Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanypásztor
 
Témaindító: bernardo, idő: Feb 5, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   65 / 291
(#) Gergő90 hozzászólása Jún 8, 2010 /
 
Sziasztok!
Aki az alábbi kapcsolást(mellékelve) megépítette, gyakorlatilag mindenki azt tapasztalhatta hogy melegszik a tranyó. A kapcsolásban nincs semmi hiba, csupán egyetlen egy kis alkatrész hiányzik belőle. Nincs más dolgunk mint a 2.2megás potival párhuzamosan kötni egy diófát( a képen bekarikáztam a módisítást). Lám a rendeszer nem melegszik és működik tökéletesen.

sokkolo.gif
    
(#) thecyrus válasza poros hozzászólására (») Jún 11, 2010 /
 
Szia! én épp most javítottam egy ilyen pásztort!
EPK-6 a tipusa! Ahol dolgozom ott készűltek a 1970-es években.
Alkatrészek:
AC125 tranzisztor 2db van benne 32V 0,2A PNP tipus
2db BY 238 dióda 1500V 0,8A
Tirisztor KY202M1277 500V 10 A
A nygy kondi benne 50uf 400V
+-9v
és+-90V kell neki
A kimeneten 130V van ami a trafóhoz megy szkraköz kb amit javítottam 10 mm
A gyártói adatlapon 5000V szerepel!
(#) poros válasza thecyrus hozzászólására (») Jún 11, 2010 /
 
Köszönöm válaszodat , azt hiszem valakinek segíteni próbáltunk kibogarászni az alkatrészeket.
Ha esetleg van róla rajzod megörvendeztethetnél vele bennünket.
(#) thecyrus válasza poros hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Szia! Sajnos rajzot nem tudok adni! Kértem már én is, de a régi dokumentációk és rajzok kikerültek a szeméttelepre!
A műszakisok próbálnak keresni róla valamit hátha.....
Nem igazán reménykedem benne!
Az egyik kolléga még ezeket szerelte össze, de már ő sem emlékszik rá! Ami még nálam van abból letudom még írni mi van benne, bár ami a lényeg volt leírtam.
Nekem is nagy szerencsém volt hogy csak biztit kellett cserélni és 4 db diódát az elején. (egyenirányítás)
Volt kérdés az is hogy minek van benne a 3 db biztosíték, nos 2 db a 220V-on van egy pedig a bemenő 90 V-on.
(#) pisti76 hozzászólása Jún 12, 2010 /
 
Az ict kiszedtem és 17 V a feszültség az 1es és az összekötött 4-es - 8as láb közt. Visszatettem és méricskéltem tovább. A 6,8 µF os kondiig jutottam el ahol - sztem még jol - fesztmérve 11V.1 rol kezd ciklikusan csökkenni 5.8 V ig majd ujra ugrik... viszont a tranzisztornál és a zener nél kihalt minden. gyakorlatilag nincs semmi fesz a gyujtotrafo előtt... Mit ronthattam el? Lehet hogy behalt valamelyik a kettő közül? Szerintem jol kötöttem be őket... Ötlet??
(#) Wegg válasza pisti76 hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Szia .Az 555- ös 1 az a test ,a 3 lába között megjelenik az 1sec impulzus? Ha van szkópod mérjél rá. Ha nincs akkor akár egy led meg egy ellenállás is megteszi csak detektálni hogy működik-e a vezérlés . De a végtranzisztort ne hajtsa meg.Elég ha kiveszed a R2 47ohm ellenállást.És úgy mérd.közel tápfeszt kell mérned szaggatva. Volt mérő is jó csak csapdos a mutató DC ben AC ben meg nagyon alacsony a frekije ezért felejtős.
(#) thecyrus válasza csibai hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Szia! Nyáktervet és rajzot tudnál küldeni erről a kapcsolásról?
(#) pisti76 hozzászólása Jún 13, 2010 /
 
Megvan az impulzus villog a led. Már csak a tranzisztor és a zener maradt??
(#) Wegg válasza pisti76 hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Szia .
Így végre kiderült ,hogy meddig jó az áramköröd.De szíves figyelmedbe ajánlom a előzőekben elhangzott egyik hozzászólást .Ha nem boldogulsz így vele akkor ki kellene cserélni a tranyót egy darlington -ra.Itt a válasz a kérdésedre ha nem lenne elég az egy tranyós meghajtás.
üdv

[quote](#726464) köbzoli válasza Gergő90 hozzászólására (#726457) Válasz • Jún 4, 2010
Jó ez a kapcsolás, csak a tervezője nem szeret számolni.
Az 555 maximális kimeneti árama 200 mA, a BU326 meg 2.5 A C áramnál, olyan 0.5 A bázisáramot kér.
Ebben a kapcsolásban olyan 3- 3.5 A áramokkal számolhatunk csúcsban / mint egy autóban általában egy ilyen trafó fogyasztása /, tehát az IC csak izzad és nem tudja kinyitni a tranyót kellőképpen, amúgy lezárni sem, mert van némi maradék fesz benne.
A megoldás egy darlington tranyó, aminek bőven elég a 200 mA áram a bázisára, hogy teljesen nyitva lehessen. Így a bázisra mehet egy lehúzó ellenállás, ami tuti lezárja, ha az IC alacsony szinten van épp..szerintem..
Persze ennek a tranyónak érdemes nagyfesz típust keresni, mert a trafó rendesen visszarugdal.
(#) thecyrus hozzászólása Jún 19, 2010 /
 
Üdv nektek Mesterek!

Szeretnék egy kis segítséget kérni!
Az alábbi csatolt melléklet tartalmazza azt a kapcsolást amit megépítettem.
A kérdésem az lenne hogy mikor elindítom kb 1sec az impulzus adása.
1-2 perc üzemeltetés után ez lecsökken kb 3-4 másodpercre.
Amit változtattam az a poti helyére fix ellenálás került illetve az IRF 640 helyett IRF740-et raktam (csak ez volt)
A diódák pedig 1n4005 helyett 1n4007.
Mitöl csökken az impulzus így le?? Segítsen valaki!
(#) Wegg válasza thecyrus hozzászólására (») Jún 20, 2010 /
 
Szia .
Az 555-ök viszonylagosan tartják a frekvenciájukat még tápfeszültség változás esetére is.Minden esetre a C2 elektrolit kondenzátort cseréld ki 10nF kerámiára .A lehetséges instabil pontot a potenciómétert ha esetleg " KH-s " azt kicserélted ellenállásra ,azt jól tetted.
üdv
(#) thecyrus válasza Wegg hozzászólására (») Jún 21, 2010 /
 
Szia! Még jó hogy néhe ide is benéz valaki!
Köszönöm a segítséget kipróbálom!
Amit még menetközbe alakítottam a poti helyére egy 12K a másik oldalon egy 3M3 ellenállást tettem így kb 1 sec alatt 1 impulzust ad. A leden látszik a villanás, de a trafó nem mindig ad szikrát csak egy kattanás hallatszik. A szikraköz is jó!
Esetleg lehet hogy a fet nem nyit ki eléggé?
(#) levaitamas válasza thecyrus hozzászólására (») Jún 21, 2010 /
 
Feltehetően belül átüt a trafó.
(#) Wegg válasza thecyrus hozzászólására (») Jún 21, 2010 /
 
Szia újra !
Nem fogja megváltoztatni a működést .De szívem szerint növelném az időzítő körben a kondenzátor értékét és csökkenteném a 3,3Megás ellenállást .Ha jól számoltam akkor ez kb 3,6 uA -el tölti a kondit.Ha esetleg rosszabb féle nyákot vagy netán valami savas forrasztószert használtál .Akkor mindenféleképpen előfordulhatnak instabil helyzetek mivel ekkora kúszó áramok csatornák lehetnek .Szóval érdemes lenne a kondit C1 és a töltő kisütő ellenállások cseréje után egy nyák lemez mosást megcsinálni .Legalább az időzitése legyen rendben . És utána jöhet a végfok.
Ja még annyit hogy az új kondi nem lehet elkó mert annak is nagy a szórása szivárgó árama .Nem mintha ebben az áramkörben ez számítana. Csak a munka szépsége miatt mondom .
üdv
(#) thecyrus válasza Wegg hozzászólására (») Jún 22, 2010 /
 
Mesterek! Működik! Csak a kondit kellett cserélnem! A C2 kondi volt a hibás! Kicsréltem ahogy mondtad 10nf re.
Tökéletesen beált, bár igaz hogy kb 1 sec alatt 2 impulzus van de ez így jó.
A rajzot kicsit át kell tervezni ezen alkatrészek alapján.
Ha lesz egy kis időm fölteszem az új tervet, hátha kell valakinek.
Már csak azt lenne jó tudni mekkora fesz jön ki belőlle.
A szekunder oldalon kb 25-30 ma mérek. Mivel csak digitális műszerem van azzal még osztón keresztül is nehéz megmérni.
Esetleg erre van valakinek ötlete?
(#) Wegg válasza thecyrus hozzászólására (») Jún 22, 2010 /
 
Szia !
Örülök hogy sikerült lépni egyet előre.De az 1sec egy impulzus az szabvány .Nem nehéz beállítani,az előző hozzászólásomban leírt alkatrészek cseréjével.
üdv
(#) athor77 hozzászólása Jún 26, 2010 /
 
Sziasztok.

Megépítettem Oldman kapcsolását és működik is csak egy kicsit gyenge.
Gyári vill. pásztor teszterrel néztem és 3000-ig ment fel terhelés nélkül.
Ha rákötöm a drótra alig lehet kézzel érezni a mérő meg nem mutat semmit.
Teló adapterrel 12V 500ma próbáltam majd 12V 1000ma ossal.
nincs változás.
Hogy tudnám megtuningolni?

A kutyám most kiröhögi.
(#) dizi válasza athor77 hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Hi
Úgy elfelejted ezeket a tranyó sütögetős kapcsolásokat és építesz egy normális inverteres készüléket.
A kutyapásztor az nem azt jelenti hogy ez a készülék megfog állítani egy 40 kilós kutyát max egy Csivavát,10 méteres vezetékkel.
(#) Gyuris Sándor válasza athor77 hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Hello
a kapcsolásban szereplő 470nF-os kondit kell kisebbre cserélni.A neked tetsző értéket próbálgatással tudod kikisérletezni.ugyanis ez a kondi a a kapcsolás frekvenciájára is hatással van.Ja és az sem mindegy hogy kerámia vagy fólia kondenzátort használsz.
(#) isssti válasza athor77 hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
A 12v 500mA-es adapternek elégnek kell lennie bőven, főleg ha ott a 10000es kondi is. Szerintem valami nem stimmel neked az elektronikánál, tuti nem töltöd rendesen a trafót ez a 3000v alapjáraton van egy gyt-nál ha csak pöcögteted 12v-al.
(#) LipiG válasza athor77 hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Helló!

Osztom dizi válaszát! Építs inkább egy inverterest azzal többre mész!
Én is megépítettem ezt a kapcsolást, elsőre működött örültem stb. A vizslám viszont úgy mászkált a vezeték között mintha semmi nem lenne ott.
Azóta csináltam egy inverterest és már van hogy be sincs kapcsolva, akkor se mer közel menni hozzá!

Üdv
(#) thecyrus válasza LipiG hozzászólására (») Jún 28, 2010 /
 
Szia! Én kipróbálnám az inverterest! Van terved és rajzod hozzá ami működik is?
(#) athor77 válasza Gyuris Sándor hozzászólására (») Jún 28, 2010 /
 
És mekkorára érdemes kicserélni?
Egyébként csináltam élé egy 12V-os stabilizátort mert többször megölte az 555-öt.
Nem tudom milyen trafóm van még meg kell néznem.
Először ki akarom próbálni csak akkor csinálok másikat ha ez nem válik be.
(#) caligula111 hozzászólása Jún 28, 2010 /
 
Sziasztok!

Segitségre lenne szükségem,hogy melyik villanypásztort érdemes megvenni közülük.
Első:3.5joule,max60km,11800v,40ezer ft.
Második:igen nagy feszültségü impulzusokat állit elő,minimum20000voltot,max2-4km,11ezer ft
Harmadik:2joule gyári garanciával,max4km,jó vezetőképességü vezetővel(kevesebb mint egy ohm/méter),az olcsóbb 10 ohm/méter vezetésü zsinorral kb 1000méter.13ezer ft
Negyedik:róla csak kép van és20ezer ft.

segitségeteket előre is köszönöm.
(#) Cavalier válasza caligula111 hozzászólására (») Jún 28, 2010 /
 
1. vagy 4. másik kettőt messziről elkerülni. A 4. ha nincs belegányolva és működik, akkor megér egy 20-ast. Az elsőt nem ismerem, de azért meg sokallom a 40-et.
(#) isssti válasza caligula111 hozzászólására (») Jún 28, 2010 /
 
Milyen állathoz és mekkora területre kellene neked? Valamint lakott terület környékén vagy, vagy csak a határba kell valahol?
(#) dizi válasza caligula111 hozzászólására (») Jún 28, 2010 /
 
Ne csak a vaterán nézz szét keress apróhirdetéses újságokban, lovas lapokban, még tízezerért is fogsz találni, a 3 számú "készülék" gyártójával leülnék beszélgetni és elmagyaráznám neki mik az alapok villanypásztor építésénél.
(#) uli hozzászólása Jún 28, 2010 / 1
 
Üdv!
Az inverteres villanypásztor nyákját kicsit átrajzoltam. Kisebb lett, mivel a trafót és a kondit levettem a nyákról. Ezen kívül kapott még egy stabilizátort is az 555, mivel én speciel nem 12 Vról fogom járatni, hanem 16-20 V körül. Ami változás még, a kitöltési tényezőt a 20k-s potival lehet állítani. A többi maradt ugyan az.

uli

inv2.LAY
    
(#) athor77 válasza Gyuris Sándor hozzászólására (») Jún 28, 2010 / 1
 
A kondin nem látszik jól a felirat.
Lefotóztam hátha te tudod hogy melyik fajta.
Az építés maradékokból és részben bontott alkatrészekből történt azért néz ki így.
De nekem nem a külalak számít hanem a "belbecs."
Középen a 12V-os szabályzó.

Az egyik fórumtárs írta.
"Időközben megoldottam:
az 5K6-ot kicseréltem 4K7-re, a 100 nanós kondit 47 nanósra, a 470 nanóssal párhuzamba kötöttem egy 4,7 mikrósat, és a 470 kilós ellenállással megint párhuzamosan egy 470 kilósat. Olyan emberes szikrát huz mostmár hogy csak na."

Erről mi a véleményed?

DSCF6537.JPG
    
(#) dizi válasza athor77 hozzászólására (») Jún 29, 2010 /
 
Az építés maradékokból és részben bontott alkatrészekből történt azért néz ki így.
De nekem nem a külalak számít hanem a "belbecs." [quote]
Én is szoktam bontott alkatrészből építeni,de a kivitelre mindig oda figyelek,[i]mert a hanyag munka sok hibát szül. :yes:
Következő: »»   65 / 291
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem