Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   66 / 370
(#) Alkotó válasza Directors hozzászólására (») Feb 20, 2010 /
 
1. A trafó teljesítménye a vasmagjától, és a méretezésétől függ.
2. A feszültségesés mértéke csak nagyon áttételesen utal a teljesítményre, mert különbözőképpen lehet gerjeszteni a vasmagokat.
3. Az izzós terhelésből való teljesítmény meghatározás alapvetően hibás. Azok az égők 230V-ra kapcsolva terhelnének nagyjából 60W-al, de 80V-ról ennek csak töredékével.
4. +-40V?? gondolom ezt elírtad, és 2x váltó 40V-ra gondolsz. Mert ha nem, akkor már tápegység elektronika is van, ami újabb problémák egész sorát hozza magával feszültségesés ügyben.
5. Ha mindenképpen terheléssel akarsz előrébb jutni, és 240W-nyi teljesítményt kéne tudni a trafónak, akkor feltételezve a 80V-os szekunder feszütséget, azt 3A-rel terheld meg. Ez jól mérhető érték. Aztán időnként nézd meg mennyire melegszik. Ha pár óra múlva sem melegebb mint azt elvárnád, akkor elbírja ezt a terhelést, egyébként nem. De ismét mondom, ez nagyon szokatlan vizsgálati módszer.
(#) Directors válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 20, 2010 /
 
Igen elírtam 2×40V.Nincs benne semmi elektronika.3A terheljem meg?Itt mire gondolsz pontosan?
Csinálok képet a trafóról hátha segít ez a teljesítmény meghatározásába.Az a baj itt a vasmagot nem látom.

A=90mm
B=50mm
C=75mm
D=50mm

Ez egy Sony 4×100W erősítőbe volt.Nekem ezt mondták.
Egyébként a huzalvastagság is számít nem,hogy mekkora a kivehető teljesítmény?

DSC00084.JPG
    
(#) Directors válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 20, 2010 /
 
Köszi szépen a segítséget és neked is Alkotó.
Egyébként ST151-es lesz hozzá több mint valószínű.
két db 10ezerµF és 2db4700µF kondi lesz hozzá.25A egyenirányító tökéletes lesz hozzá nem?(a két oldalnak)
(#) Alkotó válasza Directors hozzászólására (») Feb 20, 2010 /
 
1. Sajnos nem értek egyet Köbzolival. Ha ez lemezelt EI lapokból álló vasmag, akkor maximum 100-120W. Ha hiperszil van benne (szerintem kizárt), akkor pedig 200W körül.
2. Kizárt, hogy 4x100W-os erősítőt hajtott volna önmagában. Ahhoz minimum egy 600W-os trafó kellene
2. Mit nem értesz a 3A-es próbaterhelésen?
(#) Alkotó válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 20, 2010 /
 
Egyáltalán nem akarok vitázni, de ez egy kicsi kis trafó. Arra gondolok, hogy véletlenül a belső méretet a vasmag belső méretének gondoltad, holott az a cséve szélét mutatja.
Ha elfogadjuk a táblázatodat, akkor az alábbiakat kapjuk (A=90 D=50 B=50) A vasmag minimum oldalanként 2-2mm-el kisebb mint a borítólemez, tehát 86mm; A belső cséve talán kiér a vasig, tehát a 86-D=86-50=34mm, ami a két külső E szár együtt, ami elvileg azonos a belső maggal. A "B" méretből is vegyük ki a fébburkolatot, így marad kb 4,6cm, tehát a keresztmetszet 3,4x4,6cm=15,64cm2. A táblázatod szerint ez kb. 120W. (Az más kérdés, hogy ilyen méretű vasmaggal én még nem találkoztam, pedig sok évig éltem trafótekercselésből)
Nekem számos táblázatom van, amiben ettől eltérő adatok vannak. Sajnos a vasmag arányai is számítanak, nem csak a keresztmetszet.
(#) Alkotó válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 20, 2010 /
 
Rendben, értelek, valóban nem a Te dolgod ezek után a számítás.
Titkon azt reméltem, azt fogod mondani: "tényleg elnéztem, ez a trafó nem 300W-os", sajnos nem így történt.
(#) Directors hozzászólása Feb 21, 2010 /
 
Sziasztok!

Ez is ugyan olyan kicsi trafó?
Itt a trafó előtt volt egy elektronika is.
Ja és van egy kapcsoló amit lehet kapcsolgatni.Ez állította azt,hogy hány ohm-os hangszórót kötünk rá az erősítőre.
Ugyan ott mértem a feszt.Egyik állásba 2×43V másik állásba pedig 2×37V.Gondolom mind1 melyik állásba van a kapcsoló mind a két fesznél ugyan akkora a kivehető teljesítmény ugye?
Ez a trafó végül is hány VA lehet?
(#) Alkotó válasza Directors hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Kezd a trafóproblémád teljesen parttalanná, végeláthatatlanná válni.
Köbzoli táblázatában találsz keresztmetszeteket és hozzájuk tartozó teljesítményeket. Ezek kb. +-20%-os pontossággal használhatóak (csak lemezelt "EI" és "M" magoknál!).
Vedd a saját kezedbe az ügyet, és számolgass kicsit.
(#) Directors válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
OK Csak nem tudtam mi az a fekete valami ami a hálózati fesz és a trafó között van.
(#) Hodinka válasza elektromania92 hozzászólására (») Feb 22, 2010 /
 
Szervusz Igy utólag is!
Idézet:
„A 20V-os tekercseknek 2A terhelhetőségünek kell lenni, igy 1mm átmérőjű drótot használok.
A csévetesre ez viszont csak nehezen férne fel. A csévetest az adott.”

Nos nem csoda hogy nem fér rá,ugyanis a rajz alapján én 87(kerekItve 100W) összteljesItményt számolok,és erre a teljesItményre 11,25 cm^2 édes kevés,ez max 25W-ig jó,nagyobb vasmagra lesz szügséged ,legalább 22,5cm^2-re,ellenkező esetben a túl nagy fluxus miatt a vasmag telItődik és nem fogja leadni neked a szügséges teljesItményt.
Idézet:
„Az megoldahtó, hogy a primér menetet levenném kb. a felére, 445menetre? Ilyenkor számításaim szerint a szekunder menetek is csökkennének a felére.”

Itt ugye csak viccelsz,ha a kapott menetszámokat lecsökkented a felére,a trafó legfeljebb csak füstgépnek lesz majd jó,mellesleg a menetszámokat hogy kaptad meg?Ha mondjuk megnöveled a vasmag keresztmetszetét akkor Igy kevesebb menetszámokat is kapsz majd,csak példának kiszámoltam a primer menetszámot,a te esetedben ha 11,25 cm^2-nél 890menetet kaptál,akkor mondjuk 22,5cm^2-nél csak 440menet lenne,de ez nagyrészt függ még a vasmag fajlagos induktivitásától és tIpusától is,mivel nem tudom milyen vasmagot használsz,ezért lehet hogy nem pontos a végeredmény.
(#) GabN hozzászólása Feb 22, 2010 /
 
Sziasztok...Egyszer már kérdeztem egy két hónappal ezelőtt:

Kezdeném:
Egy ilyen értékekkel rendelkező HIBÁTLAN trafóm van:
PRI: 0----230V AC 50-60 Hz
SEC: 13,5V AC 2-2,5 A
8V AC 1,7 A
2.6V AC 0,1 A
10V AC 0,3 A ---0--- 20,5V AC 0,1A...
Ez lenne a trafóm...
Ezt szeretém vele meghajtani:Bővebben: Link,
plussz egy kivezérlésjelzőt plussz egy ventit...

a méretek: A külső átmérője ~ 100mm
A belső átmérője ~ 35mm
a vastagsága pedig ~ 30mm

még ha tekercselni kell akkor is érdekelne a dolog csak valami használható megoldást agdjatok please
(#) erbe válasza GabN hozzászólására (») Feb 22, 2010 /
 
Áttekercselve is kicsi a trafód hozzá, feltéve hogy a 100 wattot ki akarod csikarni az erősítőből. Ha ugyan valódi 100 W-os, nem pedig 100W PMPO. Mi az a P.M.P.O. teljesítmény?

Ha PMPO-s, akkor elég a trafó. A 13 és 8 voltot sorbakötöd, feszütségkétszerező után stabilizálod és mehet az erősítőre. Kapsz 40V ~1 A-t. A trafó kb 50 wattos.

Hoppá, elnéztem. Ennek az erősítőnek +-40 V kell 2,5 A terhelhetőséggel. Kétszer 40 V, =80 V * 2,5 A = 200 W!!!
Vegyél nagyobb trafót!
(#) GabN hozzászólása Feb 22, 2010 /
 
2 variációból kellett választanom, mire eddig eljutottam...


1. - igazság szerint egy 30 cm átmérőjű 100/150 wattos hangszórót szeretnék meghajtani, vele, de egy normális erősítőre nem lenne elég pénzem...(sok hangfalam van 100 watt fölötti értékekkel) azért gondoltam erre a megoldásra mivel egy házimoziból származik a tekercs...és mivel 4x15, 1x 20 és 1x 50-et hajtott meg igazság szerint elvileg el kellene bírnia a 100 watton üzemelő hangszórót is...
2. - mivel nagy teljesítményű a hangszóróm vehetnék egy autós erősítőt is, de ahoz táp kellene hogy házilag tudjam használni...az viszont még neccesebb megépíteni mint az első variációt...

tipp esetleg?
(#) erbe válasza GabN hozzászólására (») Feb 22, 2010 /
 
Ha a megépíteni kívánt erősítő 200 W bemenő teljesítményt kíván, 50 W-os trafó indián füstjeleket fog leadni.
Miért nem mész ki a bolhára? A megépítendő szett árán 2 megfelelő erősítőt is kapsz készen. El se tudod képzelni, miket hordanak be a németektől és osztrákoktól.
(#) GabN hozzászólása Feb 22, 2010 /
 
megtehetném de valami sajátot szeretnék valami olyat amit nem átalakítottam, hanem az én"véremmel" készítettem...mert ha valamit elkezdek átalakítani akkor tuti hogy vagy megégetem az ujjam vagy elvágom vagy valami...szerintem azért lenne szép mert mi magunk csináljuk Ötleteket egyébként még várok!
(#) Alkotó válasza GabN hozzászólására (») Feb 22, 2010 /
 
Az a kis trafó nem elég ide, tehát kell egy nagyobb. Mire vársz ötleteket?
(#) Cs.Csaby hozzászólása Feb 28, 2010 /
 
Helló mindenki!
Információra lenne szükségem egy kis trafóról, ha valaki tudna segíteni azt megköszönném. Egy Harley Benton hb-20b-ben volt (gitárkombó). Mellékeltem a képet, ha valaki tud róla mondani valamit (leginkább a terhelhetőségére lennék kíváncsi) azt megköszönném.

Üdv: Csaba

P5110001.JPG
    
(#) Alkotó válasza Cs.Csaby hozzászólására (») Feb 28, 2010 /
 
kb. 5,5-6cm2 körül lehet a keresztmetszet, ami valahol 15-20W körüli teljesítményhez elég.
(#) rascal válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 1, 2010 /
 
A szekundernél a 24 VCT-ből mit jelent a "CT"?
(#) Cs.Csaby válasza rascal hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Na erre még nekem sem sikerült rájönni...

Üdv:Csaby
(#) Alkotó válasza rascal hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Gondolom semmit (legalábbis ami számítana). Esetleg utalhat olyasmire, hogy üresjárati, vagy éppen terhelt adat. Sőt nem is kell elhinni, jobb azt megmérni, mint ahogy a saját hálózatát is jó ha méri az ember (nálam a hálózati feszültség 240-245V között mozog)
(#) rascal válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Akkor lehet, hogy csak valami gyáron belüli jelrendszer része.

240-245V, hmmm. Akkor a környéked a villanykörte gyártók/árusok Mekkája...
(#) krisz.v hozzászólása Márc 3, 2010 /
 
Sziasztok!

Szekunder tekercset szeretnék készíteni ei130-as trafóra! A problémám az, hogy legalább 1.32mm átmérőjű huzallal kellene viszont ilyenem nincs! Van helyette 0.9mm átmérőjű. A kérdésem az lenne, hogy megcsinálhatom úgy a tekercset, hogy ebből a 0,9mm-esből 2 külön szálat (duplán a két szálat összefogva egymás mellé) tekerek? A tekercs két végén a 2-2 szálat egyesíteném és ez lenne a két kivezetése. Megoldható ez így?
(#) Hodinka válasza krisz.v hozzászólására (») Márc 3, 2010 /
 
Üdv!
Az 1,32mm átmérőjű huzal,ha 2,5A/mm^2 áramsürüséggel vesszük,akkor 3,4A-ig terhelhető,ha két 0,9mm ( 0,57mm^2)-es huzalt párhuzamosan veszünk,akkor: 0,57*2=1,14 mm^2 ami 2,9(max 3)A-t jelent,ha ez neked elég akkor csinálhatod Igy is.
(#) lapose válasza krisz.v hozzászólására (») Márc 3, 2010 /
 
Szia!

A két 0.9-es huzal keresztmetszete együtt 1,27mm2, a 1,32-sé pedig 1,38mm2.
7%-kal lesz kisebb a keresztmetszeted, de ez belefér.
(#) krisz.v hozzászólása Márc 3, 2010 /
 
Túlméreteztem kicsit, ezért elég lesz a 2x0.9 szerintem.

Köszi a segítséget!
(#) Hodinka válasza lapose hozzászólására (») Márc 3, 2010 /
 
Idézet:
„A két 0.9-es huzal keresztmetszete együtt 1,27mm2”

Hát igen,ha a zománcréteget(0,05mm-t) leszámItva vesszük a 0,9mm átmérőt,akkor igazad van 0,635mm^2-t kapunk,igy a kétszerese 1,27mm^2 lesz.
(#) jandark hozzászólása Márc 7, 2010 /
 
Sziasztok!

Lenne egy trafó aminek a pontos tipusára lenne szükségem kiindulásként..
Köszönöm előre is..
(#) jandark válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Szia!
Sajnos ebben a táblázatban nincs ekkora méret..
Egy oldali vaskeresztmetszete 72.8cm2,,de legelőször a trafó fajtájával szeretnék tisztába lenni ,,mi lehet..
Első ránézésre hiperszil,de lemezes igy nem tudom biztosan..
Áttekerni ezek alapján szeretném,Adott tipushoz már könyebb a számitás is..
(#) lapose válasza jandark hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Szia!

Mérd le a vasmag magasságát, szélességét, és a vastagságát, akkor többet tudunk mondani.
Nem hiperszil sima lemezelt mag típusú transzformátor.
És jónagy teljesítményű..
Következő: »»   66 / 370
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem