Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » A-osztályú erősítők
 
Témaindító: Dióda, idő: Feb 14, 2006
Lapozás: OK   38 / 137
(#) hapro válasza hapro hozzászólására (») Dec 29, 2009 /
 
Végül ez lett belőle.
A nyugalmi áram beállítását egy-egy poti+ellenállással helyettesítettem. Így az oldalankénti szimmetriát is tökéletesen be lehet lőni.
A két meghajtó tranyó is rákerült az L profilra, és így nem szökik az egekbe a nyugalmi melegedéskor.
pontos beállítást, majd akkor eszközölök, ha megkapja a saját bordáját, de nem nagyon kell már mókányolni rajta.
A nyákot átterveztem "ilyen" kivitelűre, nem kell már vezetékezni max pár millimétert, ha kell....és a trimmer potikat sem kell bebarkácsolni a nyákba, hanem kaptak megfelelő helyet azon.

webre.jpg
    
(#) melorin hozzászólása Dec 30, 2009 /
 
Üdv!

Audiofil minőségű A-osztályú erősítőt tervezek építeni a nemrégiben megvásárolt GRADO fejhallgatómhoz.
Nem a hangerőt keveslem a mostani zenehallgatásom közben, hanem úgy tűnik, hogy nagyobb áramot igényelne a fejhallgató, ami 32 ohmos, mint amekkorát le ad a lejátszóm, amire rá van kötve, ez meghallatszik a mélyebb hangokon. Ezért gondolkozok egy végtranzisztoros megoldáson.

Nemrég kaptam egy kapcsolási rajzot, amit mellékelek is.
Ezt szeretném még jobban leegyszerűsíteni, hiszen az első fokozatban szereplő műveleti erősítőt fölöslegesnek tartom, mivel a mostani lejátszóm kimeneti fokozatában már van egy OPA 2134 ami, mint írtam, elegendő hangerőt biztosít.

Mit kell megváltoztatnom a kapcsolásban ahhoz, hogy műv. erősítő nélkül is működjön? Valahogy IC nélkül túl egyszerűnek tűnik a kapcsolás ahhoz, hogy jól működjön is

Van egy tápom, amihez igazítanám az erősítőt, ez +/- 17 V-ot szolgáltat egyen.ben, 2x17.000µF szűrőkondival.
Maradhat minden ellenállás értéke a rajz szerint, vagy ehhez a tápfeszültséghez változtatnom kéne valamin?

Ha netán tudna valaki egy jobb kapcsolást, azt is szívesen venném.

Jó lenne, ha nem égetné le a vadiúj fejhallgatómat

Előre is köszönöm a választ.

image005.jpg
    
(#) p_istvan válasza melorin hozzászólására (») Dec 30, 2009 /
 
Szia!
Inkább ezt: MOSFET amp , elég egyszerű és 32 Ohm-os fejhallgatóhoz pont elég is.
Üdv. P István

(#) melorin válasza p_istvan hozzászólására (») Dec 31, 2009 /
 
IRF 513 mosfet helyett lehet valami mást is használni, mert nem biztos, hogy ilyet betudok szerezni.
(#) bölcsész válasza melorin hozzászólására (») Dec 31, 2009 /
 
Lehet. Írja is a cikk.
(#) p_istvan válasza melorin hozzászólására (») Dec 31, 2009 /
 
(#) melorin válasza p_istvan hozzászólására (») Jan 4, 2010 /
 
Köszönöm a válaszokat!

Még egy kérdésem maradt:
A tápellátásnak 'regulated power supply'-t írnak, ez azt jelenti, hogy stab. IC-t kell használni hozzá mindenféleképpen? Csak mert pl. egy 7815 IC 1A-t tud, és ennél azért nagyobb teljesítmény kéne, vagy nem?
És találtam egy másik erősítő kapcsolást, amihez szintén "regulated power"-t javasolnak, és van hozzá egy javasolt táp kapcsolása, amiben nem találok stabilizáló elemet:
Ez az
(#) varttina válasza melorin hozzászólására (») Jan 4, 2010 /
 
A stabilizátor IC-n kívül rengeteg megoldás a problémára, pl. Zéner dióda + tranzisztor, stabilizátor "kocka" + tranzisztor. Léteznek 5A-es stabilizátor IC-k is, amelyek általában TO3 (fém) tokozásúak.
(#) bölcsész válasza melorin hozzászólására (») Jan 4, 2010 /
 
Fentebb be is raktam, én milyen tápot ütöttem hirtelen össze LM317 és két tranyóval. (A nagy tranyó hűtése nagyon fontos!)
Nagyon szépen "muzsikál".
(#) p_istvan válasza melorin hozzászólására (») Jan 4, 2010 /
 
Szervusz!
Ez egy A osztályú egy fejhalgató erősítő -amihez a táp kell- és az áramfelvétele csatornánként 300 mA körül van.
- Az A osztályú erősítők -mint ez is- általában érzékenyek a tápból jövő zavarokra, ezért kell a stabilizált táp is. CLC szűrőt amit belinkeltél, nehezebb készíteni a megfelelő fojtótekercs hiánya miatt is.
- Elég az stab IC megfelelően hűtve (esetleg csatornánként külön)
- Szerintem elég 12V-os táp ( 20VA-es 15 V-os trafóval)
- a 20 Ohm-os ellenálások teljesítményére vigyázz legalább 5W-osak legyenek (15V-nál 7W a minimum) de inkább több. Ha nincs 20 Ohm-os akkor jó a 22 Ohm is.
- A FET-ek Gate kivezetésére menő 220 Ohm-okat (Rg)közvetlenül a FET-ek lábára kell forrasztani! És általában a lehető legrövidebb vezetékezést kell alkalmazni.
- A kimeneten érdemes beállítani pontosan a fél tápfeszt a 100 K Ohm változtatásával.
- A fetek hűtésére is figyelni kell (50 - 100 cm2 alulemez, vagy ennek megfelelő hűtőborda)
(#) melorin válasza p_istvan hozzászólására (») Jan 4, 2010 /
 
Rábukkantam ennek a kapcsolásnak egy picit átalakított változatára, ahol a 20 Ω helyett egy LM317 van betéve.
Link
Ez szerinted jó megoldás, ha netán nem tudok beszerezni nagyteljesítményű ellenállásokat?

-Miután beállítottam a fél tápfeszt, a potit helyettesíthetem megfelelő értékű ellenállással, vagy jó, ha bennehagyom a potit?
-Tegyük fel, egy 15 V-os trafót egyenirányítok, abból lesz kb 17 egyenfesz. Erre nyugodtan ráköthetem a 12V/1A-os stabkockát akkor, nem túl nagy a feszültségtöbblet?
(#) p_istvan válasza melorin hozzászólására (») Jan 4, 2010 /
 
Nekem szimpatikusabb az ellenálásos megoldás, de az áramgenerátoros megoldás is jó lehet. De ha nincs akkora teljesítményű ellenállás (miért ne lenne) akkor több darabból is össze lehet rakni soros és/vagy párhuzamos kapcsolással. (Az IRF510 helyett jó lehet még az IRF610-is, de egy hajszállal nagyobb lesz a torzitása, de a bemenőkapacitása viszont kisebb)

- Ne hagyd benne a trimmert (eggyel kevesebb a hialehetőség)

- A 12V-hoz a stab IC-nek legalább 13-14V kell hogy megfelelően működjön, + kell 10% a hálozat fesz ingadozásai miatt, + további 1-2 V a búgófesz miatt. Úgy hogy a 17-18V (terhelve) egyenirányított feszültség legalább kell. A 15V os trafó 21-22 V-t fog adni terheletlenűl
(#) bölcsész hozzászólása Jan 4, 2010 /
 
Helló,

Megépítésén vagyok a mayan féle "csodának".
Bővebben: Link

A kérdésem az lenne, hogy mekkorára érdemes választani/beállítani a nyugalmi áramot?

Az alábbi paraméterek adottak:
4ohm 20W-os hangszóró.
+-14,2V DC táp.

Másik kérdésem, hogy a tápban mekkorára érdemes választani a pufferkondikat? Jelenleg 2*10000µF van bent. (Tápáganként 10000.) Elég ennyi?

Kösz a segítséget.
(#) Mayan válasza bölcsész hozzászólására (») Jan 5, 2010 / 1
 
Ezt most kitől kérdezed ? Amúgy bőségesen elég a 2*10000µF mert egyáltalán nem jön ki semmi brumm, sokkal kevesebbel sem. Az áramot pedig úgy állítsd be hogy neked elegendő legyen a teljesítmény. De kiindulásnak mondom, 0,5A teljesen elég. Ne fűtsön jobban mint a radiátor...
(#) bölcsész válasza Mayan hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Kösz,
egyébként általános kérdés volt a kollekva felé.
(#) p_istvan válasza bölcsész hozzászólására (») Jan 5, 2010 / 1
 
Szia!
Ha azt kérdezted, hogy adott tápfeszültségnél és terhelő impedanciánál egy (igazi)A osztályú erősítőnél aminek nyugalmi áramát egy áramgenerátor állítja be, mekkora áramot kell beállítani a maxiális kimenőteljesítmény érdekében, akkor általánosságban:
- Az egyszerűség kedvéért vegyünk +-12V kimenőfeszültséget (a többi a tranzisztorok maradékfeszültsége)
- A 12V és 4 Ohm 3A csúcsáramot eredményez, ekkor elvileg 16W kimenő teljeítményünk lesz.
- Az egyik félperiódusban az aktiv elem (tranzisztor vagy FET) lezár ekkor az áramgenerátornak kell biztosítani a kimenő áramot, ebből belátható hogy az áramgenerátornak 3A-t kell tudnia!
A hűtést ennek megfelelően kell megoldani!
(#) tungsram válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Csatlakozom mert minnél kissebb a stab disszipiációja annál kissebb még a morgás is. Az A-osztájú végfokot ezért nem kedvelem mert amúgy sem lehet rendesen leszűrni, plusz a hangja sem annyival jobb ami egy "erőművet" kér. Zoli hogy vagy ebben a náthás időben?
(#) melorin válasza tungsram hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Nem lehet leszűrni rendesen a tápot?
Nekem van 2db 17.000µF/100V kondim, szerintem ennyinek elégnek kell lenni. Plusz még valami 100nF körüli a végére.
Amúgy azért építek ilyen erősítőt, mert az A-osztálynak általában nagyon szép, meleg hangja van, és a melegítés rá is fér egy Grado-ra szerintem, + nagyon egyszerű a megépítése. Eleinte elvetettem az ötletet, hogy én magam építsek erősítőt, mert féltettem a fejhallgatómat, de aztán látom, hogy csatolókondi van a kimeneten, ami legalább a DC-t leszűri. (nagyfrekis gerjedés nem tudom mennyire fordulhat elő egy ilyen erőlködőnél) Remélem jók lesznek az ATX tápból kiszedett 680µF/400V elkók hozzá. Kapacitásilag pont olyan kell bele, csak nem tudom, hogy nem-e ront valamit a hangminőségen, ha nagyobb feszültségű kondikat használok.
(#) p_istvan válasza melorin hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Egyszerübb helyzetben vagy, mert "csak" fejhallgatóhoz kell az erősítő. A 10-20W-os A osztályú erősítőkkel már több probléma van, a nagyobb áramok, a fokozott hűtés igény miatt is.
A kimenőkondit az ATX tápból bontani nem biztos, hogy jó ötlet, mert ott fokozott igénybevételnek volt kitéve és lehet hogy már megnövekedett az ESR-je, meg kellene mérni.
Ez elvileg nem gerjed, de FET Gate kivezetére menő 220 ohmot azért közvetlen a FET lábára kell forrasztani.
(#) tungsram válasza melorin hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Ha érdekel a véleményem akkor elmondom: Az A-munkaponti beállítás ugye nagy nyugalmi árammal jár. Elég egy lámpa felkapcsolása és már kattan. Ezt én csöves ill. félvezetős gépeknél is tapasztaltam. A másik az, hogy én nem lakást akarok fűteni hanem zenét akarok hallgatni ha van rá kedvem.Ezt pedig bármelyik jól beállított AB ill. D-osztályban működő csöves vagy félvezetős végfokkal is elérem.. Az pedig , hogy meleg hangja van vagy nincs szerintem csak sznobizmus kérdése feltéve ha érted a fogalmat
(#) bölcsész válasza p_istvan hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 

igen. Ezt próbáltam kérdezni, kösz.
(#) hapro válasza p_istvan hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Ha már a kondiknál tart a beszélgetés, akkor erről eszembe jutott egy kérdés:
Miért van az, hogy a 20W-os Hiraga végfokom tápegységében ugye rengeteg kondi van, ami CRC szűrőként van összerakva. 0,5ohm előtte 44.000uF+44.000uF, utána meg 176.000uF+176.000uF. Az első 4 kondinak hangja van üzem közben amik meg az ellenállás után vannak azoknak meg semmi. Bővebben: Link
Minden egység alatt tápáganként van egy-egy 2,2µF MKT+47nF valami fólia.
Ez a zúgás, mitől hallható ki a kondikból?
Esetleg ha valami jó minőségű low ESR kondit párhuzamba bekötök attól elmúlna ez a zizegés? Kb olyan mintha hálózati 50Hz-et hallnék, vagy kicsit hasonlít a hangjuk arra amikor egy trafót megterhelünk és amilyen hangot az hallat, azaz búg. Persze csak akkor ha egész közel teszem a fülem hozzájuk.
(#) tungsram válasza hapro hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Lásd kondihangszóró, főleg ilyen terhelésnél..
(#) p_istvan válasza hapro hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Szia!
Annak a toroidnak elég kicsi a belső ellenállása (úgy látom, hogy van bekapcsolási késleltetőd is)
Az egyenirányító csak csúcsban vezet nagyon rövid ideig és igen nagy csúcsáramok alakulnak ki, akár 50-100A-is a ki belső ellenállású trafó és a kis ESR-ü kondik miatt! Ekkora impulzusszerű áramok mágneses hatása a kondenzátor belsejében levő lemezeket rezgésbe hozza (100Hz-et hallasz) Valószínűleg jobban is melegednek
Az RC tag kimenetén már majdnem folyamatos egyenáram folyik ezért azokon a kondenzátorok nem lép fel ez a jelenség.
Talán, ha egy kis ellenállást az első kondik elé tennél (0,05 -0,1 Ohm) akkor csökkenhet a jelenség, vagy nem toroidról táplálni hanem nagyobb szórású lemezelt trafóról, de lehet hogy más típusú/gyártmányú kondenzátor is kevésbé hajlamos a mechanikai rezgésre
(#) melorin válasza tungsram hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Hm, az a kattanásos dolog nem túl bíztató, ezt én is tapasztaltam már néhány erősítőnél, de nem tudtam mitől van. Kezdek elbizonytalanodni, hogy most akkor milyen erősítőt építsek.

AB-osztályú fejhallgató-erősítő rajzot, ami bevált valakinek, tudnál mutatni?
ITTtaláltam ezt az erősítőt, nem tudom, hogy milyen osztályú lehet. Ez tűnik még könnyen megépíthetőnek.
(#) p_istvan válasza melorin hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Ne hagyd magad elbizonytalanítani!
Hitvitáknak meg végképp ne ülj fel, mindenféle üzemmóddal (A A/B D) lehet megfelelő erősítőt készíteni.
Én éppen egy csöves hibrid A/B osztállyal szemezek...
A "kattanásnak" semmi köze az áramfelvételhez, sokkal inkább a helytelen vezetékezésnek, árnyékolásnak, nem megfelelő szűrésnek, ami minden erősítőt érint.
Amit Te tervezel amúgy is egyszeres feszültség erősítésű, ami miatt kevésbé érzékeny a zavarokra.
Ha minden beszólásra elbizonytalanodsz, sosem lesz semmilyen erősítőd!
P István
(#) melorin válasza p_istvan hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Okok. Most jól elbizonytalanítottál, hogy érdemes-e elbizonytalanodnom

Viccet félretéve, holnap megveszek mindent az erősítőhöz, beleértve a trafót is, meg akkor a 680µF helyett is veszek valami újat. Akkor ha a számítgatások jók voltak, egy ~12V trafó lenne jó ha 12V stab. tápot szeretnék?
(#) p_istvan válasza melorin hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Ha csak 20-25 VA-es akkor kevés, de 50-100VA-es trafóval szűken elég lehet. Üzem közben, ha a stab IC bemenetén 15V alá csökken a fezsültség akkor kevés. Leginkább egy olyan trafó kellene Neked ami tud 12 és 15V is, és akkor beüzemeléskor ki tudod választani a megfelelőt!
Ha stab IC-n túl kis feszültség esik 1-2V akkor romlik a stabilizálás hatékonysága! Ha tovább csökken akkor meg is szűnik Ezért inkább egy kicsit több feszültség maradjon rajta mint kevesebb. Amúgy is csak 2-3W többletről van szó ebben az esetben.
(#) hapro válasza p_istvan hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Szia!

Köszi. Ez a folyamatos 100Hz-es rezgés tönkre is teheti a kondit? Gondolom, hogy bántja, de mennyivel gyorsabban tenné tönkre így mint normál üzem esetén?
Mert ha ez nem számottevő, akkor hagyom így, vagy talán beteszek 1-1 kis értékű ellenállást az a kondi tag elé.
(#) p_istvan válasza hapro hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Ha nem melegszenek számottevően, akkor valószínűleg nem vészes a dolog. Egy kisebb ellenállás nem túl költséges, még esetleg ki lehet próbálni.
Üdv. P István
Következő: »»   38 / 137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem