Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Lapozás: OK   17 / 241
(#) Sunny78 válasza tbence3 hozzászólására (») Jún 7, 2010 /
 
Jó régen kérdezted,de talán még érdekel:
EVA fólia- Speciális laminálófólia-laminálás után a fényáteresztő képessége megegyezik az üvegével.

Jelenleg az általam ismert gyártási technológia(Laminálás) a következő rétegrend szerint készíti a modulokat:
1-Edzett üveg,a cella felőli oldalán prizmásítva
2-EVA fólia 0,5-1,5mm vastagságban,gyárótól függ.
3-Cellaréteg
4-Üvegszálrost lap
5-EVA fólia 0,5-1,5mm vastagságban,gyárótól függ.
6-TEDLAR fólia,vagy üveglap,ez is gyártótól függ.

A fent említett ún. szendvicset 150 Celsius-on laminálják vákuúmos közegben(4-6 perc), majd pedig megedzik(20-30 perc)
Az EVA-fóliáról adatokat az ETIMEX,a TEDLAR-ról az ISOVOLTA oldaláról tudhatsz meg.
Ha a technológiáról van még kédésed, csak írj..
(#) mikrohelikopter válasza DC4eva hozzászólására (») Jún 7, 2010 /
 
Köszönöm a segítséget, úgy néz ki megoldódott a problémám!
A celláim jók!
Bár érdekes végeredmény felé tart.
Szóval vettem néhány cellát pudingtól, köszönöm, összehasonlítottam az enyéimmel, közel azonos értékeket mértem.
Amit nem értek, mert bár erősáramú villamosgép szerelő technikus vagyok, valamit konnyítok az ügyhöz, azért az érdekes, hogy sorba kapcsolt cellák esetén a feszültség összeadódik, ez ok. 8 cellánál ez most közel 4,2 V. De az áramerősségek is!
8 cellánál 4,1 A, 10 cellánál már közel 5A a rövidzárási áram 5,2V mellett.
Szerintem ez az érték lesz, ami közelít majd a gyártó által megadott 7,6-7,8A os érték felé, lehet hogy ennél több nem lesz.
de így legalább már ki tudom hozni a várt teljesítményt a cellákból.
Ma rászánom a pénzt, és veszek egy márkásabb mérőműszert, nehogy a kütyü szívasson!
DC4eva, az info@mikrohelikopter.hu-ra megirnád milyen kondiciókra gondoltál cella ügyben?!

Mindenkinek köszönöm a segítséget!
Még valami, ti edzett üveget mennyiért tudtatok beszerezni?
(#) mikrohelikopter válasza DC4eva hozzászólására (») Jún 8, 2010 /
 
Nos alakul a helyzetem, vettem egy márkásabb mérőműszert, és kiderült, hogy a cellák ok, a mérőműszer szívatott.
A mai déli napban 8 sorosan kötött 6X6-os mono cella sorom 4,3V-on 8,34A-t nyomott, ez cellánként 4,2W/ cella.
Ez így már jó!
Kérdések:
Mi a hátránya, ha a 3 bus-os napellemnél csak 2 bus-t használok?
Illetve én úgy gondolom, hogy a cella elülső, és hátsó oldalán is a vezető szallagot teljes hosszában kell forrasztani, nem? ezesetben ha egy cellával történik valami a táblában, és elpattan, akkor még a szallag zárja tovább az áramkört, míg ha csak a széleken forrasztom át, akkor a panel kör megszakad megpattanás esetén.
Jól látom ezt?
Szép napot mindenkinek!
Tilla
(#) DC4eva válasza mikrohelikopter hozzászólására (») Jún 8, 2010 /
 
Ha rövidzárási áramot mérsz akkor azon nincs 4,3V ott a feszültség szinte nullára leesik. Ezeket a cellákat ahogy terheled úgy megy le a feszültségük. De ha a rövidzárási árama 8A felett van az már nem lehet rossz. Minél több vezetéket használsz annál kisebb lesz az ellenállása ennél fogva melegszik, romlik a teljesítménye és energiát fűt el.. 8A-nél már kell vezeték keresztmetszet is. Ezért is kell végigforrasztani és használni a 3 buszt is az is igaz amit mondtál, de nem ez az elsődleges.
(#) mikrohelikopter válasza DC4eva hozzászólására (») Jún 8, 2010 /
 
Igazad van, a 4,03V-ot nem rövidzárban mértem, mert ugye az nem rövidzár. Rosszul mondtam. Ez két külön mérés eredménye.
Köszönöm az infót, a forrasztó fiúk így megnyertek még egy buszt...
Tilla
(#) Apec válasza Sunny78 hozzászólására (») Jún 10, 2010 /
 
Tudnál segíteni abban, hogy honnan lehetne EVA és TEDLAR fóliát (nem ipari mennyiségben) beszerezni ?
(#) Sunny78 válasza Apec hozzászólására (») Jún 11, 2010 /
 
Írd meg priviben mennyi kellene,de nem árt ha tudod:
- Az EVA fóliát a gyári csomagolás felbontása után 6 órával fel kell használni.Én 100m-es tekercsben kapom....
- Az EVA érzékeny a hőmérsékletre.150 felett hólyagosodik(törik)140 alatt leválik a hordozóról(üveg/TEDLAR)
- A vákumos technológia nélkülözhetetlen a teljes sikerhez-a bennmaradó apró buborékok jelentősen csökkentik az élettartamot...
(#) Apec válasza Sunny78 hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Levél ment.
(#) mikrohelikopter válasza mikrohelikopter hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
No, elkészült az első panel.
A vártnál simábban, bár még 1-2 apro problémát meg kell oldanom. pld a hátsó bekötő doboz rögzítését.
Képek a mellékletben.
A bekötő dobozban volt 3 bypass dióda, de a lemenő napban produkált 25 V-ot leredukálta 17v-ra. Mondjuk ezek a diódák 1000V-ra vannak tervezve, vélhetően akkoránál már kisebb a feszültségesés. Egyenlőre kivettem, így ok.
Felvetnék egy kérdést:
Kiadtam egy srácnak a 3 busos cellák forrasztását egy műszerész srácnak, aki szépen megcsinálta. Ti mennyit fizetnétek 6 db 8-as oszlop összeforrasztásáért, piaci értéken. Ő fülezte, és a 8-as oszlopokat sablonba forrasztotta. Tehát szerintetek piaci értéken mennyit ér ez a meló?
Tilla
(#) mikrohelikopter válasza mikrohelikopter hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
még képek
(#) mikrohelikopter válasza mikrohelikopter hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
És megvannak az első mérések,
napon, kicsit fátyolfelhős időben 27V-ot adott le, a zárlati áram 5,2 A volt.
Az 140 W , kíváncsi leszek teljes napsütésben, jó beesési szög mellett.
Tilla
(#) DC4eva válasza mikrohelikopter hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
Nem akarok megint beleszólni, de semmi köze a leadott teljesítményhez egy nyitott áramköri feszültség és egy rövidzárási áram szorzatának. Tegyél rá 1-2-3 autó izzót sorba kötve vagy valami terhelést és miközben világítanak mérj egy feszültséget és egy áramot ezt szorozd és így kapod meg a teljesítményt.
(#) DC4eva válasza mikrohelikopter hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
Egy ilyen cell forrasztása kb 5 perc mindennel együtt. Az azt jelenti hogy 48x5 az kb 4-5 óra meló. Hozzávesszük, hogy simán össze is törhet valamit és ez ilyenkor az ő sara azt mondom hogy kb 10e Ft. alatt neki se áll senki.
(#) pudding1 válasza mikrohelikopter hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
Fóliával ragasztottátok fel a cellákat? (Ha igen, milyen fólia?)
(#) Apec válasza mikrohelikopter hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
Ezeknek a diódáknak normális üzem közben semmilyen befolyása nincs (nem lehet) a működésre.
Nagyobb rendszereknél az esetlegesen árnyékba kerülő cellacsoporto(ka)t védi a többi jól működő cellától. Ilyen üzemállapot bármikor előfordulhat, az árnyékos cellák bypass dióda nélkül súlyosan károsodhatnak. Nem érdemes kispórolni.
A cellák fülezése nem gyerekjáték. Csak jó minőségő eszközökkel lehet jól megcsinálni és még így is lehet törés. Ha jól megcsinálta a srác és nem is tört el cellát, nyugodtan kérdezd meg díját, fogja ő azt tudni. Reális árat fog mondani.
üdv: DA
(#) mikrohelikopter válasza pudding1 hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
Szia!
Igen fóliával.
A kedvesem egy nyomdába dolgozik, így eljutottam egy nyomdatechnikai alapanyag forgalmazó céghez, akik ajánlották ezt a spéci, UV álló, és 10 évig garantált a minősége közvetlen frontális napsütésben, hát itt hátul van így szerintem még többet kibír.
az EVA filmhez nincs szerszámom, a vákummal nem lenne gond, azt az üvegszálnál is csináltam, de a fix 140c az kemény, és drága is. a 2 üveglapot pedig sokallom....
De érdekes volt, ahogy a fólia ragasztotta a cellákat, attól fogva a cellák nem törtek, és nem pattantak.
A bekötő dobozt nem felejtettem el, természetesen segítek.
(#) mikrohelikopter válasza Apec hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
Nos, akkor az mivel magyarázható, ha a diódák bent voltak 17V volt a kapocsfeszültség, ha kivettem őket 24,6V?
Értem a fontosságát a bypass diódának, csak ami benne volt ezt a feszültség esést produkálta.
Az én rendszeremen ha minden igaz400 v-nál több nem fog menni, lehet, hogy erre méretezett 3 diódát kéne rátennem.
az árat azért kérdeztem, mert én már megalkudtam előtte vele egy 10-esbe, csak kíváncsi voltam, kb eltaláltam-e.
Egyébiránt profi munkát csinált.
Tilla
(#) Apec válasza mikrohelikopter hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
Ha nem voltak hibásak a diódák, akkor is van néhány kohm ellenállása még záróirányban is. Ez nem nagy terhelés, de a napelemek karakterisztikája miatt ez is lehúzhatja a feszültségét. Ennek nincs jelentősége, mert üresjárásban, vagy környezetében nincs értelme üzemeltetni a napelemet. Az ideális munkapont (MPPT) ettől messze van. Ha a dióda erre a készült, akkor javaslom hogy ne vedd ki. 400 V-os rendszerbe egy kicsit több dióda kell. :yes:
(#) mikrohelikopter válasza Apec hozzászólására (») Jún 15, 2010 /
 
Köszönöm, értem amit mondasz, és megfogadom.
De akkor jól értelmezem, hogy ha 400 V-os max feszültségü rendszerem lesz, akkor nem kell nekem 1000V ra méretezett dióda. Akár a munkapontról beszélünk, vagy az üresjárási feszültségről, a dióda ellenálásának a leküzdésére teljesítmény kell! Ezt lehetőség szerint minimalizálnom kellne
Én a csatlakozó dobozt már együtt veszem a bypass diódával, úgyhogy ha jól értelmezem ahány napelem panel, annyiszor 3 dióda.
Lehet, hogy nem látszik a képen, de a diódák benne vannak, és cserélhetők.

cella.jpg
    
(#) FREDDI válasza mikrohelikopter hozzászólására (») Jún 15, 2010 /
 
Ha jól értem maximum 400V-ot leadó napelem cellasorod lesz. Minden sorbakapcsolt cellasorra kell 1 db dióda, így mennek egymás mellé a sorok, amenyiben több is van, vagy szélgenerátor vagy más termelő berendezés is tudja adni a betápot ugyan oda. 600V-os dióda elég, ha a maximális betáp 400V. Az ultrafast diódáknak szokott lenni a legkisebb nyitóirányu feszültségesése, ilyet kéne nézni. Olyan 20A körülit, ha kis Uf-et akarsz. Üsd be a neten a számát ami most rajta van, és nézd meg az adatlapján, mennyi az Uf nyitóirányu feszültség esése. Ez áramtól is függő változó (és hőmérsékletől), rajta lesz grafikonban az adatlapon, onnan leolvashatod. Neked a 3 dióda sorban lehetett kötve, ha jól sejtem, azért esett rajta annyi feszültség. De ez így is sok, amennyit írtál. Egy típustól mindenki okosabb lett volna, de azt nem írtad. Az információ korában általában az információ szokott kevés lenni. Számoljunk. 400V-on 1,3V Uf az hány százalék veszteség lesz ? 0,3% durván. Szerintem.
(#) mikrohelikopter válasza FREDDI hozzászólására (») Jún 15, 2010 /
 
Nem sorba van kötve a 3 dióda.
A 48 cellám ugye sorba van16-nél, és 32-nél kellett kihoznom egy egy kivezetést és ezek vannak a 3 diódával szakaszolva. tehát ha az első 16 cellánbál van a bibis , a bypass kiszakaszolja.
A te általad említett 1 db dióda az egész táblát veszi ki, amit én mondok, az egy 16-os sort.
a dióda száma:12sq045 JF
Rákeresek a neten
Egyébiránt köszönöm a konkrét segítséget!
Tilla
(#) mikrohelikopter válasza mikrohelikopter hozzászólására (») Jún 15, 2010 /
 
Megvan, de itt elég meglepő dolgokat láttam róla.
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:xhnpysGpGs8J:w...&gl=hu
(#) FREDDI válasza mikrohelikopter hozzászólására (») Jún 15, 2010 /
 
Ez egy 45V 12A SCHOTTKY dióda.
(#) FREDDI válasza mikrohelikopter hozzászólására (») Jún 15, 2010 /
 
Én máshogy értettem, mint te. Nálad a 3 bypass dióda az nem is okozhatna feszültség esést, mivel azokat záróirányban kell feltenni a cellákra, ha jól tudom, tehát normál működésnél áram nem is folyik rajtuk áram. Egy ilyen diódának elhanyagolhatóan kicsi a záróirányu árama. Maximum DC Reverse Current @Tj=25C Ir= 0,5mA @Tj=100C Vr=45V Ir= 50mA maximum ! Vr és Ir záróirányu értékek, Tj a lapkahőmérséklet.
(#) Apec válasza mikrohelikopter hozzászólására (») Jún 15, 2010 /
 
Újra csak azt tudom mondani, hogy ne idegesítsen a diódák használa miatti teljesítmény veszteség, mert ha 400 V-os rendszert akarsz, akkor ezeket "kötelező" használni. A leadott hasznos teljesítmény mellett a diódákon vesztett teljesítmény elhanyagolható. Ha nem teszel diódát, akkor persze megspórolod a vezteséget, de az előbb-utóbb cellakárosodáshoz vezet(het). Gondolj bele: (normál működés közben) ha csak 1 W-ot diiszipálna el egy ilyen dióda, meg tudnád kézzel fogni? Nem. Ez meg még csak nem is meleg.
A szükséges diódák számáról:
Ideális esetben minden egyes cellának kellene egy dióda, de ez a különleges elővigyázatosság csak az űrtechnika számára készült moduloknál jellemző. A normál alkalmazásban elegendő 15-20 sorba kapcsolt cellával párhuzamosan kapcsolni egy áthidaló diódát.
Pontos száma a panelek kiakakításától függ.
(#) mikrohelikopter válasza Apec hozzászólására (») Jún 15, 2010 /
 
Értem, és a cellák számáról ugyanezt írtam, nállam 16 cellánként van 1 bypass dióda.
Természetesen lesz benne dióda, nem hagyom ki!
de valahogy a jelenség csak fentáll. Bár az sem garantált, hogy valamelyik dióda a 3-ból nem ok.
beszerzek három másikat, oszt ellenőrzök....
Köszönöm, és jó éjszakát!
(#) Apec válasza Sunny78 hozzászólására (») Jún 16, 2010 /
 
Küldtem egy levelet. Nézd meg légy szíves.
(#) végyé hozzászólása Júl 6, 2010 /
 
Sziasztok

Van valakinek valami infója az IVT MPP töltöjéről ( elsősorban Pudding-ra gondoltam .
Arra lennék iváncsacsi hogyan kommunikál a kijelző paneljével. . végyé
(#) pudding1 válasza végyé hozzászólására (») Júl 6, 2010 /
 
Kábelen.......Viccet félre téve, nem igazán értem mire gondolsz kommunikáció alatt. A két egység össze van kötve egy kábellel és a kijelzés folyamatos, de változtathatod hogy a bemenő vagy kimenő adatokat mutassa e. Mutathatja a dátumot, időt, az sd kártya állapotát , töltöttségi szintet. Ha ilyesmit akarsz venni , keress meg privátban.
(#) végyé válasza pudding1 hozzászólására (») Júl 6, 2010 /
 
Üdv

Na jó jó, de a protokoll érdekelne.
Nem titkolt szándékom az lenne , hogy csinálnék magamnak egy lebutitott változatot.
Tudom meg is vehető, de a buxa teherbirása véges végyé
Következő: »»   17 / 241
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem