Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » FM rádióvevő TDA7000-rel
Lapozás: OK   6 / 15
(#) Zupp87 válasza hodbond hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Látom kaptál választ arra, hogy mi konkrétan a demoduláció. És ha már FM vevőt építessz, nem árt tisztában lenned szerintem azzal sem, hogy hogyan is működik az FM (frekvenciamodulált) műsorszórás. Ugyebár tudjuk, hogy a hallható hang 20Hz-től 20kHz-ig terjed. Ezt a sávot az FM műsorszórásban 15kHz-re korlátozzák, magyarul amit a rádióval veszel adást, abban ha úgyvesszük, nincs 15kHz-nél magasabb hang. Az egyes adóállomásokhoz közismert frekvenciát (mondjuk a Danubius rádió sok helyen lévő 103,5 MHz-ét) középfrekvenciának hívjuk. Az FM adó a hangfrekvenciás jelet frekvenciaváltozássá alakítja. Minél nagyobb a hang amplitúdója, annál jobban eltolja a kisugárzott jel frekvenciáját a középfrekvenciától (maximálisan 75kHz-el, ezt hívják maximális frekvencialöketnek). Az egyes adóknak minimálisan 300kHz-re (0,3MHz) kell lenniük egymástól. A rádióvevő ezt a változó frekvenciát alakítja át a frekvenciaváltozásal arányos feszültséggé, magyarul hangjellé. Ezután már csak egy hangfrekvenciás erősítő kell, és mehet is a hangszóróra a jel.
Az AM (amplitúdómodulált) műsorszórás valamivel egyszerűbb elven működik. Itt nem a vivőhullám frekvenciáját, hanem az amplitúdóját rángatják a hangfrekvenciás jelnek megfelelően. Ezt úgy kell elképzelned, mintha lenne egy szinuszgenerátorod mondjuk 600kHz-re beállítva, és te zene vagy beszéd hullámformájának megfelelően ráncigálnád az amplitúdó-potit, de a freki potihoz nem nyúlnál (kicsit absztrakt, de remélem érthető.) AM műsorszórás esetén a legmagasabb frekvencia 4,5kHz, ezért sokkal tompább, rosszabb minőségű, mint az FM. A vevő oldal is egyszerűbb, mint az FM vevők.
(#) gg630504 válasza Zupp87 hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Khmmm. A 103,5 MHz vivőfrekvencia.
Heterodin vevőben van középfrekvencia, pl. 10.7 MHz, 455 kHz.
A TDA7000-ben is van KF, 70 kHz.
(#) Zupp87 válasza gg630504 hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Szorri Keverem a fazont a szezonnal.. Konkrét fokozatokkal nem foglalkoztam, csak elméletben tanultam az FM műsorszórást. De ez nem mentség az elírásomra.. az bizony tényleg vivőfrekvencia.
(#) hodbond válasza Zupp87 hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Hű ahogy haladunk az idővel kezdek egyre jobban belekeveredni( valószínüleg mert kezdő vagyok) Mostmár abban sem vagyok biztos, hogy egy ilyen falat lemegy-e a torkomon.
Bocsi, hogy húzom az idegeiteket.
Nemtudna valaki egy olyan kapcsolást linkelni ami müködhet és viszonylag egyszerű?
(#) Zupp87 válasza hodbond hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
12-13 évesen én is szerettem volna FM rádiót építeni, de letettem róla. Pedig olvasgattam én a Sipos Gyula idevágó könyvét becsülettel.. csak hát baromira nem értettem még akkor az egészet. Ennek idestova 10 éve, és bár most is érdekel a dolog, egyelőre mondjuk egy TDA7021-nél komolyabb demodulátorba nem vágnék bele. Azonban szerintem lényegesen egyszerűbb ez az IC-s rádió, mint azok a komolyabb kapcsolások, amiket anno a Sipos közölt, mégsem egyszerű jóra kivitelezni: precizen kell elkészíteni a tekercseket, nagyfrekis trafókat, a NYÁK tervezésénél figyelni kell arra, hogy itt elég nagy frekvenciák szaladgálnak a vezetékeken. Nemhiába számolnak be többen arról, hogy "sok vele a szívás". Szerény véleményem az, hogy ha sikerélményre vágysz, és tényleg kezdő vagy, kezdd mondjuk egy erősítővel. TDA1554 ideális sikerélmény-forrás kezdőknek
(#) szilva válasza Zupp87 hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Abban igazad van, hogy rádió, azon belül főként FM rádió megépítése nem kezdőknek való. Sőt, még a gyakorlottabb "hobbielektronisták" sem tudnak érdemlegesen alkotni a témában, ha nincs meg a megfelelő műszerezettség. Egy mezei multiméterrel nem lehet behangolni a rádiófrekis áramköröket, az ember csak szenved.

Mindezek ellenére, ha már mindenképpen FM rádió, akkor talán a legkevesebb kínlódás mégis az erre a célra készült IC-k alapkapcsolásainak megépítésével adódik. Persze - ahogy mondtad is - a megépítésnél is figyelni kell a "rádiófrekvenciás konstrukcióra".

Ami nekem nagy szívfájdalmam, hogy a gyártó nem közöl az adatlapban ezekhez a TDA IC-khez ajánlott elrendezést. Én egy TDA7088-cal kísérletezgettem, és "fülre", műszerek nélkül is használhatónak tűnő eredményt tudtam elérni, bár kicsit belenyúltam a kapcsolásba, mert szeretném varikaposra, de nem scannelősre megépíteni majd.
(#) hodbond válasza Zupp87 hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Köszi
akkor utánézek.:d
(#) hodbond válasza hodbond hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Köszönök mindenkinek mindent mert azért ha egyenlőre nem is építem meg tanultam valamicskét a dologból.
(#) Zupp87 válasza szilva hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Idézet:
„kicsit belenyúltam a kapcsolásba, mert szeretném varikaposra, de nem scannelősre megépíteni majd.”

Varikapos hangolás.. egy húron pendülünk
(#) Zupp87 válasza Zupp87 hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Én sem szkennelősre.. (azt hiszem a 7021-et nem is lehet), csak kicsit digitálisra Egy digitál-analóg átalakító állítaná elő a varikapos körnek a hangolófeszültséget egy mikrokontroller kimeneti portjai alapján. Frekveciakijelzős-memóriás kütyü lenne. Egy hiányos Videoton tunert szeretnék vele feldobni, mivel kettő van, és kettőből csináltam egy működő példányt. Mellesleg ami most működik, az a szebb
(#) Zupp87 válasza hodbond hozzászólására (») Aug 26, 2009 /
 
Ezzel középhullámot tudsz majd venni, pl kossuth
(#) Jihad Joe hozzászólása Szept 1, 2009 /
 
szevasztok
a TDA7000 1. lábánál mi az az SM0VPO?
(#) gg630504 válasza Jihad Joe hozzászólására (») Szept 1, 2009 /
 
Harry, egy svéd rádióamatőr rádióállomásának hívójele. A rajz az ő honlapjáról való.
(#) pucuka válasza gg630504 hozzászólására (») Szept 1, 2009 /
 
bocsánat, de ebben az IC ben hol látsz AGC -t, de IF és limiter van
(#) Jihad Joe válasza gg630504 hozzászólására (») Szept 1, 2009 /
 
Aha értem kössz
azthittem hogy valami alkatrész
(#) Jihad Joe válasza Jihad Joe hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
ja és milyen hangszóró kell hozzá?
(#) gg630504 válasza Jihad Joe hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
A TDA7000 csak tuner. Utána kell kötni egy hangerő szabályozó potenciométert, ami után a hangfrekvenciás végerősítőt. Például LM386 ( kapcsolási rajz az adatlapon ). A hangszóró pedig a végerősítőtől függ.
(#) Jihad Joe válasza gg630504 hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
aha oké köszi
(#) Jihad Joe hozzászólása Szept 5, 2009 /
 
szevasztok
akkor én inkábbezt építeném meg de lene pár kérdésem
1. amit zöldel karikáztam be azoknak mi a tipusa?(IC és tranyó)
2. ami pirossal vanannak az értékére lennék kíváncsi.
3. ha én varikaposat szeretnék akkor csak annyi a dolgom hogy amit kékkel behúztam azt a nyákon is megcsinálom vagy valami mást is kel még csinálnom?
légyszi segítsetek
előre is kössz.

FMvevő.JPG
    
(#) Zupp87 válasza Jihad Joe hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
A zölddel bekarikázott stabkocka szerintem szintén egy 7805, tekintettel arra, hogy 6-12V-os tápfeszt ír. Bár helyesebb 9-12V-os tápfesszel használni, ugyanis a 78xx/79xx stabIC-k szeretik, ha a betáp legalább 3V-tal nagyobb a stabilizált kimeneti feszültségüknél, 7805 esetében tehát ez minimum 8V. A pirossal bekarikázott potenciométer értékének meghatározásához nézd meg az LM386 adatlapját, de szerintem megteszi egy mezei 22...47k-s logaritmikus poti. A tranzisztor és a tekercs ügyében azonban nem tudok segíteni.
(#) Jihad Joe válasza Zupp87 hozzászólására (») Szept 9, 2009 /
 
köszi akkor a tranyót meg a tekercset meg még keresem hátha valahol fent van
(#) Travolta válasza Jihad Joe hozzászólására (») Szept 9, 2009 /
 
A kapcsolási rajzból minden adatot megtudsz.Ha nem megy segítek.De pár oldallal visszáb csatolva lett az RTÉK-ből minden infó,amire szükséglehet.
(#) Zupp87 válasza Jihad Joe hozzászólására (») Szept 21, 2009 /
 
A tekercsek értéke 56nH.
(#) gydanee válasza Zupp87 hozzászólására (») Szept 21, 2009 /
 
Pontosabban L1 értéke 56nH L2 értéke pedig 150nH
(#) Zupp87 válasza gydanee hozzászólására (») Szept 21, 2009 /
 
A kapcsrajzból mindkettőt 56-nak olvastam.
(#) Jihad Joe válasza gydanee hozzászólására (») Szept 21, 2009 /
 
köszi
a tranyót esetleg nem tudod?
(#) gydanee válasza Jihad Joe hozzászólására (») Szept 21, 2009 /
 
Enyémben BC 557 A van.
(#) libertitas hozzászólása Szept 26, 2009 /
 
Sziasztok!
Remélem aktív még a topic.
Én egy TDA7021T, TDA7040 és TDA7050-es IC-vel szeretnék rádiót építeni.
Itt a link a rajzhoz. (Az adatlapon belül van a kapcsrajz.)
Pár kérdésem lenne ezzel az öszeálltással kapcsolatban:
- a BAW62-es kapcs.dióda milyen diódával helyettesíthető, amit lehet kapni HEStore-on?
- a 7021es IC alatt ami van tekercs, arról mit kell tudni?
- mit jelent szintén ezen IC alatt majdnem az "aerial" felirat?
- jobb felülre milyen LED-et tehetek?
Köszi előre is a segítségeteket!
(#) gg630504 válasza libertitas hozzászólására (») Szept 26, 2009 /
 
- BAW62: szerintem 1N4148. Ha jól értelmezem, szinteltoló funkciója van.
- 12. és 13. láb közötti tekercs a 68 és 56 pF-dal a venni kívánt sávra alkot rezgőkört. Célja, hogy sávon kívüli jelet ( pl. CB, TV ) tartsa távol a vevőtől. Nagyságrendben megegyezik az 5. lábra kapcsolt tekerccsel.
- aerial == antenna ( 75 ohm )
- LED: a vett jel nagyságát jelzi, a 6. oldal Fig. 3 alapján. A LED nyitófeszültsége legyen kisebb a tápfeszültségnél, piros, sárga...
(#) libertitas válasza gg630504 hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Köszi!
Ezt a vevőt le tudom hangolni 80Mhz alá vagy 108Mhz felé? (mert szeretnék építeni egy adót is egy fm sáv alá eső, fix frekvenciára, kis teljesítménnyel, max. 1km hatótávra)
Következő: »»   6 / 15
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem