Fórum témák
» Több friss téma |
Még neszaladjunk enyire előre a témában...
![]() Csak szépen sorban haladjunk! ![]()
Egy kis változtatással jólesz, és a sematikus rajz majdnem egyforma..
Az ampermérők az áramok eloszlását szemléltetik. LED-kapcsolások_01_.jpg
És ha van kedved olvass bele ebbe -Elektronikai alapkapcsolások- a cikkbe. Elég jól leírja az alapokat... :nezze:
![]()
A kapcsolási rajzot is rajzold már le
Tudod a 2 soros párhuzamosan kötött soronkénk 6 6 led + az ellenállások elörei is köszi
Pontosan melyikre gondolsz?
DSC01247_átkötött_.jpg és - vagy F.mekkék? Ezeknél anyi ledet teszel egy csoportba amenyit csak akarsz, mivel egyedi áramkorlátozó ellenállások vannak! ![]()
Amúgy nem tudom már hol, de több helyen is olvastam, hogy nem szerencsés párhuzamosan kötni LED-eket egy áramkorlátozó ellenállásra. Gondolom előfordulhat, hogy az egyik picit hamarabb nyit ki, és akkor azon folyik minden áram, és megmurdál...
A legbiztonságosabbnak az tűnik, ha a 12v és a gnd közé teszed sorba a kapott ellenállást, és a ledet. Ez egy sor, és annyit teszel amennyit akarsz, csak győzd forrasztani a sok ellenállást.. de bomba biztos... De ha nem nagy fényerejű a led, akkor lehet, hogy a látni és látszani elvnek nem fogsz megfelelni ![]()
:yes:
engem ez a feszültség generátoros érdekelne.elmondod hogy honnan szereztél hozzá kapcsolási rajzot vagy saját magad találtál ki eggyet?nekem ez a megoldás jobban teccik mint a külön fék és helyzetjelzős téma....(egyéni saját vélemény!)ha eltudnád küldeni a kapcsrajzot a nyákrajzzal rajtad kivül én is megcsinálnám a kapcsolást.
![]()
Üdv!
Engem is az aramgeneratoros megoldás érdekelne, találtam is egy kapcsolást csak nem tudom, hogy ezt mire lehetne használni, meg igazából az elvére is kíváncsi lennék, ez ugye a kapcsolóüzemű bekötést lejenti? Ez azt jelenti hogy valamilyen frekvencián működtetedm, szóval elalszik, kigyullad? Ez így miért jobb? Meg a másik! Nekem rendszámos a motorom és biztonságban is szeretnbém tudni magam, szóval a "marha fényes" meghatározás melett engem az is érdekelne hogy számszerűen hány leddel válthatnám ki a 21 és az 5W-os izzókat? Idézet: „Ez azt jelenti hogy valamilyen frekvencián működtetedm, szóval elalszik, kigyullad? Ez így miért jobb?” Azért, mert így a kitöltési tényező változtatásával lehet a fényerőt változtatni. (Az 50%-os kitöltés kb. fele fényerőt jelent, a 100%-os teljeset.) Idézet: „az is érdekelne hogy számszerűen hány leddel válthatnám ki a 21 és az 5W-os izzókat?” Az az alkalmazott LED-ek fényerejétől füg. Az adatlapokon megadják, hány cd (candella) fényerejűek.
Hi!
Olvasgattam ezt a témát, és engem is érdekelne az a vibráló féklámpa, ami az új passatnál láttam!! Esetleg nem tudnátok valami kapcsolást ajánlani??? Kösz: stefi
Igen! Azt tudom, hogy a LED-nek meg tudom nézni a fényerejét, viszont a sima izzó fényerejét honnan nézzem meg?
néztem a tungsram meg az osram honalpját, de nem találtam. És Valaki nem tudna egy olyan áramgenerátor kapcsolását elküldeni amivel meg tudnám hajtani a ledjeimet és mondjuk a féklámpa kapcsolásával erősebben világítana, vagypedig úgy is jó hogy külön külön a helyzetjelkő és a féklámpa.
Én is ezt keresem folyamatosan a neten de nem nagyon talállok használható infót.Én valami olyasmire gondoltam hogy, amikor csak a helyzetjelzőm van bekapcsolva akkor kb. 1-1,5V ot adna le a generátor, viszont ha fékezek akkor kb. 3-3,5V-ot adna le.Gulyi88 már irt a téma elején hogy ő megcsinálta a mocijára ,de valószínű régen járt ebben a topicban és azért nem tud nekünk segítséget nyujtani. De mint tudjuk, a türelem TORNATEREM.
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() vagy 1 V-nál még nem nyitna a led?(piros)
Nem tudom hova szeretnétek ezt, de ha egy búra alatt vannak a ledek, akkor esetleg azt is lehetne csinálni, hogy a helyzetjelzőnek és a féknek külön ledsorokat betenni, és alapból csak a páratlan sorok világítanak, fékezéskor pedig a párosak is.
Áramgenerátorra meg volt itt egy 555ös kapcsolás asszem... De szerintem egy feszültség stabilizáló ic-vel, ha beállítotok 12V-ot és sorbakötött ledeket, meg minden sorhoz külön áramkorlátozó ellenállást használtok az elég...
ha áramgenerátoros üzemben használom a ledet akkor az nem károsítja? nem melegszik, nem megy tönkre?
És úgy az előírtnál nagyobb fényerőt lehet kicsikarni?
A ledek nagyon szeretik az áramgenerátoros üzemmódot... sőőt..
szal ha lehet, akkor áramgenerátoros meghajtásal használd... egy darabig nől a fényerő, de közben a hőmérséklet is ... és ha ilyenkor nincs áramgenerátorra kötve a LED, akkor hömegfut... és meghal ... szerintem az adatlapban közölt áramot nemnagyon kellene túllépni... (max néhány mA-el)... de a puding próbája az evés.... szal ki kell próbálni, hogy meddig lehet túlhúzni károsodás nélkül... szerintem
ja... de csak egyszer lehet kipróbálni egy ledet. Ami biztos, hogyha kezd válltozni a színe is akkor már nem érzi jól magát
![]()
ez jó ötlet ez a páros és páratlan sor. valószinű igy fogom meg csinálni csak én ugy gondoltam hogy a páros ledek normál fényerejű led a páratlanok pedig nagy fényerejű ledekből lessz megoldva.melyikböl érdemesebb megcsinálni 10mm-es vagy 5mm-es ledből???sztem nagyon elég az 5mm-es is . szerintetek?
valahol olvastam már csak már nem tudom hogy hol azt hogy,hogy lehet azt kiszámolni hogy mennyi led kell egy pl. 21/5w-os izzóhoz.nem is ez lenne a fontos hanem azt hogy hogy kell számolni a leddel ha izzót akarok helyettesíteni
Mindenkinek B.U.É.K GeRx ![]() ![]()
Katalógusadatok szerint a 21W-os 270 lm, az 5W-os 54 lm fényerejű. Ezeket az adatokat átszámolva azt kapjuk, hogy a 21W-os izzó 21,4 cd és az 5W-os pedig 4,3 cd fényerejü. 1 cd = 1000 mcd, amiből már ki tudjuk számolni a szükséges darabszámot, úgy, hogy az izzó fényerejét elosztjuk 1 led fényerejével, így jön ki a darabszám
http://www.szocimotoros.hu/hu/tuningfejlesztes/43 Itt foglalkoznak a témával. Azon gondolkoztam, hogy ez az áramgenerátoros dolog okos megoldás, de szerintem nem lenne olcsóbb így, sőt még szerintem többe kerülne az áramgenerátor alkatrésze mint az a plus pár LED. Esetleg akor érné meg ha az indexet akarnánk így megoldani. Javítsatok ki ha nem!
Sziasztok!!
Már biztos elcsépelt lehet a dolod de, egy olyan kérdésem lenne hogy, a dágaszágommat szeretném meglepni féklámpával de csak és kizárólag ledből késziteném el!Nem igazán szeretném sorbakötni ha lehet akkor párhuzamosba kötném csak nem tom hogy minden ledhez kell ellenállás és milyen?!Függ a ledek mennyiségétől is?? Nagyon szépen köszönöm előreis !!! xatis Fegyvernek
![]()
![]()
mi lenne, ha nem nyitna mindenki új topikot minden olyan dolog miatt, ami éppen eszébe jut... (pláne, mert mostanság ezek már mind fent vannak az oldalon)
szóval a legegyszerűbb megoldás, ha féklámpához piros nagy fényerejű 5mm-es ledet használsz 1k-s ellnállattal/led. ha ilyesmi érdekel, akkor ajánlom figyelmedbe a fiatbravo weboldalt, ahol brava féklámpát ledesítenek képekkel mindennel. (amúgy én is ledesítettem a nagybátyám ugyanilyen féklámpáját, mondanom se kell, megéri!)
Hello
Ha párhuzamosan kötöm be a led+ellenállásokat, akkor számít az hogy az akku 80A erős, esetleg nagy teljesítményű ellenállásokat tegyek? vagy mindegy? Azt tapasztaltam hogy a sima ellenállás melegedik, bár nem robban fel, de bíztosra akarok menni. kösz Üdv! ![]()
Hi!
![]() A LED elé az ellenállást az R=(Utáp-Unyitó)/I összefüggéssel lehet számolni. A szükséges terhelhetőség az ellenállásnál pedig P=(Utáp-Unyitó)^2/R. Unyitó a LED nyitófeszültsége, 2-3,5 V között valahol. Tápfesz az akku feszültsége. I pedig az üzemi áram, a normál huzallábas LEDeket 20 mA-rel szokás hajtani. |
Bejelentkezés
Hirdetés |