Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LC mérő
 
Témaindító: jocoka, idő: Jan 22, 2007
Lapozás: OK   25 / 188
(#) kapcsrajz hozzászólása Nov 11, 2009 /
 
Szia !
Mindjárt meg is mérem az általad írt dolgokat mert a kölcsön műszer csak délutánig van nálam (most van rá időm és kiváncsi is vagyok )

Üdv
(#) ekkold hozzászólása Nov 11, 2009 /
 
Na erre én is kíváncsi leszek, holnap esetleg meg tudok oldani egy hasonléó mérést. Illetve van pár kondim amit nemrég cseréltem az ADSL modememben, azokra is rámérek majd. (egyébként DLINK mondem gyak. mindegyik elkó - 8db - kinyiffant benne, de a cserétől megjavult )
(#) p_istvan válasza ekkold hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Végül, sikerült PicKit2-őt venned?
(#) ekkold válasza p_istvan hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Sajnos az illető aki hírdette eltünt, úgy volt hogy találkozunk Bp-en, de nem adott más elérhetőséget, és nem válaszol az e-mailekre. Viszont a farnellnél van pickit2-starterkit, csak így kicsit drágább - de úgy tünik a végén azt fogom megvenni.... Chipcadnél is van pickit2 és olcsóbb is - de csak magában, vagy a debugger kit verzió, a starter-kit is megfizethetőbb, de sajna pont az nics raktáron.
(#) kapcsrajz hozzászólása Nov 11, 2009 /
 
Szia !

Először is a másik bemeneten mért feszültség (szkóppal kurzoros mérés ) 119.4 mVpp.

A kondi 2200µF 35V 105C vadonás új
Az ellenállás 1 Ohm 1% jobb napokat megért kalibráló induktivitás szegény ellenállás Sajnos nagyon pontosan mással nem tudom megmérni az ellenállást.
Mérés:

Csak az ellenállás:
sini 1,02 Ohm lcm3 1,05 Ohm
Ellenállás nélkül a kondi Sini 0,03 Ohm lcm3 19 mOhm

Sorban ellenállással:
sini 1,06 Ohm lcm3 1,07 mOhm
(megvártam amíg forrassztás után visszahűl a kondi és ellenállás )
Érdekes hogy új kondinál nem olyan nagy az eltérés (0,01 Ohm)
Kiváncsi vagyok rá mit szólsz a méréshez.

Üdv
Miklós
(#) p_istvan válasza kapcsrajz hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Szervusz!
Érdekes fejemények...

- A hibás elkók kapacitása mekkora, illetve a névlegeshez képest van-e eltérésük?
- A sini féle készülék színusszal vagy négyszögjellel mér?
- egy 33-47 µF os kondival mik az eredmények?

Üdv. István
(#) kapcsrajz válasza p_istvan hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Szia !

A rossz elkók kapacitása:

A 100µF-é 82,5 µF a 47 µF 39,8 µF Mastach kapacitásmérő műszer

LCM3:

100 µF-é 85,9 a 47µF-é 41,7uF

Szkóppal nézve a sini féle készülék kis kitöltési tényezőjű négyszög szerű impulzus (inkább trapéz).

47 µF új kondit is meg fogok mérni.

Üdv

Miklós
(#) kapcsrajz válasza p_istvan hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Szia !

47 µF 50V 105c vadonás új kondi mastech műszer 45,6 uF

ESR sini 0.32 Ohm

ESR LCM3 0,29 Ohm 46,4 uF

Üdv

Miklós

(#) kapcsrajz válasza kapcsrajz hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Szia !
Még annyi , hogy a Sini féle műszer a Bob Parker által kreált ESR mérő műszer Magyarországon forgalmazott változata szerintem. Legalábbis teljesen olyan belülről.
(#) p_istvan válasza kapcsrajz hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Kösz!

Az eltérés szerintem azért van, mert az LCM3 szinuszjellel mér 80-90 kHz között, 100 kHz lenne az leméletileg kivánatos, de jelenktéktelen az általa okozott eltérés.
A Sini féle pedig egy nagy felharmonikus tartalmú jellel, ami akár több MHz-ig is terjedhet (az általad leírt jelalakból itélve) Az impulzusfrekvencia mekkora?
Legtöbbször 100kHz szinusz jelnél mérik vagy adják meg az ESR értékét (ami a frekvenciától is függő jellemző)!
A megnövekedett belső ellenálású elkók nagyfrekvenciás tulajdonságai valószínüleg fokozottan romlanak és a nagyobb frekvenciák jelenléte a Sini féle ESR mérő esetén nagyobb veszteségi ellenállásban jelentkezik.
Az eltérő mérőjelet figyelembevéve, szerintem elfogadható mindkét mérési eredmény.
P István

(#) kapcsrajz válasza p_istvan hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Szia !

Köszi. Még annyi , hogy a Sini féle műszer szerintem 100 Khz frekvenciájú négyszögjellel mér. Csak a négyszögjel kis kitöltési tényezőjű kb 300 mVpp majdnem tűimpulzus, de nem az. Máshogy nem tudom elmagyarázni.
Ha lesz lehetőségem elkérem a műszert mikor dolgozom és bent tárolós szkóppal lementem a jelalakot.
Üdv

Miklós
(#) p_istvan válasza kapcsrajz hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Így is elé jól leírtad, a lényeg az hogy nagyon magas a jel felharmonikustartalma és ezért olyan mintha 200-300 kHz-es szinusszal mérnél... ezért rossz elkóknál magasabb értékeket fog mérni, de valószínűleg még egy jónál is egy kicsivel többet fog mérni.
De ezzel együtt mindkét készülékkel egyértelműen eldönthető, hogy használható-e vagy sem az elkó!
Üdv. István
(#) kapcsrajz válasza p_istvan hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Szia !

Igen. Szerintem nagyon jó az LCM3 mérő. A kondiról 100 %-osan eldönthető hogy jó vagy rossz. Tapasztalatom szerint az ESR érték növekedése lényegesen hamarabb megmutatja a rossz kondit mint a kapacitásvesztése.
És nem utolsó sorban a fejlesztésnek köszönhetően ez a műszer egyben tudja mérni plussz az induktivitás mérés is meg van oldva. Nekem tetszik

Üdv
Miklós
(#) abcdabcd válasza kapcsrajz hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Egy fotót nem raksz fel a belsejéről ide?
(#) kapcsrajz válasza abcdabcd hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Szia !

Majd megint elkérem és akkor lefotózom.

Üdv


(#) abcdabcd válasza kapcsrajz hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Köszi várom!
(#) zoox hozzászólása Nov 12, 2009 /
 
Sziasztok.
Valaki tud segiteni.Nem találom az LC mérőről készült cikket(vagy már nincs fent)?
(#) Ideiglenes válasza zoox hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
(#) zoox válasza Ideiglenes hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Köszi
(#) Hp41C válasza Ideiglenes hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Szia!

Az új program linkje nem jó (szerintem)..

Szia
(#) deguss válasza zoox hozzászólására (») Nov 13, 2009 /
 
Tisztelt Érdeklődők!

Újra publikus a cikk. Az alkatrészáruházban is napokon belül kapható lesz a csomag. Most már nem rajtam múlik...

(#) Ideiglenes válasza Hp41C hozzászólására (») Nov 13, 2009 /
 
Nem én voltam...
(#) csatika1 hozzászólása Nov 14, 2009 /
 
Mi is megkaptuk ma a csomagot és nagyon szépen köszönjük a fejlesztőknek
(#) MAGA VAN válasza dB_Thunder hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Üdv.
A teljes témához kapcsolódó néhány tapasztalatot szeretnék megosztani a forumozókkal, de éppen itt van egy bekapcsolódási lehetőség.
1v évvel ezelőtt elkészített FrLC mérő SW- HW szinten kifejlesztésre került. Egyéb munkák miatt sajnos a végleges kész nyák nem került beültetésre , és a hátralévő finomítási munkák nem kerültek elvégzésre.
Számos tapasztalat egyezik a leírtakkal.
Ami a mérőkörben lévő induktivitást illeti a lehető legstabilabb legyen és jó Q-val rendelkezzen. Az SMD-s be sem rezgett, illetve , nem lehet tartani a mérési tartomány alsó határát. 10kHz-tól 500kHz az átfogási tartomány. A megbízható reprodukáláshot acélszerű keresni egy kész pld 68 , vagy 100uH-st.
A mérőkörben lévő kondik TK( hőfokfüggése) lehető leg alacsonyabb legyen (jó vélasztás a stiro, de az a multé, helyette a folia jöhet csak számításba . Megoldás lehet az is, ha a Cc kondi mellé néhány pf-es smd kerül, beállítva a pontos 1000pF-et. A fejlesztés során a ellnőrzésekhez 0,25%-os "hadászati "(remix fémházast ) használtunk. Csak jó HW-n tudja kibontakoztatni igazi képességeit a SW készítője.
A frekimérő rész két tartományban 15 illetve 1000Mhz. A specifikált 10 MHz, így egy kis átfedés van. Az MB506-os működik 10Mhz-en ,de az adatlapon megadott 30mV-os érzékenység 500MHz felett már 300mV- nak adódott. Nem jobb a helyzet a TV tunerekben használt osztókkal sem. Az ic teljes áramfelvétele 25 mA. A helyzeten a step-down konverteres táppal lehetne javítani (ez csak a telepes táplálás esetén érdekes).
Remélem tudtam segíteni, legalább az irányok kiválasztásában.
(#) p_istvan válasza MAGA VAN hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Szervusz!

Az MB501-el nem próbálkoztatok? Érdekelne a konkrét tapasztalat vele.
Fillérekért lehet kapni, és az áramfelvétele a fele mint az MB506-nak Igaz csak 1.1 GHz-es az MB506 2,4 GHz-ével szemben, de nekem elég lesz annyi is, és nem akarom keverni a frekvenciamérőt más funkciókkal, inkább a frekvenciamérés legyen sokoldalúbb, több szolgáltatással ellátott.

Styroflex beszerzése nem lehetetlen, most is gyártják igényesebb helyekre, csak a hazai forgalmazok nem tartják készleten, néhány darabbal (mert drágább) nem vacakolnak! De 1 euróért pl. a Farnelnél is van. Kis kutakodással és szerencsével meg elfekvő készlethez is hozzá lehet jutni (nekem sikerült). De némelyik régi TV-ből is lehet bontani.

Üdv. P István
(#) Norberto válasza MAGA VAN hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Idézet:
„jó vélasztás a stiro, de az a multé, helyette a folia jöhet csak számításba”


Ezt azért írtad, mert a stiroflex már túl elavult, mind beszerezhetőségét és paramétereit is tekintve? Vagy ha valakinek van kisebb stiroflex készlete, akkor az is bátran használható, esetleg előnyösebb is lehet, mint a mai pl. WIMA fóliakondenzátorok (minőségét tekintve)?
(#) MAGA VAN válasza p_istvan hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
üdv!
Elnézést kérek, de a téma 1 év távlatából MB 501 akart lenni , erre utaltam a TV tunerben használatos gyártmányokkal. Valóban filléres ára volt. (valószinű nem véletlenül) . Az 500 MHz felett igaz amit mondtam, egyébként működik . Smd-s minta panelt tudok rendelkezésre bocsátani osztókkal együtt, vagy magát a nyáktervet adom.
Személy szerint én is 1%-os 1000 pF-et profi panelokból bontottam. A 2,7 G-s előosztókat viszont az analóg műhold vevőkből lehet kibányászni (DIP, SMD ) ha valaki erre szánja magát. A frekimérővel csak az a problémám ,hogy 10 a minusz 7-en pontosság is nehezen valósítható meg. TCXO ,meg nem közkézen forgó ,10MHz 10.000 Ft .(1000Ft/Mhz) . Ugy vélem a frekimérő lényege a pontosság a többi meg kényelmessé teheti a használatot. De ez az én véleményem.
Üdv
\\\M-V
(#) MAGA VAN válasza Norberto hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
A KIT -amennyiben nem tartalmazza a teljes alkatrész bázist sajnos az egyéni beszerzés kissé nyűgös., nem az elevultsága miatt hanem a gyártási technológia tulhaladott volta miatt. (miért olyan drága ma egy elektron cső? ) Természetesen ha van stiró készlet az nagyon jól használható. A 2,5% WIMA kondikkal más területen használva ( aktív szűrő) személy szerint jó a tapasztalatom. A frekvencia meghatározó helyen ebben a kapcsolásban nem javaslok SMD típust.
Legfeljebb néhány pF-es érték beállításra, ha van megfelelően pontos eszköz a mérésre.
(#) p_istvan válasza MAGA VAN hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Kösz az infót!
Ezt hogy kell érteni?:
Idézet:
„Smd-s minta panelt tudok rendelkezésre bocsátani osztókkal együtt, vagy magát a nyáktervet adom.”

Igen, a hőfokstabilitás és pontosság fokozása is egy fejlesztési lehetőség, pl. egy 50 fokon tartott kvarccal.
Üdv. P István
(#) MAGA VAN válasza p_istvan hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Üdv.
Pontossan ami írtam. Mi a fejlesztések során a funkcionális egységeket külön panelon alakítjuk ki. (ahol elektromosan jól elvágható ) Jelen esetben az 1 G osztó panel egy panelon és a kimenet pedig 2x 390-es osztóval felszerelve. Ez ugyan nem kell a pic elé, de rajta van a panelon és emlékeim szerint összesen 1000-et oszt az elejétől a végéig.( Ennél a mérésnél derültek ki a MB 501 tulajdonságai. Azzal is számolni kell , ha az előosztó nem kap ,vagy kevés jelet jelet kap ,irkál a kijelzőre saját szempontjai szerint. Kellmetlen az ,ha éppen csak annyit kap hogy mér ,de kevés, a kijelzőn meg 10-20 kHz- es ugrás van. )
De lehet beledugni a foglalatba UB sorozatút is a próbákhoz,illetve minden olyan típust amelyik lábkompatibilis. igy nem ér meglepetés a végén. A funkcionális egységet aztán egy panelra kerülnek, szerencsés estben nem kell hozzányulni. Miután a beszerzési forrást mindenki maga kutatja fel - nem árt minnél nagyobb területre felhívni a figyelmet. A feszültség szintézeres TV tunerekben lelehető fel az ilyen célra használható osztó.
Üdv
\\\M-V
Következő: »»   25 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem