Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7294 végerősítő
 
Témaindító: Dióda, idő: Ápr 17, 2006
Lapozás: OK   146 / 607
(#) ODU válasza ptesza hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
Korábban már tettem fel róla képeket, csak nem tudom hogy kell belinkelni, nem vagyok még ilyen rutinos. A trafóba meg a fázis és 0, nincs leföldelve.
(#) lobbooo válasza thecyrus hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
A táblázatban -amit belinkeltél- a FET oszlopban a 2 az egy párra értendő, a 4 az meg 2 pár stb stb?
(#) yello hozzászólása Jan 26, 2010 /
 
Hello!
Ti mint szakértőket megkérdezném, hogy a TDA7294 menyire bírná a +-41.5V ot? 4 ohm os hangszóró lenne, de nem menne csutkán mert csak egy kis szub ládába lenne.
Üdv!
(#) Bassmester válasza yello hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Bírni fogja. Rendes hűtést csinálj neki. Ha kihajtva tortyogna, akkor visszább kell venni. Baja nem lesz tőle.
(#) ODU hozzászólása Jan 26, 2010 /
 
Hello
Elvégeztem pár mérést ezzel a TDA7294-es erősítővel,4Ohmos sub-ot hajtok vele, ha a sz.gépen maxra veszem a hangerőt akkor a hangszórón 20V és max 2A jelenik meg (40W) ez nem kevés? esetleg gyenge a sz.gép kimenő jele? kéne egy előerősítő, azzal ki lehetne hajtani jobban? (primitív kérdések de fontosak) kösz a válaszokat előre is. Ja még annyit hogy a táp +-35V
(#) dokidoki válasza ODU hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Szia!
Nem tudom, hogy mértél, ha a hangszóró kapcsain van 20Volt váltó, és 4 Ohm-os a láda, akkor: Feszültség a négyzeten, osztva a láda impedanciájával = teljesítmény.
Vagyis 20x20=400/4Ohm = 100Watt.
Ha 2 ampert a tápágban mérted (mert ott reális) akkor felső számítás is igaz, vagyis a tda7294 közelítőleg csutkán van, mert kajál vagy 140Wattot.
(#) ODU válasza dokidoki hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Uhh, tényleg, U^2/R, de hülye vagyok . Azért kösz a segítséget, most már megjegyeztem . Akkor jól leadja azt a 100W-ot és hallható torzítás nélkül (bár ezt sub-on nem egyszerű kihallani)
(#) ODU válasza dokidoki hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Egyébként a 2A-t az erősítő és a hangfal között mértem
(#) ODU válasza ODU hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Ott pedig ezen számítás alapján nem 5A-nek kéne folynia?
bocs hogy ennyi hozzászólást írok
(#) dokidoki válasza ODU hozzászólására (») Jan 26, 2010 / 1
 
Értem, én is bajban vagyok néha. Ekkor jól jön, amit mellékelek.
(#) dokidoki válasza ODU hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Ezért írtam, hogy nem tudom hogyan mértél. Én még sosem mértem a hangszóróvezetéken áramot. Szerintem nem is lehet ott egyszerű műszerrel mérni. Hangfrekvenciás váltóáram mérésre alkalmas műszerrel nem rendelkezem, sima digimulti nem hiszem, hogy jól megmérné, esetleg valami komolyabb.
(#) ODU válasza dokidoki hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Ez tetszik, ezt ki is nyomtatom
aha sima digitálissal mértem, de akkor ha (U^2)/R=100W akkor I^2×R nek is 100W nak kell lennie. Valószínűleg akkor a műszer hibája lesz ez (mivel digitális, lassú is).
(#) zoka hozzászólása Jan 28, 2010 /
 
Üdv!
Gondolkodtam rajt, hogy összedobok egy házimozi erősítőt, ezzel a 7294 IC-vel. Tehát egy 5.1 erősítő lenne belőle. A .1 már megvan, tehát még 5 csatorna kellene, sőt csak 3-at kellene építeni, mert 2 Pedro-féle már van. A hangfalaim 6 Ohm-osak. A mélyet a zoka-féle P7293 hajtja. A többi csatornának elég lenne 5x10W.
Számolgattam egy kicsit, és rájöttem, hogy annyira mégsem jó ötlet ez a 7294. A mellékelt táblázat mutatja is, hogy miért. Az nyilvánvaló, hogy nem +/- 40V-ról hajtottam volna, de ha megnézzük, még +/- 25V-ról is nagyon pazarló. Ahhoz, hogy kipréseljen magából (4Ohm-on) 10W-ot, 28W-ot kell fűtenie. Ez így még oké is lenne, de 5 csatornánál már 5*28W (jó persze ez csak elméletileg, mert nyilván nem színusz-mozit vetítek )
De a hűtésre is gondolni kell, márpedig ventilátor szóba sem jöhet, és mini dobozba akarom.
Következtetés számomra: a tápfeszültséget érdemes a tervezett legnagyobb kimenő teljesítményre hangolni, vagyis ahol 60% körüli, vagy jobb a hatásfok, az már egészen jó.
Tehát egy +/-14V-ról lenne érdemes hajtanom, de akkor meg minek a 7294 ?
Éppen ezért kerestem más lehetőségeket:
TDA2050
TDA1554Q
Az utóbbit személyesen is ismerem, ez talán tudna 2x12W-ot 6Ohm-ra 12VAC trafóval.
Szerintetek a 2050 vagy a 1554 a jobb, ismeri valaki a 2050-et ? Vajon jól szól, vagy sokkal rosszabb, mint a 7294 ?
A 7294: AB osztályú DMOS FET
A 2050: AB osztályú monolit végfok
A 1554: class-B output amplifier
A 1554 kilóg a sorból ...
(Ui.: a táblázat 40V-os oszlopa 2db párhuzamosított IC)

hatásfok.JPG
    
(#) szilva válasza zoka hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
Ha csak 10W-ot szeretnél, akkor úgy kell méretezni a végfok tápfeszültségét, hogy maximális (tápfeszig történő) kivezérlésnél adja ezt a teljesítményt, vagy csak kicsit nagyobbat. Ellenkező esetben a végfokon eső feszültség nem kívánt módon fűti a végtranzisztorokat.

6 ohm-ra 10W-ot kiszámolva, 3V-os rátartással +/-15V tápfeszültség adódik. Ha a végfok torzításmentesen el tudná érni a tápfeszt, ebben az esetben 6 ohm-ra 18W teljesítmény jutna, ha a végtranzisztorokon 3V esik, akkor 10W. Úgy emlékszem, +/-15V-ról működőképes a TDA7294 is, és tulajdonképpen bármilyen más végfokot választasz, a probléma ugyanez lesz, tehát emiatt nem kell lecserélni a végfokokat, csak a megfelelő méretű tápfeszültséget kellene adni nekik.
(#) zoka válasza szilva hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
Igen, csakhogy én ezt nem tudtam, és most jöttem rá, hogy nem nyerő ugyanakkora feszről használni, mint amiről akár 70W-ot is tud...
Tulajdonképpen nekem mindegy lenne, hogy most építek 5 panel 2050-et, vagy 3 panel 7294-et, árban szinte egyforma, és egy 10-20W teljesítményre a trafó is hasonló árban lenne hozzá.
Ami inkább szempont, hogy melyikkel érhető el jobb hangminőség, kisebb torzítás, kisebb zaj. A 7294 nyilván jobb. A trafó maximum 200W lehet, ez 40W/IC. A tápfeszültség legyen +/-15V.
Akkor most megkérdezhetném: ki szavaz a 7294-re
A 1554 viszont azért nincs leírva, mert már 4 csatorna rendelkezésre áll (2 IC). Van hozzá 80W/12V trafóm, hát ez kicsit szűkösen lenne elég 5 csatornának. Viszont jelenleg csak 1 tokot hajtok, de ez a kb 10-12W/oldal piszkosul hangosan tud szólni (hangszín nélkül).
Most valószínű, megpróbálom lefülelni, TDA7294 vs. TDA1554 hangminőség szempontjából.
Üdv!
(#) zoka válasza zoka hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
Amit máris észrevettem, az az áthallás. Mivel a 1554-nél egy tokon belül integráltak 2 csatornát, bizony ha a jobb csatornára kap jelet, és a balra kötök csak hangfalat, felhúzom a PC "potiját", bizony tisztán érthető a zene, a 7294-nél 0 az áthallás. Persze más kérdés, ha mindkét oldal egyszerre szól, akkor ezzel nem kell foglalkozni
Na tesztelem tovább
(#) zoka válasza zoka hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
TDA7294 vs 1554
Nagyon sokféle zenével próbáltam, úgy is, hogy az egyik oldalt a 94 másikat az 54 erősíti, de nekem hihetetlenül hasonló hangot ad mindkettő. Valamit rosszul csináltam, vagy bot fülem van
Minden esetre, ennek örülök, szerintem egyáltalán nem kell szégyenkeznie a 1554-nek, nálam - a max hangerőt leszámítva - semmiben sem marad el a 7294-től
Jól elbeszélgettem magammal
(#) ODU válasza szilva hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
Neked hogy jött ki 3V-ra 10W?
(#) hangszoros válasza zoka hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
Az IC-hangját is nagyon meghatároza a kiszolgálás.
Passiv alkatrészek minősége, a drótok hangja, és legfőképp a tápegység mivel sorba van kötve az erősitővel, és hangszoróval
(#) zoka válasza hangszoros hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
Ezek szerint jó alkatrészekből építkeztem.
Ha csak 1 csatornát nézünk, ez állt rendelkezésre:
7293: 400W/2x25A/4*10000uF
1554: 80W/10A/4*4700uF
Azt mondhatom, ez teljességgel megfelelő. Viszont nem tudom, hogy fog viselkedni 6 csatorna (3IC) - 80W-al.
Esetleg egy hídcsere 35A-re, illetve puffercsere 60000µF-re belefér, de a trafót kicserélni 200VA-ra elég húzós lenne.
(bár ha azt vesszük, egy 5.1 filmnél nem fog mind az 5 csatornán megjelenni a teljes kitöltésű színusz - majd beosztják ... )
(#) ptesza válasza zoka hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
LM3975
(#) DJmike hozzászólása Jan 28, 2010 /
 
Hello!

Egy ledes ki. jelzőt szertnék a 7294-hez és van ez a rajzom, de én nem akarok mondjuk 10ledet cask 6ot akkor mit kell módosítani rajta, ha valaki tud segítsen nekem.
köszönöm

5.JPG
    
(#) szilva válasza ODU hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
Nem 3V-ra, hanem 3V rátartásra számoltam, azaz úgy vettem, hogy a végtranyókon ennyi esik, ennyire tudja a kimenet megközelíteni a tápfeszültséget. Így +/-15V tápfeszültség esetén 24V p-p értékkel lehet számolni, ami szinuszos jel esetén kb. 8.5V effektív érték. 8.5V 6ohm-on 12W teljesítmény. A cél egy 10W leadására képes erősítő lenne, a lehető legkisebb tápfeszültséggel (és emiatt legkisebb veszteségi hővel).
(#) pbalazs válasza DJmike hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
Ne kösd be a 4 felsőt.
(#) DJmike válasza pbalazs hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
ennyi,kösz
(#) ODU válasza szilva hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
Jaaa oké, már értem
és így nekem is 12W jött ki, én egyébként a 1554Q-t ajánlom (4×11W) bár igaz hogy ezt 10% os torzítással adja le, de szerintem szuper kis IC, vagy még az jutott eszembe hogyha ZOKA tényleg a minőségre megy akkor megpróbálhatna egy kisebb STK erősítőt (ennek annyi hátránya van hogy a védelmi rendszere elég gyér). Viszont most hogy nézegetem, ezek elég nagy feszről mennek.
Még annyit szeretnék kérni tőletek hogy avassatok be 1-2 számolásba, pl ez a szinuszos dolog hogy jött ki? (8,5V)
előre is kösz.
(#) ODU válasza zoka hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
Egyébként hűtés gyanánt nem lehet szó egy kisebb méretű hűtőventilátorról? Így belerakhatod kis dobozba és nem kell akkora hűtőfelület sem. PC ventilátor 12Vos, a trafó egyik kimenetéről akár lehet is hajtani. Ha esetleg hangosnak találod akkor egy ellenállással szabályozni is lehet a fordulatszámot, vagy potméteresz fesz. osztóval. csak egy ötlet.
(#) ODU válasza ODU hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
Ja bocs, most olvasom hogy ventilátor szóba se jöhet, de egyébként vannak kis ventilátorok, ami esetleg rámenne arra a dobozra, szerintem mindenképp érdemes átgondolni ezt
(#) ptesza válasza ODU hozzászólására (») Jan 29, 2010 /
 
+-15V -6V Vpp=24V

Vpp -> Vrms konvezió

Vrms = 8,484V

A többi ohm törvény.

P=U^2/R
(#) zoka válasza ptesza hozzászólására (») Jan 29, 2010 /
 
Hát ez a 3975 ügyesen rejtőzködik, eddig még nem találtam róla semmit
De nekem marad a jó öreg TDA...
Következő: »»   146 / 607
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem