végállás határoló pedig roppant drága.
(#) wtc válasza gg630504 hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
Szia!
megépítettem, és nem jól működik
csak zúgás van akárhová csavarom a kondit, de néha bejött egykét adó, de csak nagyon helkan, és a zúgás akkor is nagy volt. A tekercset ahogy széthúzgáltam, úgy sikerült behozni pár adót. Még az is számított, hogy a trimerkondi vezetékjéhez közelítettem, mert akkor nem zógott, pedig árnyékolt kábel. Az antennája egy teleszkóp antenna.
Mi lehet a baja ?
köszi!
(#) Zupp87 hozzászólása Aug 24, 2009 /
 
Hello!
Valaki foglalkozott már olyasmivel, hogy akár a TDA7000-t, akár a TDA7021-et hogyan lehet varikap-hangolásúra átvariálni?
(#) Travolta válasza Zupp87 hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Ha figyelmesen végignézed a topikot, biztos megtalálod a választ a kérdésedre.Sőt,akár többet is.
(#) Zupp87 válasza Travolta hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Köszönöm! Csak tegnap este már fáradt voltam kicsit végignézni az egészet, de kérdezni még volt energiám
(#) hodbond hozzászólása Aug 24, 2009 /
 
Üdv néktek topik lakók!
Valaki nem tud nékem egy szerény kis egyszerű fm rádió vevő kapcsolás rajzot küldeni?
(#) Travolta válasza hodbond hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Ha hiszed, ha nem, a legjobb helyen jársz! Már csak el kéne olvasnod a topikot! Biztos találsz neked való rajzot. Ha mégsem,akkor segítünk.
(#) hodbond hozzászólása Aug 24, 2009 /
 
Átnézegettem a topikban a kapcsolási rajzokat. Namost én egy szerencsétlen kezdő vagyok :yes: ezért nem hiszem hogy megbírkózok egy IC-vel. Tehát ha nem túl nagy kérés légyszi küldjetek nekem olyat amiben nincs IC és egy hozzám hasonló kezdő is meg tudja építeni. Köszi!
(#) zolika60 válasza hodbond hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Például itt van egy a kapcsolások közt találtam. Bár te is kereshettél volna.Bővebben: Link
(#) hodbond válasza zolika60 hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Igen ezt én is megtaláltam (valószínűleg a gyér tudásomnak tudható be), de nem tudom erre a kapcsolásra hová lehet hangszórót kötni?
(#) gg630504 válasza hodbond hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Ez tuner. A jobb oldali potenciométer az utána kötendő hangfrekvenciás végerősítő hangerő szabályozója.
(#) Zupp87 válasza gg630504 hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Hidd el, hogy egy FM vevő nem attól nehéz, hogy IC van-e benne, vagy sem.
(#) Zupp87 válasza Zupp87 hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Egy IC néküli FM vevőbe is ugyanúgy kellenek tekercsek, nagyfrekis trafók, mint az IC-s FM vevőbe. Amit ajánlottak neked kapcsolást, nem hiszem, hogy túl jó lenne az érzékenysége, szelektivitása. Ha működik.. (elméletben tisztában vagyok az FM adással, azonban nem ástam bele magam az FM demodulátorok működésébe.. meg lehetne mondjuk egy aránydetektort ilyen egyszerűen is oldani?)
(#) hodbond válasza Zupp87 hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Akkor te inkább egy egyszerűbb IC-s kapcsolűst ajánlassz?
(#) hodbond válasza hodbond hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
hogyha mondjuk ezt megcsinálom? Bővebben: Link
(#) pucuka válasza hodbond hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Üdv!
Hidd el, egy kapcsolás nem attól egyszerű, mert kevés elem van benne, sőt azt lehet mondani, hogy annál bonyolultabb. A kapcsolásodban az egyszem tranzisztor három feladatot lát el:
Nagyfrekit erősít, deimodulál (elég gyatrán) hangfrekit erősít. Bármihez hozzányúlsz, minden változik.
Sokkal könnyebb az IC-t használni, (nem véletlenül találták ki) csak az áramkört gondosan kell kivitelezni, mint minden rádiófrekis dolgot.
Az ilyen egy erősítőelemes kapcsolásokat akkor találták ki mikor még egy egy elektroncső igen drága volt, és volt egy darab, és azzal kellett mindent megoldani.
Egyébként jó kihívás, rajta.
(#) hodbond válasza pucuka hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Értem, illetve a "deimodulál" szó nem világos.
Nekem ugye mivel kezdő vagyok(mert senki nem a csúcson kezdi ugye :bonkinkább a kihívás a tanulás a célom mintsem, hogy tökéleteset építsek tehát a cél, hogy működjön .
És így hirtelen lennie is egy olyan kérdésem hogy a hangszóró fölötti földelésnél az a vastag rész és egy kis kampó alakú "izé" az mi?
(#) pucuka válasza hodbond hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
az egy jack aljzat, külső fejhallgatónak
demodulálás pedig az RF vivőfrekvenciáról a moduláció (hanganyag) visszanyerése
(#) gg630504 válasza hodbond hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Idézet:
„a hangszóró fölötti földelésnél”

Leválasztó kapcsolós Jack aljzat. Ha üres, akkor a végfokozatra rákapcsolja a belső hangszórót. Ha jobbról bedugsz egy mono fülhallgatót, arra csatlakozik és lekapcsolja a belsőt. Headphone Output 3.5 mm normally-closed switching jack for...
Egyébként AM vevő, ami itt off topik...
(#) pucuka válasza gg630504 hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Hát, ha félre hangolja, akkor nem
Következő: »»   5 / 15
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem