Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   215 / 843
(#) roland0327 válasza kadarist hozzászólására (») Jan 23, 2010 /
 
Tudom csak ilyenem nincs itthon helyettesítő esetleg?
(#) kadarist válasza roland0327 hozzászólására (») Jan 23, 2010 /
 
Csak hasonló paraméterű Schottkyval helyettesítheted. Például kapcsolóüzemű tápokban, számítógép tápegységekben lelhetsz hasonlót.
(#) roland0327 válasza kadarist hozzászólására (») Jan 23, 2010 /
 
Köszi ezt a remek tippet holnap első dolgom lesz megnézni
(#) dj.csont hozzászólása Jan 24, 2010 /
 
Üdv mindenkinek! Egy olyan kérdésem lenne hogy az Attila86 féle táp 30V / 2A -es ha megnövelem maximálisan beállítható kimenő feszültséget 10 volt-
al azaz 40 V-ra akkor panel mérő azt még tudja mérni vagy vagy már valami kell változtatni pl valami ellenállást vagy ilyesmit? Választ előre is köszönöm.
(#) Doncso válasza dj.csont hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Szia, tudja.
(#) ToXeN hozzászólása Jan 24, 2010 /
 
Hello!
Nemrég figyeltem fel rá hogy a kikapcsolás pillanatában a labortápom bezavar az erősítőmnek, egy ugyanolyan hangot hallok a hangszórókból mint amilyet a kapcsoló is "kattan" . Igaz ez nem túl nagy probléma és nem is igen zavaró, de érdekel és nem tudom hogy az erősítőmet vagy a labortápomat kellene a trafó előtt megszűrni? Sem az erősítő sem a labortáp nincs a 230as oldalról sehogy megszűrve! (Igen, az erősítő is saját gyártmány), jah és még valami ha ez fontos olyan konnektorba vannak dugva amin nincs földelés!
(#) Doncso hozzászólása Jan 24, 2010 /
 
Sziasztok, én azt szeretném kérdezni, hogy Alkotó tápját át lehetne alakítani úgy, hogy a fesz és áram szabályozók 50k és 1k helyett 10k-10k potikkal működjön, ha igen hogyan, és lenne e bármiféle rossz hatással a tápra nézve ez a mod.

Valamint lehetne e növelni a kimenő áramot, mondjuk 7A ig.

Csak azért kérdezem, mert van 4 gamma helipotim, gombbal, mindennel, és ezzel szeretném megépíteni, nem szeretem a sok potis megoldást, illetve más értékű gamma potikat nehezen/drágán tudok szerezni.

Bővebben: Link
(#) proli007 válasza Doncso hozzászólására (») Jan 24, 2010 / 1
 
Hello!
Természetesen meg lehet oldani.
- Amikor a maximális kimenő feszültség van, akkor van a potinak is a legnagyobb ellenállása. Ez 50V-nál 10kohm-os potin Ip=5mA áramot jelent. Ez az áram folyik át az R4xR5 eredőjén is. Tehát annak új értéke. Uref/Ip=7,2V/5mA=1,44kohm. Ezt kell két ellenállásból összerakni. pld. ez R4-re 1,5kohm R5-re 36kohm-ot jelent. (Persze ha a 723 referenciája, tényleg 7,2V.) Egyetlen szépséghiba, hogy a csúszka árama megnövekedett 5mA-re, de huzalpotinál ez nem jelenthet gondot.
- Tekintve, hogy a shunt ellenállások eredője Rs=0,33ohm/2=0,165ohm és ezen 7A esetén Us=Rs*Imax=0,165*7=1,155V fog esni. Ezt a feszültséget kell biztosítani a P2 potinak végállásban. Így a potin folyó áram, Ip2=Us/P2=0,1155mA.
R16xR15 eredőjének ezt az áramot kell szolgáltatnia. A rajta lévő feszültség UR16=(Uref-Us)=6,045V. R16=UR16/Ip2=6,045V/0,1155mA=52,34kohm.
Ezt az értéket R16-ra 100kohm, míg R15-re 110kohm közelítőleg kiadja. (52,38kohm)
- A 4db. 2N3055, a 7A-t ugyan úgy elviszi, mint az 5-öt. De a 100W feletti disszipáció, már gondot okozhat..
- A gamma kohm nagyságrendű potik nem a leg megbízhatóbbak voltak mechanikailag. (kivétel a EPO 1310 típusok) De a Spectrol típusok megbízhatóak szoktak lenni.
üdv! proli007
(#) Travolta válasza proli007 hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Lenne egy balga kérdésem.Miért kell 2db párhuzamos ellenállásból kialakítani ezeket? (Alkotó labortáp R4xR5,R15xR16). Nem elég oda 1db ellenállás? Esetleg egy trimmerpoti, hogy finomhangolni lehessen a kimeneti értékeket.
(#) proli007 válasza Travolta hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Hello!
Pont azért tett Alkotó két ellenállást (- gondolom én), mert valószínűleg nem találta elég üzembiztosnak a trimmert. (Kinek a pap, kinek a papné) De lehetett anyagi megfontolás is., mert egy jó trimmer ára vetekszik az olcsó (ócska) potival.
üdv! proli007
(#) Travolta válasza proli007 hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Szia proli007

Köszönöm a válaszod. Ha sikerül megtalálnom a hűtőbordáimat, kipróbálom trimmerrel mennyire stabil. Egyébként az eredeti rajzon is ugyan így van megoldva.

üdv:Travolta
(#) Doncso válasza proli007 hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Szia, Titkon reméltem ,hogy te fogsz válaszolni, így tökéletes, köszönöm szépen.
(#) roland0327 hozzászólása Jan 25, 2010 /
 
Elkezdtem építeni a Pioneer 2.7-es tápot de elakadtam mert nem volt megmindenem hozzá igy rendelnem kel.. Na most ha már rendelek akkor úgy rendelnék, hogy szimetrikusra legyen majd, azaz kettőt kell építenem? Ha nem akkor marad két sima +--os táp, de jó lenne a szimetrikus. Ha jól gondolom akkor sztereó potik kellenek.
(#) dj.csont hozzászólása Jan 25, 2010 /
 
Üdv. Mindenkinek lenne egy olyan kérdésem hogy van egy tápom amibe van 4700µF /63v puffer kondi! Én erre rá akarok adni 48V egyenbe elég lesz 63V os kondi vagy nézzek inkább egy nagyobbat pl 4700µF 80V vagy 100-as. segítséget előre is köszönöm.!
(#) SALáta válasza roland0327 hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
Nem kell sztereó poti. Egyiken beállítod az áramot és a feszültséget és a másikon is. Sok olyan kapcsolás van ami ugyan kettős tápot igényel de például az egyik 5 V a másik 24 V. Csak erősítő élesztéshez elég lenne de a sztereó potméterek együttfutása rossz.
(#) roland0327 válasza SALáta hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
Akkor külön lenne a kettő ha jól gondolom és úgy lenne hogy +- és mégegyszer +-? És ebből hogy lesz + GND - ? Letudnád rajzolni hogy jobban megértsem?
(#) Kovidivi válasza roland0327 hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
Amikor sorba kötsz két elemet, akkor a két vége lesz a plusz, és mínusz, és a két elem találkozásánál lesz a GND! Tápnál ugyanez lesz a helyzet!
(#) roland0327 válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
De hülye vagyok hát tényleg, csak az értékeknek kell azonosnak lenni.
(#) Kovidivi válasza roland0327 hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
Még az sem muszáj, ha éppen olyan táp kell, hogy +20V,GND,-5V. Nem lesz semmi baja!
(#) SALáta válasza roland0327 hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
Így + (- "gnd" +) - , a labortáp minden kisfeszültségű segéd és fő feszültségének (és a hűtőbordáknak) földfüggetlennek kell lenni. Ha a trafó biztnonsági akkor földelheted a trafót, zavarszűrő hasznos lehet.
A labortáp szimmetrikus kettős és párhuzamos üzemmódját belül is megvalósíthatod. Ehhez kell két relé.
Ha párhuzamosítod a feszültségeket és az áramokat illik pontosan beállítani. Ez akkor jöhet jól ha egyszeres táp kell de dupla áram.
Ugyan ezt kívül drótokkal is meg tudod csinálni.
(#) Alkotó válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
Ennyire azért nem egyszerű, de általában valóban így van. A néhány kivétel meg elég ritka. Itt már egyszer próbáltam kifejteni ezt a dolgot.
(#) ToXeN válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
Így a szimmetrikus módról jutott eszembe, hogy régen valaki írta, hogy Párhuzamos módban jó ha az egyik csatorna 1-2V-tal többre van állítva. Én a saját tápomat ennek megfelelően állítottam be, (az együttfutás kb 2V-al el van tolva). Miért előnyösebb ez a beállítási mód?
(#) Alkotó válasza ToXeN hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Nem értem mire gondolsz mikor az
Idézet:
„...együttfutás...”
szót említed. Ezt két külön tápegység kapcsán csak akkor tudnám értelmezni, ha valami oktalanság folytán a két csatorna kezelőszervei csak együtt lehetne állítani. De ezt fel se merem tételezni.

A kérdésre így nem tudok felelni, mert az adott helyzet lehetetlen. A két tápot be tudod eltérő feszültségűre állítani, de mihelyt összekötöd őket párhuzamosan, a feszültségeik egészen biztosan azonosak lesznek (hiszen összekötötted őket). Mivel kimondottan stabilizált tápokról beszélünk, így abszolút balgaságnak tartom a különböző feszültségekre beállított egységek párhuzamosan történő összekötését. Hangsúlyozottan törekedni kell a két feszültség minél pontosabb összehangolására, mert így lehet a kiegyenlítő áramot minimalizálni.
(Az más kérdés, hogy az áramkorlát miatt, eltérő feszültségek összekapcsolásakor sem lesz elvileg baja a tápoknak, csak a kijelzett áram egy része -ami jelentős hányad is lehet- nem a kimeneten lévő terhelésen fog folyni, hanem a tápok között.)
(#) Imi65 válasza ToXeN hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Alkotó válasza csak részben helyes. A komolyabb tápegységekhez létezhet olyan összekötő kábel, amit bedugva, leválassza egyik kezelőszerveit, "rákényszerítve" a tápegységeket arra, hogy a Master tápegységen beállított értéket szolgáltassa a Slave tápegység(ek) is. Ilyenkor - nem oktalanságból - de összeköttetésbe kerülnek a beállítószervek, igaz nem mechanikusan, csak elektromosan. Az is igaz, hogy ezt a házi tervezésű, és készítésű tápegységek rendszerint nem "tudják".
Párhuzamos üzemben csakugyan szokták alkalmazni az általad leírt módszert, de az "eredménye" nem korrekt. A magasabb feszültségű tápegység egészen az áramkorlátjáig egymaga látja el a fogyasztót. Mikor az áramterhelés ezt meghaladja, átvált áramgenerátoros üzemre (megnő a kimenő ellenállása), és a feszültsége lecsökken az alacsonyabb feszültségre beállított értékre. Ekkor az alacsonyabb feszültségű táp átveszi az első áramkorlát feletti áramát. Az Alkotó által emlegetett kiegyenlítő áramok nem léteznek, a tápegységnek semmilyen része nem gátolja a kimenet feszültségének a beállítotthoz viszonyított 1-2V-os emelkedését.
(#) golyo01 válasza elektromos hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
szia, ez az LCD kijelzés miket mutat, tudsz képet felrakni? köszi
(#) ToXeN válasza Imi65 hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Pontosan így építettem meg én is, Master és Slave csatornám van, kapcsolható a szimmetrikus és a párhuzamos mód és ilyenkor nem elektromos összeköttetés jön létre hanem a slave potmétere a master stereo potméterére kerül (szimmetrikus módban 200mV max az eltérés a kettő csatorna között). Kénytelen voltam megoldani így, hogy a potmétert kötöm össze mert úgy tudom elektromos kapcsolatot nem csinálhatok -szimmetrikus módban- a vezérlő áramkörök között. Ami a párhuzamos módot illeti akkor ezek szerint jobb ha precízen együttfutnak. Köszönöm a válaszokat!
(#) Imi65 válasza ToXeN hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Így van,a kábelt is csak meghatározott üzemre (szimmetrikusra nem) lehet alkalmazni. De - itt - feltételezik a felhasználók hozzáértését.
(#) frissadam hozzászólása Jan 26, 2010 /
 
Hi!


Van egy ganz hera labortápom és most szeretném digitalizálni a kijelzőjét. Van valakinek kapcsolási rajza
a készülékhez? Dolgozott már valaki ezzel a cuccal?

labortáp.pdf
    
(#) Doncso válasza frissadam hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Nekem ehhez a táphoz való generátorom van, nagyon jó készülékek ezek, volt hozzá táp is, majdnem megvettem, de már volt 3 tápom itthon, szerintem nem lesz nehéz átalakítani.
(#) pumoka válasza frissadam hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Szia!
Nekem ES 2053 Ganz Hera tápom van de nincs hozzá leírás.
Ha ki cserélted a műszereket digitálisra akkor én meg venném tőled az árammérőt mert az enyémben nem működik sajnos!
Majd írj és fizetem.
Köszi!
Következő: »»   215 / 843
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem