Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » BCA moduláció stabilizálása visszacsatolással
Lapozás: OK   1 / 1
(#) mrx23 hozzászólása Feb 4, 2007 /
 
Hellosztok!

Hogyan tudnám stabilizálni az alábbi modulációs részt?
A kimenő piros négyszög jelet valahogy vissza kéne vezetni a bemenő zöld audio jelre egy visszacsatolással.
Ezt meglehet csinálni ugy hogy a kimeneten ne legyen DC offset, és nagyon stabil legyen az egész?

Az ne zavarjon senkit hogy a szinusz jel ketté van ágaztatva, a Minusz jelű az invertáltja a pozitivnak.
Szóval még az elágazás elé kéne valamien visszacsatolást berakni.

Minden ötletet szivesen várok!
Köszi!
(#) kyrk válasza mrx23 hozzászólására (») Feb 4, 2007 /
 
Hali!

Szerintem ugyan ugy ahogy barmilyen mas muveleti erositonel kell csinalni a negativ visszacsatolast.

Eloszor a kimeneti jelet szurd meg, ugy hogy az "analog" jel legyen ne pedig "digitalis". Ezutan lenyegeben van egy olyan fekete dobozod amibe egyik oldalrol bekuldesz egy analog jelet es a masik vegen valamilyen analog jel jon ki. Ezt szerintem veheted akar egy muveleti erositonek is. Ekkor a ahagyomanyos visszacsatolasi megoldasokat alkalmazhatod.
(#) mrx23 válasza kyrk hozzászólására (») Feb 4, 2007 /
 
Az a baj hogy ha a PWM jelből csinálok analog jelet
akkor fázis eltolodást fog szenvedi magasabb frekvenciákon (~10-20Khz) és ugy már nem lehet összehasonlítaní az eredeti bemenő audio jellel.

Vagy esetleg létezik olyan müv.erősítős kapcsolás ami négyszögjeléből "kiszámolja" az átlagát, és egy analog jelet küld ki, ami nem szenvedett semmilyen fázis eltolodást?
Meg ehez kéne egy aluláteresztés 20Khz-en.
De ha jol tudom akkor itt is lesz fázis eltolodás.
(#) Dudus válasza mrx23 hozzászólására (») Feb 4, 2007 /
 
A PWM erősítőt, ebben a formában, minek visszacsatolni? Mit akarsz elérni vele?
(#) mrx23 hozzászólása Feb 4, 2007 /
 
Sajnos mindenképp kell visszacsatolás mivel ez half-bridgeben (félhidban megy.
Moduláció elött sok minden okozhat pl DC offsetet,
és ha egyen feszültség kerül a hangszororra akkor annak annyi.
H-hidban kivonodnának egymásból a DC offset hibák,
de ugyanakkor sokkal többe kerülne (2szer annyi Fet, Gate drive,szürő).

Másrészt minden PWM-erősítőnek kell visszacsatolás,
mert sokkal kisebb THD-t lehet elérni vele,
Van egypár modulácios hiba forrás van pl FET-ek inlinearitása.

A legjobb lenne ha az LC szürő utánról lehetne visszacsatolni mert akkor a szürő hibáit is kompenzálná, nem is beszélve arrol hogy a hangszoró impedanciájától függetlenítené az audio frekvencia menetét.

Ennél a modulácionál sokkal kevesebbet kell szürni mint egy ClassD-nél, itt kell 2db LC tag egy 250Khz-es és egy 500Khz-es low pass. vagyis egy 1uH-es és egy 2uH-es induktor. nagyon kevés lesz a feszültség fázis eltolodása a bemenethez képest.
Olyan delta 7fok.
Talán lehetne ezt kompenzálni és ugy már visszalehetne csatolni a bemenetre, és akkor még stabilabb lenne.
(#) Dudus válasza mrx23 hozzászólására (») Feb 5, 2007 /
 
Az egyenszintet akár egy kondenzátorral is le tudod választani a kimeneten, de valóban jobb lenne ha nem kellene.

Mi lenne ha integrálnád a kimenő jelet. elvileg ha nincs DC a kimeneten az integrátor kimentén nullát kell kapnod. Ha nem azt kapsz, akkor az integrált érték maga a hibajel. A kérdés csak az, hogy milyen időállandóval érdemes integrálni.

Mondjuk ez csak a DC -vel kapcsolatos problémádat intézi el, a visszacsatolás érdekesebb......
(#) mrx23 válasza Dudus hozzászólására (») Feb 5, 2007 /
 
Hát mindenképp valami jo kis visszacsatolást kéne csinálni ami minden az egyben, és még egyszerű is

Valahogy a négszögjelből kéne csinálni szinusz jelet
fázis eltolás nélkül.
Ezt az integráló kapcsolást eltudnád magyaraázni nekem hogyan müködik?
Azt láttam hogy van egy kondi az OPA visszacsatolásába.
(#) mrx23 válasza Dudus hozzászólására (») Feb 5, 2007 /
 
Ebben a ClassD tutoriálnak legvégén van egy müködő képes integrátor. Csak nem tudom h h müködik

Itt is látom hogy half-bridge-be van épitve, hogy ha nem tudja kompenzálni a DC offsetet az integrátor, akkor h h ilyen visszacsatolást használtak?

http://www.irf.com/product-info/audio/classdtutorial.pdf
(#) Dudus válasza mrx23 hozzászólására (») Feb 5, 2007 /
 
Alapvetően, az integrálás a görbe alatti terület meghatározására szolgál. Ha van egy offszet nélküli színuszos jeled, akkor ugyanakkora terület esik a negatív, mint a pozitív tartományba. Ha van offszet, akkor az integrálás pont az offszetet fogja visszaadni, mert valamelyik terület a másik rovására megnő. ( Rajzold le úgy értelmesebb)

Azonban ha rossz időállandót választasz , mondjuk T/2-t, akkor becsapós értéket fogsz kapni......minnél hosszabb ideig integrálsz annál valószínűbb, hogy jó eredményt kapsz, csak annál lustább lesz az offszetkompenzálás. ( ezt még végig kell gondolnom )

Az elméletet megtalálod a mellékletben lévő leírásban.
(#) (Felhasználó 1542) válasza mrx23 hozzászólására (») Feb 6, 2007 /
 
A legutoló pdf ábra szerintem egy öngerjesztő D osztályú kapcsolás. Ebben nincs háromszög generátor. Az erősítő túlvezérelt üzemmódban(ezt csinálják az inverterek) van, ezzel ugyanolyan négyszögjejet kapunk. A fokozat pozitívan van visszacsatolva ésl az "integráló" fokozat állítja be a műköési frekvenciát. Az INTERGRÁlÓ-nak nevezett fokozat szerintem egy T-kapcsolású feüláteresztő szűrő!???
(#) (Felhasználó 1542) hozzászólása Feb 6, 2007 /
 
A fázistolást ugy lehetne kiküszöbölni hogy a műv erősítő után beteszünk egy ugyanolyan aluláteresztő szűrőt mint ami a kimeneten van,és a két kimenetből egy differenciáló erősítővel (PID)hibajelet képzünk.
(#) mrx23 hozzászólása Feb 6, 2007 /
 
Ja tényleg most nézem h nincs háromszög generátora.
Na de inkább hagyjuk a ClassD-t, már ugyis elavult

Tényleg ez lenne a legjobb visszacsatolás (dupla szürés)!
Le futattam pár szimuláciot ezzel kapcsolatban.
Hát necces.

Bemeneti impedancia nagyon fontos ezért raktam be egy voltage followert OPA-t, ami sajnos 9fok fázis tolodást okoz egymagában.

A kondit meg a ~4Ohm hangszorónak megfelelő ellenállást kénytelen voltam kivenni mert elnyomták teljesen a jelet, szinte 0 lett töle.

De bode plotterres simulácioban már benne voltak.
Az error OPA-t nem tudom h jol kötöttem-e be.
Valamiért négyszög jelet ad ki.

Ez nagyon macerás igy.

Lehet h ezért választottak más utat az eredeti Crown K1/K2 tervezésénél?!

Ott egy current sense áramkört raktak a hangszoroval sorosan és ezt csatolták vissza a bemenő jelre,
de persze volt egy fázis kompenzáció is benne.
Meg emelett külön egy DC servo áramkört is raktak bele, ez szüntette meg a DC offsetet.

Mi lenne ha mi is egy áram érzékelöt raknánk be a kimenetbe?
Van valakinek tapasztalata hogy lehet kompenzálni a fázis késést?
Ugye akkor a hangszoró által felvett áram olyan szinuszos lesz mint a bemenet amplitudoja(csak más fázisban)?

Itt a link az eredeti design-hez, jo csak ebben kicsit túl profin van megcsinálva (vagyis bonyolultan).
Ezt kéne ujra kidolgozni a legegyszerübben.

http://onlany23.atw.hu/k1k221.zip
Itt a "K2 Main Board.PDF" 2. oldalán a H9-et nézzétek.

Szerviz manualt is olvassátok el.

Vagy áram visszacsatolás helyett lehet valahogy kompenzálni a feszültség fázisának csuszását, a kimenet legvégéről?
Szerencsére BCA-ban csak 2db 1uH-es és 1db 2uH-es induktor+kondi(k) a szürök.
Ezek okoznak -7fok fázis eltérést.
(#) kyrk válasza mrx23 hozzászólására (») Feb 6, 2007 /
 
A hibajel erositonel ha beraksz visszacsatolast akkor nem fog negyszoget kiadni. Igy szerintem sima komparatorkent mukodik.
(#) mrx23 válasza Dudus hozzászólására (») Feb 11, 2007 /
 
Mindenképp inkább a négyszög jel integrálása melett voksolok.

Van az LM4651-es ClassD erősítő ahol ugyan igy integrálták a jelet.
És integrálás melett nem használnak más visszacsatolást, szóval ez böven megfelel nekem.

Részletes leirást itt találtok:
http://onlany23.atw.hu/LM4651.doc

Mivel nekem half-bridgem lesz igy nem kell majd
differenciáló erősítő, de gondolom kéne belerakni egy sima OPAt hogy megfelelő feszültség szintre csökkentse a jelet.

Akkor tényleg nem probléma hogy az én BCA jelem nem rail-to-rail-es hanem rail-GND-rail-es?
Ez hogy befolyásolja az integrálás számolását?

Ugye szimterikus (+-) jelet kell az integrátorba küldeni visszacsatolásként?
(#) (Felhasználó 1542) válasza mrx23 hozzászólására (») Feb 11, 2007 /
 
Az integráló is egy alulátersztő szűrő.
(#) mrx23 válasza Dudus hozzászólására (») Feb 23, 2007 /
 
Sikerült egy szürő utáni visszacsatolást csinálnom.
Méghozzá nagyon pontosan:
http://kep.kepfeltolto.hu/171/1172261783.png

-0.2fok a bemenő jel és a visszacsatolt jel közt a különbség.
Ebböl a PDFböl vettem ki:

www.onlany23.atw.hu/class-d_sch.pdf

Az a baj hogy csak virtuális OPA-al müködik.
Ha nem 0 a Compensation Capacitance (CC) akkor kicsit sem lesz szinkron.

De viszont a PDF tulaja megcsinálta TL082-el és neki müködött.
(#) (Felhasználó 1542) válasza mrx23 hozzászólására (») Feb 24, 2007 /
 
Próbáld meg módosítani valamelyik aluáteresztő szűrő frekvenciáját. Ez hatással van a fázistolásra.
A beállításhoz kell egy oszcilloszkóp.
(#) Skyline válasza mrx23 hozzászólására (») Márc 13, 2008 / 4
 
Üdv mindenkinek!!
Azzal a kéréssel fordulok hozzátok ha valakinek megvan a CROWN K1 kapcsolási rajza és a doksija nagyon megköszönném ha valahogy egy fájlmellékletben fel tudná ide rakni,elöre is köszönöm!!
Amugy a neten már néztem de nem találtam sem árat sem rajzot róla
Egy ilyen teljesítményü erősitőt szeretnék épiteni vagy venni,az a jó h ezt az erösitöt köthetem hidba is és csatornánként min 2 ohm-mal is terhelhetem
nem tudom h esetleg FET-es végfokkal ezt meg lehetne-e oldani ekkora teljesítményel és h menyibe jönne ki?
Elöre ie köszönöm a válaszokat!!!
Üdv mindenkinek!!
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem