Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LC mérő
 
Témaindító: jocoka, idő: Jan 22, 2007
Lapozás: OK   46 / 188
(#) p_istvan válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Átgondolva, az ellenállás csere nem jó ötlet, marad a leválasztó kondi...
(#) erdgab válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Szervusz István!
Kérdezném tőled,hogy az LCM3 1,06 variációnál mennyinek kellene lenni az Uesr0 értéknek?Nálam elég alacsony,mindössze 36mV.
További értékek: Rx=6m ohm,Re=0,239k ohm,Fesr=90kHz,F0=534kHz,Fcal=382kHz
L (tekercs)=96uH, C8= 34,3nF/275V AC és 15µF tantálok vannak beépítve az ellenállások kb. 1% vagy még pontosabb értékre voltak válogatva.
Válaszod,tanácsod köszönöm!
Egyébként nagyon meg vagyok elégedve továbbra is a műszerrel! Már mértem 10µF kondit 470pF értékre,ez természetesen rossz,de mértem kíváncsiságból több összekötött kondi pakkot is (38000uF) ,csak néhány másodperc volt a mérési idő.
(#) p_istvan válasza erdgab hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Szervusz Gábor!
Azzal is 100 mV felett van az optimális érték!
Az induktivitás milyen kivitelű? Tegyél fel róla egy képet.
(#) CHZ válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Szia !
Köszönöm a tanácsot .
Vezeték nincs összefogva , a többi stimmel .
Az 1µF válogatva ( ESR).
Megpróbálom a vezetékek összefogatásával is .

CSATI.jpg
    
(#) p_istvan válasza CHZ hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Szia!
Nem látom a vezetékek végét, esetleg nincs fordítva bekötve: mérés közben (kiírja) átvált az "IC ESR" módba?
(#) CHZ válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Igen kiírja és csak ESR mérére alkalmas csak a vezetékkel .( Mérőcsúcsok 22 Ohm)
(#) p_istvan válasza CHZ hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Közben arról nem is volt szó mekkora az 1 Ohm feletti pontatlanságod a IcESR mérővezetékkel!
Ha átlagosan 5% körül van 10 Ohmig az jónak tekinthető, de10% is még elfogadható.
Volt akinek 1% belülre sikerült beállítania, igaz IcESR mérővezeték nélkül.
A mérés a cikkben ajánlott induktivitáshoz van optimalizálva, ha te más tekecset használsz (ezt nem tudom) az is okozhat valamennyi eltérést.
Ezzel a mérési móddal mindenképp pontatlanabb az ESR mérés elsősorban a hosszabb vezeték miatt, de ESR méréshez még mindig bőven elegendő a pontossága.
Esetleg megnéznél 0,1 10 Ohm közötti ismert ellenállásokat vele és nélküle.
Előtte az L mérési módban is kell kalibrálni L/C bemenet rövidrezárásával. Gondolom a mérővezetékkel is külön nullázzol...
(#) CHZ válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Nem is panaszként említettem .
Természetesen kalibrálom , kalibrálás nélkül 80 m Ohm -ról indulna .
Már összefogattam a vezetékeket (30cm) , így bőven 10%-on belül van az eltérés .
Ellenállásokkal is teszteltem , nem nagy a különbség .
Hibás elko kiszűrésére tökéletes.

0.jpg
    
(#) llaci56 válasza CHZ hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Miért Megaohm-ot ír ki?
(#) p_istvan válasza CHZ hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Csak azért érdeklődöm, mert kíváncsi vagyok a visszajelzésekre. Föleg azokról a készülékekről, amelyek nem sztenderd alkatréseket tartalmaznak, hogy milyen kihatásaik lehetnek a működésre.
(#) p_istvan válasza llaci56 hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Az bár homályos, de kis "m" mint "mili".
A nulla láthatóan jóval magasabb.
(#) hutale hozzászólása Feb 10, 2010 /
 
Sziasztok!

Befejeztem az LCFesR mérő 2.5 nyáktervet. Úgy tűnik, érdemes volt valamivel több időt rászánnom a kézi huzalozásra, mert az egy oldalas nyák esetén is csak 14 apró és 1 hosszabb egyenes átkötést kell forrasztani (ettől nem lesz csúnya a nyák). Természetesen a nyák lehet 2 oldalas is. A panel méret ugyanakkora, mint volt, pedig 6 új (igaz, hogy kis méretú) alkatrészt kapott
Kiigazítottam a beüzemelési segédletet az új verzióhoz, mely a 2.2 verzióhoz képest többet nyújt. Ezek a következők:

-gyorsabb C-mérés (22000 µF mérése 11-13 mp)
-100000-200000 µF kondik mérésének lehetősége
-nagy induktivitások pontosabb mérése (120 mH-10 H-ig, nálam 1-3%)
-a 40106 IC nem érzékeny tekercsekre
-Forgókapcsoló-használat nélküli alternatív megoldás: a forgókapcsoló helyettesítése 1 db 3x3 pólusú ON-OFF-ON és 2x3 pólusú ON-ON karos kapcsolóval(ld. az alkatrész-listát).

Akit érdekel, megtalálja az anyagokat a honlapomon.
(#) llaci56 válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
A képen "M" -nek látszik, nyilván torzít egy kicsit. (...meg homályos is.)
Nem kaptad még meg a tekrencet?
(#) erdgab válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Szervusz István!
Volt kicsi időm "kísérletezni" ,kivettem a tekercset ,a képen fekete burokban, és a másik képen lévő kettővel próbáltam meg a műszert,ezek is 100uH -sek.A nagyobbik bizonyult jobbnak,azzal 70.44mV lett az Uesr0 értéke,a kisebbikkel 67mV volt az érték.Részben változott a többi érték is,Rx=6mohm,Re=0,238kohm,Fesr=85kHZ,F0=500KhZ,Fcal=359Khz.Szerintem van javulás,de a Te szavad a döntő,ha úgy ítéled meg,hogy így elfogadható,akkor nem bántom tovább.Tudok még kb. 8mm átmérőjű toroidra is készíteni 100uH tekercset,ez olyan 6-8 menet lenne,vagy a 33n kondit cserélni,bár arra kicsit várnom kell.Most a tekercs a panel hátulján van elhelyezve.
Köszönöm!
(#) p_istvan válasza llaci56 hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
5x7 pontból készült karakterektől nem lehet túl sokat várni...
A fazékvas még nem érkezett meg, de remélem hétvégéig megjön, időm, foglalkozni úgyis akkor lesz rá. Most van egy félkész véglegesnek szánt nyákom, azzal majd kipróbálom.
(#) CHZ válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Akkor mint érdekességet említenék csak .
Több toroid maggal próbálkoztam , U ESR 140-150mV közötti értéket adott .Ebből arra gondoltam , hogy ezek tökéletesen fognak működni .
Sajnos ez nem így van , az általad ajánlott 100uH -vel és a most használt fazékvasas tekercsel 110-120mV ez a feszültség és sokkal stabilabb .
Fazékmagos picivel jobb , nem érzékeny az elhelyezésére , a javasolt gyári induktivitás kiemelve a nyáktól , eltávolítva a kapcsolótól volt stabil .
(#) p_istvan válasza erdgab hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Szervusz Gábor!
Én a kisebbiket választanám, litzével újratekerve!
Vagy esetleg egy kicsit nagyobb (1,5-2szeres)átmérőjű huzallal, de nem akkorával mint amivel a másik tekercs meg van tekerve.
A ferritgyűrű (ha nem porvas) akár akár még jó is lehet, de azt meg kell nézni konkrétan!
a kondit is meg lehet nézni hogy milyen anyagból van! Ha lehet polipropilén MKP, FKP vagy MKP X2 (ez fémezett papir) elég sokat kerestem erre a célra megfelelőt. értéke nem kritikus, de 32-33 nF legyen ha több azonos közül lehet válogatni.
De ha nem túl kritikus az ESR mérés, akkor legfeljebb 1-2 mOhm felbontás helyett 3-5 mOhm lesz a felbontása, ez még bőven elég a korrekt ESR méréshez.
A többi mérést ez nem fogja befolyásolni!
István
(#) llaci56 válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Azért a mérésekkel ne várd meg a hétvégét, ha lehet, mert kiváncsi vagyok az általad mért értékekre.
Gondolom, az 1-2 percnél nem több...
(#) p_istvan válasza llaci56 hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
A névleges értékeket persze megmérem, de én a tekercsveszteség és az induktivitás frekvenciafüggésének méréséről írtam, ami kicsit összetettebb dolog.
(#) p_istvan válasza CHZ hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Kösz a visszajelzéseket!
A toroidnál a légrés hiánya okozhatja az általad leírt jelenséget. A légrés jótékony hatással van az induktivitás linearitására, ami itt valószínűleg kell is.
A kapcsolód milyen: fémházas (alu vagy vas) vagy műanyag?
Ami nekem van, azt csak két oldalt borítja némi alu lemez.
A fazékmagot már a legelején akartam kipróbálni, csak nem volt kéznél elég kicsi (de majd most!) valamint az egyszerű után építhetőség kedvéért választottam azt a "gyári" induktivitást, ami végül is nem is olyan rossz választásnak bizonyult!
(#) jano36 válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Szia István

Szíves engedelmeddel mindenekelőtt Degussnak szeretném ismételten megköszönni, hogy olyan gyorsan a segítségemre sietett és éjfél után postázta részemre a szoftvert. Ezt hajnali ötkor beírtam az ic-be s lőn csoda mondhatni minden jól működik.
Az 1%-os stiró kondijaimat (27.3 pF - 25nF közötti értékek) mindet az 1% tűrésen belül méri. Ugyanez a helyzet az induktivitásokkal a névleges értékeket jelzi.
Az ellenállás méréssel sincs gond, de azért lesz néhány észrevételem és kérdésem.
Most mindenekelőtt a dobozt kell elkészítenem és ha minden e helyén lesz, megfelelő kontaktusokkal akkor térek vissza a témára.

Ami az eszköz tulajdonságait illeti egy szóval lehet jellemezni "BRILIÁNS"

üdv jano36
(#) jano36 válasza erdgab hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
szia erdgab

érdekelne milyen értékekből van összeállítva az a soros stiró kondi
köszi
(#) CHZ válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Kapcsoló krómozott vas , ezért okozhat zavart .
litzével én is próbáltam fazékmagot , (nem a mostanit ) de az nagyon rossz lett 65mV amit produkált .
Lehet , hogy a vas minősége okozta , nem tudtam más vezetékkel is próbálni , mert nagyon összeragasztottam .
Cu-Ag teflon bevonatú (nettó 0,3mm) veztékem is van , lehet , hogy kipróbálom.
(#) erdgab válasza jano36 hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Gondolom,a képen láttad,hogy több darabból van az 1n érték kialakítva.Nos az 1n kondim csak kb. 960-970pF értékű volt,de akadt a fiókban néhány 47-52-68-82pF kondi,természetesen ezek sem egészen akkorák mint ami rájuk volt írva.Ezekből a kisebb értékűekből összevariálva raktam sorosan kettőt ,melyek eredője kiadta a még szükséges értéket,majd ezt párhuzamosan kötöttem az 1n kondival,így 3 darabból meglett némi szerencsével az 1000pF (1001 és 999,5pF) .Amint az LCM3 szerzői is mondták,ki lehetett volna szoftveresen is trimmelni a kondikat,erre én akkor nem is gondoltam s aztán maradt a készülékben.
(#) jano36 válasza erdgab hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
köszönöm a válaszodat, ha jobban megnéztem volna a képet láthattam volna, hogy 3 darabról van szó, csak a sorost láttam és furcsállottam, hogy 2 db. soros kis értékűből, hogy hoztad össze az 1n-ot.
(#) p_istvan válasza llaci56 hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Szervusz, László!
Megjött a fazékmag és a kondi:
- A kondenzátort (1037 nálad) 1031 pF-nak mértem, ez 0,6% ez lehet tényleges eltérés, de az is lehet hogy még egy kevés oldószer volt még benne mikor mérted, azóta tovább száradhatott ami jelenthet néhány pF-ot!
- A tekercs 97,1 uH volt de egy kicsit összeszorítva 101 uH.
ez is rendben lévőnek tűnik.

A fazékmagot jobban megvizsgáltam, úgy tűnik, vagy az összeszorító csavar roppantotta meg a magot vagy a postás dobálta, mindenesetre megrepedt. Összeragasztottam pillanatragasztóval, de ezt még gyakorolni kell mert csak 84 uH lett (már tudom hol rontottam el) de mérni így is jó lett (frekvencia generátor és szkóp):
- Ha benne van az összeszorító csavar, akkor is kisebb veszteségű mint az ajánlott "gyári" induktivitás.
- De amint gyanítottam is, ha kivettem a csavart belőle, akkor tovább csökkent a vesztesége, felére az eredetinek. A mostani tekercsnek majdnem harmadára!

Később még megvizsgálom, hogy viselkedik ezzel a tekerccsel a kapacitásmérés is, valamint mennyire stabil így az ESR mérés. Illetve most ennek a szoftvernek is "túl jó" is lenne, mert 3-400 mV körüli feszültség lehet rajta, de a feldolgozható fesz most max 200 mV.
Lehet hogy majd litze helyett sima Cuz huzallal kell megtekerni hogy ne legyen túlságosan kicsi a vesztesége. Úgyhogy az irány jó, szereznem kell pár fazékvasat még és még kísérletezem vele.

Üdv.
István
(#) llaci56 válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Köszönöm az infot. A tekercs így nem is lenne használható (most) a műszerben?
(#) p_istvan válasza llaci56 hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Igen, most így inkább nem!
De ha jutok valamire, közzéteszem.
(#) Allf hozzászólása Feb 14, 2010 /
 
Sziasztok!
Az LCM3 mérőműszerhez saját nyák tervezésbe kezdtem. Az ESR méréshez lévő feltétet rajta szeretném elhelyezni mint a mellékletben látszik is.
D4-D5 5A Shottky dióda, az R14-R15 ellenállás párhuzamosan kötve 2+2W (válogatva hogy 22ohmot adjanak)....
S2 kapcsolóval gondolom a méréstartományváltást elvégezni. Érdekelne a véleményetek....
(#) llaci56 válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 14, 2010 /
 
Volt időd rá?
Következő: »»   46 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem