Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   769 / 3961
(#) frecsko válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Hmm...az Rv 9Kohm, az R2 1Kohm. Azt hittem nagyobbak lesznek. Az Rv-t vagy 90Kohm-ra tippeltem. Lehet csökkentem az Iv-t.

A nem invertáló tag elé tegyek szerinted ellenállást vagy elég lesz az ami a feszosztóban van.
(#) -Bady- hozzászólása Feb 1, 2010 /
 
Helló.
Találtam egy rádióban egy 16 lábú valamit.
(azért valami, mert nem tudom mi)
És ez is lenne a kérdésem, hogy mi lehet ez:
(esetlegesen valami adatot felhasználáshoz)
Adatok:
Felirat:
első sor: HWCAT2042c2
második sor:csc2003bp
Ezt egy kazettás rádióban találtam.
Többet is találtam benne, 2 8 lábú-t és egy 16 lábút.
az egyikről kiderült hogy erősítő ic.
Válaszokat köszi.

(A google nem a barátom, mert nem adott ki semmi érdemlegeset róla, mindössze annyit tudtam meg, hogy valóban létezik.)

Szerk:
Illetve még érdekelne, a másik 8 lábas ic miléte is:
1. sor:HWCAT00811
2. sor:csc6650p
(#) El_Pinyo válasza frecsko hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Szia!
Igazából a 90 kOhm és a 10 kOhm megszokottabb választás, mint a 9 kOhm és 1 kOhm, de mindkét esetben működőképes lesz a kapcsolás. Nem-invertáló erősítő esetén szokásos dolog, hogy sorosan a nem-invertáló bemenettel elhelyezünk egy ellenállást a bemeneti munkaponti (input bias) áram hatásának csökkentésére. Ezen ellenállás értéke az általad alkalmazott jelölésekkel: R = Rv x R2 (x operátor= replusz művelet). Ez az ellenállás lehet a feszültségosztó Thevenin helyettesítő képének belső ellenállása, tehát R3 x R4 (a 30 V- os generátor belső ellenállását elhanyagolva). Az Rv = 90 k, R2 = 10 k esetben a számított értékek: R3 = 540 k, R4 = 9152 Ohm. A másik esetben az előbbi értékek tized része.
Számomra nem teljesen világos, hogy mi értelme leosztani hatvannal, majd szorozni tízzel, de Te tudod.
(#) Kovidivi válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Köszönöm a választ!
(#) kendre256 válasza frecsko hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Ha nem akarsz nagyon pontosan mérni (offset nem nagyon érdekes), akkor nem kell másik ellenállás. Ha lényeges az offset, akkor figyelembe véve a bemeneti osztót, valamint a visszacsatoló hálózatot, olyan ellenállást kell betenni, hogy a föld felé mindkét bemenet "ugyanakkora ellenállást lásson".

Szerk: Elbambultam, nem vettem észre, hogy El_Pinyo már precízen leírta a választ.
(#) saraha hozzászólása Feb 1, 2010 /
 
Sziasztok.

Az lenne a kérdésem,hogy egy transzformátor esetén (ugyanolyan paraméterek mellett)szinuszos vagy négyszög jel alkalmazásával nagyobb-e a trafó hatásfoka.


(#) Becsey hozzászólása Feb 1, 2010 /
 
Sziasztok!
Egy kis segitségre lenne szükségem.
Szóval van egy RESZURSZ-1 Akkutöltőm ami gallyra ment.
Forditott polaritással tették rá az akkura,
Találtam rajzot hozzá viszont a panelen van 2 dióda D10,D11 és 2 ellenállás(200R)R22,R21+ egy pici eltérés:a D6,D7,dióda a panelen van.Azt szeretném tudni van e jelentősége a +4db alkatrésznek(biztos van de nekem ez még magas)továbbá ha valaki segitene a panelrajzban,hogy újjra tudjam épiteni.(a sárgával satirozott rész van a panelen +megpróbálltam kisilabizálni az eredeti állapotot,majd aki okosabb nálam megmondja mennyit tévedtem.Előre is köszönök minden segitséget.Üdv István

RAJZ.jpg
    
(#) gg630504 válasza saraha hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
A négyszögjelben lévő végtelen sok felharmonikus összetevő közül csak véges sokat fog átvinni a gyakorlatban létező transzformátor. Tehát négyszögjellel biztosan kisebb a hatásfok.
(#) saraha válasza gg630504 hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Nagyjából értem.

Ezek szerint akkor az a "végtelen sok felharmonikus összetevő" is szabályosan váltakozó hullámokból áll?
Mert másképp nem tudom elképzelni.
(#) levii hozzászólása Feb 1, 2010 /
 
Sziasztok!
Van itthon egy 380V / 6000W fűtőszálam.
Sajnos a biztosíték nem bírja el főleg hogy most már 400V a hálózati feszültség. Az lenne a kérdésem hogy hogyan lehetne az áramfelvételt csökkenteni.
Én körülbelül úgy képzeltem el a dolgot hogy lenne egy triak sorosan a terheléssel és a Gate lábára négyszögjelet adnék aminek változtatnám a kitöltését.
Vagy a másik ami eszembe jutott ugyancsak triakkal egy fázishasító kapcsolás. Szerintetek mit lenne érdemes használni, egyáltalán lehetséges az áramfelvételt ilyen módon csökkentei? Ha nem akkor hogyan kéne?

A válaszokat előre is köszönöm!

(#) saraha válasza levii hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Bocsika de ez így egy kicsit értelmetlen nem?

Idézet:
„Sziasztok! Van itthon egy 380V / 6000W fűtőszálam. Sajnos a biztosíték nem bírja el főleg hogy most már 400V a hálózati feszültség.”
(#) levii válasza saraha hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
A lényeg az hogy a magasabb hálózati feszültség miatt, több mint 16A az áramfelvétel. 380Val számolva pont 16A alatt lenne. Eddig még nem próbáltam ki csak számoltam és úgy jött ki a dolog.
(#) saraha válasza levii hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Nem kekeckedni akartam .Csak azért mondtam mert a cekász ellenállása az fix.

Ha meg növeled a ráadott feszt. akkor kevesebb áram folyik rajta.
P=UxI-->>I=P/U
(#) levii válasza saraha hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Hát ezt nem teljesen értem.
Az ellenállása fix 24 Ohm körüli.
380/ 24 = 15,8A
400/ 24 = 16,7A

A leadott teljesítménye nő legfeljebb szerintem.
(#) levii válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Igen azt értem én is hogy nő a teljesítmény, csak ezzel együtt az áramfelvétel is. Te mindkét estben 16A-al szoroztál, pedig szerintem több fog folyni a megnövekedett fesz. miatt. Aztán lehet hogy én látom rosszul a dolgokat.
(#) saraha válasza levii hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Természetesen igazad van Én voltam bugyuta
(#) kendre256 válasza saraha hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
"Ha meg növeled a ráadott feszt. akkor kevesebb áram folyik rajta."
Tévedés!
Egy fix ellenállásra nagyobb feszültséget adva, az áram !
Ohm törvény:
I=U/R
(#) El_Pinyo válasza saraha hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Jól értelmezed!
Villamosságtani tétel, hogy bármely periodikus jel felírható szinuszos jelek szuperpozíciójaként. Az egyes szinuszos jelek tulajdonságairól ad leírást az eredeti jel Fourier-soros felbontása. Nagyon sok leírás van a neten ez ügyben, ha bővebben érdekel a téma, akkor használd a guglit!
(#) levii válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Ezt nem tudtam hogy nem állandó az ellenállása. Viszont ha meleg akkor megint csak nő az áramfelvétele. Szerintem mindegy hogy mennyi az áramfelvétele. Sajnos a biztosíték sehogy sem bírja el, szóval csökkenteni kéne valahogyan az áramfelvételt. Csak azt nem tudom még hogy hogyan.
(#) saraha válasza El_Pinyo hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Köszike utánaolvasok.

(meg előveszem az 5.-es fizikakönyvemet aztán megnézem Ohm bácsit mi van vele mert az előbb belekeveredtem,mint '48-ban a középparasztok)
(#) kendre256 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
"mivel a cekásznak annál kisebb az ellenállása, minél melegebb."
Elírtad (biztosan tudod különben, csak figyelmetlenség lehetett) magasabb hőmérsékletre nő a cekász ellenállása. Az csökkenti az áramot az elmélethez képest, hogy mennyivel, azt tényleg bonyolult kiszámítani (ha ki lehet egyáltalán).
(#) levii válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Mit kéne hozzá tekernem? Nem nagyon értem
(#) kendre256 válasza levii hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Még további fűtőszálat. Lehetőleg olyan vastagot, mint az eredeti és ugyanolyan anyagút.
(Nagyobb lesz az ellenállása, kisebb áram folyik rajta, vagy ugyanakkora, mintha az eredeti feszültségről menne.)
(#) levii válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Ez sajnos nem fog menni. Csak ez az egy darabom van.
(#) lujó válasza levii hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Ha feltámasztod a biztit az mindenre megoldás Vagy rendelj még ampert a szolgáltatótól, bár az előbbi egyszerűbb.
(#) levii válasza lujó hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Hát azért ennél valami értelmesebb megoldás kéne.
(#) kendre256 válasza levii hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Lehetne próbálkozni 24V-os, jó nagy teljesítményű izzók sorbakötésével is, de azzal csak nagyon óvatosan! Azok ellenállása a bekapcsoláskor elég kicsi, vagyis bekapcsoláskor a fűtőhuzalra jutna egy rövid ideig a 400V, majd az izzólámpa kigyulladása után csökkenne 380V körülire. Lehetne még variálni több izzó vegyes kapcsolásával, hogy ne nagyon világítson, akkor kisebb az ellenállás változása a kigyulladásakor.
(#) levii válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Ez nem oldja meg a problémát. Bekapcsoláskor biztosan le fog oldani a biztosíték. Én valami olyasmire gondoltam hogy gyújtásszög változtatással , kisebb feszültséget engedek csak rá. Kisebb feszültség, kevesebb áram. Nem tudom ez így mennyire lenne működőképes.
(#) kendre256 válasza levii hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Természetesen működne. A csúcsáram maradna ugyanakkora, de az effektív áram kisebb lenne. Az automata a tehetetlensége miatt nem oldana le (gondolom, de nem vagyok erősáramos). Csak jó izmos szabályzó kellene hozzá.
(#) levii válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Ami még érdekes lehet az szerintem a Gate láb rákapcsolása négyszögjelre aminek változtatható a kitöltési tényezője. A csúcsáram maradna de kisebb kitöltésénél talán csökkenne az effektív. Persze ez elég jól szennyezi a hálózatot. Olyasmi lenne ez mint egy flyback kapcsolóüzemű táp.
Következő: »»   769 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem