Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA1558Q
 
Témaindító: Vassjozsef01, idő: Ápr 2, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   12 / 28
(#) csaby8919 válasza skero hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
Lehet h hülye ötlet, de akkor megcsinálhatnám azt hogy 3 hidalt kapcsolást csinálok, így persze a táp teljesítményét is meg kell növelnem. De így a 4Ohm-os hangszóróknak pont stimmelne.
(#) skero válasza csaby8919 hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
Vagy két hidaltat ebből az ic -ből centernek egy TDA2005 hidalva a mélynek pedig a linkelt kapcsolás (azt jómagam még nem építettem meg de kacérkodok vele). Lehet ezt fokozni de az alapötleted is eléggé fog szólni. Sőtt akár később is átépítheted.Bővebben: Link
(#) skero válasza csaby8919 hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
itt is szétnézhetsz ha decoder -eset akarnál.Bővebben: Link
(#) csaby8919 válasza skero hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
Köszi, ez így még jobb lenne, mert a mély 35W, a többi meg 15W. Mindenképp átgondolom amikor időm lesz a megvalósításával foglalkozni. Így kelleni fog majd legalább egy 250W táp. De a hangzás is tuti h másabb lenne.
(#) csaby8919 válasza skero hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
Köszönöm.
(#) csaby8919 válasza csaby8919 hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
Mármint 35W-os és 15W-os hangszórókról beszéltem...
(#) csaby8919 hozzászólása Aug 21, 2010 /
 
Valakinek valami ötlete hogy miként, honnan, miből szerezhetnék egy legalább 250W-os tápot? Vagy az 5.1-es táplálását az eddig leírtak alapján mivel, miként, hogyan oldhatnám meg?
(#) skero válasza csaby8919 hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
Azért180 W -os (talán kevesebb is) táp is elég. nemhiszem hogy egyszerre kap jelet ráadásul full kakaón minden csatorna. A fogyasztás összefüggésben van a kivezérléssel. Vannak táp témában nálam sokkal okosabbak itt de ha meg is pufferolod nem kell oda 250W az új teória szerint sem. Nézzél szét valami pc bontóban.
(#) csaby8919 válasza skero hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
OK OK túlzásokba nem esek!
(#) csaby8919 hozzászólása Aug 22, 2010 /
 
Még volna egy dolog. Ha a hidalt kapcsolást csinálom akkor 2x22W-ot lehet kihozni belőle. Az nem lesz gond ha a hangszóróim csak 15W-osak?
(#) kadarist válasza csaby8919 hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
De gond. Széthajtja az erősítő.
(#) csaby8919 hozzászólása Aug 22, 2010 /
 
Hát így megint problémába ütköztem, mert így a nem hidaltat kell csináljam, így nem 2x2x22W lesz hanem 4x11W, ami tulajdonképpen a 4ohm-os hangszórók miatt csupán 4x6W. A mélynyomó maradhat a tervhez képest, mert az 35W-os. De ez még csak 4.1, még a centerrel is kéne valamit csinálnom. Ilyen nincs h mindig valami akad!!!
(#) titi válasza csaby8919 hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
Nem értem mit görcsölsz még...
Fogsz két TDA1558-at. Az egyiket 4*11-re csinálod, a másiknak két csatornáját hidalod a mélynek, a maradék kettőből pedig az egyiket bekötöd a centernek.
(#) csaby8919 válasza titi hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
Megoldás ez is, de a hangszórók nem lesznek kihasználva még félig sem! A 15W-osak 6W-al, a 35W-os 22W-al müködik majd, s még max-on sem lehet mindezt a torzítás miatt.
Esetleg más TDA-kal nem lehetne megoldani, hogy többet ki lehessen hozni? Valaki tudna segíteni aki esetleg otthon van a tda-k világában?
(#) kadarist válasza csaby8919 hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
Próbáld ki a jó öreg TDA20xx-et. Az kis hangszórók erősítőinek az erősítését úgy állítsd be, hogy teljes hangerőnél se legyen nagyobb a kimenő teljesítmény annál, amekkorát a hangszórók elviselnek.
Persze ezt az elvet a TDA1558-nál is lehet alkalmazni.
TDA2050
(#) csaby8919 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
Köszi. Gondolkoztam én is ilyesmin, h valahogy az áramköri elemek értékeinek változtatásával talán lehetne valamit tenni annak érdekében h a hangszórókra max-on se haladja meg, pl. az én esetemben a megengedett 15W-ot. Csak épp ennyire nem vagyok otthon a dolgokban. (Ezért is teszek fel ennyi, esetleg mások szerint értelmetlen kérdést. Épp ezért szeretném megköszönni azoknak akik türelmesen segítenek!!!)
(#) kadarist válasza csaby8919 hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
Ha másképpen nem megy, akkor egy feszültségosztóval csökkentsd a bemenő jelet olyan szintre, hogy max. hangerőnél se jöjjön ki túl nagy teljesítmény az erősítőből. A feszültségosztó lehet egy +trimmerpoti is, az erősítő bemenetén. Úgy látom, ennél a TDA1558-nál nincs túl sok lehetőség az összerősítés beállítására.
(#) csaby8919 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
Hát gondoltam a feszültségosztóra, de az ic 6V alatt nem müködik. Namost ha én a 12V tápfeszültséget elosztom...
(#) kadarist válasza csaby8919 hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
Ne a tápfeszültséget oszd le, hanem a jelet, amit a bemenetére kötsz.
(#) csaby8919 válasza csaby8919 hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
Nem lehetne pl. valahogy az áramot csökkenteni, h a túl nagy teljesítményből ott faragjunk le?
(#) csaby8919 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
Jaaaaaaa, kezdem kapisgálni h miről is akar szó lenni.
(#) kadarist válasza csaby8919 hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
Még jó, hogy kezded...
(#) csaby8919 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
De ahhoz h sokat ne kelljen variálni mit szólnál a TDA2030 -hoz? Az a leírások alapján 14W kimeneti teljesítményre képes.
(#) norbi0073 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
hali
szerintem, meglehetne úgy csinálni, hogy ugye én ált. hangerőszabályzónak egy 47kohm-os stereo potit használok.
ez csak az elmélet lesz:
na már most teszem azt neked az erősítőd 22W kimenettel dolgozik de a hangszóród csak a felét bírja el akkor szerintem meglehet úgy csinálni, hogy a 47Kohm-os helyett beteszel egy kb 25kohm-os stereo potit és a poti után meg beteszel egy 25kohm-os sima ellenállást, ergo ha a potit maxra is húzod fel nem "robbantod" fel a hangszóróidat sőt még a torzítása is minimális lesz
vagyis amit tenned kell, hogy a 47kohm-os potit megnézed meddig tudod felcsavarni úgy, hogy élvezhető legyen még a hangszóróid hangja, megméred hogy ekkor mennyi az ellenállása a potinak (ez az érték lesz az ellenállásnak az értéke amit majd a potival kell sorbakötni), majd ezt az értéket vond ki a 47kohm-ból és ez pedig a stereo potinak lesz az értéke. lehet, hogy nem szabvány értékek fognak kijönni, ezért annak a közelébe keress majd ellenállást.
remélem tudtam segíteni
(#) csaby8919 válasza norbi0073 hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
Segíteni tényleg segít, és jó ötlet. Azt a részt nem igazán értem ahol leírtad h megnézem h a 47Kohm-os potit felcsavarom, stb...
Ha felcsavarom akkor nem füstöl el a hangszóróm? Vagy mielőtt tönkremenne jelentkezik a figyelmeztető torzitás, s elég ha annál az értéknél még megállok és számolgatok?
(#) Kovidivi válasza csaby8919 hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
Teljesen felesleges volt ezen ennyit gondolkodni, ennyit írogatni. Ha nagyobb az erősítőd, mint a hangszóró, akkor nem csavarod fel a hangerőt teljesen, és kész. Legalább lesz dinamikai tartomány. Úgyhogy felejts el minden kimenő teljesítmény csökkentő ötletet, és építs hidalt végfokokat. Sokkal jobb egy 22W végfok-15W hangszóró párosítás, mint egy 11W végfok-15W hangszóró.
Tehát: hallgatod a zenét, szépen csavarod fel a hangerőt. Addig, amíg meg nem hallod, hogy torzít, kopog, tortyog, stb-t csinál a hangszóró, onnan visszatekered kicsit a hangerőt, és lehet hajtani egész nap. Ennyi...
(#) norbi0073 válasza csaby8919 hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
jaja pontosan úgy. ahol már kezd kicsit recsegni meg torzulni megkell állni a csavargatással és lehet mérni meg számolni
(#) norbi0073 válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
persze meglehet oldani parasztba is de mivan ha a gyerek vagy a kisöcsi feltúrja maxra?
akkor vehetsz új hangszórókat.
de ha már itt tartunk nekem a boltban azt mondták hogy 22W-hoz egy 60 W-os mélypumpát vegyek de minimum egy 40W-os kell hozzá különben megreccsen az élete
meg ha már ezen az elven vagyunk rátehetnénk egy 1000W-os erősítőre is két darab 1W-os hangszórót mondván hogy úgysem kell felcsavarni maxra
(#) Kovidivi válasza norbi0073 hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
Két lehetőség van.
Nem ért hozzá, nem hallja a torzítást: x W-os erősítő, 2X W-os hangszóró.
"Ért" hozzá, hallja, ha torzít, gondolkodva használja a rendszert: x W-os erősítő, negyede- fele, vagy ugyanakkora W-os hangszóró. Dinamika, és tartalék csak így lesz az erősítőben, és a legrosszabb az, amikor már vágja a végfok a szinusz tetejét, viszont a hangszóró még simán bírná, de hidd el, le fog égni... Mindenki úgy dönt, ahogy szeretne.
Minimum 40W-os hangszóró. Igen, a SAL és MNC kategóriából, mert azt kb. 20W-tal hajtod, és majd kiesik a membrán. Egy érzékeny hangszóróval, valós terhelhetőségi adatokkal a felső sorom értendő...
Szerk: Én nem hozzáértő emberek kezére azonnal rácsapok, ha hozzá akarnak érni a hangerőszabályzóhoz... Ez nem olyan dolog, hogy most tessék öcsi, döngess...
(#) norbi0073 válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 22, 2010 /
 
és mi lenne ha vegyítené a 2 ötletet? mármint h úgy méretezné a potit meg az ellenállást hogy maradjon benne tartalék is de a hangszóróknak ne legyen annyi?
vagy pedig épít valami hangfal védő kapcsolást azt hiszem van itt is a hobbin de nem tudom hogy milyen hangfalra lett méretezve
Következő: »»   12 / 28
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem