Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Építeni szeretnék egy nagyon egyszerű robotot! :yes: De nem olyat ami már szerepel a hobbielektronikán!:no: Előre is köszönöm!:taps: Micsel
Milyen funkciót szeretnél? Mekkora robotot...
Milyen alkatrészekből?
Akármilyen funkciót.Kicsi robotot.Nem túl sok alkatrészből.
Micsel
Ennél azért konkrétabb elképzelésre volna szükség ahhoz, hogy segíteni tudjunk!
Olyat ami nem megy neki a falnak vagy olyat amely egy vonalat követ!!!!
Micsel
Ki tart vissza?
Már bocsánat a hülye kérdésért, de tudjunk már kérdezni... Miben tudunk segíteni?
Sztem vegyél egy Lego Mindstorm készletet és abból már egész jó kis robotkat össze lehet rakni amik ugyanakkor egyszerűek is.
Kedves Micsel!
Egyszerű robotot nem fogsz tudni építeni, mert olyan nem létezik! Minden robot, az egyszerűnek látszó is nagyon bonyolult. Tudsz PIC-et programozni? PC-programot írni? Motorvezérlő áramköröket tervezni? Távirányításban otthon vagy? kétoldalas SMD nyákot készítettél már? Az eddigi kérdéseidből úgy érzem Neked ez Most még túl nagy hal.
Szia!
csatlakozok watt véleményéhez Idézet: Mert azér nem egyszerű megcsinálni egy "robotot". De én nem tartalak vissza. Meg fogsz bukni rajta ---szerintem---„Az eddigi kérdéseidből úgy érzem Neked ez Most még túl nagy hal.” De ha nagyon akarod. Nincs sok alkatrész és mindent leírnak. link
Nem akarom még én is túlságosan oltani Micsel-t....
De ha már új témát nyitott...és tegyük fel, hogy "tényleg" csinálni is akar valamit...akkor igazán erőt vehetne magán és válaszolhatna az itt feltett kérdésekre, az ilyen topicocat nem zárolni, hanem törölni kéne. Mert mikor az ember keres akkor ez egy típikus időpocsékoló zsákútca!!!
Hy
Én nem tudodk pic et programozni 2 oldalas SMD se terveztem és mégis építettem robotot. Ami nem volt bonyolult de jó volt nagyon. A hajtása gumihevederes volt( vettem a piacon egy olyan játék tankot amin volt gimuheveder) Ezt két erős unipoláris léptető motor hajtottam egy egyik oldal másik másik oldal. A motor sebességével lehetett szabályozni az irányt. A tetején pedig volt egy webkamera elég jó felbontású ezt szintén 2 léptető motor mozgatta egyik fel le másik jobra balra. Régen építettem szémon-oxid jelzőt ezt is bele raktam csak úgy. Az egészet pedig nyers panellal burkoltam be mert erős vékony könnyű árnyékol és sima forrasztóval lehette rögzíteni. Igaz húzta a kábelt maga után elég vastagat de szerintem akkor is jó volt mert ennyi pénzből nem sok hasonlót lehet építeni. Ha kell valakinek segítség akkor szóljatok.
Igazatok van:Tudsz PIC-et programozni? PC-programot írni? Motorvezérlő áramköröket tervezni? Távirányításban otthon vagy? kétoldalas SMD nyákot készítettél már?
Mindenre az a válazsom hogy nem. De tényleg szeretnék építeni egy robotot! Micsel
HY all! Hát.... így elnézve ezt a kapcsolási rajzot ez nem is olyan bonyolult... És nagy valószínűséggel meg is fogom építeni mihelyst lessz egy kis anyagim... A PIC-et azt meg tom oldani (segít az egyik barátom) Csak mivel 3 részben áll a kapcs.rajz,így abban kérném a segítségeteket, hogy mi mivel van összeköttetésben...
De amint van zsém akkor megpróbálkozok vele.. köszi a segítséget üdv Gab_Bee ui:. sz.tetek műxik?
azért a éptető motorhoz nekem kellet terv ezni vezérlőt és sikeresen meglett ha érdeklekk valakit akkor beviszem gépbe. De szerintem nem feltétlen a PIC a robot titka. Elsimerem hogy egyszerűbb kisebb de ha valaki nem tud programozni akkor még nem dőlt össze a vilég mert ott a jó öreg TTL CMOS ICrengeteg mndent lehet belőlük csinál. Bár kíváncsi lennék hogy mira kella robot
Van a kerekes roboton kívül másféle is. Amik szervőval van felépítve.
ITT van egy link. Szerintem nem olyan nagyon bonyolult, mert nem kell híd a szervók vezérléséhez és mégis jól el lehet szórakozni egy hangyával De pl ha rákeresel a robot owl szóra google-ban akkor is találsz szerintem egyszerű robotot.
Tehát a válasz nem. No ez nem olyan nagy baj, ha teszel ellene.
Lehet, hogy kicsit eltúloztam, és valóban PIC, meg SMD nélkül is meg lehet oldani, de nem is ez a lényeg. Lényeg, hogy járjál utána a dolgoknak, mi kell egy robothoz. Jó lenne azt is leírnád, hogy neked mit jelent a robot szó, milyen tulajdonságokat, működési elvet képzelsz el alatta? Én pl. egy távirányítós modellt nem neveznék robotnak, de ha lenne rajta valami távolság érzékelő, vagy kamera, esetleg csápok, aminek a jele befolyásolná a haladását, akkor az már robot. Ha ezt vesszük, akkor nem is biztos, hogy magát a járgányt meg kell építeni, elég egyet venni, és feltuningolni. De csak ismételni tudom magam, az ilyen értelemben önnáló robotok nem egyszerűek. Megépítéséhez sokat kell tudni, de minden megtanulható. Tehát csak bátorítani tudlak, akár neki is állhatsz (tanulni!) . Ha lesznek jó kérdéseid, jönnek a jó válaszok is!
Ez a kapcsi tutti, hogy műkszik mert megépítette az osztálytársam és működött
Rákerestem a robot jelentésére és ezt találtam:
a robot egy olyan szerkezet ami magától tudja "eldönteti" a környezete állapotától a helyzetét és a mozgásállapotváltozást. vagy valami ilyesmi, magyarul : egy kicsi izé aminek beprogramozod hogy mit csináljon bizonyos helyzetekben és azt csinálja ---szerintem---
Igen ez egy jópofa kis szerkezet! Természetesen PIC-el.
Én segítettem építeni egy olyan autót, amin kamera volt és PC értékelte ki a látott képet. A rádió távirányító adójának átalakításában segítettem, ahol is egy PIC adta a vezérlő impulzusokat az adó bemenetére. Egész jól követett egy fehér vonalat.
Tudok egy nagyon-nagyon egyszerű robotot, azt csinálja,hogy körüljár egy bizonyos obiektumot.
ami kell hozzá: Két dc motor, elemek és két kapcsoló. (két csáp) Vagy talán még elkéne bele mondjuk egy d tároló de min1 Szóval az "ötlet": Veszed a két motort és összerakod egymás mellé, hogy egy tengelyt alkossanak az egyik csápot kivezeted az egyik mtor felé a másikat a másik felé. A csáp mindig a másik oldalon lévő motort kapcsolja be. Tehát mikor lerakod mondjuk egy doboz mellé, úgy hogy az egyik csáp aktiválódjon, akkor az ellentétes motor bekapcsol amíg a másik csáp nem ér hozzá a doboz oldalához (ide kellene a d tároló...de végülis ha nem fékezi annyira a motort semmi és elég kicsit a robot akkor a lendölet is tovább viszi amíg nem ér hozzá a dobozhoz a másik csáp...). Szóval amikor a másik csáp hozzáér a dobozhoz, akkor bekapcsol az ellentett oldalon lévő motor. Tehát forogva körbejár valamit.. Remélem elég érthető voltam....és nem is kell sok alkatrész hozzá..csak turelem
Jópofa. Esetleg annyival kiegészíteném, hogy a motorokat úgy kéne beállítani egy adott fordulatra, hogy mindig balra húzzon a robot, de haladjon akkor is, ha nincs tereptárgy. ha hozzáér valamihez, akkor a kapcsoló megváltoztatná a külső(vagy a belső) motor fordulatszámát, ezzel elkormányozná a robotot.
Így akár egy felületet is le tudna követni, nem csak körbe körbe. 4 érzékelővel(egy-egy kétoldalt, egy elöl és hátul) simán elkolbászolna egy szobában. Megjegyzem, hogy ezt a forgózsámolyos tűzóltóautóm 1974-ben simán lejátszotta! :yes:
Marha jó ez az oldal amit küldtél!
Ott van egy olyan robot a lap alján amilyenre én is gondoltam [link=http://www.talkingelectronics.com/Projects/Robots/Page4.html]http://www.talkingelectronics.com/Projects/Robots/Page4.html[/link] De a véleményem még akkor is fenntartom...pont az nem szól a témához aki nyitotta...nekem viszont egyre jobban tetszik
Hali !
Csak kíváncsiságból kérdem, de meg lehet oldani, egy olyan gép/robot működését, hogy maga a gép alapjában véve automatizált, és valami úton-módon CB rádióra kötött pocket-modem segítségével át lehet állítani a "robotot" manuális vezérlésre ?
természetesen megoldható... hisz nincs ami megakadályozná
(nem pocket, packet, de lényegtelen) kontroller kell hozzá(pic, atmel, vagy bármi), anélkül azért nehéz lenne. a többi csak a kontrollerben lévő programon múlik. nomeg okosan át kell gondolni a vezérlését rádión keresztül, mert lehetnek késések, mondjuk hibásan megérkezett packet miatt, szal nem biztos h real-time vezérlés osszejon, főleg nagyobb sebességnél. de ilyen "irányadó" utasítások egy kis automatizációval kombinálva simán.
Csak példának hoztam fel a packet-modemet, mert szerintem sem ez lenne a legjobb megoldás a távvezérlésre, már csak a sebessége miatt is, az az 1 kb/s nem egy egetrengető sebesség ezen a téren, meg mástéren sem, egyszer haverral két gép közti összeköttetést oldottuk meg ezzel a modemmel, jó buli volt, csak az volt a baj vele, hogy lassú.
Ja és még azt szeretném kérdezni, hogy változtat-e a packet-modem sebességén, ha usb adó-vevő lenne nem pedig CB ? Ja és te milyen távirányítással oldanád meg egy gép vezérlését ( nagy hatótávra, és hogy az adótól nincs rálátás a vevőre) ?
az az 1kb/s az bőven elég lehetne, csak a késések miatt aggódtam.
ezt az USB adó izé dolgot nem értem. packet rádiózásnál a modemed határozza meg a max baudrate-et, de nem biztos h ez használható, hisz függ a vonal minőségétől is a max adatáteresztés. ez meg ugyebár a távolságtól, meg egyéb zavaró tényezőktől. szvsz ha kitalálsz ésszerű vezérlő utasításokat, melyeknél 1-2 sec. kiesés nem lehet gond, akkor nagyon szép ötlet ez a CB-s megoldás(h mennyire torvényes azt nem tom...), de bárki zavarhatja. ha mindenképp adatkapcsolatot akarsz felállítani, akkor ne feletkezz meg a GSM és GPRS adta lehetőségekről sem. mivel kérdezted, h ÉN mit csinálnék, ezért írom. biztos h vlmi ilyesmivel szórakoznék, mivel nagyon költséghatékony megoldás egy régebbi AT parancsokkal vezérelhető mobil beszerzése egy használható CBhez képest, ráadásul ahhoz még hálózat is van. Talán GPRS még megbízhatóbb, és annak a keze tényleg messze elér. GSM sem biztos h elvetendő, ha precizebb és egyszerűbb dolog kell.
A packet modem által meghatározott maximális átvitelt nem tudod túllépni .
300/1200/9600 bit /sec az általános leginkább 1200 volt elterjedve . Az átvitel függ a csatorna minőségétől minél jobb a jel/zaj viszony annál jobb a sebességed. FM üzemmód valamivel jobb mint az ssb mert zavarérzéketlenebb az amplitudó változásokat befolyásoló zavarokra. Ezért nőhet az effektiv átviteli sebesség mert kevesebb az ismétlés a zavarok miatt . Igaz a azonos vivőfrekvenciás zavarás ellen az sem védettebb mint az ssb mód. De ne keverjétek ide az egyszerű robot vezérléshez a ax25 protokolt. Jóval bonyolultabb rendszer esetében már esetleg bevethető lesz ha már file transzfer re lenne szükség és nem wifivel akarod megoldani. Érdekes ötlet több kmről is elérhetővé válik a robot ... nem csak amit a wifi enged ... igaz az átviteli sebesség korlátozott nagyon ... Ezen kívűl az is korlátoz milyen freki tartományban szeretnél AX25 jeleket küldeni.Más terjedési tuljadonságai vannak a különböző sávoknak. RF jelek sugárzása bizonyos tartománybban engedélyhez kötött mások szabadon használhatók ... No meg a gprshez képest ingyé lenne de hardverre kéne költeni ami előfizura költenél ár/érték |
Bejelentkezés
Hirdetés |