Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1046 / 2208
(#) klemo86 válasza varttina hozzászólására (») Aug 20, 2010
Én IV15-öt teszek majd a következőre, már megvan az is, hogy honnan szerzem be (olcsóért) Én se tennék semmi pénzért csövesre LED-et…
(#) bakos13gab válasza klemo86 hozzászólására (») Aug 20, 2010
Gondolom ez a forrás titkos...?

Én nagyon szeretem ezeket a mütyűröket, mert "varázslatos" fényük van. Most készültem el egy fali "aljzattáblával", ahol a konnektorok aktív állapotát NG-4-es glimmekkel jelzem.
(#) klemo86 válasza bakos13gab hozzászólására (») Aug 20, 2010
Titkosnak épp nem titkos: Ebay! Ezzel is csak egy aprócska gond van, hogy nagyobb tételben kell venni, nem kettesével, így tudom ajánlani, hogy ha veszek, mondjuk 16ot, akkor abból legalább 12-t el kéne adni Mondanám, hogy a jövő hétre már lenne is, csak mostanában sokat költöttem csövekre, úgyhogy az is lehet, hogy csak jövőre futok bele… (A 6S33S SE-ben lesz 2 vagy 4 db, addig még a mostani 6C19P PPP is készül, ami sasszi híján kész is - a csövek már megvannak a tervezett cuccokhoz is, hogy akkor könnyebben hozzá tudjak fogni, de egyelőre az egyenirányítókat és a GU50 foglalatokat [GU50 PSE is tervben van] később fogom ezzel együtt megvenni, mert most nagyon nincs rávalóm ) Ebay-ről amúgy minden különlegességet be lehet olcsón szerezni!
(#) bakos13gab válasza klemo86 hozzászólására (») Aug 20, 2010
Hát nem tudom, én az Ebay-től kissé tartok, de biztosan működik a dolog. Ki is próbálom, hátha lehet tényleg spórolni (amúgy ha jövő héten lesz, akkor lehet vevő lennék 1-2 darabra ...
(#) klemo86 válasza bakos13gab hozzászólására (») Aug 20, 2010
Jópár dolgot vettem már, sose volt semmivel bajom… Amikor volt azt a vulkános balhé, akkor csak 16nap alatt ért ide a csomag
(#) gkari válasza marone hozzászólására (») Aug 20, 2010
Nyisd meg a "Könyvek"-et, majd az "Elektronika" könyvtárat, ezután a 2.lapon megtalálod.
(#) marone válasza gkari hozzászólására (») Aug 21, 2010
Kösz !
Megvan.
(#) bakos13gab hozzászólása Aug 21, 2010
Még mindig gondolkodom egy 6c33c erősítő építésén. Erről a kapcsolásról mi a véleményetek?
A kapcsolás egy cikk keretében jelent meg, melyet Tim Mellow írt. Ha érdekel titeket, akkor felrakom azt is.
(#) marone hozzászólása Aug 21, 2010
Helló !
Hogy nevezik azt az ellenállást amire tekerni kell az elektroncsöveknél a kimenőtrafót ?
" Resistance in 1st grid circuit, kΩ "
Ez az ?
Nem tud valaki valamilyen csőkatalógus linket adni ? Már ha van a neten ilyen..
Kösz !
(#) pucuka válasza marone hozzászólására (») Aug 21, 2010
Nem. Minden csőnek van belső ellenállása, (Rb) ami többé kevésbé munkapont, és kapcsolás függő. Ez a belsőellenállás a csővel készült erősítőfokozat, mint generátor belső ellenállása. Ha egy generátorból a maximális teljesítményt akarjuk kivenni, akkor teljesítményre illeszteni kell, ami azt jelenti, hogy a generátor belső ellenállása, és a terhelő ellenállás megegyezik. A terhelő ellenálláson megjelenő teljesítmény a hasznos teljesítmény, ami kissebb lesz akár nagyobb, akár kissebb az Rt értéke mint az Rb belső ellenállás. Ezt az illesztést végzi a kimenő trafó, mert a csövek belső ellenállása többnyire kohm nagyságrendű.
(#) marone válasza pucuka hozzászólására (») Aug 21, 2010
Kösz !
Az a gondom, hogy van egy csövem 6P1P-EV,
és nem találom sehol ezt a belső ellenállás értékét.
Valaki esetleg... :help:
(#) pucuka válasza marone hozzászólására (») Aug 21, 2010
Pedig ott van Ri jelű adat.

6P1PEV.pdf
    
(#) marone válasza pucuka hozzászólására (») Aug 21, 2010
Kösz !

57.5 +/- 22.5 KOhm ???
Most akkor hány KOhm-osra kell tekerni a kimenő primerjét ?
Ez valami irdatlan sok huzal ,nem ?
És ha valami ellenállást raknék a primer elé ?
Az nagyon nagy hülyeség ?
(#) JZoli válasza marone hozzászólására (») Aug 21, 2010
Ez nem így van, ebben az esetben az Ra-t kell nézni, ami 5 szóróellenállását kohm. Nem az egyenáramú ellenállásának kell ekkorának lennie a kimenőnek, hanem a csőnek ekkora váltakozóáramú ellenállást kell látnia, az az a kimenőnek a hangszóró-ellenállását úgy kell áttranszformálnia, hogy a cső felől ekkorának kell látszania. Ehhez jó lehet egy P/ECL 86-os kimenőtrafója is.Igaz némi kompromisszummal. Na ezt most jól leírtam!
Ja és még annyit, hogy ellenállás nem kell, mert csak teljesítményveszteséget okozna.
(#) pucuka válasza marone hozzászólására (») Aug 21, 2010
Azért van így megadva, mert munkapontfüggő. Az éppen aktuális értéket az anódáram, anódfeszültség görbeseregbe berajzolt munkaegyenes Ra (anódellenállás) segítségével határozhatod meg.
A katalógusadatok a szélsőértékeket adják meg.
Az adatlapon a görbeseregnél láthatsz egy tipikus beállítást, amelynél a görbéket felvették. Ott anódellenállásként Ra =5 kohm szerepel. Vagy használod ezt az értéket, vagy szerkesztesz, és számolsz. A második görbe mutatja a kimenőteljesítményt, és a torzítást a bemenő váltófesz nagyságának függvényében ebben a beállításban.
(#) marone válasza JZoli hozzászólására (») Aug 21, 2010
:worship: :worship: :worship:
(#) marone válasza pucuka hozzászólására (») Aug 21, 2010
:worship: :worship: :worship:
(#) marone hozzászólása Aug 21, 2010
Na és ha mondjuk 5KOhm-ra tekerem a huzalt (multiméterrel mérve), akkor az mennyi lesz az impedancia 40 Hz-en, és mennyi 18 KHz-en ?
Vagy ez ennél bonyolultabb?
Számít a vas mennyisége, a huzalátmérő, stb. ?
(#) pucuka válasza marone hozzászólására (») Aug 21, 2010
Nos, eljutottunk a lényeghez. A kimenőtrafónak az ellenállása amit multiméterrel mérhetsz, az a rézellenállás, ez az áramkörben mint veszteségi ellenállás jelentkezik.

A kimenőtrafó (szerintem) egy elektroncsöves erősítő leglényegesebb része, aminek az áttételen kívül még számos követelményt kell kielégítenie. Az áttétel csak azt határozza meg, hogy a terhelő (többnyire) impedanciát (váltakozó áramú ellenállást, ami természetesen függ a frekvenciától, és egyszerű multiméterrel nem mérhető) a menetszámok arányával áttranszformálja a primer oldalra az ott kívánatos értékre. ezt többnyire sávközépre, 1 kHz -re számoljuk.

A primer tekercsnek természetesen van induktivitása, melynek az impedanciáját úgy kell kiszámolni, hogy az alsó határfrekvencián megegyezzen az áttranszformált impedanciával, mert ekkor keletkezik 3 dB -es csökkenés.
Ebből már meghatározható a vasmag permeabilitásának ismeretében a primer menetszám. Ebből, a telítési indukcióból (mint határérték), és az átvitt teljesítményből számítható a szükséges vasmagkeresztmetszet.

A vasmag B - H mágnesezési görbéje nem lineáris, leginkább egy S görbéhez hasonlít, és ez nagy kivezérlés, vagy nagy előmágnesező áram esetén jelentős torzításhoz, telítődés esetén melegedéshez vezet. Az átfolyó anódáram meghatározza a használható legkisebb keresztmetszetű rézhuzalt.

A osztályú erősítőnél számításba kell venni az anódáram előmágnesező hatását, ezt megfelelő légrés alkalmazásával lehet csökkenteni. A szekunder tekercs rézkeresztmetszetét az átvitt teljesítményből számolt (hangfrekvenciás) áramból lehet számolni.

Mindezek után ellenőrizni kell, hogy a szükséges menetszámok elférnek-e a vasmag ablakában. A felső határfrekvenciát a szórt induktivitások és kapacitások határozzák meg, ezt a tekercsek osztásával, kombinálásával lehet befolyásolni.

Ebből is látszik, hogy a méretezés nem egyszerű feladat, és a mérésekhez nem elegendő egy multiméter. vagy legalábbis olyan kell ami a váltakozó feszültséget legalább 20 kHz -ig méri, és szükséges egy hangfrekvenciás generátor is. 0.025 - 25 kHz között.
(#) marone válasza pucuka hozzászólására (») Aug 21, 2010
:worship:
Akkor még lenne egy utolsó kérésem.

250 V anódfesz.
5 KOhm optimális ellenállás
Sima mezei vas/ 1 négyzetcentiméter keresztmetszet
3 Wattot kell leadnia
20 Khz alsó frekvencia
8 Ohm-ra kellene illeszteni

Ablakméret nem számít, huzalátmérő nem számít.
Csak a menetszámok kellenének.
Valaki ki tudná számolni, és beírni hogy hogyan kell ?
Mert én kiszámoltam a primert, és 94 ezer menet jött ki...
:help:
(#) pucuka válasza marone hozzászólására (») Aug 21, 2010
A 94 ezer menet egy kicsit irreális.
ÉN ki nem számolom neked, még magamnak se, kell keresni a neten kimenőtrafó méretező programmot, és azzal kiszámolni. Egy jó kimenőtrafó tervezése, számolása vizsgamunkának is elmegy.
Szerintem ha visszaolvasol, itt is találsz ilyet, de a gugli biztos segít.
(#) kocos válasza marone hozzászólására (») Aug 21, 2010
20kHz alsó határfrekvencia ? Ahhoz már valami permalloy C, vagy porvasmag kellene de semmiképp sem "mezei vas" .... és milyen osztályú beállításban akarsz Te ultrahangokat erősíteni, és miért ?
a legegyzserűbb képlettel számolva 0,18 lesz a voltonkénti indukciós menetszám .... (0,6 T indukcióval számolva )
122 V az anódváltófeszültség ...

ez kemény 22 menet ........
(#) rockersrac válasza kocos hozzászólására (») Aug 21, 2010
Szerintem ő 20HZ-t akart írni, csak elírta!
(#) kocos válasza rockersrac hozzászólására (») Aug 21, 2010
Ne legyél olyan biztos benne ! Nem "ismered" még, vannak "érdekes" ötletei ... :nemtudom:
de 20Hz-hez 3 W-ra meg elég pindurka az az 1 cm2...
egyébként megadtam Neki mindnet, ami kimenő számításához kell, de azt mondta nem akar képletekkel foglalkozni, hanem gyakorlati úton, "érzésre" akarja csinálni ....
(#) pucuka válasza kocos hozzászólására (») Aug 21, 2010
Elég bátor gyerek, de akkor minek kérdezett annyit, ha mindent annyira tud, hogy "hasra" megcsinálja. Jópár guriga huzalt el fog pocsékolni
(#) kocos válasza pucuka hozzászólására (») Aug 21, 2010
nem tudom, így szokta ...
(#) varttina hozzászólása Aug 22, 2010
Kicsit nézelődtem a Neten és ezt találtam.
Szerintetek érdemes vele foglalkozni?
(#) CIROKL válasza varttina hozzászólására (») Aug 22, 2010
Szép nagy falat , már lestem én is ezt de jó kérdés megéri e ezzel az erőművel számolni ?
Félelmetes méretű vasak amik kellenek hozzá ez a visszás benne , nem biztos a hang amit kapunk hogy kárpótol a belefektetett munkáért és a rengeteg anyagért ?
Mint kurriuózum esetleg érdemes vele foglalkozni ehhez már megszállottság kell ám de nem kicsi ,de szinte 100% a minőség itt csak sokad rendű , rangú tényező .
Ha lenne alkatrész temetőm hozzá akkor egy deszkát össze lapátolnék és utána döntenék róla , tedd ezt és megnézzük , meghallgassuk a tiéd -et!
(#) varttina válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 22, 2010
Elvileg mindenem meg van hozzá, csak a trafótkat kellene megtekernem. Még végcsőből is két fajtám van. (GU81M, ill. 5S045T) Ha kész leszek az előerősítőmmel, talán összehozom.
(#) CIROKL válasza varttina hozzászólására (») Aug 22, 2010
Szép munka lessz a trafó tekerés is ehhez , itt már 1500-1800Volt kell az pedig nem semmi sem a hálózati sem a kimenő trafó megtekerését illetően .
Ennél már nagyon szuper minőségű vezeték meg szigetelés ami kell , szinte 1000%-os minőségű tekercselést tudok csak elképzelni , de nem lehetetlen .
[/OFF]Mindent bele , kiváncsian várom a folytatást.[OFF]
Következő: »»   1046 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem