Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LC mérő
 
Témaindító: jocoka, idő: Jan 22, 2007
Lapozás: OK   58 / 188
(#) rbreki válasza Travolta hozzászólására (») Márc 29, 2010 /
 
Szia !

Tudnál róla képet felrakni műszerről? hogy van megcsinálva!

Köszi!
(#) rbreki hozzászólása Márc 29, 2010 /
 
Igy néz ki az alaplap

HPIM0476.JPG
    
(#) Travolta válasza rbreki hozzászólására (») Márc 29, 2010 /
 
A Ki mit ..-ben találsz róla képeket.
(#) patexati hozzászólása Márc 30, 2010 /
 
Sziasztok! Ma méregettem az LCM3-al kis induktivitásokat és meglepően pontos a műszer! Szinte már több is mint mi kell Most van egy kiló bontott elkóm mit olyan nyákokból szedtem ki mi nem sokat használt pár éves cuccokban volt holnap azt fogom a melóhelyen szabadidőmben "szortírozni" etalon kondikhoz viszonyított értékekkel! Nagyon örülök,hogy megépítettem ilyen pontos precíz műszerem soha nem volt!
(#) jano36 válasza patexati hozzászólására (») Márc 31, 2010 /
 
Melyik verziót használod? Légyszíves mérj kis teljesítményű (3-6 W-os hálózati trafó) primer oldalát is.
Köszi
(#) jano36 válasza rbreki hozzászólására (») Márc 31, 2010 /
 
A C8 multilayer kondi valószínűleg nem lesz jó.
(#) doinajancsi hozzászólása Márc 31, 2010 /
 
Helló ! -Jani vagyok. Tudja-e valaki, hogy rendelhetö- é LCM3-as kitt a Hestorénál? -ugyanis ott "kifutóban lévö termék, nem rendelhetö" üzenet fogad. Olvastam a topikot, szeretném én is megrendelni a kit-et. Tudna-é valaki tanácsot adni.
Köszönöm.
(#) poros válasza doinajancsi hozzászólására (») Márc 31, 2010 /
 
Itt biztosan tudnak mondani neked konkrétumotBővebben: Link
(#) llaci56 válasza doinajancsi hozzászólására (») Márc 31, 2010 /
 
Szia! Laci vagyok. (De ez ide van írva balara a sarokba.)
Rendeld meg! Ha nincs, akkor nyilván nem fogadják a rendelést. Ha meg van, akkor küldik. Ha most nyolcan mondanak neked valamit, ki szerint van, ki szerint pedig nincs, azzal előrébb vagy?
(Ez olyan, mint ha a szomszédtól kérdezném meg, hogy van-e itthon kenyér...)
(#) slogan válasza llaci56 hozzászólására (») Márc 31, 2010 /
 
Sziasztok !

Kata vagyok ,van még egy Pepsi ?

Üdv !
(#) patexati válasza jano36 hozzászólására (») Márc 31, 2010 /
 
Szia! LCM3_v1.2 verziót használom sima ferritmagos tekercses és van hozzá ESR mérőkábel is építve! Csak holnap tudok trafót mérni de miért kell? Sok fajta van nem lesz ugyanaz az érték csak ha teljesen egyformát mérnék kettőt akkor egyezne az induktivitásuk.
(#) rbreki válasza jano36 hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
Szia Jano36 !

Ez jó lessz bele?

HPIM0486.JPG
    
(#) jano36 válasza rbreki hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
Ez végkép nem jó. Ez egy tokozott kerámia.

Az eredetileg ajánlott kondi lásd melléklet.

A lényeg, hogy vagy stiró vagy MKT típusú legyen.
Az útobinál legjobb a váltófeszültségű vagy 1000V körüli egyenfeszültségű.
Egyébként próbaként mindkettő, amivel rendelkezel megfelel.
(#) rbreki válasza jano36 hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
Na végre megszereztem azt a kondit !

HPIM0490.JPG
    
(#) stulek válasza rbreki hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
én a lomex be vettem
és jó
hali
(#) stulek válasza stulek hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
relét
1000pF nekem is kéne valahonan
(#) llaci56 válasza stulek hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
Ezt sokáig csinálod? A modik fognak örülni neked...
(#) stulek válasza stulek hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
én egy 990pf eset párhuzamositottam 10pf el
de nem pontos igy se
tudtok valami tippet?
(#) llaci56 válasza stulek hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
Nem kell pontosítani! Szoftveresen be kell állítani hozzá.
900 -tól 1203 pF-ig jó. De István biztosan segít neked a beállításban.
(#) stulek válasza stulek hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
egybe kéne 1000pF
ocsoért
a többi kondinak nem kell pontosnak lennije?
ráadásul
ahány kapcsolás annyi féle képpen van
beépitve a c4 c5 c6
hol 1156pF 3 kondi
hol 2nF 2 kondi
de találtam 1 nF osat is 1 kondibol
a calibrálos kondinak kell csak pontosnak lenni nem?
(#) stulek válasza llaci56 hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
oké megkérdem
köszike
(#) jano36 válasza stulek hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
Tegyél párhuzamosan egy trimert
(#) patexati hozzászólása Ápr 5, 2010 /
 
Sziasztok! Új előlapot terveztem a műszeremre gondoltam belinkelem ide is!Bővebben: Link
(#) jano36 hozzászólása Ápr 12, 2010 /
 
Szervusz István!

Remélem nem egészségi állapotod, akadályoz abban, hogy részt vegyél a fórumban. Annak meg végkép nem örülnék, ha eluntad a további részvételedet ez a megjegyzésem természetesen Degussra is vonatkozik. Pedig részemről nagy szükség lenne rátok.

Mindenekelőtt megkövetnélek, egy korábbi hozzászólásomban kritizáltam a rezgőkör gerjesztés vasmag munkapontjának eltolását, azonban rájöttem, hogy az általam favorizált un. külsőmenetes vasmagnak van ez a rossz tulajdonsága (szép lassan nő az induktivitása, ha megfordítod a növekedés értékével csökkentett induktivitással indul, és újra növekszik).
Mivel a korábbiakban említettem részemről kizárólag kapcsolóüzemű tápról és ki-be kapcsolható háttérvilágítással szeretném üzemeltetni, analizáltam az eredeti nyákot és szükségesnek tartottam az új nyák tervezését

Az új nyákot (remélem még nem végleges), úgy terveztem, hogy bármelyik szóba jöhető vasmag típus beszerelhető legyen, valamint a hitelesítő kondi mellé egy trimer kondi beszerelését is lehetővé tettem a pontos beállítási lehetőség végett.

Az elkészült nyák a következő főbb tulajdonságokkal rendelkezik: LCM3 v1,30 hex AL100-as hangolható fazékvas, 990 pF stiroflex + 1,5-27 pF trimer.
A műszer első bekapcsolása és 20 perc várakozása (alkatrészek üzemi hőmérsékletének elérése) után a vasmaggal beállítottam az elméleti 503,290 kHz-es frekvenciát (érdekes, az alsó frekvencia mindig magasabb az elméleti 355,881 kHz-es értéknél). Ezután az LC oldalon (bipoláris) mérve egy 3758 pF 0,5%-os stiró kondi és a trimer segítségével a kijelzőn beállítottam a 3758 pF-os értéket. Majd újra és újra vasmag-trimer beállítottam az elméleti frekvenciát.

Ezek után lássuk a mérési eredményeket ( a tört értékűek kézzel írtak) : 27,1 pF -27,1 pF, 434 pF – 434,1 pF, 3758 – 3758. Nem kézzel írt 1%-os : 3610 – 3604, 23260 – 23260, 10000 – 10004, 10000 – 10008, 12000 – 12,13n, 18000 – 18,05n, 18000 – 18,02n, 22000 – 21,92n,
25000 – 24,94n, 25000 – 24,93n. 150pF, 270pF, 680pF és ezek különböző variációi alapján
minden egyes mérés bőven az 1%-os határon belül mérve.

Az LC (bipoláris) oldalon a korábbi 700-800 nF-os méréshatár 2,7 µF-ig terjedt ki és hasonló pontossággal mér. Elmondható, hogy az 1.30-as verzió csodásan javított a mérések linearitásán és pontosságán.

Ezután áttértem az ESR oldal vizsgálatára. A mOhm hitelesítésnél jellemzően a harmadik hitelesítés után áll át a 0 +- 1 digit értékre (ez mindegyik verzióra érvényes). 100-820 mOhm közötti értékeket mérve 2-3 mOhm az eltérés (a pontos érték V-A-ből számítva).
Az elkó mérésekkel tipikusan nincs probléma. Az ESR , mint összehasonlító érték megfelelő.
Pillanatnyilag pont a hűtőszekrényem szagtalanító elektronikája bizonytalankodik és próbaként áramkörön belül, mérőelőtét nélkül mértem a kondenzátorokat és hibátlanul mér.

S most jön a hozzászólásom lényege, amiben a segítségedet kérném és ez az induktivitás mérés.

Alacsony értékeknél ( uH- 10mH) tűréshatáron belül, de etalon értékeimhez alacsonyabb értéket mér. Viszont Hy-s tartományban már használhatatlan, nem csak a pontossága, hanem adott esetben nem is észleli a mérendő tekercset.
Konkrét esetet alapul véve: 110V-os primer Rs 2kOhm nem érzékeli. Szekunder 212 mHy

Gyári műszer König 303 : 12,1Hy / 184 mHy Maxwell Mx25 314 11,5 Hy / 171mHy Saját 11,5 Hy.

S most jön az érdekesség. Ha elsőre egy 100-200 mHy-s tekercset mérek, utána gond nélkül észleli és méri a nagy értékű induktivitást, viszont 11,5 Hy helyett 19Hy-t mér. Ha rövidre zárom a mérőkapcsokat megszűnik a nagyérték érzékelése. Ekkor támadt egy ötletem és az ESR oldalt letesteltem s lőn csoda a 10 mHy-s etalonomat 10 mHy-nek méri és gond nélkül érzékeli a nagy értékű induktivitást. Igaz, hogy 11,5 Hy helyett 18 Hy-nek méri.
Tehát a kérésem a következő lenne: Az L mérési rész korrekcióját a pontosság érdekében korrigálni kellene. Valamint - akár az automatikus kikapcsolás rovására - egy olyan kimenetet biztosítani, amelyik egy járulékos Hamlinnal ezt a földelést elvégzi.
Ha ezek a követelmények teljesülnek, egy a maga nemében egyszerűsége mellett is páratlan tudással és pontossággal rendelkező, kifogásolhatatlan kis műszer lenne az LCM3.
S ha a tisztelt olvasó nem veszi zokon egy utolsó történelmi megjegyzést. Mikor 1955-ben
a magyarországi stiroflex kondenzátor gyártásba vezetésével foglalkoztam, nem gondoltam, hogy egy ilyen felülmúlhatatlan tulajdonságokkal rendelkező gyártmány indult hosszú győzelmi útjára.

István, Deguss még egyszer köszönet
(#) patexati válasza jano36 hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Szia! Ahhoz mit szól mit írtam neked a tekercsmérőről? Mégpedig azt,hogy aminek nagyobb az Ohmikus ellenállása 250 ohm-nál azt már nem méri de ha alatta van akkor igen! Nem a tekercs induktivitása befolyásolja azt,hogy nem mér hanem az ohmikus ellenállása. A mérés pontossága más tészta! Hétvégére ha minden igaz meglesz a szkópom akkor tudok én is méregetni mert most nem igen van a kezemben nagy pontosságú műszer. Az lcf mérővel viszonyítgattam de az sem méri jól szerintem a tekercseket Ha van a kezed ügyében egy Nokia töltő (régi trafós) megmérhetnéd az primérjét ha nem ene nehezedre érdekelne az eredmény és ellenőrizném a két műszeremen mennyi a különbség!
(#) p_istvan válasza jano36 hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Szervusz János!

Mostanában egy kicsit kevesebb időm van...

Az induktivitás mérés nem olyan egyszerű rezonáns rezgőkörrel (patexati jól látja):
- kb. 100 mH alatt 1 nF fölötte + 33nF kapcsolódik be (és még 250 ohm).
A mérés pontossága Q (rezgőkör jóság) = 3 alatt már nem kielégítő, egyhez közelítve már nem is működik L/C oszcillátorként!
Nagy ellenállású (veszteségű) tekercs mérése ezért problematikus! Majd lehet készítek egy táblázatot hogy mekkora induktivitásnál mekkora a megengedett ohmos ellenállás a korrekt méréshez.
Amikor rövitrezárod az elkó bemenetet akkor segítesz a PIC-nek kapcsolni, és 250 ohmmal kisebb lesz a veszteség. De egy 2 Kohm-os tekercsnél ez nem túl sokat jelent, nálad épp határeset volt: 1k ohmnál már jól mért volna, 2,5k ohm esetében a rövidzár sem segített volna.
Az induktivitásmérés elve sokat számít a mért értéknél:
- mekkora frekvencián mérünk?
- rezonáns, vagy impedancia elv?
- gerjesztés mértéke (mérőárram)?

Pontosabb méréshez komplex LCR impedanciaanalizátor kelle, ami el tudja különíteni az összetevőket, de ezek elég bonyolult megoldások, komolyabb felkészültség kell a megépítésükhöz! Majd teszek fel pár linket ha több időm lesz.
A legjobb lenne a tekercs üzemi frekvenciáján mérni!
A hét vége fele még benézek.

István
(#) jano36 válasza patexati hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Hogy azonos típust mérjünk NOKIA ACP-7E

Maxwell : 17,2 Hy
LCF : 15,9 HY
LCM3 : -20,4 Hy

Ami a szkópot illeti, azért nem írtam róla többet, mert fényképek alapján nem lehet megítélni Ha nem te pályáztál volna rá, máris kocsiba és elhozni.
Várom a mérési eredményeidet.
Szia
(#) patexati válasza jano36 hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Köszi! Holnap megnézem én is! (most dolgozom)
(#) p_istvan válasza p_istvan hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Az induktivitás mérés eredményeidet egy kicsit jobban is részletezhetnéd (táblázatosan):
Névleges érték (Hy) - Ohmos ellenállás ( ohm ) - Gyári műszer érték (Hy) - LCM3 mért érték (Hy)
(így világosabban látnám a problémát)
(#) jano36 válasza p_istvan hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Szervusz István!

Köszönöm a gyors válaszodat. Gyors válaszod alapján, azért figyelemmel kíséred az eseményeket. Köszönöm az okításaidat, de 30 éves ipari fejlesztői gyakorlatom alapján nyugodtan feltételezheted, hogy ezeket az alapkérdéseket ismerem. Ami a mágneses dolgokat és köréjük kapcsolódókat illeti 1950-ben találkoztam először a porvasmag alapanyagával és bármilyen hihetetlen a Remixben. Noha nem volt közvetlen kapcsolatom a témával a technológus barátaim szívesen okítottak a témában. Nevezetesen a Remix kísérletezett abban az időben az első hazai magnószalag gyártásával. Ehhez
az alapanyagot kis örlőmalommal készítették a megfelelő finomságúra és összetételűre.
A szalag alapanyaga az a fényes fajta csomagolópapír volt megfelelő méretre hasítva.

A 60-as évek végén hivatalból nagy-teljesítményű (1-5 KW-os) mágneses erősítők és mondhatni párhuzamosan ferritgyűrűs, 1 és kétlukas transzfluxoros memóriák fejlesztésével.

Majd a sors a honvédelmi minisztérium egyik osztályához vezetett. Itt többek között a klf. aknakeresőkkel foglalkoztam. Egyik jelentős újításomért 1980-ban Cinege Lajostól a Kiváló Újító aranyfokozatát kaptam (korábban ugyanezt a Telefongyárban is). És úgy hozta a sors, hogy 1980-ban delegáltak az aknamentesítő hajók átvételi bizottságába az elektronika átvételi felelősévé. Ennek kapcsán közeli ismeretségbe kerültem a különféle mágnese, akusztikus víziaknákkal. Továbbá a leglényegesebb dologgal a föld mágneses terének mérésével (ez esetben Förster szondával). Hiszen a hajónak nem lehetett mágneses tere. Bocsánat a fentiekért csak érzékeltetni szerettem volna, hogy más is ismerheti a mágnesterekhez kapcsolódó dolgokat.

Azért, ha az időd megengedi légyszíves a kérésemmel is foglalkozni.

Köszönöm
Következő: »»   58 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem