Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » A-osztályú erősítők
 
Témaindító: Dióda, idő: Feb 14, 2006
Lapozás: OK   50 / 137
(#) isssti válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
Szia Mayan!
Megépítettem ezt az új verziódat, 2db 9V elemmel hajtom, amire kellett ahhoz elég a hangerő így, de kicsit tovább akarom fejleszteni csak kezdő vagyok.... Szerinted mennyire növekszik a teljesítmény ha 9v helyett 12 vagy 15 el hajtanám és a 4,7K- ellenállás helyére valamivel kisebbet raknék? Aztán arra jutottam, hogy stereo változatnál első körben egy 5534-est tennék bele és csak utána jönne a TL074, esetleg a kettő közé egy aktív hangváltó és utána csatornánként erősíteném tovább? Valamint jobb tranzisztort érdemes e belerakni szerinted?
(#) Imi65 válasza isssti hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
Idézet:
„Megépítettem ezt az új verziódat, 2db 9V elemmel hajtom,”

Ha tudod valahonnan bugázni, akkor még csak-csak. De venni, ilyen árakon? Az a szegény 9V-os elemgarnitúra csak percekig tarthatott, erre "találták fel" a hálózati tápegységeket.
(#) isssti válasza Imi65 hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
Szia!
Köszi a hozzászólásodat, kb egy órán át hajtottam és gond nélkül vitte, valamint a rét közepére a gyerek nem akarja elhúzni a 220-at aki kérte, hogy csináljam meg... Utólag belátom, ezeregy egyszerűbb tápellátású erősítőt is lehetett volna csinálni neki, de ki akartam próbálni ezt a kapcsolást....
(#) varttina válasza isssti hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
A hálózati zavarokat valóban úgy tudod legegyszerűbben, és legjobban kiszűrni, ha aksiról, esetleg elemről járatod az erősítődet. Audiofil körökben ez bevett szokás. A helyedben azért beszereznék 2 db 12V-os zselés aksit.
(#) Mayan válasza isssti hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
Na. Elemről tényleg nagy butaság a-osztályú erősítőt járatni... Növelheted a tápfeszt, de csak óvatosan mert durván fog nőni az áram. Az ellenállást ne csökkentsd szerintem, a fesz. növelése elég lesz. Persze bővítheted, de valóban szükség van rá ? Jobb tranzisztor...szerintem nem sokat számít, csak a szükséges áramot bírja el. Az 5534 szimpla opamp. Az 5532 a dupla.
(#) Imi65 válasza isssti hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
Igazából itt arra hívtam volna fel a figyelmedet (ha megértetted volna), amit Mayan le is írt, pár hozzászólással később. Nevezetesen azt a tényt (elemet írtál, nem akkut), hogy 2 ilyen elem beszerzési ára meghaladhatja az 1000 Forintot. Ezért még egy óra muzsika is elfogadhatatlanul drága. Más a helyzet 2db 12V-os akkuval, aminek a beszerzési ára még vadabb, viszont számtalanszor feltölthető a hálózati - drasztikusan olcsóbb - energiával. Elemes táplálásra (és akkor sem a gyatra 9V-osra, nem véletlenül ezeket hangkeltési célokra csak a híres Sokol rádió, és Szovjet társai [Selga, Signál, Quarcz]) a sokkal nagyobb teljesítményű, Bébi, vagy extra igények esetén a rúdelemek "tömeges" alkalmazása a napi gyakorlat. Ezekben a készülékekben azonban sohasem találsz energiapocsékoló A osztályú rendszert, ide a nem sokkal bonyolultabb IC-k valók. Réten nem hiszem, hogy a minőség olyan döntő szempont lenne.
(#) echo11 válasza isssti hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
A osztályú erősítőt elemmel
(#) varttina válasza echo11 hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
A régi telepes csöves rádiók többsége SE kimenőfokozattal rendelkezik, ami csakis A osztályú lehet. Ráadásul az anódáram biztosítása mellett a csöveket fűteni is kellett. Persze akkoriban még más idők jártak.
(#) Mayan válasza varttina hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
Láttál már olyan telepeket ? Hatalmas fűtőelem + sok-sok rúdelemből összerakott anódpótló... drága mulatság volt, keveseknek volt benne része.
(#) Imi65 válasza varttina hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
[OFF]Néztél ilyen csövek katalógusadatait? A hálózati csövek teljesítményének a töredékét vették fel. A végcsöveknél még arra is volt mód, hogy lefelezd a csövet. Ilyenkor roppant takarékosan dolgozott.
(#) isssti válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
Köszönöm a válaszodat. Hát írtam, hogy nem vagyok egy profi és értem én, hogy ritka nagy ökörség elemről hajtani, de ha nem bírja akkor majd cipeli a srác az aksikat (fotós gyerek és ilyen madár füttyöket akár játszani a mezőn a madárkáinak (nem röhögni )) Azért csináltam ezt neki, mert ezt kérte de szóltam előre neki, hogy valószínűleg többet fog enni mint egy TDA-s, de végül örültem, hogy kipróbálhattam ezt az erősítőt. Van neki már 1 aksija, lehet megpróbálok neki egy DC-DC konvertert csinálni, hátha elég lesz egyet cipelnie.
Valamint köszönöm mindenkinek a hozzászólását, amikor belefogtam kicsit elszámoltam magam tényleg, egyszerűbb vagyis ésszerűbb lett volna egy TDA-sat összerakni neki....
(#) bakos13gab válasza isssti hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
Vagy inkább LM1875 vagy LM1876, nem A osztály, de nem is TDA...
Persze ekkor az aksi kevés lehet, de lehet, hogy a madár is jobban elhiszi...
(#) bakos13gab válasza isssti hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
Mekkora teljesítmény kéne? Szerintem valami IC-el jobban jársz. Nézegettem és például itt van ez, 5 voltról 2W...
LM48511
(#) Imi65 válasza bakos13gab hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
Bármivel jobban járna. 9V-ról 120mA körüli áramérték adódik, ez nem túlságosan mozgatja a membránt.
(#) varttina válasza isssti hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
Ma én is összedobtam egy hordozható erősítőt BD249-BD250 tranzisztorpárral. Igaz AB osztályban működik, de egyetlen 9,6V-os 1Ah-s fúrógépaksival már órák óta hallgatom.
(#) isssti válasza Imi65 hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
Hát próbaképpen ráraktuk egy tisztességes hangfalra a 20cm-es mély sugárzót nem nagyon szerette de a magas szépen cincogott, ezek után egy 8cm-es pár wattos kis hangszórót rakott rá, azt szépen meghajtja... Most fogja próbálgatni a haver élesben, ha nem válik be, kap másikat.
(#) isssti válasza bakos13gab hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
Köszi szépen a segítséget, 2W szerintem elég lenne, de ha jó a mostani mégis neki, akkor...
(#) bakos13gab válasza isssti hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
Ezt csak hirtelen kikaptam a katalógusból, nézz szét, hátha van valami más. A TDA is jó lehet, ha ilyen alacsony fesz van csak, igaz, nekem az a széria a TDA2030-ban kimerült.
Akár ez: TDA2002
(#) Mayan válasza varttina hozzászólására (») Ápr 17, 2010 /
 
Rajzot, képet mutatsz ? Hogy szól ?
(#) varttina válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 17, 2010 /
 
Nem egy hifi minőség, de nem is az volt vele a célom. Mindössze 20mA a nyugalmi árama, és közel tápfeszültségig kivezérelhető. BD249-esem nem volt itthon, úgyhogy ideiglenesen egy 2N3055 ment a helyére. Remélem a csere után jobban fog szólni. A rajzot hamarosan előkeresem.

DSCF2674.JPG
    
(#) Mayan válasza varttina hozzászólására (») Ápr 17, 2010 /
 
Na, ez szimpatikusan egyszerű Érdekel a rajz...
(#) hugi00 válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Szia Mayan !

Osszedobtam ezt.
De nagyon zajos - zug mint az atom.

NE5532 es 2SA1141-el.
es 2 db auto akkumulatorral.

Mi a teendom ilyenkor ?
(#) doomkiller hozzászólása Ápr 19, 2010 /
 
Sziasztok! Megépítettem ezt a kapcsolást. A 15 ohm 10W-os ellenállás eléggé melegszik, 5 perc után már nem tudom megfogni, de nem füstöl meg semmi ez normális? Vagy tegyek oda 5W-osat?
(#) petemazi válasza doomkiller hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Ha jól emlékszem, akkor eredetileg fénycső folytótrafó volt az a 15ohm. Szóval több watt kéne.
(#) doomkiller válasza petemazi hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Esetleg nem lehetne vmivel helyettesíteni?
(#) petemazi válasza doomkiller hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Mondjuk két darab 30ohm/10W ellenállással, amiket párhuzamba kötsz.
(#) doomkiller válasza petemazi hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Köszi kipróbálom.
(#) Mayan válasza doomkiller hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Igen, annak bizony melegedni kell tehát olyan teljesítményű eszköz kell ami biztonságosan le tudja adni a hőt. Kipróbálhatod pl. 12V 15 - 20W-os ízzóval is. Én vastag fűtőszálat is használtam a szükséges ellenállásra levágva. Meg persze higanygőzlámpa-folytótekercset.
(#) Mayan válasza hugi00 hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Ha pontosan így építetted akkor jónak kellene lenni neki mert nekem síri csendes. Nem lehet hogy valami nem stimmel ? Nézd át még egyszer. Ha minden oké akkor próbáld meg azt hogy elválasztod az elő és végfok részt, és a végfok opamp + bemenetét a földre kötöd egy 100k-s ellenállással. Vagy mutass képet és hátha meglátom rajta mi a baj.
(#) hugi00 válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Ha a (BE) kondi pozitiv oldalahoz erek kezzel akkor siri csond.
De ha raadom a jelet akkor megint gerjed. (
Következő: »»   50 / 137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem