Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LC mérő
 
Témaindító: jocoka, idő: Jan 22, 2007
Lapozás: OK   45 / 188
(#) ekkold válasza llaci56 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Van néhány kicsi fazékvasas tekercsem AL100 és AL160 HAGY M1 - az egyik 100uH litze huzallal tekerve. Érdekelne, hogy ugyanaz a széria-e ami neked is van.
Az az oldott plexis dolog is kiváncsivá tett.
(#) llaci56 válasza ekkold hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Fentebb leírtam a fazék méretét, megtalálod.
A plexi kloroformban oldódik.
(#) ekkold válasza llaci56 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Méretet igen, gyártmányt, anyagot nem írtál, mint pl én tettem (HAGY M1). A plexi oldásához (étert kloroformot) nem könnyű beszerezni. A kondi szigetelőanyagát nem támadja meg az oldószer? Kiváncsi lettem volna hogy néz ki a "végeredmény", de nem gond ha mégsem tudsz képekett felrakni.
(#) jano36 válasza CHZ hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Szia CHZ

Én is ugyanezzel a vasmaggal építettem meg az LCM3at. Szeretném, ha ismertetnéd az elkészült készüléked működésével kapcsolatos tapasztalatodat.
Különösen az ESR hitelesítés érdekelne. Nálam az előírt C5-ös 10u-nál leszakadt a rezgés. 22U-val hibátlanul működik.

Üdv. janó36
(#) llaci56 válasza ekkold hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Az AL-t írtam, - 160, - a HAGY valóban lemaradt.
A kloroform kapható gyógyszertárban, vagy literes kiszerelésben a vegyszer boltban. (VIII.ker. József krt. 65.) Ez utóbbiban semmilyen engedély nem kell hozzá.
A mézszerű olvadékba bemártottam a kész kondit. Tixóval át volt már tekerve. Biztosan megtámadja, de addigtra meg is szárad.
(#) Ideiglenes hozzászólása Feb 9, 2010 /
 
Tegnap megkaptam Hutale frissített programját, ami a schmitt trigeres inverterekhez lett kialakítva és az összehasonlító méréseim egész jó eredményt mutatnak. Felmerült olyan kérdés, hogy melyik a jobb, az LCM3 vagy az LCFesR. Én ezt nem tudom eldönteni, bár mindkettőt megcsináltam, de etalon műszerem nincs, ami alapján össze lehetne vetni a mérésüket. Én javasolom mindenkinek, hogy próbálja ki ezt is, meg azt is és majd maga eldönti, hogy melyik tetszik neki jobban.
Íme néhány induktivitás mérés:

LCM3 LCFesR

1,12u 1,122u
133,3u 134,893u
91,13u 95,149u
31,36u 32,317u
47,66u 50,873u
62,78u 60,563u
59,76u 58,630u
1405u 1382u

És néhány kapacitás mérés:

20,19n 20,157n
21,99n 21,962n
67,1n 65,18n
99,55n 100,249n
461,8n 459,19n

9,05u 8,171u
47,3u 44,8u
103u 100,598u
968u 964u

Nekem az itthoni feladatokra mindkettő megfelel. És a kettő együtt sem kerül annyiba, mint
ez itt.
(#) p_istvan válasza jano36 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Szia!
Ha ESR mérésnél leszakad a rezgés, akkor nem a C5 a hibás!
Toroidok közül a legtöbb alkalmatlan erre a célra. de valószínű a 33nF minősége sem a legjobb nálad.
(toroid és toroid között óriási lehet a különbség)
Menyi az Usr0 értéke? Esetleg képet a kritikus alkatrészekről!
Üdv. P István
(#) jano36 válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Szia

Rosszul határoztam meg csak a hitelesítésnél, L és ESR hitelesítésnél. A bekapcsolásnál Usr0 értéke 503 kHz ellenállás mérésnél 90 kHz.

A 33 nF-os kondenzátor azonos az általatok ajánlottal
A hibás működés alkalmával a mellékleten látható hibátlan tantál kondi volt beépítve. Pillanatnyilag 22u-os kerámia kondenzátorral üzemel.

Pillanatnyilag 2db. ceruza akkuról üzemel (ezt szeretném végleges megoldásnak) így telepes üzemmódban is használható a háttér világítás.

Pillanatnyilag az 1.1-es verziót használom, ma kértem meg a Degusst, hogy küldje el az 1.2-es verziót. Mivel az több információt is szolgáltat, könnyebb dolgom lesz a spécizésben.

Van egy pár hitelesnek mondható tekercsem 1% valamint különféle 1%-os stiroflex kondenzátorom és ezeket mérve 2%-on belül mérek. Egyetlen problémám az ESR nullpont ingadozása.

Van kettő LC mérőm mindkettő pontosnak mondható, de megközelítőleg sem olyan jók, mint az LCM3. Gatulálok az alkotóknak.
(#) CHZ válasza jano36 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Szia !

Nekem azzal az induktivitással működik legjobban , pontosan belőhető 100uH-re .
Stabilan rezeg , érzékelen a környezetében elhelyezett alkatrészek közelségére . Kinullázva stabilan 0-2 mOhm-ra beáll . A kiegészítő panellel , áramkörben méregetve is eléggé pontos , (1 Ohm felett csökkenő pontossággal ), hibás elko kiszűrésére megfelelő .
(#) CHZ válasza jano36 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Most látom a tekercsed . Én mind két kamrába tekertem , vastagabb vezetékkel ..
(#) sector99 válasza jano36 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Szia !
Én is most építem, és vannak ugyanilyen tantál kondijaim mint a képen látható. Ezeknek hogy van a póluskiosztása ? (mert számomra nem egyértelmű... )
(#) jano36 válasza CHZ hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Köszönöm válaszodat ezek szerint a vasmag alkalmazható. Amint az előző bejegyzésemben is látható a rezgőkör hibátlanul működik, csak ESR-nél van nullpont vándorlásom plusz-minusz irányban.

Megvárom az új szoftvert és annak segítségével -mivel lényegesen több információt ad- meg kell keresnem az okot
köszönöm megnyugtattál, hogy a vasmag nem okozhatja
(#) denon888 válasza sector99 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
A tantál kondenzátorokon a pozitív van jelölve.
(#) jano36 válasza sector99 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
egyértelműen jelölve van plusz jellel a pozitív pólus és értelemszerűen a másik a negatív. A kapcsolási rajzon is külön fel van tüntetve a + jel
(#) sector99 hozzászólása Feb 9, 2010 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek !
De van egy másik kérdésem is. Valamelyik ESR mérő leírásában olvastam, hogy alkalmas a Ni-Cd akkuk belső ellenállásának mérésére(talán lehet a kapacitására következtetni) Ez a műszer alkalmas-e erre ?
Bocs, ha off a kérdés !
(#) jano36 válasza CHZ hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
mivel van 5 darab vasmagom, majd készítek egy olyan tekercset is. Sajnos a rendelkezésemre álló vastagabb huzalból nem fér rá a szükséges menetszám. De azért még gubizok a megfelelő vastagságú után

köszi
(#) p_istvan válasza jano36 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
- Ha betöltötted az 1.2 verziót akkor nézd meg az Uesr0-át,ami feszültség mV-ban. Ha 100 mV felett lesz akkor jó!
- Ha inverterrel táplálod az az ESR (és L/C mérés bizonyos mérési tartományaiban is) mérésnél okozhat zavarokat!
Az ESR méréshez meg kell mérni a rezgőkörön a feszültséget, ami átlagban 110-120 mVpp (kb 40mVeff) 100 uV pontossággal/felbontással. Egy inverter közelsége, vagy tápon megjelenő zaj, zavarhatja a mérést! Továbbá az érintkezések minősége is fontos (banándugó, krokodil csipesz)
Én vettem 9V 200 mAh NiMH akkukat erre a célra (Aldi 800Ft körül) ezzel világítás nélkül 20-30 órát üzemel, de egy alkáli elem is 15-20 órát kitart.
(#) p_istvan válasza jano36 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Litzével is próbálkozhatsz...
(#) p_istvan válasza CHZ hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Szia!
Az áramkörön belüli méréshez használt vezeték se legyen túl hosszú, és ha lehet legyen párhuzamosan összefogva mint a mellékelt képen. Így kisebb az induktivitása és kevesebb zavart is vesz fel.
A hozzá használt 1 - 1,5 µF-os kondi minősége sem teljesen mindegy. (gondolom az ellenállás 22 Ohm)
(#) jano36 válasza sector99 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Szia

Nem tartom valószínűnek, noha kilehetne próbálni. De előbb távolítsd el a D4 zener diódát.

Biztosan mutat valamilyen értéket, de nem sok mindenre lenne használható ez az adat.

Egyébként a korszerű akkutöltők (processzoros töltők)
folyamatosan mérik az akku belső ellenállását és annak függvényében határozzák meg az optimális töltőáramot.
(#) p_istvan válasza jano36 hozzászólására (») Feb 9, 2010 / 1
 
A zéner dióda nem kell bele, lehet nálad is az okoz zavarokat nem a tantál! A KIT nem tartalmazza és már a cikk sem.
(#) jano36 válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
köszönöm válaszodat, az az igazság, hogy lusta voltam előszedni a valahol porosodó oszcilloszkópomat mivel láttam, hogy az 1.2-es verzió ezeket automatikusan méri és kijelzi a szükséges feszültség értékeket is. Így jelenleg nincs más dolgom, mint megvárni az 1.2-t
(#) sector99 válasza jano36 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Köszönöm !
(#) p_istvan válasza sector99 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Ha elkészíted a megfelelő mérővezetéket az áramkörön belüli ESR méréshez (lásd a cikket) és a 22 Ohm-os ellenállás 1-2W fémréteg legyen akkor avval mérheted azt is, igaz 50 mA terhelést fog jelenteni az ellenállás (egy cella esetén).
Most kipróbáltam, kb 5-10 mOhm felbontással lehet mérni vele!
(#) jano36 válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
nem láttam értelmét, így nem is építettem be, de lehet, hogy van aki beépítette.

Ami a tápegységet illeti, eredendően 78L05-el üzemeltettem külön tápról vagy az általad emlitett 9V-os akkumulátorról. Azonban volt készen egy régebben LED-es zseblámpához készített tápegységem (min. 1.8 V be 5V ki) úgy gondoltam, ha már háttérvilágítós a kijelzőm akkor világítson is ha kell. Egyébként valljuk meg őszintén az LC mérő nem a legsűrűbben használt műszerek közé tartozik. Viszont az LCM3-al már volt sikerélményem és megállapítottam vele, hogy az azonos típusú tantál kondik között nagyok az eltérések és az ESR értékük messze elmarad az általam hit értéktől. Viszont a nagy kapacitású kerámia kondik (10-22u) ESR-je közel nulla. Ez van az általam használt MHz-es tartományban működő átalakítómban is
(#) jano36 válasza sector99 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Ha elvégezted az István által javasolt mérést, utána okulás végett légyszíves végezd el a hagyományos mérést is okulás végett
köszi
(#) sector99 válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Köszi !!!
(#) jano36 válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
szia

az lenne a kérdésem, hogy a 22 ohmos ellenállásnak nem az a szerepe, hogy az esetleg feltöltve maradt elkót kisüsse? Ha igen akkor olyan mérőszondát kellene készíteni erre a célra amiben nincs ellenállás.
Ugyanis pl. egy 12 V-os akku pack hamar elfüstöltetné az ellenállást
(#) p_istvan válasza jano36 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Igen, a tantálok ESR értéke nem nagyon jobb a korszerű elkókénál, amiben jobbak, inkább a kisebb szivárgó áram, amiért itt is alkalmazásra került.
(#) p_istvan válasza jano36 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
A 12 V-os akku rendszeres méréséhez erősebb Schottky kell SB360 vagy SB540-560. Az ellenállás értékével számol a program, hiánya eltérést okoz, 1 Ohm esetén már 5%!
Ha ez elfogadható akkor nagyobbra kell cserélni.
Vagy egy további kondival (kb 10 µF fólia) leválasztani az egyenfeszt az ellenállásról, de az erősebb dióda (3-5A) az kell.
Üdv.
Következő: »»   45 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem