Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   56 / 3967
(#) _JANI_ válasza huhuu hozzászólására (») Dec 9, 2006 /
 
Jó az a LINK . Főleg annak aki szeret kisérletezni. :yes:
(#) magellan4 hozzászólása Dec 9, 2006 /
 
Azt szeretném mgtudni hogy az optikai egerekbe milyen dióda kell. Ugyanis tönkrement és ki szeretném cserélni.
(#) Balu válasza magellan4 hozzászólására (») Dec 9, 2006 /
 
mármint ami pirosan világít?
üdv Balu
(#) magellan4 válasza Balu hozzászólására (») Dec 9, 2006 /
 
Igen arra gondolok.
Még 1 kérdés. Lenne van egy mp3 lejátszóm sztereo kimenettel ha a 2 oldalt összezárom azzal akármi baja lehet a lejátszónak??
(#) Balu válasza magellan4 hozzászólására (») Dec 9, 2006 /
 
Abba egy led dióda kell. A legtöbb egérben 8 milliméteres nagyon-nagy fényerejű piros színű led kell. Ha bemész egy elektroboltba, és ezt kéred: 8 miliméteres nagyfényerejű piros led. Akkor az jó lesz. A 8 mm a magasságát jelzi a lednek. DE HA neked nem ilyen magas, akkor mérd meg, és olyat kérj... Forrasztáskor vigyázz a led polaritására.

2. Szerintem totál zárlat lesz.
(#) Balu válasza Balu hozzászólására (») Dec 9, 2006 /
 
Ha bár attól függ, hogy kötöd össze a két kimenetet. DE. Várj egy kicsit (úgy ma és holnap este 8 és 10 óra körül) , jönnek a nagyok, és azok majd megmondják.
(#) magellan4 válasza Balu hozzászólására (») Dec 9, 2006 /
 
kösz a választ
bekötés pedig úgy volt hogy egy 3.5es jack dugo ment bele a lejátszóba és egy aktív hangfalba volt beledugva
az ottani dugó érdekesen volt megoldva a kábel 2 rca dugóban végződött ami bele volt dugva egy rca-->3.5mm-es jack átalakítóba és ez egy mono 3.5mm jack-->(nemtudom a méretét) de a nagy jackre alakítótta szal csak a 2 jel lett összekötve jobb és bal...
remélem érthető voltam választ előre is kösz
(#) Squall hozzászólása Dec 9, 2006 /
 
Hali!
Lenne egy rakat kérdésem:
Tudna nekem valaki adni leírást vagy cikket vagy írni a fórumba a gyakorlati forrasztásról mert elekzedtem foglalkozni az elektronikával tanulgatok is de még nem nagyon tudok forrasztani.
Kaptam egy Fahrenheit 60W-os pákát erről kérnék véleményket ha lehet.
A kapcsolásokon az a vízszintes vonal ami után nincs semmi az mit jelent?
Van egy commodore utángyártott trafóm ezek vannak ráírva:2*110V, 250mAT (ez mit jelent?) 35VA, 2*9V jó ez a trafó nekem valamire? (EZ elég hülye kérdés)
Egyenlőre ennyi előre is köszönöm a válaszokat!
Még nagyon sok minent fogok kérdezni ha nem baj mert segítségre van szügségem.
(#) Müszi válasza Squall hozzászólására (») Dec 9, 2006 /
 
Idézet:
„Van egy commodore utángyártott trafóm ezek vannak ráírva:2*110V, 250mAT (ez mit jelent?) 35VA, 2*9V”


A 250mAT a behelyezendő kisbiztosíték áramát mutatja meg
(#) TAdamm válasza Squall hozzászólására (») Dec 10, 2006 /
 
Idézet:
„A kapcsolásokon az a vízszintes vonal ami után nincs semmi az mit jelent?”


Az a GND, azaz fold jelzese. Tobbfelekeppen is jelezhetik, pl. lefele mutato haromszog vagy tobb egymas alatti volnalak rovidulnek (olyan, mint a haromszog csak vizszintes vonalakkal), a lenyeg az, hogy azokat mind ossze kell kotni.
(#) Frankye válasza Squall hozzászólására (») Dec 10, 2006 /
 
Forrasztással kapcsolatos gyakorlati kérdésekre:
ezt a topicot nézd meg.
A pákát nem ismerem. Nem tudsz valami linket róla?
A C= trafók - mivel eredetileg tengerentúlinak (is) készültek - alkalmasak lennének a 110V-os bemenet fogadására, ezért a trafók primer tekercsei 2x110V-osak, együtt alkalmasak a mi rendszerünkre (230V). Nem javaslom, hogy a bemeneti fesz. választó kapcsolót átkapcsold 110V állsába, mert a trafó - némi enyhe voltfüst, és kevéske amperszag kiadása mellett - eltávozik az élők sorából.
A 35VA/2x9V trafó arra jó, hogy 2x9 V feszültséget tud leadni, a terhelhetősége pedig 35VA (azaz 9V-on, ha csak az egyik 9V-os kimenetet terheled, akkor kb. 3,8A áramerősséget vehetsz le róla. Ha mind a két oldalt, akkor névleg 2x1,9A-t, összesen legfeljebb 3,8A-t. Ezt onnan tudod, hogy a 9V fix, ezzel osztod a 35VA-t).

Természetesen szívesen segítünk, ha kérdezel!

És üdv a pákaforgatók között!
(#) Frankye válasza TAdamm hozzászólására (») Dec 10, 2006 /
 
Idézet:
„Az a GND, azaz fold jelzese.”


(Quasi úgy is felfogható, hogy az a negatív oldal a kapcsolásban.)
(#) Squall hozzászólása Dec 10, 2006 /
 
Köszönöm szépen az érthető segítségeket.
Nem tudok sajnos linket meg semmit adni a pákáról én is kerestem a google-ben de nem nagyon találtam semmit. Ja és tulajdonképpen ez pákaállomás. Rá van írva hogy 28 020 nem tudom, hogy ez a típusa-e amúgy nagyón jó, hamar fölmelegszik, és hőfokszabályzós meg van hozzá 4 db mindenféle csúcsú tartalékhegy.
Kezdek belejönni a forrasztásba mivel forrasztottam vezetéket egy smd-ledre pedig az tényleg kicsi...
Lenne kérdésem is:
Akkor azokat a földeléseket össze kell kötni és mondjuk rá kell kötni egy fémdarabra? (remélem nem mondtam hülyeséget)
(#) Balázs válasza Squall hozzászólására (») Dec 10, 2006 /
 
Ahogy Frankye is írta, ez felfogható úgy is, mint az (aszimmetrikus) táp negatív pólusa. Tehát összekötöd őket, és rákötöd a táp negatívjára.
(#) gtk válasza Balázs hozzászólására (») Dec 10, 2006 /
 
Sziasztok.

Kitoltesi tenyezo kerdesem lenne hozzatok.
pl. 100Hz negyszogjel eseten,az a 100% kitoltesi tenyezo ha a 10ms periodusido alatt mindvegig H szint van? -->(50% ha 5ms-ig H szint van) ?

Koszi!
(#) Balázs válasza gtk hozzászólására (») Dec 10, 2006 /
 
Igen, az azt mutatja meg, hogy a teljes periódusidőnek hány százaléka az az idő, amíg H szint van.
(#) gtk válasza Balázs hozzászólására (») Dec 10, 2006 /
 
Koszi szepen!
(#) gtk válasza gtk hozzászólására (») Dec 10, 2006 /
 
Ujjabb kerdesem tamadt
Negyszogjelnel a periodusido ket felfuto el kozotti ido?
(#) magellan4 hozzászólása Dec 10, 2006 /
 
Nem tud vki egy mono-->sztereo átalakító kapcsolási rajzot??
(#) Dudus válasza gtk hozzászólására (») Dec 10, 2006 /
 
Vagy a két lefutó él közötti idő. Ha jól rémlik két azonos fázishelyzetű pont közötti idő, amit színusznál értelmezni is tudok, de szerintem itt is megáll.....
(#) huhuu válasza magellan4 hozzászólására (») Dec 10, 2006 /
 
Milyen átalakítóra gondolsz?
a rádiókban használatos dekóderre ami a monóból csinál sztereót, vagy az akármiből jövő monó jelből sztereó hatást!!! előálító áramkörre gondolsz.
(#) magellan4 válasza huhuu hozzászólására (») Dec 10, 2006 /
 
jujj bocsi rosszul írtam
sztereo-->mono átalakító kellene

igazából találtam egy áramkört ami elvileg 2 csatorna összekeverését szolgálja. Én arra gondoltam hogy a mellékelt kapcsolási rajzból kivenném a potmétereket és úgy szerintem működne. Válaszokat előre is kösz

keverő.jpg
    
(#) Dudus válasza magellan4 hozzászólására (») Dec 10, 2006 /
 
Szerintem jobban jársz ha benne hagyod, mert ki tudod kompenzálni a két csatornát és teljesen egyforma szinten tudod összekeverni.
(#) TAdamm hozzászólása Dec 10, 2006 /
 
hello egy kerdes: vannak olyan erositok, amik kimenetere tekercs kell. Na.., ez mire kell?
(#) Dudus válasza TAdamm hozzászólására (») Dec 10, 2006 /
 
A hangszóró terhelőimpedanciaként viszonylag kis értékű. Ha ez az erősítő nagy kimenőellenállásához akarsz ilyet illeszteni azt transzformátorral tudod megtenni. Csöves erősítőkben használnak ilyet, de régebbi tranzisztoros zsebrádiókban is elterjedt megoldás.
(#) TAdamm válasza Dudus hozzászólására (») Dec 10, 2006 /
 
ahaaha, eeseses mi van az STK erositokkel, amiknel van olyan, hogy tekercs van a kimenetes es nem trafos?
(#) Dudus válasza TAdamm hozzászólására (») Dec 10, 2006 /
 
Értem, akkor nem értettem pontosan a kérdést , bocs!

Rajzod van?

szerk:

Ha jól értem az adatlapot, akkor a nagyfrekvenciás gerjedést hivatott megakadályozni.
(#) huhuu válasza magellan4 hozzászólására (») Dec 10, 2006 /
 
Attól is függ a dolog, hogy minek a sztereó jelát kevered össze és mibe vezeted be....
pl.: nem biztos, hogy szükség van arra az egy tranzisztoros kis erősítőre, ez a bemenettől függ, és valóban lehet, hogy nincs szükség két potira az elején(szerintem ez egy monó kevereő pl: magnó és rádió, tehát két külön cucc-keveréséhez való...), vagy akár 1 potival is meg lehet oldani, hogy a két végpontja a két sztereó jel, a közép meg a kimenet és igy lehet állítani. vagy csak két ellenállás...vagy az sem....írd le PONTOSAN, hogy miből mibe menne a jel és akkor annak megfelelő dolgot okoskodunk ki....

nagyon fontos, hogy simán ne kössd össze akárminek a jelát!!!!( pl. mp3 lejátszó vagy ilyesmi) mert tönkre is mehet!!!! inkább kérdezd meg! én csak kicsit értek hozzá, de sokan vannak itt okosabbak is és valamit biztos kiügyködünk...
(#) TAdamm válasza Dudus hozzászólására (») Dec 10, 2006 /
 
öööö.. egy link
(#) TAdamm válasza huhuu hozzászólására (») Dec 10, 2006 /
 
hehe... igaz.. en eloszor rossz helyre kotottem egy ellenallast es az lett az eredmenye, h mp3 lejatszo -1 csatorna... most serceg az egyik, meg szaga is volt.. mert fustolt is kicsit... szoval telleg nem jatek
Következő: »»   56 / 3967
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem