Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   783 / 3961
(#) YoCeE2107 hozzászólása Feb 17, 2010 /
 
Ja tudna nekem valaki egy egyszererű kapcsolás NE555-el egy kb 2-3 másodperces késleltetett bekapcsolásra?
éppen csinálok egy tda1558q nyák-ot és arra gondoltam hogy a mute csak 2-3 másodperc mulva kapcsolódna egy kis relével a 12 V -ra.
Egyébként ez a modszer megszünteti az induláskori koppanást?
Mert erre gondoltam koppanásgátlónak.

Vagy nem a trafó csinálja azt a hülye hangot induláskor? (tda2030 nál tapasztaltam) hanem az IC?
mert akkor nem jó :no:
(#) Imi65 válasza YoCeE2107 hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Van erre egy topik itt, ahol ezekkel az áramkörökkel részletesen foglalkoznak.
Egyébként az okokat - amiért egy erősítő bekapcsoláskor koppan - csak röviden elemezzük.
Félvezetős erősítőben alapvetően kétféle táplálási módot szoktunk alkalmazni.
1. Egytelepes táplálás: Itt a - pont egyben a testpont is, míg ehhez képest van egy + akárhány Voltunk. A végtranzisztorok kimeneti pontján fél tápfeszültség van, ezért ide a hangszórót csak egy kondenzátor közbeiktatásával kapcsolhatjuk. Ez a kondenzátor - üzem közben - szintén erre a fél tápfeszültségre van töltve. Bekapcsolás előtti állapotában viszont nincs feszültség sehol, tehát ez a kondenzátor is teljesen kisütött állapotban van. A bekapcsolás pillanatában, mikor a feszültségek beállnak, a kondenzátor a hangszórón keresztül feltöltődik, ez adja a puffanó hangot. (Tehát, semmit nem érsz el vele, ha a tápfeszültséget később kapcsolod be)
2: Kéttelepes táplálás: Itt tulajdonképpen két sorbakapcsolt tápfeszültség forrás van, aminek a közös pontja a testpont. Ehhez képest tehát van egy +, és egy - , egyforma nagyságú feszültség. Ha a kimeneti pontot fél tápfeszültségre állítják be (oda állítják!), akkor a testponthoz képest ott egyenfeszültség nem tapasztalható. Ezért a - korábban említett - csatolókondenzátor elmaradhat. Azonban az erősítőeszközök még a válogatás ellenére sem tökéletesen egyformák, ezért bekapcsoláskor "végigszalad" ez erősítőn egy kis asszimmetria, amit az erősítő rövid időn belül kikompenzál. De ez már hallható jelenséget idéz elő a hangszóróban. Ezért szokták a bekapcsolás után még pár másodpercre a hangszórókat leválasztani az erősítő kimenetéről (helyesebben addig nem kapcsolják rá).
Mj: Az csatolókondis (1) megoldásnál gondoskodni kell arról, hogy a kondenzátor feltöltődésének legyen áramútja.
Ehhez felesleges 555-öt alkalmazni, ezt 1 tranzisztorral is meg lehet csinálni.
(#) Imi65 válasza YoCeE2107 hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Így már érthető az igényed. Egy tranzisztor kell még ehhez, mert az földelt emitteres kapcsolásban fázist fordít (invertál).
(#) zsoltee0001 válasza teodor hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Szia

Mélygarázs forgalomirányító lámpáról van szó, tehát nincs napsütés, tegnapi próbán 25W izzó 180V : tökéletesen látszik.
Idézet:
„lehet hogy az alul fűtés még csökkenti az élettartamot”

Úgy tudom, a halogén izzóknál van ilyen gond, mert a halogén elemek révén a wolfram cirkulációja megbomlik, így nem kerül vissza az izzószálra. De hagyományos izzónál nem tudom elképzelni.
Üdv
(#) Hp41C válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Szia!

A hagyományos izzólámpáknál a feszültség eltérés 7. hatványával arányosan változik az élettartam. 10% túlfeszültségnél 70%-kal rövidebb, a névlegesnél 10%-kal kisebb feszültségnél 70%-kal hosszabb élettartamra lehet számítani.
A magyar gyártmányú karácsonyfa füzért (16 db 14V-os izzó - összesen 224V nélveges feszültség) megtoldottam még négy izzóval (20 db 14V-os izzó - összesen 280V nélveges feszültség). A 16 dabarosban (még a 220V-os hálózati feszültség mellett) átlag hetente 1-2 darabot kellett cserélni, a 20 darabosban 5 éve nem cseréltem egyet sem...

Szia
(#) zsoltee0001 válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Szia
Köszi a megerősítést!
üdv
(#) Imi65 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
És még egy megerősítést is kapsz:
Szabadtéri villamos elosztó szerelvényekben régen izzólámpákkal végezték a páramentesítést. Az élettartamuk meghosszabbítása érdekében ezek ún. fűtőtrafókról mentek, ami nem volt más, mint egy kb 15kVA teljesítményű, 3x220/3x185V áttételű autótrafó. Ezekről volt megtáplálva az izzók vezetékrendszere, évente 15-20 db-ot cseréltünk. Ahol ilyen nem volt, nem biztos, hogy 2 dobozzal (200db) végig tudtuk vinni az évet.
(#) YoCeE2107 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Köszi szépen, bonyolultabb a koppanásgátló dolog mint gondoltam... végig gondolom hogy biztos akarom e ehhez a kis erősítőhöz.

Este megnézem hogy is kel azt a fázis fordítós megoldást megvalósítani!

Köszi hogy foglalkoztál a problémámmal!
(#) zsoltee0001 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Szia
Köszi, de a trafó adott volt, csak nem volt bekötve normálisan.
Remélhetőleg ezáltal megoldódott a probléma.
üdv és köszi a segítségeket.
(#) slave557 hozzászólása Feb 18, 2010 /
 
400-500lm-es ledet hol lehet kapni?
(#) slave557 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Ez még nem néztem, csak másik 10 oldalt, de itt csak 20.000Ft felett lehet csak rendelni...
(#) Renátó004 hozzászólása Feb 18, 2010 /
 
Sziasztok szeretném meg tudni hogy a siemens erősítők milyen minőségűek,milyen végfok ic-ket használnak bennük.
A faterom akar venni nekem egy 250wattos siemens erősítőt a típust még nem tudom csak tapogatózom,
most jelenleg egy NIKKO erősítőm van 130wattos áramfelvétellel és benne egy 2x25 wattos STK463-mal
(#) Directors hozzászólása Feb 18, 2010 /
 
Sziasztok!

Az oszcilloszkópnak van külön jelölése mint a feszültség illetve az áramgenerátornak?

Ha igen akkor mi a jele?
(#) Action2K válasza Directors hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
(#) szabozz hozzászólása Feb 18, 2010 /
 
Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne, hogy a tolópotikat mivel lehet kezelni, hogy jobb legyen a futása? Az a gond, hogy vettem egy szintetizátort, és a rajta lévő potik sajnos nagyon nehezen járnak. Valami kivitelezési gond lehet, mert ha picit megfeszítem, akkor jobb, de még úgy is érződik, hogy nagyon száraz a pályája.
Tud valaki segíteni?

Köszi, Szabó
(#) kadarist válasza szabozz hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Szia!
WD40-el fújd be óvatosan a pályát.
(#) szabozz válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
A vazelin az víz alapú nem? Nem károsítja? A wd40et meg valaki ajanlja, valaki meg óvva int tőle. Akkor most mi az igazság? Esetleg műszerolaj nem jó? Varrógépbe való..
(#) Riccsusz hozzászólása Feb 18, 2010 /
 
Hello, egyszerű kérdés: mi dönti azt el, hogy mekkora és milyen erősítőt építsek egy hangszóróhoz ?
(#) szabozz hozzászólása Feb 18, 2010 /
 
Ok, de nem fog áthúzást, vagy fesz. gondokat okozni? Ez teljesen elterjedt dolog? Mármint a vazelin.
(#) golem hozzászólása Feb 18, 2010 /
 
Sziasztok!
Ebbe a kapcsolásba:
http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/elektronikai_alapkapcsol...z.html

közös katódos led két szinü ilyen ledet szeretnék használni csak nekem nem müködik normálisan
előre is köszi a választ
(#) Frankye válasza golem hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Szívesen, de mi a kérdés?
(#) net105 hozzászólása Feb 18, 2010 /
 
hello
lenne egy számítógépes kérdésem
van egy számítógépem és egy másik gépből át szeretném tenni a vinyót hogy kettő legyen az elsőbe.
bekötöttem csak az a gond hogy a gép nem bootol be
ha jól tudom a biosba kell valamit állítani (beállítóttam a bootnál az elsőre hdd1-et a másodikra hdd2-t és a harmadikra cd-rom-ot)
tudna valaki segíteni??
(#) Moderátor hozzászólása net105 hozzászólására (») Feb 18, 2010
 
Hmmm. Ez nem informatikai fórum, hanem elektronikai!
(#) net105 válasza (») Feb 18, 2010 /
 
de ez is az elektronikához kapcsolódik
(#) pcroland hozzászólása Feb 18, 2010 /
 
Hello!
ezt a tapskapcsolót akarom megcsinálni és azt szeretném megkérdezni először is,hogy működik-e,lehet.e rajta egyszerűsíteni,és hogy jók-e hozzá smd ellenállások?köszi előre is!
(#) Moderátor hozzászólása net105 hozzászólására (») Feb 18, 2010
 
Nem. A billentyűzetedet meg dobd ki mert látom, hogy rossz rajta a shift gombok és az összes írásjel is.
(#) Moderátor hozzászólása net105 hozzászólására (») Feb 18, 2010
 
Aha, persze. Mint a tehén. Mert a fejőgép is árammal működik, mi?! Na neeee....
(#) pcroland válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Köszi,azt hittem ,hogy az smd-k melegednének és addig nem csinálok meg semmit amíg nem tudom biztosan(nyákon készítem).
(#) golem hozzászólása Feb 18, 2010 /
 
szia
az a kérdés hogy a közös katódos ledet hogy tudnám be épiteni abba a kapcsolásba?
bocsi hogy nem tetem fel érthetően.
(#) Patesz hozzászólása Feb 18, 2010 /
 
Szisztok.Mi a különbség ha egy ellenállásnál az egyikhez 0,6W a másikhoz pedig 0,4W van írva?Mi alapján kell kiválasztani őket?Illetva a fém és szénréteg ellenállás közül melyiket célszerü használni?Köszi
Következő: »»   783 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem