Fórum témák
» Több friss téma |
Hogy lehet háromszög jelet csinálni 250Khz-es négyszög jelből?
A négyszög jel 0-5Vig terjed, 4Mhz-es kristályból van leosztva. A háromszögnek is 0-5Vig kéne terjednie (2,5V a referencia pont). És még egy kérdésem lenne. Hogy lehet egy bemenő +-100mV-os (tehát bipoláris) audio jelet eltolni/erősitení hogy 0-5Vig terjedjen? Köszönöm!
Az áramkör neve integrátor, egy műveleti erősítővel megvalósítható. Ha 0-5V kell a kimeneten, akkor nem kerülhető el a kettőstápegység (+,-)
A második kérdésnél is a kettőstáp kell egy műv. erősítőnek, aminek a +bemenetét 2,5V-os referenciára kötöd, a bemeneten pedig kondival csatolsz.
Azt is megsúghattad volna, hogy D osztályú erősítőbe kell a cucc.
Nézz szét itt, sok hasznos infót találsz: http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?t=18331&start=0
üdv mrx23!
Szerintem tegyél le a pwm erősítő építéséről. Nem lebeszélni szeretnélek, mert nagyonis megoszlanak a vélemények arról, hogy lehet-e jó minőségű pwm-et építeni. Nos. Úgy 15 éve én is megpróbálkoztam vele, de akkor még nem állt rendelkezésre annyi eszköz amennyi ma. Pld. mosfet tranzisztorok stb. Az első nagy probléma a háromszögjel. Én is kvarcvezérlésű háromszögjellel próbálkoztam. Nagyon nehéz volt ekkora frekin szép szabályos háromszöget produkálni. A vége az lett, hogy egy DA átalakítóval oldottam meg a problémát, így nem háromszög jelem, hanem lépcsőjelem lett. De mint mondtam 15 éve volt, és akkor még nem voltak a kereskedelemben elérhető nagy felbontású DA átalakítók. A másík probléma a komparátor. A komparátornak rendkívül gyorsnak és pontosnak kell lennie, mert ha nem az, akkor ekkora frekinél a kimeneten nem négyszögjel, hanem trapéz jelenik meg. NE5532 lassú. Preciziós komparátor kell! A harmadik nagy gond, a kimeneti szűrő! Szinte a legnagyobb gondot ez jelenti. Olyan szűrőt, mely nem érzékeny a hangszóró impedanciájára, és induktivitására, nem lehet építeni! Megközelítőleg jót is csak nagyon nehezen. A tápellátása azonban nem jelent akkora gondot, mint azt felvázoltad. Trafó mindenképp kell hozzá, mert a hálózatról le kell választanod a végfokot, különben megb. a fázis. Viszont lényegesen kissebb az üresjárati áramfelvétele, mert a teljesítmény tényleg csak a hangszórókba megy. Nem akarlak elkeserítei, de én még most sem kezdenék bele ebbe a dologba. Ha mégis belevágsz, sok sikert hozzá! Ha doboz kell hozzá, szólj! Abban profi vagyok! mechanikus
Én azt mondom állj neki. Még ha a végén nemis sikerül valami jót összerakni, akkor is rengeteget tanul az ember az építés közben.
Ok! Igazad van! Építse meg! Tényleg sokat lehet gyakorolni, tapasztalni ebből a projektből. Háromszögjelet úgy csinálj, hogy a négyszögkimenetet egy gyors műveleti erősítővel erősítés nélkül formázzad, majd a szabályos négyszögjelet egy kondenzátorral pozitívan visszacsatolt műveleti erősítővel formálhatod háromszögjellé. Ekkor a műveleti erősítő áramgenerátor módjára tölti-süti a kondit lineárissan. Ez a legegyszerűbb módja a generálásnak. Remélem nem mondtam nagy sületlenséget. :yes: kb 90-ben foglalkoztam elektronikával utoljára.
Most már csak dobozolok! Ha doboz kell írjatok! mechanikus
Sikerült integrálnom köszi!
Class D már réges rég elavult BCA az Isten már Semmi Dead time 2 fet közt->minimális THD 4,5nS-os komparátor nem igazán nevezhető lassunak) És nem is drága. Minden tökéletesen kivan dolgozva, egyedül a feedback-et kell leegyszerűsitení! Aki tud az jöhet segítení! Mivel a komparátor 0-5V megy ezért a négyszögjelet meg az audio jelet hozzá kellett illeszteni feszültségben. De illesztés elött végig szimetrikus tápon megy. BCA építés (Crown-ak egy szot se : [url]http://www.diyaudio.com/forums/showthread.php?s=dc5ac0c39995f8b0a10...107706[/ |
Bejelentkezés
Hirdetés |