Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   62 / 965
(#) llaci56 válasza dil hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Érdekes! Amikor olvastam, azonnal láttam, hogy alá nyomtál egy billentyűvel. Olyan, mint amikor egy szóban az "é" helyett pl. "L" van.[OFF]
(#) dil válasza llaci56 hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Lehet, már reggel pihenéssel kellett volna kezdeni a napot. :vigyor2:
(#) Kalex50 válasza ego2 hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Cipőt a cipőboltból, csövet a vascsőboltból.
Komolyra fordítva. Horganyzott 6 m-es csövet bármelyik vastelepen, "vizes" boltban kapsz. A baj csupán az, hogy még egy 6 méteres szondával se lehet tisztességes földelést csinálni a közvetlen leoldáshoz. ÉV reléhez, meg felesleges az a hossz. Annak megteszi a 1,5-2m bőven.
(#) Kalex50 válasza dil hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Azért ezt gondold át még egyszer.
(#) dil válasza Kalex50 hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Konkrétan mire gondolsz?
(#) potyo válasza llaci56 hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Ez itt még elmegy, de nekem adtak már úgy vízumot, hogy elvileg addig szólt, amíg az útlevelem, gyakorlatilag meg három hónappal előbb lejárt, mert 05.09. helyett 02.09.-et írtak bele. Nemis zavart volna, ha nem hangsúlyozzák ki az átvételkor, hogy azért nem egy év (annyit írtam be a kérvénybe), mert az útlevelem előbb lejár, és így a lejáratig adták...
(#) llaci56 válasza potyo hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Vannak helyek, ahol végzetes is lehet a tévedés. De itt a fórumon a félreütéseket automatikusan "helyre" olvassa az ember.
(#) Kalex50 válasza dil hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Szia!
Erre:"Azt az áramszolgáltató írja elő, hogy a fogyasztó milyen érintésvédelmi rendszert használhat. Ha egyesítést ír elő, akkor a fogyasztó mérőhelyénél is egyesíteni kell, he nem akkor nem egyesítheti a fogyasztó."
Értem, hogy miként gondolod, de nem pontos a megfogalmazás. Pl. egy társasháznál, bejön a 4 vezetékes TN-C, csinálsz belőle 5 vezetékes TN-S-t és úgy küldöd tovább a lakások mérőjéig. A lakásban a mérőnél illetve utána már nem is szabad újból közösíteni. Gondolom ezt Te is tudod, de a jó szándékú szakmán kívüli érdeklődő csak annyit ért az egészből, hogy kösse össze a biztosítéktáblán a "nullát" meg a "földet", amit pedig tilos!
(#) djgabi_8 hozzászólása Márc 11, 2010 /
 
Heló
Tudna valaki segíteni hogy elosztó szekrény költéren van és mivel kösem be a kismegszakítókat?
(#) kolti hozzászólása Márc 11, 2010 /
 
Mozgásérzékelős reflektort szeretnék felszerelni a ház oldalára kb. 4 méter magasan van a lámpa amit lecserélnék. Külön érzékelőset vegyek vagy olyat amin a reflektor alján van az érzékelő?
Macskát lehetőleg ne érzékelje.
Hány méterig látnak el ezek a lámpák?
(#) Rumcájsz válasza Kalex50 hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Megbocsáss de a földelőszondát tilos bármilyen védelemmel is ( horgany ) ellátni. A szabvány világosan meghatározza a szonda méretét. 3m hosszú 20-as vas köranyag.
A véleményem az hogy nem kellene a hozzá nem értő önálló villanyszerelő jelölteket ilyen szabálytalanságra biztatni ( 1.5 - 2m fölfelőszonda) ha történik valami baleset Te tartod a hátadat?
Vagy a szabványokra hivatkozva betartod a szerelési technológiát, vagy inkább meg se szólalj!

Ja és irj kérlek egy települést ahol áramszolgáltatói szinten TN-S az év. mód?
TN-C magyarországon az elfogadott. Tudom léteznek nagy gyárak, kőolajkutatók ahol eltérő az ÉV mód de azt nem kellene a lakossági általánossal összekavarni.
(#) Georgee hozzászólása Márc 11, 2010 /
 
Nekem a kereső több ilyen témát is kidobott!
(#) kadarist válasza Rumcájsz hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Szia!
Az üzletben kapható szonda tüzihorganyzott bevonatú.
Ők sem tudták, hogy rosszat tesznek a horganyzással:Bővebben: Link
(#) Rumcájsz válasza kadarist hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Szivesen megkeresem a szabványt amely világosan kimondja hogy NEM lehet földelőszondán semmilyen bevonat!
A horgannyal az a gond, hogy a földbe helyezés után reakcióba lép az ásványi anyagokkal és felületén elektrolit kristályok keletkeznek. Ez az elektolitkristály pedig szigetelő anyag.
Gondolom láttál 10-15 éves horganyzott vizvezeték csövet amit feltárva megpillanthatod rajta a sötét elektrolit bevonatot. A csö hosszú élettartamát effektive nem a horgany hanem az azt körülvevő kristályosodásnak köszönheti.
A tüzihorhanyzott földelőszonda egy idő után nem teljes felületén -tehát nem szigetelődik el teljesen a földtől- de jelentüsen lecsökken a földelőszonda felülete. A felületcsökkenés pedig máris megkérdőjelezi a földelés hatásosságát. A 20-as köranyag 30 év alatt se korrodál el normál talajban. Átmérője csökken de nem szakad meg a folytonossága.

Ja és sajnálom hogy Magyarországot ellepi a sok külföldről olcsón behozott szemét.
(#) llaci56 válasza Rumcájsz hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Te valamit nagyon félreértelmezel. A felületvédelem kell a szondán, és az csak horgany lehet. A festék van tiltva. A horganyozatlan szonda 2 napig sem működne, mert a rozsda nem vezet.
Nem tudom, mia jobb. A félreértelmezett szabvány, vagy az önjelölt, de gondolkogó villanyszerelő.
A gyártók szerencsére jól értelmezik a szabványt, és horganyozzák a szondát.
(#) Rumcájsz válasza llaci56 hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Már megbocsáss de a föld alatt a vas nem rozsdásodik mert a rozsda feltétele a levegő.
(#) dil válasza Rumcájsz hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Valami van a levegőben is meg a talajban is.
A legnagyobb áramszolgáltató is tűzihorganyzott földelőszondát használ, legalább tíz éve.
Mint korábban írtam, tapasztalatból 6-8 évalatt a hegesztésnél eszi meg a rozsda. Nem vagyok vegyész, de azt tanították annó, hogy ki ég a szén az anyagból, és e miatt van.
Láttam ilyet, mintha ceruzahegyezővel hegyezték volna ki a felvezető köracélt, a hegesztéstől kezdve.
(#) llaci56 válasza Rumcájsz hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Akkor Te még nem láttál vasat. Se föld felett, sem alatt. A vas csak a betonban nem rozsdásodik a föld alatt.
Én még csupasz vas földelő szondát nem láttam. A horganyzottak hogyan feleltek meg a szabvány vizsgán?
(#) plepi hozzászólása Márc 11, 2010 /
 
A gyári földszonda jó csak drága tíz ből egy vill szerelő használja a gyárit a többi a 16 os köracélt vagy betonvasat! És ugyan olyan jó mint a gyári.
(#) plepi hozzászólása Márc 11, 2010 /
 
Szerintetek az áramszolgáltató hogy földel ?,A vill oszlopot betonból öntik abba betonvas van csak a beton vill oszlop törzsből még kilóg egy méter. Szerintetek amiket a hatvanas években állítottak oszlopokat és földelésnek nevezett akármit az most milyen állapotban van már lehet rég el korrodálódott és nem ér semmit. Ezért kell nekünk fogyasztóknak külön földelést kialakítani,és szerintem nem kell megvenni a drága földszondát felesleges.
(#) kadarist válasza plepi hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
És ha a légkábelednek megszakad a nullája, akkor rázzon meg az áram? Méghogy nem kell földelés a lakásba
(#) llaci56 válasza plepi hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Mit jelent a "gyári" ? Melyik gyár gyárt földelő szondát?
(#) Rumcájsz válasza plepi hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Tévedésben vagy!
Igen sok földeléssel találkoztam 25 éves áramszolgáltatós pályafutásom alatt. Volt hogy oszlopcsere alkalmával a daru együtt húzta ki a szondát amelyet még 6-os bronz vezetővel voltak ellátva. (Tehát 20 évnél régebbi volt) Maga a szonda tökéletes állapotnak örvendett. Meglepő volt hogy állandó nedves helyeken - laposabban magas talajvizzel megáldott helyeken- a földelőszonda felülete volt hogy olyan volt mintha pár éve tették volna le, alig látszódott rajta korrózió.
Száraz, homokos, vizmentes helyen pedig erősen korrodált.

Ezek a földelőszondák 20-as köracél szondák voltak. Nem horganyzott vagy csövek.
(#) plepi válasza kadarist hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Ki mondta hogy nem kell olvasd el értelmesen amit írtam és utána írj!
(#) dil válasza plepi hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Nyugodjál meg ,az áramszolgáltató használ 3-4-5-6 m-es foldeléseket - az adott talajviszonyoknak megfelelően.
Amit látsz lent, az a szonda csatlakozója, a betonoszlopban lévő betonacélt a fejszerkezethez felvezetőnek ahasználja, ha megnézel egy faoszlopos hálózatot, látni fogod az oszlop oldalán a felvezetést.
Ja, és rendszeresen mérik az értékét, és még nyílvántartást is vezetnek róla.
(#) plepi válasza llaci56 hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Villamossági boltban lehet kapni kb 4000-5000 forintért
(#) kadarist válasza plepi hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Én úgy értelmeztem, hogy azért kell nekünk, fogyasztóknak földelést kialakítani, mert a villanyoszlopokon lévő már rég elrohadt. Tessék pontosan, egyértelműen fogalmazni, és akkor nincs félreértés.
(#) ego2 válasza plepi hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
15 éve csak kereskedelmi forgalomban lévő tűzi horganyzott földelő szondákat használok, mely 2 méteres. Még az életben nem volt vele olyan gond, hogy elrohadt vagy oxidálódott volna.
Egyébként a 4.000 Ft az miért drága érte? Egy szaros 2x3 fázisú elmenő soros Hensel szekrény nem drága 75.000 Ft-ért? Van benne kb. 4.000 Ft anyag a többi meg a különböző irányba oszló haszonkulcs.
(#) plepi válasza kadarist hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Szerintem vannak elavult pontok a hálózatban,nem is kevés.
(#) dil válasza kadarist hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
A fogyasztónak -többekközt- azért kell saját foldelést csinálni, ha szolgáltatóéval történik valami, akkor is legyen védelem.
Következő: »»   62 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem