Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   411 / 1385
(#) _JANI_ válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Teszteltem kicsit hasonló egyirányú szinkron motorokkal.
A motorok csak mint induktív fogyasztók voltak bekötve az áramkörbe.
Nem túl meggyőző a végeredmény.
Kis frekvenciás "PWM" jelnél még csak csak elindultak a motorok. De magasabb frekvenciánál tényleg csak zizegett s nem forgott. Vagyis nagyon be kell lőni az időzítéseket. A párhuzamosak kötött izzó, jól jelezte a feszültség meglétét, de alapvetően nem befolyásolta a motor működését. Csak, szemléltetésre volt jó. A teszt azt mutatta, hogy a rövid bekapcsolóimpulzusoknál a motornak nincs elég ideje a belendüléshez. Vagyis nem veszi fel mechanikusan a fordulatot. Hosszabb ki-bekapcsolási időknél meg az áttétel kihajtása sokat fordult. Persze tudom hogy az időzítést majd a lamináló eredeti szinkron motorjához kell belőni... De tesztelni jó volt. Mert működőképes a MOC3061-es ohm-os alapkapcsolása...
A baloldali kapcsolással teszteltem. A baloldali kapcsolásnak az elvi rajza. Egyedül a MOC3020 lett visszacserélve MOC3061-re... ( A MOC3020 is működött. De intenzívebb volt MOC3061-el. ) 5V-tal lett vezérelve. A FET-es áramgenerátor miatt a sorosan kapcsolt kontroll LED-et rövidre kellett zárni.

Hamarosan a jobboldali áramkör is tesztelve lesz, hasonló feltételek között. A baloldali áramkör elvi rajza....
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
(#) qvasz2 válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Idézet:
„Ezen a gyári ajánláson 360Ohm van és 240VAC”

Hát tényleg, kivéve, hogy KÉT db 360 ohm van, gyakorlatilag sorba kötve, az optotriak triakján keresztül, ( ami ugyan nincs a rajzon, de azért, tudjuk (?), hogy van )és az alsó taggal van paralel a gyújtás !
(#) qvasz2 válasza qvasz2 hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
És azt el is feledtem: a BT136 is megnyúlhatott ekkora gate-áramtól !
Tehát próbáld ki, hogy a TLP optóját kb. 10mA-el vezélreld, a kimenetére pedig, ha csak 1 soros ellenállást teszel, az kb. 2 k ohm legyen !
Persze előtte cseréld ki az összes érintett félvezetőt ( TLP-t is és a BT136-ot is ), hátha már megmekkentek !
(#) qvasz2 válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Szerinted a mosógépben PWM motor-vezérlésre relét használnak??
A relé ott arra van használva, amire való: bekapcsolja a motort, és kész. De itt a motort szabályozni kell. A PWM-től a relé nagyon hamar el fog fáradni !
(#) sucuka hozzászólása Feb 11, 2010 /
 
Kedves urak!
Sajnos többet van ez az egész motor kérdés tárgyalva, mint szerintem kéne.
Ezek a hálózati 50Hz-es frekvenciára méretezett kis motorok nem arra vannak kitalálva hogy az alapvetően DC-motorokhoz kitalált "PWM"-mel, vagy "ál-PWM"-mel való meghajtástól produkáljanak valamit.
A motorok fizikai felépítése erősen meghatározza ezt az egészet.
Ahogy azt már korábban írták:
Idézet:
„Kis frekvenciás "PWM" jelnél még csak csak elindultak a motorok. De magasabb frekvenciánál tényleg csak zizegett s nem forgott... A teszt azt mutatta, hogy a rövid bekapcsolóimpulzusoknál a motornak nincs elég ideje a belendüléshez. Vagyis nem veszi fel mechanikusan a fordulatot.”


Mivel váltakozó áramú szinkrongépről van szó, ezért a frekvencia/feszültség megfelelő változtatása nélkül ne reméljünk tőle hatékony működést.
Igaz ugyan, hogy ez már túlmutat a költséghatékony utánépítésen, főleg ha léptetőmotorra cseréljük az eredetit.
Az én tapasztalatom azt mutatja, hogy az átlagos olvadáspontú tonerekkel 160-170°C és a nyák lap többszöri (4-5) átengedése a motor sebesség változtatása nélkül is bőven elegendő.
Egy kezdő lelkes amatőr számára ez olyan rajzolatfinomságot eredményez, ami neki bőven elegendő. Aki pedig "vérprofi" (nem említek neveket ) azok úgyis precíziósabbra építik majd.

Persze nem lebeszélni akarok senkit sem, csak az ésszerűségre törekedtem.
(#) dinokal válasza qvasz2 hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Szia!
Szerintem a relé tehetetlensége folytán PWM vezérlésre alkalmatlan, nem véletlenül használnak helyette triakot.
(#) Attila86 hozzászólása Feb 11, 2010 /
 
Én nem PWM-mel vezérelném a motort. Én egyenlőre csak bekapcsolni szerettem volna folyamatosan a motort, de leáll fél perc múlva...
(#) kissi válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Az is PWM ( csak nagy a periódusidő ) !

Steve
(#) Attila86 válasza kissi hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Jó persze... ennyi erővel egy dimmert is PWM-vezérlőnek lehetne nevezni ami mondjuk délután négytől este nyolcig kapcsol be...
(#) Attila86 hozzászólása Feb 11, 2010 /
 
Eddig ezeket a variációkat próbáltam, sikertelenül:
(#) watt válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
És nem is tévedtél nagyot.
(#) watt válasza dinokal hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Több olyan ipari hőfokszabályzót használunk, amiben relék(10A) vannak gyárilag. Pár évig azok is működnek(ezért cselérjük le szilárdtestekre őket). A szabályzás elve öszevethető a PWM-el, csak a periódus idő 10..60sec.
Ezt használjuk ki a lamináló gyári motorjánál, tehát relével is működik, én is így próbáltam először. Nyílván nem szerencsés hosszú távon, bár szerintem évekig elketyegne(és az agyamra menne a hangjával! ).
(#) watt válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Attila! Fogj egy 1K-s ellenállást és nyisd ki vele a triakot. Lássuk megáll-e!
(#) pako válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Üdv!
Nekem volt már olyan, hogy 2.2 Ohm-os ellenállás kellett ahhoz, hogy kikapcsoljon a triak. Próbáld meg az 1. oszlop 3. rajzát azzal a módosítással, hogy R3=<10 Ohm. A többi sallangot a jobb oldalon pedig hagyd el.

Esetleg szilárdtest relé? Az is egy opto-triak, csak benne van a teljesítmény-triak is.>
(#) watt válasza pako hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Én eddig úgy vettem ki, hogy a motor megáll, azaz a triak nem kapcsol...
Bővebben: Itt írja...
(#) pako válasza watt hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Akkor nem szóltam. Nem olvasom mostanában olyan gyakran ezt a topicot, az a rész akkor kimaradt nekem.
(#) Attila86 válasza watt hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Igen, a hibajelenség az hogy kb fél perc után a motor leáll.
(#) Attila86 válasza watt hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Így megy folyamatosan.
(#) kissi válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Akkor ez PIC kérdés !

Steve
(#) Attila86 válasza kissi hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Nem akarok megbántani senkit, de ez már lassan kezd idegesítővé válni hogy folyamatosan elbeszélünk egymás mellett.

Többször mondtam már, hogy a PIC tökéletesen végzi a dolgát. Ezt egyrészt azért tudom mert én írtam a programját és tudom hogy folyamatosan bekapcsolva tartja a motort, másrészt látom az optóval sorba kötött LED-en, hogy folyamatosan világít.

Na de végre kiderült a turpisság: Az optó nem kapott elég áramot... Tudom, ezt is írtátok már, de eddig nem jutottam el oda hogy ezt a variációt is kipróbáljam.
(#) watt válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Idézet:
„Az optó nem kapott elég áramot...”

Ez lett volna a következő kérésem...

Azt a LED-et vedd ki a soros körből, mert túl nagy fesz esik rajta. Kösd párhuzamosan külön soros ellenállással! Vagy mérd meg mekkora fesz esik a két LED-en és a maradék feszültségre számolj soros ellenállást, feltéve ha a két LED belefér ebbe!
(#) Attila86 válasza watt hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Persze, már megoldottam: 100Ohm-al megy rendesen. Mindenképp sorba kötöm, mert úgy biztosabb az indikálás.
(#) watt válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Ha az elektronikai hibákat kizárjuk akkor nem biztosabb, azaz mindegy, sőt több bajt okoz, mint hasznot, láthatóan... Két LED feszültségesése akár több lehet, mint a PIC kimeneten megjelenő feszültség. Ez terhelés függő a PIC-nél, lásd a PICKit2 kapcsolási rajzát, ahogy megoldották a kimenetek feszültség korlátozását!
(#) rammeradrian hozzászólása Feb 11, 2010 /
 
A hidrogén-peroxidos maratásnak mennyi az ideális hőmérséklete? Most kint nem lehet?
(#) gulasoft válasza rammeradrian hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Azt csak és kizárólag kint lehet, mert annyira büdös, hogy nem lehet mellette zárt helyen megmaradni, és szerintem mérgező is. Egyébként mivel a kettő melegíti egymást nem hiszem hogy lenne valami hőmérséklet tartomány ésszerű határok között.
Ha higítod vízzel, akkor az elegy ne fagyjon meg. Talán ennyi, viszont nagyon nagyon gyors, vékony vonalaknál nem ajánlott.
(#) Attila86 hozzászólása Feb 11, 2010 /
 
Most hogy élesben működik a nyák-laminálóm, látom a mechanika hőtehetetlenségét: Amikor a hengeren lévő szenzor hőmérséklete 95-110 fok közt van mászkál, akkor az alumínium idomban lévő 150-170 fok közt van. Érdekes.

És megmértem, három tizedmásodpercre bekapcsolva a drágábbik teszkós lamináló motorját pont 2mm-t megy előrébb a nyák.
(#) sucuka válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Akkor mostmár megy rendesen? Ha igen akkor örülünk mi is
(#) Attila86 válasza sucuka hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Megy persze, épp most laminálja magának az új vezérlőáramkörét. Ez már "Lamináló II" lesz.
Oda-vissza forgó motort és a henger megemelkedését érzékelő mikrokapcsolókat fog tudni kezelni.
(#) sucuka válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Zsír És ha sikerül majd megtalálnom és elküldenem neked az ígért motort, akkor lesz "LAMINÁLÓ III" is?
Következő: »»   411 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem