Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DCF77 óra Nixie-csövekkel
Lapozás: OK   52 / 254
(#) kisgeri válasza MrBrown hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Én nem hiszem, hogy annyira rongálná a csöveket. Vannak egyébként kifejezetten olyan csövek is, amiket MPX-re terveztek, sőt olyanok is, amit máshogy meg sem lehet hajtani (!) De a gyári adatlapon is látszik amit lajos1969 beillesztett az egyik előző hsz-ba, hogy Z560M-től Z568M-ig mindegyik et lehet MPX-elve is vezérelni, erre utal a "Pulse current" című sor. Tehát ha gyárilag is szerepel, nem hinném, hogy olyan nagyon csökkentene az élettartamán. Ha a kérdés az, hogy vicsys kapcsolásába be merd-e tenni az 566-okat, akkor szerintem minden további nélkül.
(#) MrBrown válasza kisgeri hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Idézet:
„szerintem minden további nélkül”

Köszönöm-köszönöm, ezt akartam hallani, tudod már a nyákok megvéve (nem is olcsón), alkatrészek beszerezve, doboz megtervezve és lassan le is gyártva, ki szereti ilyenkor lefújni a startot
Ja és a legfontosabb, asszonynak beigérve hogy lesz a gyerekszobában éjszakai fénynek
(#) MrBrown válasza sooty hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Nem titok hogy a vicsys féle panelért cserébe adtam Hapro-nak két 7441-et amiről azt hittem hogy a fogyasztásától eltekintve (+5-10mA) teljesen csereszabatos a 74141-el. Ez kiderült hogy tévhit, meg is kapja helyettük a 74141-eket. Valamint adtam 4 darab vadi új Z573M-et, kiemeltem 4-et találomra a 20-ból...
Várom a népitéletet hogy tényleg a csövek rosszak-e, mert ha igen akkor természetesen abból is kap másikat. A becsület így diktálja, még ha vétlen is vagyok a dologban :yes:
(#) CIROKL válasza MrBrown hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Barna egy dolgot elfelejtettél ! Mi a helyzet azokkal a csövekkel amiket én épitettem be , azokkal nincs semmi gond , szóval szerintem a csövek jók .
(#) kisgeri válasza sooty hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Amit most belinkeltél képet (de az összes többi is a galériában) azon áthúzás nem látható. Az valami fényvisszaverődés nem más. A bevezető szálak ezeken a csöveken alul vannak, és egyik képen sem látok áthúzást. Hapro eredeti hozzászólása a témával kapcsolatban itt van, de áthúzás ezekben sincs. Csupán kék derengés, azokban, ahol a 3-asok jelennek meg. Az, hogy ez a derengés mennyire erős, szerintem függ a katód alakjától is, ezért nem látszik egyformán mindegyik számjegynél. Fenntartom, hogy a csöveknek semmi baja
(#) vicsys válasza MrBrown hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Népítéletem:
Tényleg ennyire zavaró az a kék derengés...? Szerintem nincs semmi baja, még jó kis csöves feeling-je is van így.
(#) p_istvan válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Szervusz!
Idézet:
„A négy 74141 + négy 7475 fogyasztása (4*0,35 + 4*0.25=1,4W) felér az egész óra fogyasztásával.”

Itt a Z568M ről volt szó, egy cső fogyasztása kb. 1W a négy csőé nyilván 4W! A 7475 CMOS kivitelben is létezik, aminek elég kicsi a fogyasztása. Minden más megoldás komplikáltabb, szerintem...
(#) hapro válasza MrBrown hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Most olvasom ezt a beszélgetést...mesélem az asszonynak, aki laikus, és azt mondja: másoknál ez azért nem derül ki, mert 1 nem veszik le a piros fóliát, 2 kékkel világítanak alá.
Nekem nem számít, hogy kék, vagy sem. Nem értek hozzá, hogy ez rossz vagy sem, utánépítem, és kész. A lényeg hogy 10 év múlva is működjön, a többi engem egyáltalán nem érdekel. A 10 évet meg csak írtam, hogy legyen benne kézzel fogható adat is, és ne kelljen jövőre már kicserélnem a csöveket.

Kérdésem van megint...az normális, hogy 30 perc után sem szinkronizál az óra?
Egyáltalán jól kötöttem be?
Ezen a képen látszik, hogy kötöttem be: Bővebben: Link
Itt pedig a rajz amit a vevőhöz adtak: Bővebben: Link
Ebből a rajzból nekem nem derül ki, hogy a rajzon a nyák melyik oldalát látjuk, mert tök középen van a csatlakozó rajta.
Ezen kívül az is megtévesztő számomra, hogy a lógó vezeték nem így van ráforrasztva ahogy a képen. Tehát pont a másik irányba van a hurka, ami meg azt feltételezi, hogy az illusztráció nem a csatlakozó felőli oldalról van szemléltetve.
Viszont az 1-es csatlakozó valójában a csatlakozók felőli jobb oldali, mivel a nyák másik felén ahhoz csatlakozik a legnagyobb terület, ami szerintem a GND lesz. Így is kötöttem be. (ahogy a képeken is látszik)
Leírva sokkal sokkal bonyolultabbra sikeredett mint ahogy megvalósult.
A 2-es lábra +5V-ot kötöttem, és végül a 3-as 4-es lábra DCF kimenetet írt, de a 4-est egy invertáló kimenetre írja (vagy valami ilyesmi) és úgy gondoltam, akkor legyen a sima kimenete...de így nem csinál semmit, vagy ólom falú házban lakom, vagy akármi is lehet vele...
Valamit nem jól csináltam?
(#) Hp41C válasza p_istvan hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Szia!

A 16F84 lecserélése 16F883-ra fele árért, a 28 lábon kialakítható közvetlen párhuzamos vezérléssel, ne lenne egyszerűbb??? (2 föld + 1 táp + 2 oszcillátor + 1 dcf + 4 anód + 4*4 bcd +1 MCLR= 27 láb. Még marad 1 vagy 2 (ha MCLR-t bemenetnek használjuk) más funkcióra (pl. impulzus sorozat kiadása a nagyfeszültségű tápnak - ha kimarad impulzus kikapcsolna a táp, megvédve a csöveket). (6 csöveshez a 16F884: 2 föld + 2 táp + 2 oszcillátor + 1 dcf + 4 anód + 6*4 bcd +1 MCLR= 36 láb). Ráadásul ott van benne a timer2, ami lehetővé tenné, hogy sokféle kerek frekvencijú kvarccal pontos legyen az óra... Az az 1.4W egy hónapban 1KWh....
Én inkább átírnám a programot...
(#) Hp41C válasza hapro hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Szia!

Vidd a vevőt kb. 2 métrre minden elektromos berendezéstől, ne legyen fém a közelében, az antenna a Frankfurti irányra legyen merőleges, és víszintesen álljon. A táp hozzávezetésnél - a modulnál - 100 ohm soros ellenállás, 33µF tantál és 100nF kerámia a modul táp és föld kivezetései közé. Ebben a viharos időjárásban így óránként 55-59 -szer szinkronizál. De már ezt is sokszor leírtam....
(#) kisgeri válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Hej de jó lenne érteni a programozáshoz! Akkor ez nem okozna problémát. Addig az olyanoknak mint én, marad a meglévőkből építkezés. Szerencsére van miből válogatni.
(#) Hp41C válasza kisgeri hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Szia!

A Propeller óra bázisában és a Wand órában egy 20MHz-es 16F886-tal többek között az idő pontos számítását, a dátum kezelését, öröknaptárt, 40 időpontos ébresztést, egy relé kimenet időzített be/kikapcsolását, a DCF77 dekódolását, pc-vel RS232 összeköttetést is megvalósítottam (a Wand órában még a kijelzést is ez a kontroller végzi). Egy másik projectben a 16F886 egy DCF77 szinkronos LCD-s ébresztő óra (szombaton és vasárnap nem 6 -kor érbeszt, de még húsvét és pünkösd hétfőn sem)...

Egy 6 csöves órában gondolkodom:
- Dátum és idő kijelzés időben váltakozva,
- DCF77 szinkron,
- Ébresztés - ahogy fent írtam,
- PC-vel való kapcsolat RS232 vagy USB - az ébresztési adatokat lehet beállítani,
- RTC az idő és a beállítások tárolására,
- Hangjelzés, relé vezérlés.
Már van tervem 16F628-ra, 16F886-ra...
(#) p_istvan válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Ja, logikus amit írsz, csak vannak más szempontok is:
- így már teljesen új projekt szoftver/hardver,
- elég sok energia kell még egy ilyen kis fejlesztéshez is,
- valószínűleg kevés embert érdekelne,
- és azok nagy része nem tud programozni.

De ha Te átírod a programot és a hardver áttervezésére is lesz vállalkozó, annak biztos örülnének páran!
Én nem akarok órát készíteni, akad ugyan néhány kisebb-nagyobb NIXIE-m de azokkal más terveim vannak, pl. másodlagos kijelző egy frekvenciamérőhöz. Meg talán, mégis egy egydigites órát a garázsba...
István

Ui. Látom már hozzá is kezdtél!
(#) Hp41C válasza p_istvan hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Szia!

A program elképesztően rövid, csak 287 utasítás, 16F627(A), 16F628(A) kontrollerekhez módosítva...
(#) hapro válasza p_istvan hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Egy 1 digites óra hogy tudja mutatni az időt?
Az gyakorlatilag 1 számjegy nem?

Hp41C: gyakorlatilag így jó a bekötésem vagy sem?
(#) CIROKL válasza hapro hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Zoli ne mond hogy nem láttad nálam az egy digites nixie órát , hisz ott volt az erősítős találkozón kiállitva . Nézd csak ott van középen az a kerek
lámpa forma !
(#) p_istvan válasza hapro hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Igen egy db számjegy!
1; szünet --> start
2; első kijelzett érték --> az óra első számjegye (0-2)
3; második kijelzett érték --> az óra második számjegye (0-9)
4; első kijelzett érték --> a perc első számjegye (0-5)
5; második kijelzett érték --> a perc második számjegye (0-9)
6; szünet --> kijelzés vége, új érték start.

(lehetne egy darab fénypontból is pl. morzekóddal, de az már tényleg elvadult ötlet lenne)
(#) hapro válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Látni láttam, de ott sem tudtam mire vélni, nem tudtam annak ugyan mi értelme...
De így hogy p_istvan mondja, már logikus, de nagyon pihentnek kellene lennem, hogy ilyet készítsek. Nekem az óra akkor óra, ha ránézek és látom az időt, nem kell várnom rá, és nem kell pluszba gondolkodnom azon, hogy most akkor mennyi is az idő...
(#) Hp41C válasza hapro hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Szia!
Szerintem a jó kivezetéseket használod.
(#) CIROKL válasza hapro hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Idézet:
„de ott sem tudtam mire vélni, nem tudtam annak ugyan mi értelme.”

Ez egyébként érdekes amit mondasz , nálam sok ember megfordul és ez az egy kijelzős órám a műhelyben megy .
A látogatók alig 50 %-a tudja első ránézésre megmondani a jelenséget hogy ez valójában egy óra !
Az 50 % csak erős rá beszéléssel tudja felfogni a működését ennek az 1 digites nixie órának .
Viszont ami még érdekesebb az hogy szinte 100% aki még nem látott ilyen órát , sőtt mi több még nixie órát sem , pedig 14-80 év közötti emberek !
Mi lennénk csak ilyen elvetemültek akik épitenek és használnak , csodálnak ilyen szerkezeteket . :hide:
(#) Hp41C válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Szia!

Annó az áruk miatt nálunk nem terjedtek el a nixie-s órák. Csak olyanok értékelik, akik a 70-es 80-as években nixie csöves feszültség- vagy frekvenciamérőket láttak...
(#) p_istvan válasza hapro hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Akkor Te még bináris órát sem láttál, ott valóban kel egy kicsit spekulálni.
De ebből a szempontból a hagyományos mutatókkal ellátott óra verhetetlen, nem véletlen, hogy a mai napig ilyen a karórák többsége! a számjegyek dekódolásához mindenképp több időre van szüksége az embernek, még ha egyszerre látja akkor is egymás után értelmezi őket.
Az Ember analóg élőlény, bármit is gondol magáról néha.
(#) hapro válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Csak egy gondolat erről...őszintén...melyik reklámban láthatnának ilyesmiket?
Ehhez egy másfajta intelligencia és gondolkodás kell.
Az biztos, hogy 1 csöves órát nem építenék magamnak, nem látom értelmét. Talán a generáció különbség miatt látom ezt másképp, hogy ha órára nézek ne kelljen várnom egy pillanatot sem.
De a 4 sőt 6 számjegyes nixie viszont csodálatos.
p_istvan: valóban nem láttam még olyat se élőben. Webes felületen igen, de gondoltam róla, hogy csak design, meg kiállításra és mutogatásra való "gönc", de ezek szerint csak egy újra felkapott dolog volt, aminek egy modern külsőt adtak. Ha megtalálom, akkor belinkelem ide.
(#) p_istvan válasza hapro hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Hova ez a rohanás...
Ezek egyébként szerencsés esetben nem órák, hanem műalkotások -legalább is a készítőik számára- és így mindenképp megérdemelnek egy kicsit hosszabb szemrevételezést, miközben praktikusan megtudjuk tőlük a pontos időt!
(#) p_istvan válasza hapro hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
A bináris karórák már kereskedelmi forgalomban vannak!
(#) hapro válasza p_istvan hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Valójában igazad van.
Meg is találtam az említett oldalt, itt ni: Bővebben: Link
Viszont 1 számjegyes óra helyett akkor inkább már ilyet építenék. Ez még tetszik is nekem: Bővebben: Link és jó ötletnek tartom.
(#) Norberto válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Nem is igaz, mert én is értékelem a Nixie-csöveket, nagyon kellemes, egyáltalán nem zavaró fényük van, de én csak a 80-as évek kellős közepén születtem, szóval esélyem se volt ilyesmit agyilag felfogni 13-15 éves korom előtt
(#) hapro hozzászólása Aug 28, 2010 /
 
Szinkronizált az óra. Öröm van.
Amit tettem, hogy 2 óra elteltével rábíztam egy másik tápegységre a táplálást. Egy régi csotrogányra.
És a 100ohm +tantál+100nF kondikat kivettem. Minden más eredetiben maradt.
(#) Hp41C hozzászólása Aug 28, 2010 /
 
Sziasztok!

Agyament időkijelzésekkel kapcsolatben keressétek fel ezt az oldalt. A Wand órában sokat megvalósítottam belőlük: a francia forradalom decimális óráját, az új földi időt, a Swatch Internet time-t, a 16 órás hexadecimális órát, stb...
.Bővebben: Link
Párhuzamosan hajtott 4 csöves nixie óra:
Ha Valakinak van kedve, tervezzen egy panelt az alábbiak szerint:
- Kontroller : 16F883 - 28 lábú tok,
- Bemenet: RA0 - DCF77 vevő jele ugyan úgy mint az eredetiben,
- Kimenetek:
RB 3..0 - 1 perc D, C, B, A bcd kódja,
RB 7..4 - 10 perc D, C, B, A bcd kódja,
RC 3..0 - 1 óra D, C, B, A bcd kódja,
RC 7..4 - 10 óra D, C, B, A bcd kódja.
A kapcsolásból ekkor elmaradnak a MPSA tranzisztorok, csak a glim-é marad. Az anód ellenállások közvetlenül mennek a nagyfeszültségre, értékük 62K - 1 W - 3 raszter. A nyomtatásnál nagyobb helyet hagyni nekik. Az alap panel kiegészül még három (összesen 4 db lesz rajta) 74141 -gyel. Még nem dolgoztam át az időzítést, az órajel marad a 3.2768 MHz.
Itt a programja, szimulátorban fut, még rövidebb is mint az eredeti..

Nixie_883.zip
    
(#) Hp41C válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Párhuzamosan hajtott 6 csöves nixie óra:
Ha Valakinak van kedve, tervezzen egy panelt az alábbiak szerint:
- Kontroller : 16F884 - 40 lábú tok, mindkét földjét - tápját be kell kötni, közvetlenül mellé 100nF kerámia kondenzátorok kellenek.
- Bemenet: RA0 - DCF77 vevő jele ugyan úgy mint az eredetiben,
- Kimenetek:
RD 3..0 - 1 másodperc D, C, B, A bcd kódja,
RD 7..4 - 10 másodperc D, C, B, A bcd kódja,
RB 3..0 - 1 perc D, C, B, A bcd kódja,
RB 7..4 - 10 perc D, C, B, A bcd kódja,
RC 3..0 - 1 óra D, C, B, A bcd kódja,
RC 7..4 - 10 óra D, C, B, A bcd kódja.
A kapcsolásból ekkor elmaradnak a MPSA tranzisztorok, csak a glim-é marad. Az anód ellenállások közvetlenül mennek a nagyfeszültségre, értékük 62K - 1 W - 3 raszter. A nyomtatásnál nagyobb helyet hagyni nekik. Az alap panel kiegészül még öt (összesen 6 db lesz rajta) 74141 -gyel. Még nem dolgoztam át az időzítést, az órajel marad a 3.2768 MHz.
Itt a programja, szimulátorban fut, még rövidebb is mint az eredeti..

Nixie_884.zip
    
Következő: »»   52 / 254
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem