Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Egytranzisztoros erősítők (Zen)
Lapozás: OK   15 / 33
(#) lamalas válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Aug 8, 2010 /
 
Idézet:
„...mi határozza meg az erősítő kimenő teljesítményét?”

Egy erosito maximalis kimeno teljesitmenyet tobb osszetevo hatarozza meg.
1. Az erosito tapfeszultsegenek nagysaga
2. Az erosito hatasfoka
3. A terhelo impedancia nevleges erteke

Mindezek akkor igazak ha mas korlatozo tenyezo nincs jelen az erositoben: pl. vedelem, vagy rossz tervezes miatt gyengebb vegtranzisztorok, stb.

Idézet:
„...ha van egy 100Wos tranyóm akkor mért nem 100wos lesz?”

Az, hogy egy tranzisztor adatlapjara az van irva, hogy a maximalis disszipacios teljesitmenye 100W nem jelenti azt, hogy ezzel egy 100W-os erosito epitheto. A ket teljesitmenynek semmi koze nincs egymashoz! Eleg hosszu lenne forumon keresztul elmagyarazni miert. Ezert inkabb azt javaslom ha erdekel a tema akkor szerezz be megfelelo konyveket, tanulj es kiserletezz sokat es idovel meg fogod erteni mi miert van. Termeszetesen kerdezni itt barmikor tudsz, de jo lenne ha nem itt a forumon kellene n+1. alkalommal leirni azt ami mar masutt le van irva erthetoen.
(#) karpi válasza lamalas hozzászólására (») Aug 9, 2010 /
 
Mind igaz amit leirtal csak anyit tennek hozza hogy ennek a maximalis erteknek ... annak a bizonyos mondjuk 100W-nak azert van koze a vele megepitett erosito maximalis kimeno teljesitmeyehez.Ha peldaul az adatlapon 10W ez az ertek abbol biztossan nem lehet 100W-os erositot epiteni.Ha meg 1000W akkor biztos lehet 100W-os erositot epiteni.

Orulok hogy vegre (eloszor !) latom hogy mas is kifejti hogy a PWM erositore a "digitalis" erosito elnevezes csak kommersz dolog. Kapcslouzemu es PWM erosito lenne a helyes ,az mas hogy a (PW -ot) az impulzus szelesseget megmerik idobe es szamertekent tovabb dolgozhatnak vele. Igy mar a PWM + az impulzus szelesseg meres digitalizalas lessz.(pld Delta-Sigma 1 bites Kodolas ha jol emlekszem ).Aminel a az erdekes hogy kb. 98%-ba ugyanoljan pontos mint a "Puls Cod Modulation" de kevesebb memoriat igenyel, pld zene "elraktarozasara " egy digitalis "tarolon", megis tudtommal keves helyen hasznaltak.


Ebbol a" PWM Code" digitalizalasbol "vezettek vissza" kommersz erdekekbol a dolgot es neveztek el "digitalis"-nak ezeket az erositoket.

Mert olyan is van hogy tele vannak a tankonyvek szemlelteto abraka pld..azt irja "digitalis jel" es melette ott egy negyszogjel.Mintha csak a formaja lenne a fontos.
(#) ih.he hozzászólása Aug 9, 2010 /
 
Udv lamalas, karpi!

Koszi a kiigazitast a D osztaly ugyeben!
Meglepoen hasonlit tehat a D osztalyu erosito a regi tobbcsatornas 80-as evekbeli proporcionalis RC taviranyitokhoz, ahol szinten impulzusszelesseg modulaciot hasznaltak analog informacio atvitelere.

A valodi digitalis erositok kozott csak 1 bites, delta/sigma atalakitos, vagy tobbbites A/D D/A-val rendelkezo is letezik?
Van valami kiforrott jelolesrendszer ezekre, vagy ha valamire az van irva, hogy digitalis, az jelenthet egyarant D osztalyu analog illetve valodi digitalis erositot is? Total kaosz van?
(#) (Felhasználó 54221) hozzászólása Aug 9, 2010 /
 
BD249C és/vagy BD246A-ból milyen nagyon egyszerű erősítőt lehet építeni? Esetleg ha mindkét fajtából találok még egyet
(#) (Felhasználó 54221) válasza bencikusz hozzászólására (») Aug 9, 2010 /
 
Ez pont egy pnp npn pár, melyik helyére melyiket kell tennem a kapcsrajzon?
(#) mark.budai válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Aug 9, 2010 /
 
BD243 helyére a BD249, BD244 helyére BD246. De a BD249 PNP párja a BD250.
BD249
BD246
(#) (Felhasználó 54221) válasza mark.budai hozzászólására (») Aug 9, 2010 /
 
Köszi, de mivel nem igazi párok csak egyik npn másik pnp attól még jó lesz ugye?
+ még valami 12V akksiról is jól megy ugye?
(#) mark.budai válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Aug 9, 2010 /
 
Úgy, hogy nem párok, nem próbáltam, de elméletileg mennie kell.
Két akksival megy, mert ennek + és - 12V is kell a GND-hez képest. Azaz szimmetrikus tápról kell járatni. Akksival nagyon vigyázz, mert ha rövidre zárod, hatalmas áramot tud leadni, vagy felrobban. De arra kell utoljára rákötni a vezetéket és kész.
(#) bencikusz válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Aug 9, 2010 /
 
Hát én azért egy kicsit félnék ettől hogy nem párok. Valószínűleg a az egyk "oldal" a tranyóknál jobban fog erősíteni, ami torzítást eredményezhet.
Mayan kollégának van egy nagyon jó cikke az oldalon, ez az erősítő simán 12V- ról járBővebben: Link
Esetleg megpróbálhatnád ezt:Bővebben: Link
(#) (Felhasználó 54221) válasza mark.budai hozzászólására (») Aug 9, 2010 /
 
Így egy kicsit már magas nekem, valami picit egyszerűbb de jó nincs ezekkel a tranyókkal? Mert azt hittem a -12V az a aksi minusza a plusz meg a plussza, de így... nekem ez nagyon magas, meg van ez a gnd vagy mi az a csikos jelölésű
(#) karpi válasza ih.he hozzászólására (») Aug 9, 2010 /
 
A kapcsolouzemu erositoben a PWM jelnek csak a szelessege valtozik a ket vegszo amplitudo hatarertek allandoan ugyanaz "Nulla"'es ''Maximum''.(H es L vagy 1 es 0)

A ''tobbites '' PCM jel eseteben mar ''lepcsojel'' jelenik meg a dekodolas utan ami lenyegeben mar egy analog jel ez jutna a vegerositore .Tehat semmi ertelme PCM-be kodolni ha nem digitalis tarolas vagy adatfeldolgozas volt a cel .

Hasonloan mint a kapcsolouzemu tapegysegeknel pont az a fontos a hatasfok miatt hogy a jel csak ket hatarerteket vesz fel H es L .(1 es 0).Kozbenso ertek nincs igy a tranzisztor ( kapcsolo) vegy ki van nyitva vagy le van zarva teljessen. A kapcsolo nyitott alapotaban a belso ellenalas nagyon kicsi igy nagy aram athaladasakor se lessz nagy feszulltsegeses ami kis diszipalt energiat eredmenyez.Vagyis 20W-os kapcsolotranzisztorral elvileg pld. 2000W-ot fogyaszto terheloelenalasra adhatjuk az elektromos erot .

Egy MOSFET belso atereszto elenalasa ha 1Ohm ( van kisebb erteku is !) 4A -es aram athaladasakor 4V feszultsegeset eredmenyez =>16W energia esik a MOSFET-re mikozbe pld 500V-ot kapcsolgat egy 4A-t hasznalo fogyasztora . Ez mar 2000 W ! Az elveszo energia elvileg csak az a 16W .

A problema hogy a valos jelforma nem idealis "negyszog" inkabb ''trapez'' igy a diszipacio nagyobb mert nem csak teljessen lecsukott es teljesen nyitott alapot van hanem kozbenso allapot is, ahol aram folyik es a feszultsegeses nagyobb vagyis nagyobb az U*I => ami a tranzisztoron hoenergiava alakul .

De igy is egy realis kapcsolouzemu erosito hatasfoka jol felulmulja az ateresszto tranzisztoros tipusuak hatasfokat.
(#) (Felhasználó 54221) hozzászólása Aug 9, 2010 /
 
Ebbe a kapcsolásba melyik tranyó lenne a jó? A BD249C vagy a BD246A? Mekkora teljesítményre számíthatók, és mehet 12V-ról is?

szsaver.gif
    
(#) bencikusz válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Aug 9, 2010 /
 
A BD249.
Teljesítményt meg nem várj sokat.
Szerintem 2-3W max.
Elvileg mehet 12V ről is, de lehet hogy az 1K-s ellenállást ki kell cserélned egy kicsit nagyobbra.
Szerk: Ne felejtsd el hűteni a tranyót!
(#) szegelgetek válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Aug 9, 2010 /
 
Nagy valószínűséggel egyik sem.
(#) varttina válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Aug 9, 2010 /
 
Ez egy szélessávú erősítő, nem hangfrekvenciához való, hanem rádiójelekhez (pár száz kHz-től néhány MHz-ig).
(#) CHZ válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Aug 9, 2010 /
 
Egyik sem , ez nagyfrekis erősítő .
Számodra ez használhatatlan !
(#) bencikusz válasza varttina hozzászólására (») Aug 9, 2010 /
 
Igazad van!
Bocsánat nem figyeltem!
(#) (Felhasználó 54221) hozzászólása Aug 9, 2010 /
 
Ok, köszi, keresek másikat
(#) terabyte hozzászólása Aug 13, 2010 /
 
Sziasztok a képen látható kapcsolást nem ajánlom senkinek nekem kivégezte az mp3 lejátszómat.
(#) petemazi válasza terabyte hozzászólására (») Aug 13, 2010 /
 
Valamit elrontottál, másoknál működik..
(#) terabyte válasza petemazi hozzászólására (») Aug 13, 2010 /
 
Izoval egyáltalán nem is szolt utána kicseréltem az izot egy 220Ohm 5W ós elenálásra és akkor halt meg az mp3.
(#) bencikusz válasza terabyte hozzászólására (») Aug 13, 2010 /
 
Nem lehet hogy rosszul tetted be a FET-et?
(#) terabyte válasza bencikusz hozzászólására (») Aug 13, 2010 /
 
Nem, elenöriztem többször is. Illetve beszéltem egy ismerösel aki szerint ez a kapcsolás nem is működhet.
(#) bencikusz válasza terabyte hozzászólására (») Aug 13, 2010 /
 
Szerintem működhet ez a kapcsi. De nyugodtan cáfoljatok meg.
Bővebben: Link
(#) kadarist válasza bencikusz hozzászólására (») Aug 13, 2010 /
 
Szinusszal hogyan viselkedik? Próbáld ki úgy is, hogy a Drain-be helyezed a munkaellenállást.
(#) bencikusz válasza kadarist hozzászólására (») Aug 13, 2010 /
 
Szinusszal is ugyan olyan jól néz ki. Sajnos nem mentettem el a tinában a fájlt. Ha csak nem fontos, akkor nem rajzolom be még egyszer
(#) Mayan válasza terabyte hozzászólására (») Aug 13, 2010 /
 
Nem hathat vissza a bemenetre mert ott van a bemenő kondi. Valamit nagyon elrontottál, és a bemenetre ért a táp, gondolom. Én használtam ezt és szépen szólt. 220 ohm amúgy is túl nagy ellenállás, azzal csak pici áram folyhatott. Én 15 ohmmal csináltam, vagy 10 - 15 - 21W ízzóval. Amúgy ez egy source follower, a fesz.erősítése 1.
(#) bencikusz válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Aug 13, 2010 /
 
Megalkottad a "gyengítőt"
(#) terabyte válasza Mayan hozzászólására (») Aug 13, 2010 /
 
Nálam ízzóval meg se szolalt.
(#) Konzol válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Aug 13, 2010 /
 
Persze, hogy csillapít. Egynél valamivel kisebb a feszültségerősítése.
Következő: »»   15 / 33
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem