Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   755 / 3965
(#) Stefan válasza Stakypot hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Szerintem meg pont hogy a hangszórónak mindegy. Feltételezve, hogy a leadott teljesítmény kisebb mint amit a hangszóró bír.
Viszont ha fele akkora impedanciával terheli a kimenetet, a tranzisztorok nembizthos hogy díjazni fogják. Régi aranyszabály, hogy csak nagyobb impedanciát kötünk az erösítőre, kisebbet nem.
Javíts ki ha tévedek.
(#) fbela1990 válasza Stefan hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Lehet hülyeséget írok, de elvileg a tranzisztorok nem fognak nagyobb áramot átfolyatni magukon, mivel ez bázisáram és erősítésfüggő tudtommal.De lehet hogy tévedek.
(#) Mather hozzászólása Jan 16, 2010 /
 
Sziasztok! Nem tud valaki Pesten a 7-8. kerületben egy jó elektronikai alkatrész boltot??
(#) hapro válasza Mather hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
De igen mindkettőben van.
VIII kontha, VII. Incomp.
Üllői út egyik, az utóbbi meg Vörösmarty utca.
(#) Mather válasza hapro hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
köszi!
(#) hapro válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
2 Incomp van az egyik dunakeszin van.
Ahol az Esztike és a Rudi dogozik, az a Vörösmarty utcában van, talán ez a honlapjuk: http://www.elektronikai-alkatresz.hu/
A Dob utca és a Wesselényi között van.
(#) zsoltee0001 hozzászólása Jan 16, 2010 /
 
Hogy nevezik azt az alkatrészt, főleg automata zsalus ventilátorokba használják, 220 v hatására pár millimétert tágul és nyitja a zsalut?
(#) zsoltee0001 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Automata mosógépek tetejét is ez zárja, hogy menet közbe ne lehessen kinyitni (de ez nem biztos)
(#) heinrik endre hozzászólása Jan 16, 2010 /
 
Sziaszok endrének hivnak az én problémám épitek egy eősitőt de nem taláok hozzá egy jó kinézetű kivezetésmérőt { VU -DECIBEL }persze újat csak sakjnos kűlfőldi oldalon találtam persze nem kettőt lehetett venni hanem háromezret ha valaki tudna hol lehet venni kűlgyőn eggy imélt ...........www.heinri1.endre@gmail.com
(#) El_Pinyo válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Szia!
Ami a mosógépek fedelét zárja azt úgy hívják magyarosan, hogy bimetál. Azt sajnos nem tudom, hogy zsaluk nyitására-zárására is használják-e, de tény, hogy elterjedten alkalmazzák megbízhatósága miatt.
Üdv.
(#) Nagykucsi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Köszönöm a választ,úgy néz ki az egész áramkört cserélnem kell.De amit írtál combos tranzisztor az eredetihez képest...még1x köszi
(#) djhua hozzászólása Jan 16, 2010 /
 
Segitseget kerek toletek es koszonom elore !!

Arrol lenne szo van ket fele IC-m NE555 es egy 4017 IC !!

Ezekbol lehetne egy kivezerlesmerot kesziteni ?
Mert kerestem de nem kaptam hogy hogyan kell :| !!
Legalabb 10 Led ha mono , es ha sztereo akkor megjobb akkor 20 led vagy tobb vagy kevessebb !!

Koszonom elore a segisteget , es ezt kb. +-9V - tol , +-12 !!
(#) gg630504 válasza djhua hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
1. Eladod ezeket az alkatrészeket.
2. Keresel egy megfelelő kapcsolási rajzot.
3. Az (1) bevételt kiegészítve megveszed (2)-höz az alkatrészeket.
4. Megépíted.
Így az eredeti alkatrészek felhasználásával lesz kivezérlésmérőd.
(#) djhua válasza gg630504 hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Szoval akkor nem lehetseges ezekkel az IC - kell kivez. merot kesziteni.... Ok , koszonom
(#) kadarist válasza heinrik endre hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Szia! Azért itt is nézz szét:Bővebben: Link
(#) stefi hozzászólása Jan 17, 2010 /
 
Helló!

Van itthon egy ismeretlen trafó, melyet felszeretnék használni a labortápomhoz.
Az lenne a kérdésem, hogy az üzemi áramerősséget hogyan tudnám meghatározni.
Előbb egy ismert trafón mértem a következő módon:összekötöttem 4ellenállást és az ezen eső feszültséget osztottam az ellenállások eredőjével, de így nagyon nagy érték jött ki, 4amper. A trafó papírján meg csak 20VA van és a trafó is elég pici, ezért tartom furcsának.

Köszi
stefi
(#) Action2K válasza stefi hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
Pontosabb adatokat adj meg a trafóról. Vasának méretei (külső, belső), illetve mekkora az átmérője a szecunder huzalnak. De ezt a neki való topikba írd már csak meg: Bővebben: Link
(#) stefi válasza Action2K hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
Nem tudok a trafórol semmi, mivel ez egy trekert trafó, kivéve persze a külső méretek: 200*200*100mm
De akkor méréssel nem lehet megállapítani az áramerősséget? Csak a vasmag adataiból lehet visszaszámolni?
(#) Action2K válasza stefi hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
Vasmag adataiból a maximális teljesítmény számolható, de a végső maximumot a vezeték vastagsága adja meg. Amiből számolva lehet kisebb, de nagyobb érték is, viszont akkor már a vasmag adja a korlátot.
Ez a méret viszont elég tetemes, akár 500W-os is lehet. Fotót nem tudnál róla feldobni?
(#) drawzsolti hozzászólása Jan 17, 2010 /
 
Sziasztok azt szeretném megkérdezni hogy nyák laprol hogy lehet leszedni az ellenálásokat kondenzátorokat és az iLYen apró dolgokat elöre is köszi
(#) _ampervadasz_ válasza drawzsolti hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
Üdv, ennek több módja is van.

Ha furat szerelt a nyáklemez: forrasztópákával melegíted a forrasztási pontokat, és a másik oldalról vagy kézzel, vagy csavarhúzóval, vagy fogóval kiszeded az alkatrészt.

Ellenállás kondenzátor így könnyen kiszedhető, viszont tranzisztor már, komplikáltabb mert annak három lába is van.

Az ic -ket is kitudod szedni több féleképpen:

szegény ember módszer: az első forrasztási pontot melegíted, és gyorsan az asztalra koppintod a nyáklemezt, aztán jön a következő láb, illetve ecsettel is ( fontos, hogy lószőr legyen, ne műanyag) letudod söpörni a cint, miután megolvasztottad.
Ezután csavarhúzóval, egy oldalról, majd a másik oldalról óvatosan elkezded feszegetni és szépen, kijön.

Másik módszer, hogy ónszippantót használsz.
Felmelegíted a forrasztási pontokat, és ónszippantóval leszívod a forrpontot.

Felület szerelt (SMD) alkatrészek betakarítása: hőlégfúvót, gázlángot ( ez nemigen ajánlott), hőkemencét lehet használni.

Gázláng lehet gáztűzhely, (csinyán bánni vele!) a hőkemence lehet egy házilag átalakított kenyérpirító, ami teljesen zárt, és két nyílása van, egyik oldalon ventilátorral szerelve.
Ez utóbbi hatásosabb, mint a láng, mert nem koncentrált a hőmérséklete, egyenletesen fel lehet vele melegíteni a nyáklemezt, és betakarítani róla az alkatrészeket.
Ha nagy a nyáklemezed, akkor gázláng felett kell melegítened.
Ez úgy tedd, hogy 45° -ban tartod a gázláng fölé a nyáklemezt fogóval. Azért ne legyen vízszintesen tartva, mert akkor csak egy koncentrikus körben fogja felmelegíteni, vagy inkább túlmelegíteni, és megrongálja az alkatrészeket, a többi részéről, meg nem tudod leszedni, mert ott meg nem melegedett fel kellőképp.
Ezért fontos a hőeloszlás, az egyenletes felmelegítés.


Remélem kezdésképpen tudtam valamit segíteni.
(#) heinrik endre hozzászólása Jan 17, 2010 /
 
KEDVES FÓRUMTAGOK! Először is szeretném megköszönni a jópár ötletet, de sajnos nem akarok használt kijelzőt beépíteni az erősítőbe, hisz azon töröm magam, hogy minden vagy új, vagy nekem tetsző, egyedi legyen. Én egy csöves erősítőt építek, ezért keresek neki két darab, SZÉP, új (analóg) kivezetésmérőt*, úgyhogy ha valakinek van ötlete ...... HONNAN ......**Előre is köszönöm.
Endre

Ezzel a helyesírással (vagy inkább annak a teljes hiányával) ne számíts sok segítségre!
* kivezetésmérő = kivezérlés jelző
** ...... HONNAN ...... = honnan tudnék beszerezni (kultúremberek így fogalmazzák meg)

Frankye
(#) _ampervadasz_ válasza heinrik endre hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
Üdv.

Tudom ajánlani a "kivezérlésjelző, de nem ledekkel" c. topicot.
(#) zsoltee0001 válasza El_Pinyo hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
Szia
Köszi, gyanítottam, hogy egy bimetálos cucc, ezek szerint a neve is ez.
üdv
(#) saraha hozzászólása Jan 17, 2010 /
 
Sziasztok.
Van egy-két db ilyen kondim.
Az alján van egy gumidugó,az arra való netán,hogy utántöltsem valamivel,hogyha kezd kiszáradni?
Ha igen akkor mivel érdemes próbálkozni?
(#) saraha válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
Ohh...
Köszike most már ezt is tudom.
(#) Groszi hozzászólása Jan 17, 2010 /
 
Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni, hogyan tudom rákötni az autóban lévő aksira a ledeket (gondolom simán nem bírja a led). Mi szükséges hozzá? Egyáltalán megoldható-e? Beltérben szeretném használni 50 db-ot ebből: http://www.hestore.hu/termek_10026921.html
Igazából nagyon amatőr vagyok
Választ előre is köszönöm!
(#) pivi1 válasza Groszi hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
Szia!
Legegyszerűbben négy led és egy előtét ellenállás sorba kapcsolásával tudnád megoldani.
Köv.négy+ellenállás ezzel párhuzamban.
Az a lényeg hogy a ledeken átfolyó áram ne lépje túl a megengedett értéket pl.20mA
Bemenetnek még nem árt egy feszültségstabilizátor minimum 1A-es.
Ismétlem ez a legegyszerűbb,áramgenerátorral szokás megoldani.

led.JPG
    
(#) Groszi hozzászólása Jan 17, 2010 /
 
Ezek 180ohm-os ellenállások?
A feszültségstabilizátor mind1 milyen típusú? Sajna azt se tudom hogy néz ki
(#) pivi1 válasza Groszi hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
Ellenállásnak inkább 270 ohm kell:
Bővebben: Link
Stabilizátor:Bővebben: Link
Stabilizátor bekötését megtalálod:
Bővebben: Link
Következő: »»   755 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem