Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » UV-s NYÁK levilágító készítése
Lapozás: OK   54 / 136
(#) FlashJimmy hozzászólása Aug 5, 2009 /
 
Sziasztok.En is szeretnék nyák levilágitot épiteni.
Már scannert találtam.No most nézegetem a fénycsöveket.
Nem értek hozzá... Azok a fekete neonok azok jók e célra? Mindegyik? Hány wattos kell?
Van fehér is 15W UVA 360nm?Az jo? De 60cm, az nem fer a scannerbe.
(#) FlashJimmy válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Aug 5, 2009 /
 
Kösz a linket.Ez jó lesz és az ár is egész jó.
Bár ez nem ebbe a topicba való, de kellene ehez még valami elektronikus gyujtó áramkör. ezekhez én nem értek. esetleg tudnál segíteni?Egy gyujtó áramkörről több csövet is lehet gyujtani, vagy mindegyikhez külön kell?
Mégegyszer kösz
(#) maTaKee hozzászólása Aug 6, 2009 /
 
Üdv!
Nekem is kellene egy kis segítség: szeretnék én is építeni egy levilágítót scanner-ből. Ilyen cső lenne benne 2-3db. Előtétnek 2db-hoz ez jó lenne (gondolom), de ha 3db cső van benne, akkor kellene még mellé vennem pluszba egy ilyet? Vagy esetleg létezik valahol 3×15W-os előtét?
(#) _JANI_ válasza maTaKee hozzászólására (») Aug 6, 2009 /
 
Szia! Én az egy fojtó egy cső híve vagyok.
( Így is készítettem el a saját levilágítómat )
Mert üzembiztosabb, kevesebb a hibalehetőség és könnyebb begyújtani a csövet is.
Valamint ha egy cső tönkremegy, akkor csak az nem világít.
4 csöves levilágító még három csővel is jó eredményt ad.
Amíg a soros kötésnél lehet "legelni" a hibakereséssel...
(#) Electricboy hozzászólása Aug 14, 2009 /
 
Sziasztok!
Hogyan kell táplálni 2db ilyen CreeŽ XLamp™ 7090 UVV LEDet kell valami áramkör olvastam LM317 feszültség stabilizátorról is de nem tudom hogy hogy csináljam!
Válaszokat előre is köszönöm!
(#) spikk válasza Electricboy hozzászólására (») Aug 15, 2009 /
 
Felül keresd meg a Katalógust, ott írd be a keresőbe, hogy lm317, Keresés gomb és utána az adatlapot lapozd át, azt kell keresned, hogy Figure 10: Current Regulator.
Ja, most nézem, nem kell keresned sem, a Katalógusban az első oldalon szerepel.
(#) Electricboy válasza spikk hozzászólására (») Aug 15, 2009 /
 
Köszönöm megtaláltam!
(#) mate_x hozzászólása Aug 21, 2009 /
 
Hello!
Eddig én vasalásos módszerrel készítettem nyákot, de most megpróbálom a fotokémiai eljárást is.
Ehhez szseretnék építeni egy levilágítót.
Nem tudom hogy uv-fénycsőt vagy uv ledet használjak e, tudom az uvledből sok kell, de mi lenne ha mondjuk csak 4 led lenne, és csak a levilágítási dő nőne meg? Ez így jóval költség kímélőbb megoldás lenne
Ha ezt a ledet nem tartjátok jó ötletnek, akkor esetleg tudnátok valami fénycsövet ajánlani, és hozzá valami kapcsolási rajzot adni??
a választ előre is kösz

üdv: mate_x
(#) mammut válasza mate_x hozzászólására (») Aug 21, 2009 /
 
Én inverteres fénycsöveket használok, ezek 12V-osak, számítógépre köthetőek!ITT és alatta láthattóak a képek.
(#) san398 válasza mate_x hozzászólására (») Aug 21, 2009 /
 
Ha inkább UV ledekkel építenél levilágítót akkor nézz be ebbe a témába: Bővebben: Link cree LED-ekből már 4-6 db elég
(#) J-O-E válasza mate_x hozzászólására (») Aug 21, 2009 /
 
Ha a LED megfelel ami a legjobb "szerintem" akkor mindenképpen a Superflux LED a leg olcsóbb és egyszerűbb.
5 chip-es UV Superflux 7,6x7,6mm 13.000mCd
5 LED chip egy tokban!!
Anyag: InGaN
Szín : UV
Nyitófeszültség (VF) : 3.2 - 3.6 V
Fényintenzitás (IV) : 12.500 - 13.000 mCd
Hullámhossz : 395 - 405nm
Sugárzási szög : 140 fok (!!!)
Maximális áramfelvétel (folyamatos) : 100mA
Maximális áramfelvétel (impulzus) : 120mA
Maximális teljesítmény : 500 mW
Működési hőmérséklet : -40 - +85 fokig
7,6 x 7,6 mm -es tokozás
Ár: 205,00 Ft/db.
Bővebben: Link
Innen beszerezheted, nekem is itt a fórumon tanácsolták és nem bántam meg, az UV csővekkel épített levílágítóm cseréltem le. 24LED bőven elegendő teljesítmény A4 mérethez. És a lényeg a leg ólcsóbb!
(#) (Felhasználó 37481) hozzászólása Aug 23, 2009 /
 
Hello,

most gyorsan összedobtam az elképzelésemet a levilágítómhoz. A kérdésem az lenne, hogy így megfelelően működne? Kicsit bizonytalan vagyok és drága mulatság lenne elfüstölni a ledeket.

Úgy számoltam, hogy 3,9 ohm-mal 320mA menne át a ledeken és mindegyik ág 12V-ot kapna valamilyen stabil tápról, de egy 7812 beiktatása sem lenne gond.

Köszönöm a segítséget!

Tomi
(#) Sir-Nyeteg válasza (Felhasználó 37481) hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
Nem írtad, így tippelem, hogy LM317-et használnál.

A rajz alapján 320mA folyna mindegyik leden, az ellenállások mindegyike elég, ha fél wattos.
A táp stabil legyen, de a 12V lehet hogy kevés lesz, mivel a 3 leden is esik fesz, és az áramgenerátoron is esik pár volt.
(#) (Felhasználó 37481) válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
A rajzon nem látszik, de tényleg LM317-es stab ic-t használtam. Köszönöm a segítséget!
(#) Electricboy hozzászólása Aug 25, 2009 /
 
Üdv!
Most akarom össze rakni ezt a cree ledes "játékot" megvan minden nyák alkatrészek LED de nem tudom mekkora áramot igényelnek a ledek (2)
és hogy igényel e hűtés a Lm317 és ha igen az mekkora van jó pár hűtőbordám!

Válaszokat előre is köszönöm!(és utólag is fogom )

CREE.JPG
    
(#) Frodo94 válasza Electricboy hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Üdv!
A Cree UV ledek 350 mA-t bírnak.
Itt az adatlapja.
Hogy igényel-e hűtést, azt pedig legegyszerűbben úgy tudod meg, hogy bekapcsolod, járatod egy kicsit, és ha nagyon felmelegszik akkor kell a hűtőborda.
(#) (Felhasználó 37481) válasza Electricboy hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Az adatlapjukban benne van, hogy 350mA-t nagyon szeretik. Impulzus üzemben még többet is bírnak. Volt akinek 380mA-ről is ment már.

Ezeket figyelembe véve némi számolással megkapod az eredményt.

1. LED-ek feszültség felvételeolyan 3,6V körül van
2. Sorba vannak kötve, tehát a nyitófeszültségek összeadódnak (7,2 V összesen)
3. 10V a bementi feszültség
4. 10V-7,2V=2,8V
5. Mivel a LED-ek áramigénye 350mA-ben meghatározott, ezért az ellenálláson is ez folyik át.
6. 2,8V*0.35A=0,98W, ugyan elég lenne az 1W-os ellenállás, de bizots ami zicher alapon jobb a 2W-os
7. Mivel egészen kevés feszültség marad az LM317-re a LED-ek feszültségfelvétele és az ellenálláson eső fesezültségek miatt, ezért nem kell szerintem hűteni a stab ic-t!
8. Beüzemelés után, azért figyeld egy ideig melegszik-e a stab ic, de nem kellene neki!

Jó építgetést!
(#) Electricboy válasza Frodo94 hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Ok!
Akkor 300 mA jó nekik!
Még össze kell szednem minden tudásom és bátorságom a cree ledek beforasztásához. De utána ki próbálom.
Köszönöm a választ!
(Bövítve) Köszönöm neked is lasarus1988! nem lesz baj hogy 1W os már meg vettem 1W osat?
(#) (Felhasználó 37481) válasza Electricboy hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Mivel az LM317 is benyel némi feszültséget, ezért az ellenálláson is kisebb feszültség fog esni. De ha minden ideális lenne, akkor is csak 0,98W-os ellenállás kellene, ami ez esetben melegedne, de bírná.

Mivel azonban semmi sem ideális, ezért elegendőnek kell lennie az 1W-nak is. Jobb a békesség alapon gondoltam 2W-ra.
(#) Electricboy válasza (Felhasználó 37481) hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Értem! Össze raktam nagyon jó.
Igaz hogy még csak 90-100 mA el hajtottam de így is elég jó (10cm A4 es lap) most fogom neki megcsinálni a tápot valami régi adapter ről ami DC 12V 300mA es. Nem gond hogy 12 volt vagy akkor ha igen mit módosítsak a kapcsoláson?
(Ez az első komolyabb projektem.)
(#) (Felhasználó 37481) válasza Electricboy hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
12V bemenő feszültség esetén már nem elég az 1W-os ellenállás. Ha jól számoltam 1,68W-ot kéne tudnia. Oda már kell a 2W-os. éS most már lehet hogy langyos lesz az LM317, de hűteni szerintem még most sem kell.
(#) Electricboy válasza (Felhasználó 37481) hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Akkor 2W os lesz, Mondjuk most is rá raktam egy kicsi hűtőbordát a biztonság kedvéért de azt azért rajta hagyom elfér!
Még egyszer köszönöm minden segítséged!
"NINCS TÖBB KÉRDÉSEM"
(#) spikk válasza Electricboy hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Bocsánat, lehet, hogy hülyeség, amit írok, de szerintem az ellenálláson nem akkora feszültség fog esni, hanem csak 1,25 V. A maradékot meg az IC fűti el.

Szerintem az a működési elve, hogy "megpróbál" 1,25V-ot tartani az 1 és 3 pin között. Ehhez akkora áram fog társulni, amennyi ezen a feszültségen az ellenálláson átfolyik, mivel ez az ellenállás köti össze a két pint (így számoltad ki a szükséges ellenállást, elhanyagolva a az 1-es pinen folyó minimális áramot).
Tehát 0,32 = 1,25/R
R=1,25/0,32=3,9
I=U/R=1,25/3,9=0,32 (meglepő)
p=U*I=1,25*0,32=0,4
Tehát ha én jól értem a dolgokat, akkor ráhagyással elég egy 0,6 W-os ellenállás is.
Az IC-t lehet, hogy kell hűteni.
(#) (Felhasználó 37481) válasza spikk hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Valóban igazad lehet. Megnéztem mégegyszer az LM317-es adatlapját és az ADJUST illetve az OUTPUT lábai közé a referencia 1,25V jelenik meg. Ezáltal tényleg elég lesz egy mezei 0,6W fémréteg ellenállás a kimeneti áram beállításához.

Ez estben viszont a 12V bemenő feszültségből 7,2V-ot megesznek a LED-ek és a maradék 4,8V jut az IC-re. Itt már lehet hogy hűteni kell.

És végül egy gyors kérdés:
Mi lenne akkor, ha meghagynánk az eredeti kapcsolást annyival kiegészítve, hogy a LED-ekkel sorba kötünk egy ellenállást ami megeszik egy kis feszültséget, hogy ne melegedjen annyira az IC? A képen szemléltetem az elképzelésemet.

LM317.png
    
(#) kyrk válasza (Felhasználó 37481) hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Szerintem ezzel csak a problemat vitted arrebb. Illetve annyival beljebb vagy hogy megosztottad az eldisszipalando teljesitmenyt ket alkatresz kozott. Kerdes, hogy megeri-e.
(#) (Felhasználó 37481) válasza kyrk hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Azért kérdeztem, mert én egy A/4-es nyákon szeretném megvalósítani a levilágítómat. És ezen a nyákon lennének az LM317-es IC-k is. Viszont kérdés, hogy hőpaszta és a nagy rézfelület képes-e hűteni az IC-ket és LED-eket is megfelelően? Ha viszont van egy teljesítmény ellenállás, akkor az elfűtené és elég lenne a szabad rézfelület hűtésnek. Vagy rosszul gondolom?

Köszönöm a segítséget!

ui.: itt még nincsenek meg a teljesítmény ellenállások csak az árambeállítók
(#) kyrk válasza spikk hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Van az LM317-nek minimalis feszultsegejtese? En 3V korulire emlekszem de nem vagyok benne biztos. Tehat 1W-ttot biztosan disszipalni kell.

Az aramgeneratorral mindig az a baj hogy Pho = (Ube-Uki) * Iki teljesitmenyt disszipalni kell. Raadasul a legtobb szabalyozo IC-nek van minimalis feszultsegejtese, ami azt jelenti hogy adott aramhoz tartozik egy minimalis eldisszipalando teljesitmeny a szabalyoz IC-n. Ennel mar csak tobbet kellhet disszipalni.

Multkor meregettem az LM317-es aramgeneratorom homersekletet infrahomerovel. Meglepo modon a hutoborda azonnal felment 60fokra. Utana kb 80fokon megallt. Sajnos csak egy picike hutobordat kaptam. Igy latvan a valosagot inkabb kapcsolouzemu aramgeneratort epitek mintsem, hogy hutobordakat vegyek.

Elgondolkoztam azon, hogy az LM317-et es az UV ledeket a nyakon hutsem, nagy rezfelulettel. Sajnos a neten olyan hoellanallasi tenyezot talaltam ami nem sok joval kecsegtet. Vagy novelem a nyak feluletet, vagy hutoborda. Egy ventilatoros megoldas mar eleg jo lehetne. Kezd egyre inkabb olcsobbnak tunni a chipcad meghajto IC.
(#) (Felhasználó 37481) válasza kyrk hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Valóban 3V a minimális differencia a bemenet és a kimenet között. (Érdekes módon csak a Texas-os datasheet-ben találtam minimum értéket is). Ez esetben 1,05W-ot kell eldisszipálnia az IC-nek. Remélem elég lesz neki a nyák teljes felülete
(#) p_istvan hozzászólása Aug 25, 2009 /
 
Nem értem ezt az áramgenerátor mizériát!
Mi van, ha az áram +/- 5-10%-kot változik a tápfesz ingadozásával?

Megfelelő értékű és teljesítményű ellenállás sorba-kötve az UV ledekkel, oszt' jó napot!

Nekem így tökéletesen működik a 2x3 db CREE + két ellenállás áganként 330mA-el. (a tápfeszültség azért legyen másfél kétszerese a sorba-kötött ledek nyitófeszültségeinek összegénél)

Persze, aki nagyon precíz akar lenni az készíthet hozzá áramgenerátort is, hiszen ezért hobbi...

(#) Electricboy hozzászólása Aug 25, 2009 /
 
Na most már tényleg nem értek semmit!
Tehát nekem elég az a 3.9 Ohmos 1W os ellenállás 12 V és 300mA hez. De akkor az a két volt nem számít?
(A LM317 et hűtöm)

(Bocsánat de valaki szerint 2W valaki szerint 1W más szerint 0.6W tényleg nem tudom mi legyen)

CREE.JPG
    
Következő: »»   54 / 136
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem