Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Szükséged lesz még két darab kondenzátorra:Bővebben: Link
A stabilizátor bekötése:balra bemenet,középen test,jobbra kimenet.Hűtést kell használnod mert ennyi lednél már 1A fogyasztás is lehet. Itt a komplett rajz,értelemszerűen a sorokat igy folytatva több lednél.
oké
A stabilizátor középső lába a negatív és a két szélső lába a pozitív? Csak 4esével tudom összekötni a ledeket? Így akkor 52 db-os lesz és 12 ellenállásra lesz szükségem igaz?
Igen a stabkocka középső lába a test(negatív), ami a hűtőfelűletével is megegyezik.Pozitív bemenete a baloldali lába.Jobb oldalon jön ki belőle a stabilizált 12V.
52db lednél 13db ellenállás.
Hello!
Mellékletben csatolok egy rajzot. Egy frekvenciamodulátor van rajta NE555-tel. Valaki írja le nekem a működését légyszi. A működése az világos csak nem vagyok vele teljesen tisztába hogy mi miért történik. Előre is köszi.
Hello!
Kísérleteztem egy kicsit ezzel az áramgenerátor kapcsolással: Bővebben: Link Ott az van hogy elvileg minden feszültségen ugyanakkora áram jön ki belőle (1,25/R), pedig, ahogy növeltem a feszültséget annál több áram jöt ki belőle. Aztán még egy bizonyos feszültségen különböző terheléseket helyeztem a kimenetre, de mindegyiknél más volt az áramerősség. Most én ronthattam el valamit, vagy valami más gond van? A választ előre is kösz. Üdv.: mate_x
Sziasztok!
SEGÍTSETEK!!! Nekem egy egyszerű(max 3,4,alkatrészből álló) oszcillátor kapcsolási rajza kellene és az alkatrész lista. de ugy nézzetek rám hogy életemben nem csináltam még ilyet,úgyhogy légyszi... Egyenáramot szeretnék megszaggatni,csak az a lényeg hogy transzformálható legyen! Előre is köszönöm
Üdv.
Ha én párhuzamosan szeretnék 5 db darabonként 2V ledet bekötni, és 230V lenne a táp akkor hány kohm-os ellenállás kellene hogy működjön és ne menjenek szét a ledek? By Mangusta
Mérd ki. 5V és 220 ohm-os ellenállással.
Nem tudom milyen kijelző ez, de én se találtam semmit.
Próbálgasd végig a lábait, aztán kiderül hogy van.
Sziasztok. Új vagyok köztetek és olvasgattam a fórumot. Ennél a témánál találtam valamit, ami szerintem nem stimmel. Az a led, amit Groszi szeretne beépíteni úgy tudom, hogy 3,2V-os. Ez esetben nem inkább 3-at kell sorba kötni egy 150 ohmos ellenállásal?
Ugye azért azt te is tudod, hogy 12V-ról, a 12V-os stab IC semmit sem fog csinálni. Legalább 2V kell még neki, hogy működni tudjon, tehát 14V.
A kondik pedig: - 100nF nélkül nem szabad használni, mert gerjedhet (bemenetre is és a kimenetre is kell) - kimenetre nem szereti az elkót, felesleges a 100uF
Akkor marad a méricske.
Magamtól is eszembe jutott csak hát a lustaság. Köszi. :wave:
Üdv!
555-el probálkozz. Van az oldalon is kalkulátor, és gugliban is milliónyi találatot kapsz. Hanem lehet 2 tranzisztorral. Keresheted úgy is, hogy astabil multivibrátor.
Neked is csak az oldal segédprogramjait tudom ajánlani mint zolyma-nak. De ne feledkezz meg az ellenállás teljesítményéről se, mert ha csak egy előtét ellenállást akarsz tenni, akkor ott hatalmas hőveszteség lesz. Keress rá a keresőben, mert sokan érdeklődtek ez iránt, és talán skori oldalán is találkoztam ilyen kapcsolással. De van ilyen téma, biztos vagyok benne.
Üdv!
Másképp kell nézni a dolgokat. A LED, ahogyan a nevében is van, egy dióda, aminek a nyitó irányú karakterisztikája erősen négyzet, de inkább magasabbrendű hatványkitevővel jellemezhető görbe. Tehát ha egy bizonyos szintnél nagyobb áramot engedsz át a diódán, akkor a rajta eső feszültség az a 3.2 V esik rajta. Ha az átfolyó áramot kétszeresére növeled, (ha nem megy tönkre) a rajta eső feszültség alig lesz több, mondjuk 3.4 V Ezért kell a LED -t áramgenerátorral meghajtani, ráadásul a kibocsájtott fény, és az átfolyó áram között az összefüggés nem lineáris. Az áramgenerátor legegyszerűbb esetben egy elegendően nagy ellenállás. Elvileg, ha azt szeretnéd elérni sok LED egy helyen egy időben való használatánál hogy azonos fényerősséggel világítsanak akkor minden LED -nek külön meghajtó áramgenerátort kellene készíteni. Ezért (is) nem ajánlott túl sok LED -et közös áramgenerátorral (ellenállással) hajtani
Köszönöm az észrevételt a 3,5V nyitófeszültségről,igazad van.3db led egysorban 180 ohm-al. :yes:
Azonban autónál normál állapotban az akkumulátor kapocsfeszütsége 13,5V.A stabilizátor viszont átengedi a feszültséget ha még csak 14V alatti feszültség áll rendelkezésére akkor is.Leszámíva az 1,68V-ot. Így azonban a ledek élettartama jobban garantálható,megóvható a nemkívánatos feszültség impulzusoktól ami az autókban bőven fellelhető.A 100µF-ot csak tapasztalatból mertem ajánlani a 330nF helyett.Illetve ezek együttesével lene a leg korrektebb.
Hello!
230V tápfeszültség mellett, a legnagyobb badarság lenne a Led-eket párhuzamosan kötni. (Többek között ötször akkora áram kellene, sorosan meg akár 100db-ot is lehetne bekötni.) De ennek a témának itt külön topikja is van.. üdv! proli007
Hello!
Idézet: „A működése az világos csak nem vagyok vele teljesen tisztába hogy mi miért történik.” Hát ez elég viccesen hangzik.. A kondi az R1-R2 ellenállásokon keresztül töltődik és sül ki. Az időt a kondi kapacitása és a töltőáram értéke határozza meg. De nem mellékes, hogy hány voltra tölti/süti ki az ember a kondit. Ezeket a küszöbfeszültség szinteket az 555-ben lévő 5kohm-os feszültségosztó határozza meg, mely alapesetben a tápfeszültség 2/3-ada és 1/3-ada. Tekintve, hogy az osztó felső pontja az 5. lábon ki van vezetve, az ide adott feszültséggel (terheléssel) Változtatható a kapcsolás küszöbfeszültség szintjei. Így a frekvencia (bizonyos tartományok között) változtatható. üdv! proli007
Hello!
Kissé ködösen fogalmazol.. A számítotthoz képest mekkora volt az áram? Meg "bizonyos feszültségen". Hát az nem műszaki paraméter.. De alapvetően két hibát véthettél: - Nem jól kötötted be az IC-t. - Nem volt meg az IC ki és bementi pontjai között a szükséges minimális 3V feszültség. A tápfeszültség (v. terhelés) megválasztásánál össze kell adni az IC minimális feszültségét, plusz a shunt ellenálláson eső 1,2V feszültséget, és a névleges áram mellett mért, terhelésre eső feszültséget. Ennél a tápnak illik nagyobbnak lenni. (Ja és szűrt egyenáramnak!) üdv! proli007
Sziasztok egy olyan kérésem lenne.Mit jelent hogy szélessávú hangfal mert azt értem hogy mi az a mély hangszóró meg monitor de azt nem tudom hogy mi az szélessávú. Szóval ez érdekelne még hogy mire a alkalmazzák milyen zenére jó ez?
Hello!
Nem biztos, hogy erről van szó, mert lehet a széles-sávú hangszórók alkalmazását takarja. (Mint a régi BEAG-os Bifrons volt) Ezek zenekari alkalmazásra jobbak, tekintve, hogy a többutas rendszerek frekvencia-teljesítmény eloszlása exponenciális. De varászszavakat, elég sűrűn alkalmaznak a hangfrekis piacon... üdv! proli007
Szerintem mostanság Köbzoli megközelítése a valószínűbb, hol van már a Bifrons?
A mai technikák amúgy is előszeretettel alkalmazzák a mélynyomóval kiegészített szatellit-sugárzókat, amik közép, és magas hangok lesugárzására alkalmasak. Ehhez képest Zoli által leírt tekinthető szélessávúnak. Persze, a Te megközelítésed sem helytelen.
Hello! egy Millenium MN 9601 dvd lejátszóm van és az a baja hogy akármit rakok bele mindig azt írja ki hogy nodisc! Tud valaki megoldást rá? kössz a segítséget
A két leggyakoribb bibi a motor, vagy az olvasó-fej. Meg lehet próbálni megtisztíttatni ( te csak akkor csináld, ha tudod mit és hogyan és főleg mivel !!), de ne várj tőle sokat. Annyira olcsóak már ezek a cuccok, hogy lehet, nem is éri meg szervizbe vinni.
Ezzel csak az a gond, hogy jobbik esetben csak végleg tönkreteszi, rosszabbik esetben még meg is vakul !!! A lézer nem játék.
Jobb is , az csak tovább ront rajta !!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |