Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   53 / 370
(#) berkigyuri válasza tasligep hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
Idézet:
„Hát igen de azon gondolkozok hogy mire megveszem ezeket az alkatrészeket hogy csináljak egy trafót magamnak”

Ezt nem igazán értem.Az áttekeréshez nem kell alkatrész max nagyobb átmérőjű drót.Azt meg bontani is lehet.
30VA-es trafó 16.5V-os szekunderrel meg nem kíván olyan hosszú huzalt.
Az ellenállatos dolog nem fog menni.
De ha a 28.5 V-os trafónak van akkora teljesítménye mint ami neked kell akkor elég tényleg csak letekerni belőle.

(#) tasligep válasza berkigyuri hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
oké köszi az infót
(#) tasligep válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
Húú.Akkor szerintem maradni fog az eredeti trafó mert nem akarom elsütni a riasztót.Köszönöm az infót!
(#) _JANI_ válasza mark.budai hozzászólására (») Aug 20, 2009 /
 
Egy kis segítség a tekercs méretezéséhez.

Elfér-e. CUZ huzalinfó.
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 20, 2009 /
 
(#) golax hozzászólása Aug 20, 2009 /
 
sziasztok!

kéne tudnom ellenállást mérni a primer és a szekunder oldal között? mert megaohmos tartományban is szakadás van nálam.

Másik kérdés: ugye ha a primer és a szekunder tekercsen is a két kivezetés között szakadás van az baj

(#) lapose válasza golax hozzászólására (») Aug 20, 2009 /
 
Szia!

Idézet:
„mert megaohmos tartományban is szakadás van nálam.”


Ez így jó. A transzformátornak el kell választania a primer és szekunder oldalt!

Idézet:
„Másik kérdés: ugye ha a primer és a szekunder tekercsen is a két kivezetés között szakadás van az baj”


Ha jól mérted, szakadtak a tekercsek.
(#) golax válasza lapose hozzászólására (») Aug 20, 2009 /
 
köszi a gyors választ.

az "egy oldali" tekercseken mi a tipikus ellenállás (nyilván nagyságrendileg értem) 10-100 ohm vagy kiloohmok?

aztán kész is vagyok

Használd a shift billentyűt kérlek!
szamóca
(#) lapose válasza golax hozzászólására (») Aug 20, 2009 /
 
Idézet:
„"egy oldali" tekercseken mi a tipikus ellenállás”


Akár pár miliohm-tól pár száz ohm-ig.
(#) golax válasza lapose hozzászólására (») Aug 20, 2009 /
 
Respect.
(#) csonthulye hozzászólása Aug 22, 2009 /
 
Sziasztok!
Van egy EI vasmagos trafóm aminek kéne a megközelitő teljesitménye. Régen ki tudtam számolni valahogy a vasmag méreteiből, de mostanra már elfelejtettem
Tudna valaki segiteni?
(#) szarvasember hozzászólása Szept 3, 2009 /
 
Üdv mindenkinek!

"csonthülyéhez" hasonló problémám van:

Van egy elfüstölt Telefunken HA850 típusú erősítőm!

Hogyan tudhatnám meg, hogy a benne lévő transzformátor milyen teljesítményű?

Sajnos semmilyen felirat nincs rajta és az erősítőhöz sem találtam adatlapot.

Ha tudtok segítsetek, köszi!
(#) banyaiakos hozzászólása Szept 3, 2009 /
 
Nekem is van egy trafóm. Méhtelepen feküdt a porban. Gondoltam itthon jó lesz valamire. Aztán itthon látom, hogy csak 2 kivezetése van. Nem szakadt, 4 ohm az ellenállása a tekercsnek. Csináltam képet hogy ne keljen távolbalátni. Mihez tudnám használni és mekkora teljesítményű lehet? A huzal 1mm vastag.
Köszi.

DSC02739.JPG
    
(#) banyaiakos válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
Ekkora döggel mit fojthattak? Megvan ennek minden oldala csak leszedtem megnézni milyen állapotban van. Ha a rezet letudom menteni anélkül, hogy lepattogna a szigetelés, akkor jó lesz tekerni...
(#) Avogadro hozzászólása Szept 14, 2009 /
 
Sziasztok, remélem jó helyre dobom fel a kérdést. Nos építek egy transzformátor házat tobb kissebb-nagyobb trafóból. (jól szellőztethető lesz, és lesz benne egy 220-220-as biztonsági trafó, egy 220-24 biztonsági trafó, egy 12v-os pákatranszformátor és egy bazinagy 220-12v-os trafó is egy graetz híddal. A kérdésem az lenne: A 4-ből 3 trafón nincs feltüntetve sem hogy hány wattal terhelhető max, se maz hogy melyik a primer és melyik a szekunder tekercs. Mivel megsütni nem akarom őket, így jó lenne kideríteni hogy hová kössem a 220-at, és hogy mekkora terhelést adhatok nagyobb probléma nélkül. A segítségeteket előre is köszönöm (nem nagyon értek a trafókhoz). Köszönettel várom a választ. Üdv: Avogadro
(#) Narancss hozzászólása Szept 15, 2009 /
 
hello mindenkinek.
Az a bajom hogy van egy regimodi csengo ami 5-8V AC -n mukodik... En meg csak egy 9V-os trafot kaptam.... es ezzel tul jol mukodik ... tul gyors...
meglehet ezt oldani valahogy vagy nem? pl egy ellenallassal???
(#) Imi65 válasza Avogadro hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Viszonylag könnyű helyzetben vagy. Mivel a többségnek viszonylag nagy az áttétele, ezért könnyen meghatározhatod a tekercsek milyenségét. A vékonyabb - nagyobb menetszámú - a primer, értelemszerűen erre kötöd a 230V-ot. A vastagabb - és alacsonyabb menetszámú - lesz a szekunder, ahonnan a 12-24V lejön.
A leválasztónál már ez nem járható út, mivel azonos huzalból készültek a tekercsek. Itt meg az segít, hogy bármelyik oldalra rákapcsolhatod a 230V-ot, de akkor kapcsoltad a jó tekercsre, ha terheletlenül a másik (szekunder) tekercsen egy kissé magasabb (pár Volttal) a feszültség, mint a rákapcsolt.
Megjegyzem: Komolyabb pákák 24V-ot igényelnek. Valószínűleg felesleges a "bazinagy" 12V-os trafó a diódahíddal, úi. nem igazán tudsz mit kezdeni 1xV 15A-rel. Egyszerűen nem fogod semmire használni. A pákatrafó 12V-ját is tudod egyenirányítani, és pufferelni egy 4700 µF -es 25V-os kondival. Ennek is lesz 3-4A terhelhetősége, ha lecsatlakoztatod a pákát (mert vagy próbálsz, vagy forrasztasz).
Ha a feszültségadatok fel vannak tüntetve, akkor - legalább utalásos formában - a teljesítményről is kéne adatot találnod (pl. a típusból: pl: TR-63. Akor ez valószínűleg 63VA-es.)
A trafók túláram védelméről ne feledkezz meg semmiképpen, mint ahogy az érintésvédelemről sem. :yes:
(#) Imi65 válasza Narancss hozzászólására (») Szept 15, 2009 / 1
 
Kísérletileg meghatározhatod, mekkora ellenállás kell. Látatlanban 10 Ohm 2W-al kezdeném a próbát.
(#) Imi65 válasza Avogadro hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
A Wattokra a méretéből lehet következtetni, nem árt, ha egy kicsit alábecsülöd a terhelhetőséget. Valami fotókat tehetnél fel róluk, ahol a méreteket lehet mihez viszonyítani.
(#) Avogadro válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Oks, akkor este lefotózom őket és felteszem.
(#) Avogadro válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
A bazinagy 12v-os azért kell, mert pl. indítómotor ellenőrzés, benzinkályha ellenőrzés, nagyteljesítményű autós fogyasztók ellenőrzésénél kellene. Sajnos semmilyen adat nincs feltüntetve a trafók java részén, a legjobb eset is csak az mikor egy ezer éves szétfoszlott cetlin az ál: 220 vagy az hogy 12
még egy v betű sincs utánuk. :S Ilyenkor is ki lehet számolni a terhelhetőséget (pl. tekercs ellenállásból vagy ilyesmi) vagy csak szemre méretre?
Hogy érted azt hogy a trafók túláram védelméről? Mi kell hozzá? az érintésvédelmet 1000%-ig szemelőtt tartom, de ez a túláramvédelem nekem új.
Köszönöm a segítségeteket.
(#) Avogadro válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Ja, a nagyonnagy 12v-os trafóról amúgy (merész voltam) a 90w-os benzinkályha egy graetz hídon át gyönyörűen működött (csak nem fűt fel az izzítószál eléggé, így nem gyújt be), de semmi sem melegedett (a graetz hidat egy alu lapra szereltem hűtés gyanánt).
(#) Narancss válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
koszi Imi az infot.... mar csak az a kerdesem hogy sorba vagy parhuzamosan kell bekotni mert halvany lila gozom
(#) c27 hozzászólása Szept 15, 2009 /
 
Sziasztok.
A kérdésem az lenne, hogy mekkora teljesítményre elég a tekercs által közrefogott vasmag mely 20x50mm-es? Egy régi könyvben azt írták, hogy a tekercs által közrefogott vasmag keresztmetszete cm2-ben és az a négyzeten. Tehát 2x5=10 -> 10*10=100W ez így korrekt vagy nem egészen jó?
Persze hozzátették, hogy törpetranszformátorok esetén jó csak.
(#) Imi65 válasza Avogadro hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Igen, így már érthető, mire használod a nagy trafót. Alapból elektronikai (híradástechnikai) alkalmazásra gondoltam.
(#) Imi65 válasza c27 hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Ebben megtalálod az adatokat.

EI vasak.JPG
    
(#) VIM válasza c27 hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Szia!
Én ebből a táblából bütyköltem amit... de még nem volt rá panaszom. Egy régi kőnyomatos koppintása, remélhetőleg nem írtam el egy számot sem, mert többször is visszanéztem az értékeket.
VIM
(#) c27 válasza VIM hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Köszönöm a segítségeket neked és imi65-nek is.
(#) Avogadro válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
A trafó méretei: 15x15x13. Sajna a fényképezőgépem cf karija eltünt, így nem tudom lefotózni. Ezek a méretek elegek ahoz hogy nagyságrendileg meghatározd a terhelhetőséget?


(#) c27 válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
Lenne még egy kérdésem igazából a vasmag teljesítménye azért érdekel, mert nekem igaz, hogy csak egy 10 cm2 keresztmetszetű vasmagom van, de ki szeretnék belőle préselni 85-100W-ot persze nem huzamosabb ideig, de talán 1 órát jó lenne a kibírna. Nem tudnád megmondani nekem mennyire fog felmelegedni vagy egyáltalán kibírna ilyen terhelést? A rajta lévő tekercs 100W leadására is képes lenne, de gondolom a vasmag erős melegedéssel jutalmazná ez a terhelést. Esetleg ventillátorral lehetne segíteni rajta?
Következő: »»   53 / 370
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem