Fórum témák
» Több friss téma |
Teljesen lényegtelen ott az aksi azt csak leírtam hogy teljes legyen a kép. Ez egy pozitív oldali áramgenerátor akar lenni.R2 változhat , de az áram nem! illetve
nyilván ha R2 értéke elég nagy akkor nem folyik az 500mA de R2 bármilyen kis értékére nem folyhat ~500mA nél nagyobb áram. Egyébként összeraktam és működne is, de ha R2 -t rövidre zárom a fet nem záródik be kellőképpen ami abból fakad hogy a Source és Gate lába között 1.8V van így ott megszalad az áram. Ezt még nem értem miért ?? Az OPA (MCP6002) működik jól valamiért Q2 nél hiba van és nem a tranyó az mert cseréltem. Lehet elnézek valamit. Ja ahogy javasoltad kicsit nagyobbra vettem az MCP tápfeszét.
Mérd meg az OPA kimenetén és a tranzisztor bázisán a feszültséget, mikor az R2-őt rövidre zárod.
OPA teljesen lemegy 0v ra mármint a saját földjéhez képest, a tranzisztor bázisán 4.2 - 4.3v van tehát ki kéne nyisson. Persze tudom hogy ha ki kéne akkor ki is nyit vagy ha nem akkor nem jó a tranzisztor de mind jó és mégse. Majd hideg fejjel újból átnézem valami csak nem jó!
A tranzisztornak nem cserélted fel a lábait? A katalógusban megadottól eltérően, más szokott lenni.
Érdemes megmérni közvetlenül a tranzisztor lábain a feszültséget, az emmiterhez viszonyítva. Illetve, ha a tranzisztor emittere a 0.1 ohm.os ellenállás után van véletlenül kötve az is okozhat ilyen hibát.
Hát úgy tűnik van itt némi gerjedés is a szkóp szerint, amit nem tudok egyenlőre megszüntetni és az az érdekes hogy a ha csak simán lehúzom egy ellenállással a tranzisztor bázisát földre akkor se zárja le a fet-et. Na majd holnap nekiugrom megint mert nagyon bosszant!
Van néhány alapvető gond a kapcsolással.
Érdemes lenne egy-két itt is leírt, jól működő kapcsolást áttanulmányozni. Ezek az áramkörök tudják a fizikát és nagyon engedelmesek.
Kicsit átrajzoltam, szerintem próbálj ebből kiindulni.
Szia !
Szívesen veszem ha elmondod mik az alapvető problémák vele, másrészről nem találtam itt olyan kapcsolást aminek az áteresztő részén ne esne 100mV -nál több és pozitív oldalon szabályoz, ezért is láttam én neki, de mint írtam szívesen veszem ha konkrétan leírod mik a problémák.
Ez volt ugye az alap kiinduló rajzom durván csak mivel itt
5v-os tápfeszű OPA van így a kimenete is csak maximum 5v al lehet negatívabb a +13.8v os tápnál. Ez viszont nem tudom elég e a nem logic level pfet teljes kinyitásához. Ezért raktam be azt a tranyót.
Az IRF5305 katalógusa szerint bőven nyitva van..
Ezt hol is látod ? ( nem kötekedőleg kérdem csak én nem találom! vagy nem tudom mit kell nézni ?)
A transzfer karakterisztikából lehet kiolvasni.
Hát nagyjából értem de bevallom ebből nem tudom megítélni hogy a source höz képest 5v -al kisseb
gate feszültség milyen alacsony drain-source ellenállást hoz létre. Mert ugye a cél az adatlapban szereplő 0,06Ohm vagy ahhoz közeli érték elérése és hogy ehhez elég e az 5v azt ebből én nem tudom megítélni.
Ki kell próbálni, vagy lehet logikai FET-et használni, azok 5V-ra teljesen kinyitnak.
Pl.: FDD6685 Ez kapható is.
Az a baj hogy nem smd kell, ugyan az áramkör az az
de a hűtés és rögzítés miatt to220-ra van szükség. Na mindegy nem adom fel , valahogyan annak a tranzisztorosnak is mennie kell mert azon maximum 0,7V eshet arra pedig nem igen nyithat ki a fet !! Valaminek lennie kell amit nem veszek észre, vagy a lengő vezetékezésben van valami bibi mert ugye működik csak amikor már durvább árammal terhelném akkor nem tud kellően lezárni tehán valahol ott kell keressem a hibát, mindenesetre köszi az eddigi közreműködést!!
Előbb szerintem próbáld ki tranzisztor nélkül.
Nézek még FET-et, biztos van TO220-as is. A tranzisztoros áramgenerátorod szerintem el van rajzolva: A C2 kondenzátornak az invertáló bemenetre kell csatlakoznia.
Igen igazad van hibakeresés szempontjából mindenképpen érdemes ráérek utána tökölni a "0.06" Ohm-al! Végülis a teljes bezárához a tranyó amúgy se kéne, legalább azt le tudom tesztelni. Igen a kondi rossz helyen van de csak a rajzon.
1. Közben látom tisztázódott, hogy a kondi nem jó helyen van.
2. Ha kis veszteséget szeretnél, erre a választott megoldás - a disszipatív szabályzó - nem alkalmas. 3. A leírásból azt sikerült összerakni, hogy csak néhány tized V -al magasabb a töltő feszültsége, mint az akkué. Az áramgenerátornak viszont szüksége van tartalék feszültségre, ami az adott körülmények közt áthajtja a szükséges áramot. 4. Az műveleti erősítőből célszerű olyat választani, ami átfogja a szükséges feszültségtartományt. Így elkerülhető a fölösleges energiafogyasztással járó 5 V -os tápkocka.
A veszteség alatt itt a szabályzón eső feszültséget értem
tehát pl. ha ezt lm317 el csinálnám akkor a meglévő 13.8V ból leesne rögtön 1,25v tehát ezért a fet. Az hogy csak néhány tizeddel nagyobb a töltőfesz semmilyen bajt nem okoz hiszen maximum a töltés végén nem fogja felvenni az 500mA és a fet teljesen kinyit és úgy is marad, ergo ott megszűnik áramgenerátornak lenni. Ez nekem így tökéletes. Műveleti erősítőt választani nem tudtunk, ha elejétől olvastad írtuk is hogy mi nem találtunk olyat ami mondjuk 15v os tápfeszt tud és a bemenetei akár a tápfeszthez egészen közel is vagy akár konkrétan tápfeszen is működnek. Probáltam nem egyel nem működik, míg az alacsony feszültségüek (5-6V) gond nélkül rail to rail I/O-k.
Bár ahogy most nézem egy sima CA3140-nek is jónak kéne lenni.
Engem ez elbizonytalanít..
"Wide Common Mode Input Voltage Range (VlCR) - Can be Swung 0.5V Below Negative Supply Voltage Rail"
Eléggé ki van hegyezve a dolog.
Kiváncsian várom, hogy az áramkör milyen feszültségig fog állandó áramot szolgáltatni és az mennyire tölti fel az akksit.
Hát szerintem ez nem gond én ezt úgy értelmezem
hogy a bemenő fesz 8 voltal mehet a tápfesz fölé és 0.5v -al a negatív tápfesz alá.
Hát nézd , jelenleg vegyük példának a sok kültéri egységet(riasztó) ahol a 13,6 volt tölti a kültérikben lévő aksit 1 ellenálláson keresztül, vagy mondjuk vegyük pl eztBővebben: Link
ahol 6 ohm-os ellenállással tölti az aksit 13.8V ról . Egyébként pont ez utóbbiba kell ez az áramkör. merült aksinál kimegy akár több amper is a végén meg ugye szinte fel sem tölti vagy nagyon sokára. Ezt akarom kiküszöbölni.Ha ki van hegyezve ha nincs ez a feladat ennél jobbat nem tudok!
Szerintem az azt jelenti, aminél még az áramkör nem károsodik. De nem feltétlen üzemszerű állapot. ki kell próbálni.
Az LM358-at próbáltad?
Igen de azt nem is akarom elérni ugye mivel itt max a tápfesz megy a bemenetre illetve az -50mV.
Ugyan van itthon(lm358), de nem mert smd az áramkör és csak ami smd-be volt itthon azzal próbálkoztam, de lehet mos tmár röviden majd kivezetékezek egy dip tokot és akkor abba tudom cserélgetni.És amikor találok jót ami biztosan működik akkor azt megveszem smd-be. Az áramkört már úgyis újra kell tervezzem. De egyébként az MCP tűnik eddig a legjobbnak ott csak a rövidzár környékén van gond azt meg átnézem mert ott lehet csak benézek valamit.
Javaslom vess egy pillantást erre. Egy tokkal hatékonyan megoldja ezt a feladatot akkor is, ha a töltendő akksinak nagyobb feszültségre van szüksége.
Így első pillantásra nagyon korrektnek tűnik, mondjuk ahogy látom rendelésre van , de úgyis van a CC. nél megrendelésem mp2370-re.Holnap majd átolvasom tüzetesebben az adatlapot. Azt nem tudom még hogy a kapcsolóüzemű táp után közvetlenül még egy hogy reagál, de ezt ki lehet próbálni.
Ettől függetlenül nem adom fel az eredeti tervet sem mert most már bosszant a dolog és a feladat megoldásán túl maga a probléma is foglalkoztat, de köszönöm a javaslatot valószínűleg rendelek ebből is!
Hello!
Nem voltam drót közelben, de jól elhúzódott a dolog. A jó hírem az, hogy az eredeti kapcsolásod tökéletesen megfelelt volna, ha TL071-es IC-t alkalmaztatok volna. Annak bemenete elérheti a pozitív tápfeszültséget, és a megtáplálásához is megfelelt volna közvetlenül a 13..18V. Kimenete is illeszkedne a "sima" PFet-hez. üdv! proli007
Hát még nincs késő mert továbbra sem működik , mondjuk ma este a CA3240 volt soron.
A TL071-nek nem kell negatív táp? |
Bejelentkezés
Hirdetés |