Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   79 / 378
(#) walter válasza toma11 hozzászólására (») Júl 9, 2010 /
 
Szerintem elég nehéz,de nem lehetetlen beszerezni ferrit fazékvasmagot vagy kihajított TV-ből a sorkimenő ferritmagját kellene megpróbálni,azon legalább van hely.
Hogy annak mennyi az AL-értéke, valaki írja meg. Vagy mérni kellene.
(#) demcar hozzászólása Júl 14, 2010 /
 
üdv, mindenkinek!

Engem az érdekelne hogy a http://www.eldos.xf.cz/sekce/konstrukce/ko_tyristorzap/obr4.JPG képen látható trafó hány mA-os?
Mert 2x8VA és hogy az 2X hány mA?

A segitséget előre is köszönöm.
(#) _JANI_ válasza demcar hozzászólására (») Júl 14, 2010 /
 
I = P / U = 8VA / 6V = 1.3A
De ha nem fejjel lefele fotózod a trafót :vigyor2: , akkor könnyebb lett volna elolvasni az adatait...
PL :
" Extern: 2x (biztosíték rajzjele) sek 1.25AT oder."
Vagyis: a szekunderekre külön külön ajánl olvadóbiztosítót ( Bővebben: Link ), 2 * 1.25AT-t. Azaz 1.25Amperes LOMHA olvadóbetétet.
(#) demcar válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 14, 2010 /
 
Értem és köszi a segitséget!
A fényképet nem én készitettem csak a netről húztam mert én is ilyen trafót akarok venni az áramkörhöz csak ahonnan én veszem ott csak mA-ban van feltüntetve.
Mégegyszer kösz a segitséget!
(#) _JANI_ válasza demcar hozzászólására (») Júl 15, 2010 /
 
A gyári transzformátorokon a típus és teljesítmény adatok mellet a prímer és szekunder áramerősséget ( és - vagy ) ajánlott biztosíték értékeket is feltüntetik...

[off]( Bocs a fényképért! De az alkotója "hozzáértését" mutatja a kép. )
( Épületet sem fényképez az ember fejjel lefele. ( Kivéve ha jó oka van rá! ) ... )
(#) FlashJimmy hozzászólása Júl 17, 2010 /
 
Sziasztok.
Majd nem, hogy elszállt a labortápegységem transzformátorja.
Nem tudom miért. Nagyon forrósodik a primer oldala. Én menet zárlatra gondolok. Úgy emlékszem, hogy mikor készítettem 80 - 90 Ohm ellenállást mértem. A huzal 0,35 ös és vagy 800-900 menet. Egy menet hossza kb. 16 cm.
Ilyen adatokra emlékszem.
Most megmértem az ellenállást. Csak 24 ohm.
Mostanában ritkán használtam.
Úgy történt a dolog...
Bekapcsoltam a tápot, üresen 0,01 A mutatott. Mondom szedhetem szét, utána húzni a potival. Egy restart. Ez szokott segíteni.Elszált a bizti... Néha ez is megtörténik, mer gyors van benne.
Kicseréltem, bekapcs... A bizti teljesen fekete lett.
Összehuzaloztam kipróbálni, zúgott, füstölt a trafó.
(#) otto54 válasza FlashJimmy hozzászólására (») Júl 17, 2010 /
 
Szia!
Hosszabb állás utáni bekapcsolás esetén sok esetben az "elko" a felelős az ilyen jellegű hibákért.
Az elkó szigetelése a hosszú állás idő alatt romlik.
Nagyon régóta nem használt készülék esetén az elkókat először formázom. Bekapcsolom a készüléket egy-két másodpercre majd kikapcsolom,és ezt egymásután többször megismétlem.
Ha a trafó szekunder körét megszakítva is "veri" a biztit,akkor nagy valószínűséggel trafó probléma (menet zárlat).
Üdv. Ottó
(#) _JANI_ válasza FlashJimmy hozzászólására (») Júl 17, 2010 /
 
Próbáld ki üresen ( terheletlenül, ( azaz köss le róla mindent )) is a transzformátort. Ha gond van vele akkor úgy is melegedni ( STB.) fog. Toroid vagy "hagyományos" trafó?
(#) FlashJimmy válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 17, 2010 /
 
Hagyományos EI trafó. Terheletlenül is kipróbáltam rögtön. A jelenség ugyanaz. Zúgás, melegedés, és fura szagg. Nem tudom nagyon semmihez hasonlítani. Gondolom a lakk égett. Viszont ebben az esetben már csak áttekerni.
(#) _JANI_ válasza FlashJimmy hozzászólására (») Júl 17, 2010 /
 
Sajnos csak az marad.
(#) walter válasza FlashJimmy hozzászólására (») Júl 17, 2010 /
 
Mekkora teljesítményű a trafó?
(#) polgiy hozzászólása Júl 21, 2010 /
 
Sziasztok.

Az lenne a kérdésem hogy nem tudja valaki az alábbi trafót hogy kell bekötni??

220 ról szeretnék 18 vagy 24 voltot.
Ja és amperben mennyit tudhat?
300W van ráírva. és remélem DC

Kép078.jpg
    
(#) kralikandras hozzászólása Júl 22, 2010 /
 
Üdv mindenkinek! Ki tudja a COLOR STÁR nagy hiperszil hálózati trafója hány W-os ?.
(#) Ideiglenes válasza kralikandras hozzászólására (») Júl 24, 2010 /
 
Egy fotót mellékelj úgy hogy a trafó mellett jól látható legyen egy vonalzó is. Ha ismert a trafó mérete, könnyebb megválaszolni a kérdésedet.
(#) zsa hozzászólása Júl 26, 2010 /
 
Sziasztok


Lenne egy troid trafóm amire ezek vannak írva : Trafó kft. TH 3110-1K (230/8.5 : 2x8.6:25V:4). 10db kimenő vezeték van rajta, a trafó átmérője kb.10cm. Jó a voltokat még ki is tudnám mérni de hány w-os lehet?
(#) zsa hozzászólása Júl 31, 2010 /
 
sziasztok.

Egy kis segítség kellene . Lenne egy dupla tekercses trafóm amin nem tudom hova kell kötni a 220V_ott . Gondolom a kimenet pedig az alsó kivezetések.

Köszönöm előre is.

2.JPG

1.JPG
   
(#) erbe válasza zsa hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
A fényképek alapján ezt senki meg nem tudja neked mondani.
Ha végigmérnéd a tekercseket és valami kis rajzon ábrázolnád, melyik kivezetés melyikkel van összekötve, milyen ellenállású, akkor előbbre lennénk.
(#) ucsaba04 válasza zsa hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Üdv. Én is évekig trafókat tekercseltem, javítottam! Attól függ, hogy mekkora a trafó teljesítménye, vigyázat nem biztos, hogy az "apró kivezetés" a szekunder oldal!
Kisseb trafónál a primer (230V-os) aprób vékony kivezetés a nagyfeszültségű, a nagyoknál ez fordítva van ez!
Műszerrel méréssel ez könnyen kideríthető, most a méretezéssel, számítással nem bonyolítom adolgot!
Csaba.
(#) gaben62 válasza zsa hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Valószínű hogy a 2db.primer tekercs a vékonyabb, huzallal kivezetésekkel van ellátva.
Ez 2csévés trafó,tehát a 2db.primer sorba van kapcsolva. De ha nem tudod kimérni,akkor javaslom az izzós módszert.
Miszerint a 230V-Ube,sorba kötsz 100W-os izzót,amelyet a primernek vélsz, ezután műszerrel rámérsz a többi tekercsrészre,ezeken szabványos értékeket fogsz mérni.
Pl.2x12,5V,2x24,5V,2X9V,stb.
A primer az alsó tekercs, gyárilag tekercselt trafóknál.
(#) zsa válasza erbe hozzászólására (») Aug 2, 2010 /
 
Köszönöm eddigi tanácsokat.
Készítettem egy kis rajzott a bekötésről remélem értelemszerű és mérést is csináltam (bár lehet rosszakat) . A gagyi műszerem ellenállás mérésnél (200)-ra állítottam mert csak ott lehetett mérni valami értéket. Hát remélem használhatóak az adatok.

Az alsó kivezetésrő is csináltam egy képet.
(#) zsa válasza zsa hozzászólására (») Aug 2, 2010 /
 
Kiegészíteném pár képpel a dolgot mert megleltem amiben volt a trafó . Igaz a gond ott kezdődött hogy kiszereléskor nem voltam ott . Szóval a kép szerint az alsó kivezetések re kell kötni a 220V-ot. De szerintem nem csak 220V-ról megy. Jelenleg a fenti (IM004889.JPG) képen a baloldalon 2 sárga vezetéken van forasztási nyomok mindkét tekercsen. 11ohm-ot lehet rajtuk mérni. A másik piros és zöld vezetéken semmi értéket nem tudtam mérni semmilyen variációban sem.
(#) erbe válasza zsa hozzászólására (») Aug 2, 2010 /
 
230 (240) voltra az összes primer tekercset sorba kell kötni a 2.jpg szerint. Ez 4 db tekercs, ezek közül 2-2 egyforma. méréseid szerint a 11 Ohm-osból kell lennie kettőnek és még 2 egyforma kisebbnek. De hogy melyik melyik, azt neked kell kitotózni.
Első hozzászólásodon az 1.jpg képen alul elmenő 4-4 szál a primer, ezeket kell úgy összekötözgetni, hogy égővel sorbakapcsolva terheletlenül a legkisebb legyen az áramfelvétel.

Ahol már megmérted és beírtad az ellenállásértékeket, az mind szekunder (trafó.jpg).
(#) zsa válasza erbe hozzászólására (») Aug 2, 2010 /
 
Köszi a tanácsot.

De sajna még mindig nem tiszta a dolog. A sárga és a sárga-zöld kábelen tudtam mérni 11 Ohm-ot mind a kettő tekercsen (képen jelöltem). A többin viszont semmilyen mérőállásban és variációban nincs érték. Gondoltam 9v-ot ráeresztek sorba szállanként hogy melyik melyikhez tartozik . De ez a izzós dolog ha meg is van a 4db tekercs nemtudom mit hova kösek sorba? Egy Példa kapcsolás sokat segítene mert ilyet még nem csináltam.
Egyébként egy régi regent erősítőből való a trafó.

Köszönöm.

IM004889.JPG
    
(#) zsa válasza zsa hozzászólására (») Aug 2, 2010 /
 
Na közben a másik két tekercs is meglett . 12V-ot sorba kötöttem a maradék két szállal és igy már kijött a másik kisebb tekercs oldalanként. Csatoltam egy képet ha valaki lenne oly kedves az ízós dolog bekötését bejelölné.
(#) erbe válasza zsa hozzászólására (») Aug 3, 2010 / 1
 
Bekötés a mellékletben:

kotes.jpg
    
(#) zsa válasza erbe hozzászólására (») Aug 3, 2010 /
 
Köszönöm.

Kipróbálom mindjárt . Én is így gondoltam mert 117V , 17v , 117V van a rajzon a tekercsekre irva és gondolom ha ezt sorba kötöm akkor jó 230V-ra. A huzalvastagság a legalsó induló tekercsen vékonyabb (11 Ohm) és 0,3mm. a kisebb tekercsnél pedig vastagabb picit a vezeték 0,4mm (itt sajna nem tudtam ellenállást mérni, csak ha 12v-al sorbakötötem ugy lett meg a másik ága. Igaz a 12V-ot 9V-ra folytotta a kisebb tekercs. )
A rajzod alapján akkor az legalsó szál a fázis és amásik tekercsen núla is az. Az nem baj? Az ízzó és az ampermérőnél mit kell hogy mérjek?
(#) zsa válasza zsa hozzászólására (») Aug 3, 2010 /
 
Kipróbáltam az első kapcsolást sorbakötöttem az összes lábat de az izó nem világít. szekunderen nincs mérhető érték.

Akkor a kettes kapcsolás , kisebb tekercseket kössem párhuzamosan ?
(#) zsa válasza zsa hozzászólására (») Aug 3, 2010 /
 
Sikeredet (úgy ahogy) végre a kettes ábra alapján. A sárga kábeleket sorba kötöttem igy kaptam 2x38V-ot és 2x43V-ot . A másik két tekercset nem mertem rákötni párhuzamosan még , nehogy baj legyen belőle. Bár nem tudom mit változtatna még a dolgon mert a szekunder oldalon mindenhol van áram. De linkelem a teljes dokumentációt hogy jól van -e igy. Az égő kihagyható most már ? És hány VA-os lehet a trafó mert ezzel a német leításból nem sokat nézek ki.
LINK : Regent 660/620 trafó

köszönöm.LINK : Adatlap
(#) erbe válasza zsa hozzászólására (») Aug 3, 2010 /
 
Az adatlap alapján: "Leistungsaufnahme: max 100W"
= 100W (VA valamivel több, de azt úgyse tudod használni).
Elvben a kicsi tekercseket el is hagyhatnád, mert az a 240 V-hoz kellene. Ennek már így jónak kellene lennie.
Az erősítőbe úgyis tartós üzemre és alacsony mágneses szórásra méretezték.
A rajzod szerinti kötéssel izzik-e az égő? Hányas égő?

Példa: Ugyancsak NDK trafó, ipari használatra állandó üzemre, nagyjából abban az időben készülhetett (70-es évek). 220/42 120 VA. Primer ellenállás 7 Ohm. !!! Szekunder 0,... Terheletlenül is jó hangosan zümmög. Erősítőbe nem tenném.
(#) zsa válasza erbe hozzászólására (») Aug 3, 2010 /
 
Köszi a tanácsot.

Az izzó 40W-os volt kéznél. De csak bekapcsoláskor villan fel néha, meg ha műszerrel rámérek a szekunder oldalon akkor is felvillan de nem mindig . Az jó vagy nem jó dolog? Ellehet hagyni az égőt most már?
köszönöm
Következő: »»   79 / 378
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem